Урок "Практична робота № 6. Українські міста і села в минулому і тепер"

Про матеріал
Розробка уроку з історії для 5 класу з використанням мультимедійної презентації (за підручником І. Щупака)
Перегляд файлу

Вступ до історії. 5 клас

Конспект уроку з використанням мультимедійної презентації

 

 

                                         Автор: Корець Віра Василівна,  вчителька

                                        історії  ОЗЗСО  «Люб’язівський ліцей»

                                        Любешівської ОТГ Волинської області

 

 

 

 

 

 

Вступ до історії. 5 кл.

Тема: Практична робота № 6. Українські міста і села в минулому і тепер

Мета: порівняти  та  схарактеризувати  життя  в українських  селах  та  містах, ознайомитись з побутом і заняттями селян і міщан; удосконалити навички роботи з текстовими джерелами інформації, вчити учнів порівнювати історичні явища, висловлювати особисту точку зору, систематизувати отриману інформацію; сприяти виробленню в учнів зацікавленості життям українців в минулому.

Обладнання: Ігор Щупак. Вступ до історії. — К. : УОВЦ «Оріон», 2018.; ілюстрації; презентація

Тип уроку: комбінований;

Поняття та терміни: село, місто.

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

·        порівнювати  життя  в українських  селах  і містах у ХVІІІ ст.;

·        розповідати про життя та заняття мешканців міст та сіл;

·        працювати з текстом підручника, виокремлювати в тексті головне й другорядне, розробляти запитання  щодо  побуту  українських  селян;

·        висловлювати  особисте  ставлення  до  історичних подій та явищ.

ХІД УРОКУ

І.  Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.(Слайд 2,3)

ІІ. Актуалізація опорних знань

Завдання (Слайд 4)

Прокоментуйте українські народні прислів’я. Які особливості життя українського села чи міста в них відображено?

1. Без грошей до міста, без солі до дому.

2. У місті, як у тісті, а без грошей нема що їсти.

3. До міста по гроші, а на село по розум.

4. По місті ходячи, рота не роззявляй.

5. Кожне сільце має своє слівце.

ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності

Як  ви  розумієте  заклик  «У  кожне місто  завітати,  у  кожнім  побувать селі»?

ІV. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя (супроводжується показом слайдів) (Слайди 5 – 11)

1. Яка відмінність між містом і селом(практична робота)

Учні опрацьовують матеріал підручника та заповнюють таблицю «Життя у місті та селі» (стор. 166, 168 – 169)(Слайд 12)

 

 

 

1. Порівняйте світлини та визначте, як змінилося українське село за останні

століття.

2. Що в сучасному селі залишилося незмінним від старих часів?

Село

 

 

1. Чим сучасні міста відрізняються від давніх?

2. Що, на вашу думку, вплинуло на зміни облаштування міст?

3. Яке місто із зображених, на вашу думку, є зручнішим для проживання людей?

Місто

 

2. Яким був і є одяг мешканців України

Робота з ілюстраціями стор.168

1. Спробуйте назвати головні елементи одягу жінок на фотографіях.

2. Який одяг, на вашу думку, є зручнішим? Чому?

3. Чи зберігаються в наш час у гардеробі елементи давнього одягу? З новими

деталями чи в незмінному вигляді?

 

3. Транспорт українців колись і сьогодні

Робота з підручником стор.169

1. Як змінився транспорт в Україні?

2. Чим відрізняються завдання транспорту сьогодні й колись? Для чого його

використовують?

3. Дізнайтеся, коли в Україні з’явилися сучасні види транспорту: залізничний,автомобільний, авіаційний.

 

V.  Закріплення знань учнів.

1.  На  основі  тексту  підручника заповніть  пропуски  у  реченнях:  «Селом називали ...  Поселення ставало містом,  коли навколо нього будували ...»

2.  Які зміни відбулися у землеробстві у XVIII столітті?

3.  Які міста були засновані у XVIII столітті?

4.  Що нового з’явилося в українських містах у XVIII столітті?

5.  Як ви розумієте  вислів:  «Населення  міст було  «строкатим» ,  багатомовним і різнокультурним»?

6.  На  основі уривку з  сучасного  краєзнавчого дослідження  «Історія  Миколаєва»  про  заснування  цього  міста  поясніть,  чому населення  міст було дуже різноманітним.

Першими жителями міста стали [...] матроси і майстрові, які будували  кораблі  і Адміралтейство.  їх  тисячами  пішки  приганяли в місто з центральної Росії. Кого тільки тут не було! Наприклад, з Галича і Костроми прибули теслі, числом більше тисячі... Переводили до Миколаєва [...] селян з центральної України і Білорусії.  До них додавалися всілякі  «безпачпортні»  волоцюги, селяни-втікачі і солдати [...] взагалі всі, хто бажав оселитися в місті, отримували таке право.

 

VІ. Домашнє завдання Слайд 13)

           Опрацювати § 31

 Провести міні-дослідження побуту та звичаїв українського народу.

Теми міні-проектів

1. Українська мода: від вишиванки до джинсів.

2. Українське меню: традиції та сучасні новинки.

3. Свята й дозвілля українців: від веснянок до Нового року.

4. Історія дитячої іграшки: від ляльки-мотанки до «Майнкрафт».

5. Побут і звичаї народів України.

6. Традиції та свята моєї родини

(Використати пам’ятку на стор.167)

 

docx
Додав(-ла)
Корець Віра
Додано
21 лютого 2021
Переглядів
3232
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку