Урок " Позначення звуків [ц], [ц′] буквою ц. Звуко-буквений аналіз слів. Читання складів, слів."

Про матеріал
Формування дії моделювання шляхом складання звукових моделей слів. Ознайомлення з буквою ц; шляхом спостереження показати роботу букви ц. Вправи на розвиток фонематичного слуху, на формування читацьких навичок, на збагачення словникового запасу. Досягнення мети уроку в ігровій формі, робота в групах.
Перегляд файлу

Урок навчання грамоти в 1 класі

Тема:

Позначення звуків [ц], [ц′] буквою ц. Звуко-буквений аналіз слів. Читання складів, слів.

Мета:

Ознайомити з буквою ц;

шляхом спостереження показати роботу букви ц;

формувати дію моделювання шляхом складання звукових моделей слів;

розвивати фонематичний слух, пам’ять, мислення;

розвивати вміння оцінювати результати виконаної роботи;

розвивати мовлення учнів;

збагачувати словниковий запас;

тренувати в читанні складів, слів, речень;

виховувати культуру поведінки, любов до природи, спостережливість, допитливість та працьовитість.

Обладнання: буквар , телевізор, малюнки, завдання для групової роботи; фішки для звукового аналізу слів.

Хід уроку

 

I.Організаційний момент.

Привітання

 

Учні: Пролунав уже дзвінок, починається урок.

Працюватимем старанно, щоб почути у кінці,

Що у нашім першім класі діти просто молодці.

Учитель: Починаємо урок навчання грамоти (читання). Чи готові девіз проказати?

Учні: Вчимося грамотно і швидко читати.

II.Контроль, корекція та закріплення вивченого.

-А щоб швидко прочитати, треба букви пам’ятати

  1. Повторення вивчених букв і звуків.
  2. Розчитування у вигляді гри «Іди за сонечком»
  3. Гра « Учитель»
  • Виправте помилки:

Мальатко, йунак, сине, тюлпан, йіжак, кьіт.

Учитель: Бачу, що ви готові відправлятися в незвичайну подорож, в якій чекають на вашу допомогу. А хто? Ви дізнаєтесь на уроці.

 

IIІ.Повідомлення теми і мети уроку.

 

-Увага, увага! На другій колії здійснюється посадка на швидкий потяг «Перший клас», будьте уважними та обережними, нумерація вагонів з голови поїзда.

 

- Сьогодні запрошую вас до подорожі, протягом якої ми ознайомимося з новою буквою , поліпшимо свій настрій та попрацюємо з цікавим текстом із букваря.

Машиністом буде цуценятко Ціпко.

Хто його пасажири і куди він їх везе, ви скоро дізнаєтесь.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. А зараз цуценя пропонує гру «Спіймай звук», який часто повторюється і є улюбленим звуком  цуценятка.

 

Цап, цвіркун і цуценя

Цирк влаштовують щодня.

Цап стриба, цвіркун жонглює

Цуценя їх дресирує. 

Якщо почуєте у вірші слова зі звуком «ц», плесніть в долоні- спіймайте його.

Підготовчі артикуляційно-слухові вправи

2.Звукова розминка. Виділення звуків [ц’], [ц]

– Як гукають господарочки курчат? (Цип-Цип..)

– Як кінь стукає копитом? (Цок-цок)

– Яким жестом ми показуємо іншому, що треба говорити тихіше? (Ц-Ц..)

– Які звуки чуємо від горобців? (Цвірінь-цвірінь…)

– Як цілує матуся вас у щічку? (Цьом-цьом)

Як співає цвіркун?  (Ц-ц-ц-ц-ц-ц-ц-ц)

— Який звук [ц] — голосний чи приголосний? (Приголосний) Чому? Що заважає струменю повітря вільно виходити? (Звук [ц] приголосний, бо язик і зуби створюють перешкоду на шляху струменя повітря.)

—Вимовте слова цок і цьом. Порівняйте перший звук  у них. Чим вони відрізняються? (Один з них м’який, інший — твердий)

 Отже, сьогодні на уроці ми будемо працювати зі звуком[ц] [ц’]  і дізнаємося, якою буквою позначають твердий і м’який звук [ц]  .

 Робота зі звуком [ц]

Гра «Визнач місце звука в слові».

 

-Щоб на семафорі загорілося потрібне світло і наш поїзд вирушив у путь, ми повинні визначити місце звука  [ц] в словах.(Діти на карточках показують твердий чи м’який звук: -,=)

( Цап, стілець, ціна, стіл, лисиця, цифра, олівець , яйце, цибуля, продавець, сонце, цуценя).

Чи здогадалися, куди цуценятко везе тваринок?

-Увага! Увага! Швидкий потяг «Перший клас» прибуває на станцію «Звукова».

Нас радо зустрічає Ведмедик Цвях.

 

Давайте покажемо звукову модель слова цирк.

З чого почнемо?

Хто буде працювати біля дошки? (Дитина, яка працює коментує свою роботу).

•вимовляє слово

•вимовляє по складах, називає кількість складів і наголошений склад

•вимовляє по черзі кожен звук і характеризує його.

•перевіряє звукову модель.

Запис на дошці

– • – –

-А слово можемо записати?

Що не знаємо? ( Якою буквою позначити звук [ц])

А може хто знає цю букву? (Виходять до дошки і записують)

– • – –

Ц и р к

Ви згодні? Яку букву поставимо замість знака питання?

Який звук вона позначає назвіть його.

Скільки у слові звуків, а букв, складів? Який наголошений?

3.Знайомство з буквою «Ц ц»

Хвилинка фантазії.

– На що схожа наша буква?

Два стовпці в траві лежать,

Знизу перекладина.

Братик мовить:

-Буква «ц»

У траву покладена. В. Гринько

Друкування букви «Ц» у повітрі.

 

-Молодці! Цуценяткові подобається з вами подорожувати. Ми під‘їхали до  станції «Буква».

- Хто до нашого поїзду зайшов? Хто теж поспішає до Цирку? Ви дізнаєтесь, коли уважно послухаєте вірш. (Вірш напам’ять розповідає учень)

 

Звуко-буквений аналіз слова горобець

–•–•–•=

Горобець

4 . Читання складів, слів.

-Молодці! Цуценятку подобається з вами подорожувати. Ми під‘їхали до станції «Прочитай».

-До нашого поїзду зайшов Слоник Цо, він теж поспішає до Цирку. Давайте навчимо його  читати, бо він з далекої Індії і не знає українські букви. На цій станції зупинка буде довга. То ж давайте вийдемо на перон і відпочинемо.

Фізкультхвилинка від Сніговичка Циркуля

 

  Для того, щоб гарно читати, ми повинні розчитатися.

1.Читання складів у вигляді гри «Телевізор»

2. Читання складів подібних за звучанням

Ца

са

цо

со

ци

си

ці

сі

ця

ся

цьо

сьо

 

3.Читання слів, надрукованих на дошці

Киця                         місце                 ранець

Вівця                         серце                палець

Вовчиця                    озерце             камінець

Ведмедиця               кільце              горобець

Палиця                      віконце            молодець

                                    концерт

 

V. Закріплення нового матеріалу. Формування читацьких умінь

 

-Увага! Увага! Швидкий потяг «Перший клас» прибуває на станцію «ЦИРК».

Нас радо зустрічає коник-стрибунець. Зараз ви дізнаєтесь, що вміє робити коник.

 

1.Робота за Букварем (с.157)

А) Бесіда за малюнком.

- Розгляньте малюнок.

-Хто зображений на малюнку?

-Що робить хлопчик?

Б) Словникова робота.

В) Читання тексту вчителем.

-Послухайте текст і скажіть, як коник сюрчить?

Г) Читання слів у колонках

-Для того, щоб вам легше було читати новий текст, ми прочитаємо слова, які є у цьому тексті.

Д) Самостійне читання тексту учнями.

- Прочитайте текст самостійно, звертаючи увагу на слова, у яких є буква ц («це»).

Е) Вибіркове читання.

- Знайдіть і зачитайте слова, у яких є буква ц («це»).

Є) Читання «ланцюжком».

Ж) Бесіда за змістом.

-Де сидів хлопчик? Хто до нього прилетів?

-Що помітив хлопчик?

-Що ви можете сказати про вдачу хлопчика Ярика, який він? ( Він добрий, спостережливий, любить природу рідного краю, цікавиться її життям…)

-Прочитайте опис коника.

-Прочитайте, як коник готувався сюрчати.

-Чи погоджуєтеся ви, що скрипочка в коника – це крильця, а смичок – його колінця?

-Звуки, які видає коник, бринять, дзвенять. Прочитайте, як про це сказано в оповіданні?

За такий талант коника- стрибунця взяли до цирку.

(Діти слухають сюрчання коника)

2. Бесіда про цирк. Розвиток усного мовлення учнів.

- Діти, хто з вас був у цирку? Кого ви там бачили? (Відповіді учнів.)

 

Цирк- це заклад, де влаштовують вистави, що включають акробатику, клоунаду, дресирування тварин. Цирки є у великих містах- у Києві, Харкові, Донецьку, а є й переїзні цирки, які їздять з виставами по маленьким містам.

(Демонстрація фото цирку).

 

Актори в цирку виступають на АРЕНІ - це круглий майданчик посередині цирку.

 

3. Робота в групах

-Діти,  циркові голуби прилетіли до цирку, але сьогодні ці голуби виступати не можуть, бо вони не мають ніякого відношення до букви «Ц». Допоможіть знайти їхні будиночки. Співвіднесіть кличку голуба зі звуковою схемою.

4. Друкування слів з буквою «Ц»

- Але для того, щоб потрапити у цирк, нам необхідно мати квитки. Щоб їх отримати, ви повинні   написати на картках назву предмета, але пам’ятайте, що в слові обов’язково є буква «Ц».

– Де чуємо звук [ц]?

1.В розмальованій хустині,

Солоденька всередині.

Коли нею почастують,

Діти тішаться, ласують. (Цукерка)

2.Кажуть, щоб хвороб не знати,

Треба всім мене вживати.

Може, ви мене й з’їсте,

Тільки сльози проллєте. (Цибуля)

3.В полі, в лісі, навкруги,

Скрізь у мене вороги.

Часом лізу я у шкоду,

Їм капусту на городах. (Заєць)

4.Прийшла кума із довгим віником

На бесіду із нашим півником,

Схопила півня на обід

Та й замела мітлою слід. (Лисиця)

5.Хто вдень блідніє, а вночі ясніє? (Місяць)

6.Всяк школяр його шанує,

Бо він пише ще й малює.

Хто ж цей славний молодець?

Це звичайно … (Олівець)

7.Відкривайте оченята,

Досить спати, досить спати –

Рано-рано у віконце

Заглядає літнє… (Сонце)

 

(Робота в парах. Виконавши завдання, діти з квитками виходять до дошки.)

 

V.Підсумок уроку.

 

- Чи сподобалася вам подорож?

- Здійснюючи подорож, чому ми вчились на уроці?

-Назвати всіх учасників уроку, які мають в своїй назві звук «ц» і букву «це».

- Цуценяткові теж дуже сподобалося з вами подорожувати і він підготував для вас  сюрприз ( частування цукерками).

 

Демонстрація уривку циркової вистави.

doc
Додано
2 листопада 2021
Переглядів
1354
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку