Бакум Наталія Миколаївна,
учитель української мови та літератури.
Вища категорія, «старший учитель»
Лизогубовослобідський навчально-виховний комплекс
«Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок
Урок позакласного читання в 10 класі
Тема. Майстерність психологічного аналізу внутрішнього світу людини в новелі Михайла Коцюбинського «Цвіт яблуні»
Мета: допомогти учням збагнути специфіку імпресіоністичного твору; пояснити глибокий психологізм та особливості композиції , поглибити знання про новелу; розвивати уяву, вміння бачити і чути, пояснити символічні образи; виховувати гуманізм, співчуття, співпереживання.
Обладнання: портрет М. Коцюбинського
Епіграфи: А можливо, ми – лише чийсь спогад?
Станіслав Єжи Лец, польський письменник.
Смерть дає все, що завгодно, лише не забуття.
Тоні Моррісон, американська письменниця.
Якщо після моєї смерті триватиме життя,
то чому ж мені вдаватися в тугу?
Г. Тютюнник.
Щодня витримувати бій – з самим собою і довколишнім світом –
в ім’я майбутньої творчої перемоги.
В. Дрозд.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.
1. Оголошення теми і мети уроку. Запис дати і теми в зошит.
2. Робота з епіграфами.
- Прочитайте вислови. У кінці уроку скажете, котрий із них найбільше розкриває тему уроку.
3. Проблемне питання.
- У ході уроку дайте відповідь на питання: « Чи правильно стверджувати, що
М. Коцюбинський по-справжньому знайшов себе тільки в імпресіонізмі?»
ІІ. Актуалізація навчальної діяльності.
- Що таке імпресіонізм?
- Назвіть основні ознаки імпресіонізму. Презентація (слайди 1 – 12)
ІІІ. Опрацювання нового матеріалу.
1. Прийом «Думка – речення»
«Цвіт яблуні» - твір про…
2. Бесіда:
- Яке враження залишилося у вас після прочитання новели?
- Що вас найбільше вразило?
3. Дослідження динаміки почуттів героя новели.
- Від чийого імені ведеться розповідь? Що ви дізналися про головного
героя?
- Яким постає ліричний герой на початку твору? Чи не здалася дивною
вам його поведінка? Чому? Звернімося до тексту (ст.195)
- Який прийом використовує письменник, щоб передати психологічний
стан ліричного героя? (Потік свідомості).
- Чому він бажає: «Коли б швидше кінець!»
- Яка ще невидима істота присутня в квартирі?
- Чи не здається вам дивним, що в такий момент батько думає
про несуттєві речі( калатало – героїня – майбутній твір)?
- Чи можна вважати письменника жорстоким егоїстом, якщо його творча
свідомість фіксує всі етапи перебігу тяжкої хвороби й агонії вмираючої
дитини? Людина найбільше жаліє себе! Це – егоїзм чи нормальне явище?
( мені так жалко себе, мене гризе горе, в очах крутиться гірка сльоза)
- Чи подібні переживання розповідача та його дружини? Чим
відрізняються?
- Чому батько не має сил слухати і не може не слухати свист? ( поки чує –
дитина жива) Про що він думає в цей час? ( оселедець, гідрохінон). Зробіть
висновок із цього.
- Як ви розумієте слова: «Що ж, смерть – то й смерть, життя – то
й життя!»
- Яка невисловлена думка крутилася в голові героя (до дружини)? Чому
це – підлість? Ви теж так вважаєте?
- «Картина смерті на світанні життя» - так міг зауважити лише митець.
Хто ж інший «сидить у мені»? Що він бачить? Навіщо батько нарвав
яблуневого цвіту? Чи усвідомлює він, що дитина мертва? Чи страшна для
нього смерть?
- Що викликає сльози героя? (сльози полегкості викликає радість
природи, вона радіє – цвіте)
- Отже, головний герой – більше батько чи письменник? Чому він
вибачається перед дочкою? Додаток (слайд 13)
4. Робота в групах (дослідники кольористики новели). Додаток (слайд 14-15)
5. Творча хвилинка.
Звучить мелодія(Дебюссі «Місячне світло»)
Створити сенкани з ключовими словами «батько», «письменник» (у парах). Додаток (слайд 16,18)
ІV. Підсумок уроку.
- Назвіть основні ознаки імпресіонізму в новелі.
- Згадайте картини художників – імпресіоністів? Який їх колорит? А який колорит новели «Цвіт яблуні»?
- Як ви ставитесь до краси природи? Чи має вона вплив на ваші почуття? Додаток (слайд 17)
- Як ви розумієте назву новели? Що символізує цвіт яблуні? Які є ще символи в новелі?
- Чи змінилися ваші уявлення про художню творчість після вивчення новели?
- Про які «таємниці» літературної творчості ви довідалися в процесі вивчення новели М. Коцюбинського?
- Чому, на вашу думку, письменник назвав свій твір етюдом? ( Термін «етюд» здебільшого вживається в образотворчому мистецтві на означення допоміжного характеру й обмеженого розміру, що виконується безпосередньо з натури з метою кращого її вивчення або як начерк до майбутнього великого твору; характерними особливостями літературного етюду є коротка форма, опис безпосередніх вражень героя, образність мови; музичний етюд – це невеличкий твір віртуозного характеру).
- Який вислів (епіграф) найбільше розкриває суть сьогоднішнього уроку?
Прокоментуйте свій вибір.
- Дайте відповідь на проблемне питання уроку. ( Робимо висновок, що новела є найяскравішим доказом того, що Коцюбинський був тонким знавцем людської психології, що доводить його належність до імпресіонізму. Говорячи про імпресіонізм М. Коцюбинського, треба вести мову про психологічний імпресіонізм).
- Метод «Незакінчене речення»
Прочитавши «Цвіт яблуні», я усвідомив(ла), що…
V. Домашнє завдання.
1. Опрацювати матеріал підручника.
2. Прочитати повість «Тіні забутих предків».
Література