Урок " Ходить гарбуз по городу.Три товариші"

Про матеріал

Мета: вдосконалювати, розвивати образне мислення та мовлення учнів; учити знаходити характерні ознаки образів, розвивати кмітливість, уяву, розширити і збагатити знання дітей про гарбузи та інші овочі; ознайомити з історією та лікувальними властивостями овочів, використання гарбузів в українській кулінарії, розвивати акторські здібності та вокально-хорові навички, розвивати вміння читати в особах, доводити свої міркування, збагачувати словниковий запас учнів, виховувати любов до людей, які бережуть традиції і звичаї нашого народу.

Обладнання: кросворд про овочі, тести до пісні «Ходить гарбуз по городу», ілюстрації гарбузової родини (картопля, гарбуз, диня, буряк, огірки, морква), предметні малюнки для складання загадок.

Перегляд файлу

1

 

До уроку допустив:

вчитель 3-Б  класу____________________

викладач-методист____________________

Дата________________________________

 

 

 

 

 

 

 

Тема: «Народні пісні. «Ходить гарбуз по городу». «Три товариші» (українська народна пісня). Загадки».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема уроку: Народні пісні. «Ходить гарбуз по городу». «Три товариші» (українська народна пісня). Загадки.

Мета: вдосконалювати, розвивати образне мислення та мовлення учнів; учити знаходити характерні ознаки образів, розвивати кмітливість, уяву, розширити і збагатити знання дітей про гарбузи та інші овочі; ознайомити з історією та лікувальними властивостями овочів, використання гарбузів в українській кулінарії, розвивати акторські здібності та вокально-хорові навички, розвивати вміння читати в особах, доводити свої міркування, збагачувати словниковий запас учнів, виховувати любов до людей, які бережуть традиції і звичаї нашого народу.

Обладнання: кросворд про овочі, тести до пісні «Ходить гарбуз по городу»,  ілюстрації гарбузової родини (картопля, гарбуз, диня, буряк, огірки, морква),  предметні малюнки для складання загадок.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

 Привітання

    У нас сьогодні ніби свято

    Гостей зібралося багато

    Ану ж на них ви подивіться

    Та веселенько усміхніться

    І привітайте їх у нас,

    Що завітали в добрий час.

  •    Діти, для того, щоб наш урок був цікавим, продуктивним, навчальним, трішки казковим, якими ви повинні бути? (Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними).
  •    Якщо ви будете такими, ми проведемо цікавий і творчий урок.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Перевірка домашнього завдання.

Я називаю риси характеру особи, а ви називаєте хто це!

  •                           жадібна, зла, жорстока (баба)
  •                           безвольний, безхарактерний, слабодухий (дід)
  •                           працьовита, добра, небагатослівна (дідова дочка)
  •                           назвіть риси характеру бабиної дочки ( лінива, брехлива, зла, заздрісна, груба)
  1. Вправи з розвитку й контролю дихання, дикції та голосу.

а) Прочитати прислів’я на одному мовному видиху. Після короткого видиху – пауза – вдиху прочитати прислів’я повністю. Повторити 3 рази.

Осінь усьому рахунок веде.

Осінь іде й за собою дощ веде.

б) Робота зі скоромовкою

Бабин біб розцвів у дощ.

Буде бабі він у борщ.

Прочитати з питальною інтонацією, передайте здивування, радість під час читання.

  1. Гра «Хто це? Що це?»

      Вгадайте про що я говорю:

  •   Жовті , червоні, помаранчеві, золоті, осінні - … (листочки)
  •   Солодке, соковите, крутоне, червоне - … (яблуко)
  •   Білий, холодний, пухнастий, лапатий - … (сніг)
  •   Фруктовий, зелений, квітучий - … (сад)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку, мотивація навчальної діяльності.

 1. Підготовка до сприймання пісні           

 Акровірш

Гарний виріс на городі в нас овоч,

А бадилля розпустив на весь город.

Разом із картоплею, квасолею

Бува веселий заводить хоровод.

У сім’ї городній його поважають

За господаря свого усі сприймають.

 

2. Вправа «Перекладачі»

- Переставте склади і прочитайте слова. Знайдіть зайве слово. Доведіть свою думку

Киогір – огірки                                     шагру  - груша

Рякибу – буряки                                    сокваля – квасоля

Няди -     диня

3. Розгадування кросворду (робота біля дошки)

  1. Довгий, зелений, добрий, солоний. Добрий і сирий. Хто він такий? (Огірок)
  2. Сидить дівчина в коморі, а коса її надворі. (Морква)
  3. І печуть мене і варять, і їдять, і хвалять, бо я добра.(Картопля)
  4. Що то за голова, що лише зуби і борода? (Часник)
  5. Коли він народився

В зелений одяг нарядився.

А минуло кілька днів –

То він почервонів. (Помідор)

 

 

 

 

 

о

 

 

 

 

 

 

 

 

 

в

 

 

 

 

 

 

 

 

 

о

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ч

 

 

 

 

 

 

 

 

 

і

 

 

 

 

 

4.Слово вчителя

 – Героями кросворду, вправи «Перекладачі», сценки були овочі. Зрозуміло, що і тема уроку пов’язана з овочами. Про себе прочитайте назву твору, а вголос ті слова, які надруковані меншим шрифтом. – Так, українська народна пісня.

- На сьогоднішньому уроці ми познайомимося ще з одним жанром усної народної творчості – народна пісня. Народні пісні мають форму вірша. За змістом вони часто нагадують казки. У тих піснях, що ви прочитаєте, природні явища та рослини зображені як живі істоти. Читати пісні треба наспівно, наче ведеш довірливу розмову.

 - А які українські народні пісні ви знаєте? ( «Веселі гуси», «Ой, єсть в лісі калина», «Ой на горі жито»)

- Прочитайте вголос назву пісні. – Як ви гадаєте, де будуть відбуватися події? Про що розповідатиметься в цій пісні?

Сьогодні на уроці ми познайомимося з українськими народними піснями «Ходить гарбуз по городу» і «Три товариші»,

IV. Опрацювання української народної пісні «Ходить гарбуз по городу». Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

1. Читання пісні вчителем

- Чи сподобалась пісня? Чим?

-  Хто дійові особи пісні?

- Де відбуваються події? Чи правильне було передбачення?

- Який настрій пісні? ( Вона весела, життєрадісна)

2. Словникова робота

 1.Пояснення значення слів

Свояк – родич                 бараболя – картопля        

перістий – рябий             піддержав – підтримав

 2. Прочитати правильно слова:

Гарбузові, господиня, родичі, городу

3. Читання пісні учнями мовчки

- Яким тоном потрібно читати слова автора? Дійових осіб? (слова автора потрібно читати розповідним тоном, слова гарбуза – поважним, інших овочів – радісним, захопленим тоном)

4. Читання ланцюжком (за строфами)

Настанова: Читаючи строфу, намагайтеся грати роль певної дійової особи.

 

 

5. Розвиток швидкості читання.

  1. Я вам показую малюнок дійової особи пісні, а ви повинні знайти і прочитати стовпчик, де цей овоч згаданий (диня, буряки, бараболя, огірки)
  2. Подивіться на малюнок . Про кого ми не читали? (Гарбуза і квасолю).
  3. Знайдіть рими до слів:

диня – (господиня); буряки – (свояки); біб – (рід); бараболя – (квасоля) ; огірочки – (дочки).

  1. Фізкультхвилинка

       На город підемо працювати,

       Будем овочі збирати,

       Вітамінів в них доволі,

       Будемо ми усі здорові.

            Підемо ми в сад гуляти,

            Будем фрукти ми зривати,

            Вітаміни в них теж є,

            Це здоров’ячко моє.

  1.  Робота над ілюстрацією

а) Розгляньте  малюнок. Чи упізнали ви «гарбузових родичів?» Назвіть їх усіх зліва – направо.

б) Який настрій передано на малюнку?

в) Кого зайвого зобразив художник? (Моркву) А кого потрібно ще домалювати? (буряка, квасолю).

8. Інформація дітей про овочі та їх корисні властивості:

Учень 1                          Кожен знає, що морквиця

На городі, мов цариця.

Коси довгі кучеряві,

Та ще й платтячко яскраве

Я смачна і вітамінна,

І не гірша апельсина.

Той, хто моркву поважає

До ста років доживає.

Учень 2        Український борщ чудовий

                     По усіх краях відомий

                     У борщі я головний

                     Борщ без мене не смачний.

Учень 3                                 А зелені огірочки

Всі вживають залюбки

Нас шанують недаремно:

Дух наш свіжий і приємний.

На канапці і в салаті

Ми і  в будень і на святі.

Учень 4    Помідор – смачний, кругленький,

                 Має щічки червоненькі

                 До смаку я в кожній страві

                 Роблять соки і приправи

                Соус, борщик і салат

                 Люди з радістю їдять.

 Учень 5 На цибулю нарікають,

Що до сліз я допікаю,

Вибачте та я не винна,

Бо я лікарська рослина.

Соком з медом почастую

І здоров’я подарую.

Учень 6      Часничок я білозубий

                  Ви мене не бійтесь, люди

                  Хоч гіркий я – та корисний.

                  Всім мене потрібно їсти.

                  Хто мій зуб з’їдає сміло,

                  Буде мати зуби білі.

 Учень 7 Кожен знає: жовта диня

На городі господиня

Я – солодка, соковита,

Покуштуй - не схочеш пити

А як їстимеш саму,

Всі хвороби прожену.

Учень 8                           Я найстарший на городі!

Я великий і бокастий,

Жовтогрудий і смугастий

Я – чудовий дар осінній,

З гарним та смачним насінням

Хто їсть кашу гарбузову

Буде сильним і здоровим

Учень 9    Із капусти варять борщ.

                 А з капусти пиріжки

                 Найсмачніші в світі

                  Їх з’їдають залюбки

Учень 10   Їх вживають для здоров’я

                  Щоб здорові ви були,

                  Всі вони для вас зросли

                  Кожен смак і користь має,

                  Людям сили добавляє

                  Пам’ятайте, любі діти

                  Треба овочі – любити!

9. Читання пісні в особах.

10. Запитання за змістом:

 - Чим ця пісня схожа на казку?

 - Чому диня, огірки, буряки, квасоля, бараболя і біб назвали себе гарбузовими родичами?

 - Прочитайте, з яким запитанням звертається гарбуз до родичів?

 - Яку відповідь давали всі родичі на запитання гарбуза?

 - Назвіть за порядком, хто відповідає гарбузові:

 - З чим приготують гарбуза? Як про це говорить він сам?

- Який інший заголовок можна дібрати до пісні?

11. Тести

  1.       Назва пісні.

а) «Ходить буряк по городу»

     б) «Ходить часник по городу»

     в) «Ходить гарбуз по городу»

  1. Ходить гарбуз по городу – це…

   а)українська народна пісня;

            б) російська народна пісня;

     в)білоруська народна пісня.

  1. Головний герой пісні…

        а) горох;

        б)біб;

        в)гарбуз.

  1. Господинею гарбуза була…

              а) цибуля;

              б) диня;

в) капуста.

  1. Синами й дочками гарбуза були …

а) бурячки;

б) боби;

в) огірочки.

  1. З чим будуть їсти гарбуза…

а) з рисом і м’ясом;

б) з пшоном і салом;

      3)з картоплею і рибою 

  1. Опрацювання української народної пісні «Три товариші».
  1.  Читання пісні учнями мовчки.
  •                           Прочитайте пісню мовчки. Що це за три товариші? Де відбувалася їхня розмова?
  1.  Вибіркове читання.
  •                           Прочитайте перший куплет. Як названо Сонце? А Місяць і Дощик? Чому ці три слова написані з великої букви?
  •                           Прочитайте слова Сонця. Як зустрічають Сонце?
  •                           Прочитайте слова Місяця напівголосно. Коли місяць з’являється? Хто йому радіє?
  •                           Прочитаємо слова Дощика «ланцюжком» : одне слово я, а  наступне– хором .
  •                           Хто радіє дощику?
  •                           Які незвичайні слова ви почули в пісні? (Ізійду, ізрадіють). Як ми говоримо ці слова?
  •                           Чому живі істоти по-різному радіють Сонцю , Місяцю і Дощику? Чи можна сказати, хто з них потрібен більше, а хто – менше?
  •                           Чим нагадує ця пісня казку?
  1.  Читання казки в особах.
  1.                  Робота над прислів’ями і приказками, загадками і скоромовками
  1.  Читання прислів’їв учнями (ланцюжком)
  •                                       Чи великі ці вислови ? Що  таке прислів’я і приказки. (Це короткі влучні образні вислови, повчального характеру)
  •                                       Перегляньте очима всі прислів’я, що у підручнику.. Із скількох речень складається кожне?
  1.  Добір узагальненої назви до груп прислів’їв.
  •                                         Прочитаємо 1 групу прислів’їв (Що об’єднує прислів’я цієї групи. Яку назву дамо цій групі? (про розум і освіченість);  2група прислів’їв (про силу слова); 3 група прислів’їв (про працю).
  1. Робота над скоромовками.

а) Читання скоромовки «Сів шпак», буксиром (за вчителем)

б) Читання луною скоромовки «Хлопець».

в) Мовчазне читання скоромовки «Сорока».

г) Конкурс на кращого скоромовця.

- Прочитайте швидко ту скоромовку , яка найбільше вам сподобалась.

  1.               Робота над загадками.

а) Читання і відгадування ланцюжком . Той, хто читає, має право першим сказати відгадку. Якщо він не знає, клас відгадує хором.

VІІ.  Підсумок уроку.

  1. Бесіда
  •        З якими жанрами усної народної творчості ми познайомилися сьогодні на уроці?
  •        Як називається одним словом цікава задача, що має форму питального  або розповідного речення?
  •        Як називається одним словом  жартівливі вислови, складені із важких для швидкої вимови слів?
  •        Які прислів’я ви запам’ятали?

2. Гра «Мікрофон» (Свою відповідь починаємо зі слів….)

 - Я довідався на уроці, що ….

 - Мені сподобалось ….

 - Я тепер знаю ….

 Всі дружні й активні були увесь час,

  Хороші оцінки чекають на вас.

VІІІ. Домашнє завдання.

  •        ст. 77 – 79, читати за особами.
  •        ст. 79-81 вивчити за бажанням скоромовку, загадку та прислів’я.
docx
Додано
26 березня 2018
Переглядів
4715
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку