Урок "Позначення на письмі ненаголошених голосних [е], [и] та [о] перед складом з наголошеним [у] в коренях слів"

Про матеріал
Інтегрований урок поглиблення знань, формування вмінь і навичок на основі прочитаної повісті Галини Малик «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії»
Перегляд файлу

Тема: Позначення  на письмі ненаголошених голосних [е], [и] та [о] перед складом з наголошеним [у] в коренях слів.

 

Мета: поглибити й систематизувати знання учнів про правила вимови наголошених і ненаголошених голосних, позначення їх на письмі; формувати вміння й навички правильної вимови й написання ненаголошених [е], [и], [о] в коренях слів; удосконалювати вміння записувати слова фонетичною транскрипцією та обґрунтовувати написання слів; розвивати мислення, фонематичний слух, аналітичні здібності, увагу, пам’ять; виховувати культуру усного і писемного мовлення, щирість, відкритість, наполегливість, відповідальність за свої вчинки.

Міжпредметні зв'язки: українська література

Обладнання: портрет письменниці Галини Малик, повість «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії», малюнки  учнів, роздатковий матеріал, комп’ютер.

Тип уроку: інтегрований, урок поглиблення знань, формування вмінь і навичок.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

-Дорогі діти!  У нас сьогодні незвичайний урок: до нас завітали гості. Тож давайте сьогодні й привітаємось незвичайно:

Доброго дня нам!

 Доброго дня вам!

 Доброго дня всій Україні!

Забезпечення емоційної готовності до уроку

-Ви знаєте, я сьогодні хочу з вами поділитися секретом. Я дуже люблю, коли ранок починається з усмішки та сонце заглядає у віконце. Тож давайте з вами подаруємо один одному усмішку і побажаємо гарного настрою і успіхів на сьогоднішній день. 

II. Мотивація навчальної діяльності учнів

Метод «Здивуй»

-А тепер погляньте на дошку й скажіть, чому у нас сьогодні сонце таке незвичайне? Що  воно тримає на своїх промінцях?

-Чи можна це все якось погрупувати? За видами орфограм? (Префікси роз-, без-; ненаголошені голосні [е], [и] та [о]; префікси з-, с-.)

-Отже, чим ми будемо сьогодні займатися на уроці? Хто здогадався?

III. Оголошення теми та мети уроку

-Хто назве тему нашого уроку?

-Чого ми повинні навчитися?

-Добре! А девізом нашого уроку я хочу, щоб стали ці слова, вони вам знайомі, тож давайте їх прочитаємо разом:

І до-роби!

І до-пиши!

І роз-почни!

І не лиши!

І до-їдай!

І до-пивай!

Із Недо-ладії

ТІКАЙ !

-Діти, з якого твору ці слова? (З  повісті Галини Малик «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії»)

ому Аля потрапилав Недоладію? (Недоробила 100 справ)

-Чого вчить нас цей твір? (Доробляти всі справи до кінця)

-Що для цього необхідно? (Бути наполегливими, цілеспрямованими…)

-Тож я хочу, щоб сьогодні на уроці ми встигли виконати все заплановане й ви були організованими й уважними, щоб не потрапити в Недоладію.

Епіграф уроку:


Якомога краще й вчасно виконуйте те, що маєте робити.

 

-Розгорніть зошити, запишіть сьогоднішню дату, класна робота й епіграф уроку.

Знайдіть у цьому реченні слово з ненаголошеним голосним. Чи правильно воно записано? Чому?

IV. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів

«Мозкова атака»

-Скільки  звуків в українській мові?

-Скільки голосних звуків? Назвіть їх.

-Як вимовляємо в українській мові голосні звуки в наголошених складах?

-Що змінюється, коли голосні стають ненаголошеними?

-Як таке наближення позначається в фонетичному записі слова? Затранскрибуйте підкреслені слова в епіграфі до нашого уроку.

Тренінг «Найкмітливіший»

 

Дослідити, за яких умов у коренях слів треба писати ненаголошені [е], [и].

            1.Через, березневий, пелена, велетень.

      2.Летіти – політ, брести – брів, витекти – тік.

      3.Вишень – вишня, півень-півня, пеньок – пня.

     4.Кривавий, кришити, глитати, глибокий, блищати.

              5.Натирати, завмирати, задирати, збирати, напирати.

V. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок

-Правила ми повторили, тепер перейдемо до вправ.  Отже, вам завдання.

Гра «Третій зайвий»

 

  1.  Бер..зень,  трав..нь, л..стопад.
  2. П..лена, кр..вавий, оч..рет.
  3. Бл..щати, кр..вий, бер..гиня.
  4. Кол..со, абр..кос, ел..мент.

Складіть з одним словом на вибір речення.

Гра

QR Code

Робота з картками

-Яку букву треба вставити?

Оч..рет,  каш..ль, х..тати, бер..гиня, дол..тіти, відб..рати,  шел..стіти, пал..ць, завм..рати, к..шеня, ч..ревики, запл..сти, ш..ренга, бр..ніти.

 

«Загадковий»  диктант. До дошки – 1 учень.

Прийшла кума із довгим віником
На бесіду із нашим півником,
Схопила півня на обід
Та й замела мітлою слід.
(Лисиця)

 

 

Триколісний друг у мене,
Має він кермо зелене.
Ще сидіння та педалі…
Певно, ви його впізнали?
(Велосипед)

 

Що за жучок це – яскравий, моторний,
Спинка червона у крапочку чорну,
Сам симпатичний, хоча і маленький,
Гарний на вроду він та веселенький.
(Сонечко)

 

Він шепоче: «Шу-шу-шу…
Листя обірвать спішу.
З ним я у осіннім гаї
У таночку покружляю».
(Вітер)

 

Навесні старий садок
Вкрив барвистий килимок,
І над вишнями в гіллі
Загули, мов дзвін…
(Джмелі)

 

Навіть в спеку, відчайдуха,
Не скидає він кожуха.
Взимку ж холоду боїться.
Лізе до барлогу грітись.
(Ведмідь)

Може скрізь вона літати,
Бо нема своєї хати.
Яйця іншим підкидає,
Скільки кому жити – знає!
(Зозуля)

Затранскрибувати слова зозуля та джмелі

Фізкультхвилинка

- Чи є у віршику слова, що пишуться за повтореними сьогодні правилами?

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Сонечко розвеселити.

Руки вгору, руки вниз,

Руки в боки, руки так,

Руки вгору, як вітряк.

Вище руки підніміть

І спокійно опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз.

За роботу, все гаразд!

 

Пояснювальний диктант

Знайти слова з вивченими орфограмами. Пояснити правопис.

На плінтусі сидів маленький чоловічок у довгому, майже до п'ят, піджачку з широкими кишенями. На голові  червонів ковпачок. А на ногах  були величезні черевики із червоними шнурівками.

 

-Опис якого літературного героя подано?

- Із якого твору?

-Яка його роль у казці-повісті?

-Отже, поспішаймо працювати!

 

Гра «Знайди помилку!»

 

Лилека, пиріг, кожух, абрекос, прибережний, витерати, півень, тихенький, нибеса, перемога, озеро, свеня.

Знайдіть слово, в якому [о] буде наближатися до [у].

Вправа «Так – ні»

Зерно(буква е) , гриміти (и)балерина(е)  , очерет(е), кленовий(и), черешневий(и)весілля(е), дрижати(и)тривога(и).

Так, так, так, так,  ні, ні, так, так, так.

 

 

V. Підсумок уроку. Рефлексія

Звернення до епіграфа.

Якомога краще й вчасно виконуйте те, що маєте робити.

-Як ви вважаєте, чи гарно ми сьогодні працювали?

 

Технологія «Незакінчене речення»

- На сьогоднішньому уроці для мене найбільш цікавим було…

- Інформація, отримана на уроці, дозволяє зробити висновок…

- Удома я розповім батькам (сестрі, брату) про…

 

VІ. Оцінювання.

Наша мандрівка в казкову країну скінчилась.

Усі ви, я бачу, дуже сьогодні стомились,

тож роздаю вам очікувану нагороду –

гарні оцінки за плідну й сумлінну роботу.

 

VІІ. Домашнє завдання.

Виписати з орфографічного словника 10 слів із вивченою орфограмою,

із 2 словами скласти речення.

 

 

 

ŠŠ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                           

 

 

                                       

                                                              

                                                                                            

 

 

Дослідити, за яких умов у коренях слів треба писати ненаголошені [е], [и].

 

            1.Через, березневий, пелена, велетень.

      2.Летіти – політ, брести – брів, витекти – тік.

      3. Вишень – вишня, півень-півня, пеньок – пня.

     4.Кривавий, кришити, глитати, глибокий, блищати.

              5.Натирати, завмирати, задирати, збирати, напирати.

Гра «Третій зайвий»

  1. Бер..зень,  трав..нь, л..стопад.
  2. П..лена, кр..вавий, оч..рет.
  3. Бл..щати, кр..вий, бер..гиня.
  4. Кол..со, абр..кос, ел..мент.

Складіть з одним словом на вибір речення.

Робота з картками

-Яку букву треба вставити?

Оч..рет,  каш..ль, х..тати, бер..гиня, дол..тіти, відб..рати,  шел..стіти, пал..ць, завм..рати, к..шеня, ч..ревики, запл..сти, ш..ренга, бр..ніти.

 

Гра «Знайди помилку!»

 

Лилека, пиріг, кожух, абрекос, прибережний, витерати, півень, тихенький, нибеса, перемога, озеро, свеня.

Знайдіть слово, в якому [о] буде наближатися до [у].

 

 

 

 

                                           

 

 

                                       

     

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Московчук Валентина Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
23 січня 2020
Переглядів
8535
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку