9 клас поняттям «права людини»,іх основними видами,міжнародно-правовими документами,які регламентують права людини та дитини зокрема;розвивати навички критичного мислення,вміння порівнювати та аналізувати нормативно-правові акти;виховувати повагу до прав людини,розуміння важливості іх дотримання.
Тема: Права людини і громадянина
Мета:Ознайомити учнів з
Тип уроку:урок засвоєння нових знань
Хід уроку
1.Організаційний момент
а)створення робочого настрою
б)техніка безпеки
в)Урок-це успіх,радість,обдарованість,кмітливість.
Сподіваюсь,що сьогодні на уроці вас чекає і успіх і радість.Ви змо-
жете продемонсрувати свою обдарованість і кмітливість.
2.Мотивація навчальноі діяльності
-таємничо-чарівна хвилинка
Учитель:У мене в руках чарівна скриька,у ній найціннішій скарб
планети Земля.Хто з вас хоче його побачити,може зазирнути,але
покищо не розповідати,що він там побачив,аж доти,доки всі найцікаві-
шій й найсміливіші не зазирнуть на дно скриньки(діти по черзі
заглядають у скриньку,яка відкривається під запис щебетання
Учитель:Кого ж ви побачили у чарівній скринці?(Діти називають себе
оскільки на дні скриньки лежало дзеркало.
Так,кожен побачив себе у чарівному дзеркалі!Людина-найцінніший
скарб.Кожен із вас особистість,і саме такоі людини як ви більшу немає і не
буде на цій Землі.
Відомий поет Украіни В.Симоненко написав про неповторність кожноі
людини,якій батьки подарували життя.
Учень.Ти знаєш,що ти людина
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя єдина
Очі твоі одні.
більше тебе не буде.
Завтра на цій Землі
Інші ходитимуть люди,
Інші кохатимуть люди,
Добрі, ласкаві і злі.
Сьогодні усе для тебе-
Озера,гаі,степи.
І жити спішити треба,-
Гляди ж не проспи!
Бо ти на Землі- Людина,
І хочеш того чи ні-
Усмішка твоя єдина,
Мука твоя єдина,
Очі твоі одні.
(В.Симоненко)
Учитель.Пройшло не одне тисячоліття,поки людство не зрозуміло цю
істину.Протягом багатьох віків складалися правила поведінки
громадян,тобто правові норми,що встановлюються і охороняються
державою.
/Оголошення теми уроку/
Наш урок є першим в розділі 2 «Ти людина,значит маєш права»
Іі значення полягає в тому,щоб ознайомити вас з поняттям’’права людини ,з*ясувати,як держава захищає права людини,
як людина може захистити свої права,як уникнути порушення ваших прав
.У ході уроку ми продовжимо формувати дослідницькі вміння та навички-
,будемо працювати з Основним Законом нашої держави -Конституцією
України ,досліджувати зміст міжнародних документів,оволодівати
методиками інтерактивного навчання.
Необхідно пам*ятати,що права і свободи людини не є абсолют-
ними,і за певних обставин держава може частково обмежувати
їх.
-на дошці прикріплюються малюнки учнів’’Як я уявляю свої права?’’
Проблемне питання:Чи не суперечать певні обмеження прав людини
суті правової держави,її демократизму?
Береги очикування /учні пишуть на стікєрах та прикріплюють на дошку
що вони очикують від уроку./
3.Вивчення нового матеріалу
3.1 Основні документи міжнародного права з захисту прав людини
« Загальна Декларація прав людини «»,прийнята 10 грудня1948р
. (10 грудня - Всесвітній день прав людини)
«Міжнародний пакт про громадянські та політичні права»,1966р.
«Міжнародний пакт про економічні,соціальні та культурні права»1966р.
«Декларація прав дитини»20листопада1959р.(40 років з дня прийняття)
«Конвенція про права дитини»20листопада1989р.(20 років з дня прийн.)
-робота в зошиті з понятійним апаратом
Конвенція-це угода ,договір з певних питань.
Декларація-це документ,у якому викладено важливі правила,обов*язки
для всіх людей.
3.2 Загальна Декларація прав людини.
а)учні-експерти ознайомлюють однокласників зі змістом документу
3.3 Конституція-Основний Закон держави
а)робота з текстом документу (робота в малих групах)
Учитель:Конституція України не тільки проголошує права і свободи,
а й гарантує забезпечення їх державою.Свої права і свободи
громадяни можуть захищати в суді.
3,4 Конвенція про права дитини.
Учитель:Проблема првового захисту родини й дитинства вже
тривалий час перебувають в центрі уваги міжнародної спільноти.
Саме тому в 1989 р.ООН затвердила один важливий документ-
Конвенцію про права дитини,в основу якої покладено Декларацію
прав дитини 1959р.ВУкраїні ця Конвенція набула чинності 27вересня
1991р.
-зачитується лист дитини до суспільства
-інсценування за участю учнів
-учні-експерти ознайомлюють однокласників зі змістом документу
3.5Порушення прав людини
Учитель:Лише на початкуХХ ст.стали приділяти увагу юридичному
узаконенню рівності прав чоловіків та жінок.У міжнародному
праві з*являються окремі норми,що стосуються питань
захисту прав жінок.У міжнародному праві з'являються окремі
норми,що стосуються питань захисту прав жінок
Мудрець сказав:"Якби мене запитали,нга чому тримається цей
хиткий світ,то я б відповів,що його тримають ніжні руки жінки
Що стане зі світом,коли вони втомляться?
На жаль у сучасному світі ми досить часто зустрічаємось з
порушенням прав людини.Найжагливіше з них є торгівля
людьми.
-презентація науково-дослідницької роботи"Запобігання торгівлі людьми"
-вправа"Павутинка з клубочка"
(учням пропонуються уривки з м/ф"Золушка","Золотий ключик",
"Дюймовочка","Царівна-жаба" або ілюстрації до цих казок)
Завдання:З"ясувати,які права були порушені в цих казках.
Яке право встиг реалізувати у своєму житті Колобок?
3,6 Звіт про роботу на уроці представляють кореспонденти
-презентація колажу "Ти маеш право,бо ти дитина"
Учень:Хоча ми всі ще школярі,
Та в нас закон є і права.
І ми навік запам'тали
Із декларації слова:
Всі діти вільні і всі рівні,
І треба дружно всім нам жити
Тож ми зі школи ще вчимося
Всіх поважати і любити.
Права дитини вивчимо сумлінно.
Це так потрібно,так важливо
Напевнознати в наші дні,
Коли із нами спраиедливо
Вчиняють,а коли ні.
Тож прочитай,завчи напам'ять,
Порадь їх друзям і батькам.
Права дітей всім треба знать!
4.Закріплення. /обговорення проблемного питання/
4.1Робота в парах -перелічитиправа про які ви знали та дізнались
-написати на стікері три найважливіші на думку учнів права
людини(стікери прикріплюються на дошку)
Вчитель:Існує і багато інших прав,які ви маєте знати йреалізовува-
ти щодня.Але пам'ятайте:ваші права не мають порушувати
права інших людей.Ці права гарантуються державою.
Існує також багато законів у якихзакріплюються ваші
обов'язки.Незнання законів не звільняє людину від відпо-
відальності.
4.2Метод "Асоціативна квітка"
Методичний кабінет Криворізької загальноосвітньої школи №55
Досвід роботи над науково-методичною проблемою
"Формування навичок самостійної роботи як засобу активізації
пізнавальної діяльності учнів на уроках історії та правознавства"
Виконала
Копичко Людмила Анатоліївна
вчитель історії,спеціаліст
вищої категорії,
педзвання "старший вчитель"
КОРОТКИЙ ЗМІСТ
Реалізація завдань освіти на сучасному етапі потребує звернення до осо-
бистості учня з її потребами та інтересами.Такий підхід дістав назву гумані-
стичного,в основу якого покладено спрйняття навчального процесу як
вільного зростання та розвитку особи.Відповідно до цього основним
завданням вчителя є сприяння активізації пізнавальної діяльності учнів,
створення умов для їх самовизначення та саморозвитку.На це націлюють
освітян останні нормативні документи.Зокрема,"Державний стандарт базо-
вої і повної середньої освіти" передбачає формуиання вміння знаходити
інформацію,аналізувати,інтерпретувати та оцінювати їх,характеризувати
явища та процеси суспільного життя,встановлювати зв'язокміж подіями і
явищами,формулювати,висловлювати,доводити власну думку,робити вис-
новки,вимагаючи широкого застосування вчителем та учнями у спільній
освітній діяльності дослідницьких методів,які я розумію як спосібспівробіт-
ництва,активної пошукової,творчої діяльності,спрямованої на самостійне
вирішення проблем.У своїй роботі я поділяю таку діяльність на безпосеред-
ньо дослідницьку,пошукову,творчу,наукову,пректну,прагнучи вирішити
за її допомогою на уроках історії та правознавства проблему формування
ключових компетентностей школяра.
Стратегією діяльності вважаю слова К.Ушинського:"Готувати уми!Сіяти
ідеї!Ось наше призначення.Збудімо вимоги,вкажімо розумну мету,відкрймо
засоби,розбуркаймо енергію-справи з’являться самі".
Головними принципами,покладеними в основу діяльності є гуманізація,
культурологічність та культуровідповідність,антопоцентризм,оптимізація
навчального процесу,його науковість та інтегративність.Вони реалізуються
через особистісну спрямованість,творчий розвиток і саморозвиток,компе-
тентісно-орієнтований підхід.Можу стверджувати,що мою діяльнсть виріз-
няє залучення учнів до активної пошукової,науково-дослідницької та твор-
чої діяльності;особистісний підхід до навчання,виховання та діяльності
школяра;опанування нових освітніх методик та технологій;перенесення
акцентів з класно-урочної на позакласну,позашкільну,самоосвітню діяль-
ність; переорієнтація навчального процесу на інноваційні методи навчання.
пси хологічне та індивідуальне вивчення особистості школяра.заохочення
та спонукання їх до такої діяльності;надання консультативної допомоги не
тільки дитині,але і її батькам;педагогічна прогностика;проектування особис-
тості вихованця тощо.Що стосується вимог до себе,то це розробка і впровад-
ження в освітній процес нових форм і методів роботи,авторських програм,
методичних рекомендацій,презентація наробок перед колегами,участь у
районих та міських методичних семінарах та нарадах.
Теоретичною основою досвіду є ідеї Л.Виготського,В.Сухомлинсько-
го щодо гуманістичного підходу до навчання та виховання,гуманізація школи С.Гончаренка,положення про навчальну діяльність П.Гальперіна,
В.Давидова,Л Занкова,І.Лернера,особистісно-орієнтовані моделі В.Кременя,О.Савченка,І.Якіманської,"школа-лабораторія для відкриття унікально-го "Я"кожної дитини К. Роджерса,А.Маслоу,В.Франкля,методика та технологія інноваційного начання,нові підходи до сучасного уроку К.Баханова,О.Пометун,Л.Пироженко,Г.Фреймана,виховання творчої особистості В.Моляко,
Є.Громова,психологічного аспекту творчості В.Біблера,В.Левіна,С.Рубінштейна,розвитку критичного мислення як основи творчості С.Векслера тощою.
Серед технологій,що використовуються на уроках:особистісно-орієнтована,розвивального та проблемного навчання,діалогова,проектна,ігрова,
групової роботи тощо.Проте однією з улюблених є інтегральна-універсальна на сьогодні технологія,що ставить на меті розвиток,навчання та виховання дитини і при цьому гарно сполучається з іншими технологіями та методиками.
Проектуючи діяльність з формування в учня ключових компетентностей,виділяю таку систему завдань:
- розвивати нове гуманістичне бачення історії;
- сприяти розвитку інтересу та поваги до подій історії;культурних над
бань;
-виховувати загальнолюдські ціннісні орієнтації,коммунікативні здіб-
ності,якості громадянина;
-формувати розвинене критичне мислення,здатність виробити власний
погляд і бути толерантним,виявляючи повагу до поглядів інших.
Розглянемо шляхи вирішення зазначеної проблеми та їч результативність за допомогою аналізу окремих її складових.
Засобом розвитку інтелектуальної та емоційної сфери особистості,що формує здатність уявляти,співпереживати,узагальнювати й застосовувати
набуте впродовж життя,є пошуково-дослідницька робота.На основі аналізу
досягнень сучасної психолого-педагогічної науки та власного досвіду мною
розроблена модель її оргарізації,яка охоплює всі види діяльності:урочну,позаурочну та самостійну,проходячи від етапу підготовки дослідження до звітів дослідників;обговорення та застосування результатів;проектування та планування нового дослідження;враховує різноманітні форми і методи,що приводять до формування в учнів вмінь і навичок свідомого пошуку,а структурні елемени системи реально взаємодіють між собою.
В основі моделі не тільки накопичення знань,а й формування навичок по-
шуку та дослідження,що починаються одрочасно з вивченням історії;інте-
грація діяльності суб’єктивного(навчального)й об’єктивного(утворювально-
го)характеру.Навчальній діяльності учнів при цьому надається особистісна та суспільно-громадська спрямованість.
Складові роботи формуються поетапно,цілеспрямовано,з урахуванням
рівня освіченості,вікових та психологічних особливостей учнів,які у
5-6класах вимагають організації уроків,побудованих на інтересі;мотива ція має емоційно зацікавлений характер.Основою спіівпраці є робота з
текстом,формування уявлень про історичні джерела.Щоб пізнання не було важким,пропоную матеріал,суть якого дитина не тільки б зрозуміла,а й відчула.Тому традиційним знайомством п’ятикласників з дослідженням
є написання літопису родини,який потім презентується на уроках історії
чи під час проведення позакласних заходів.В 10-11класах використовую
творчи методи,щоб підготувати учнів до самоосвіти,навчити грамотно спілкуватись ісамостійно здобувати інформацію,розвивати комунікацію.
Я хочу виховати учня,який...
-хоче й вміє постійно вчитись,підвищувати свій рівень;
-виявляє таланти і здібності;
-знаходить вихід з будь-якої ситуації;
-прислухається до думки інших,маючи при цьому власну;
-виявляє гнучкість мислення;
-активно співпрацює з іншими;
-грамотно та коректно спілкується;
-визначає мету,пердбачає результати та дає оцінку своєї діяльності,
-продуктивно працює як індивідуально,так і в колективі,
-шанобливо ставиться до історичних та культурних цінностей.
Результатом моєї роботи є:
-переможці та призери районних олімпіад з історії та правознавства;
-участь учнів в історичних читаннях на базі Жовтневого ліцею;
-участь в міській правознавчий конференції-коллоквіумі;
-участь в районній конференції ’’Північне сяйво’’.
САМОАНАЛІЗ УРОКУ.
Тема,що вивчалася на уроці,є першою в темі "Ти маєш право бо ти -Людина"ЇЇ важливість полягає в тому,що кожна людина повинна знати про свої права та про те ,що не можна порушувати права інших людей.
Вибір мною форм та методів роботи на уроці грунтувався на активізації навчально-пізнавальної діяльності та дослідницькій діяльності
школярів,організації тісного співробітництва вчителя та учнів і передбачав фронтальну,індивідуальну,парну та групову роботу форми роботи,організацію діалогу,формування дослідницьких навичок та вмінь,дослідження докумнту,його аналіз,розкриття змісту понять,виконання випереджального завдання тощо.Хід заняття та діяльність учнів показали,що ввсі вони були доречними й виправдали себе.
Час на уроці був розподілений згідно з рекомендованою Оленою Пометун та Григорієм Фрейманом у їх посібнику’’Методика навчання в школі’’(2005)структурою,але в процесі роботи було внесено деякі зміни.
Навчальні можливості учнів були використані достатньою мірою.
Клас показав себе гарними аналітиками,виявив схильність до групової та парної роботи,що обов’язково буде враховано при плануванні наступних уроків.Названі форми і методи хоч і були трохи складними для класу,але викликали інтерес учнів,який і став рушиєм їх діяльності.
Працездатність учнівського колективу забезпечувалась введенням в урок елементів інтерактиву,організацією діалогу як між учителем і учнями,так і між власне школярами,використанням аудіо- та відео матеріалів,створенням доброзичливої психологічно комфортної обстановки.
Цьому значною мірою сприяло залучення реурсів навчального кабінету:під час уроку використовуваласьтаблиця,малюнки учнів,плакати учнів попередніх років до даної теми,підручник,текст Конституції,
Діяльність учнів спрямовувалася на формування таких ключових і предметних компетенцій.як навчальна(набуття нових знань),соціальна(варіативність домашнього завдання,групова робота),політкультурна (виховання правової культури,толерантність в оцінках),інформаційно-змістова(пошук інформації в різних джерелах,її аналіз),просторова(орієнтація в історичному просторі),хронологічна(співвідношення подійі явищ ),аксіологічна(вміння давати оцінки,що базуються на власних переконаннях,порівняння,узагальнення)логічна та мовленева.
Що ж стосується непередбачених ситуацій,то досвід власної діяльності наголошує на необхідності мати запасний сценарій або хоча б його фрагменти.Для мене таким запасним варіантом були елементи дидактичної гри,яку ми часто використовуємо на уроках.Якби клас не зміг виконувати за запропонованими методами,я б використала ігрові,під час яких спробувала б сформувати дослідницько-аналітичні вміння або ж використала ще один вид дослідження-простіший серед застосованих раніше-дослідження тексту підручника з подальшим складанням розгорнутого плану чи організацією репродуктивної бесіди.
Підсумовуючи все вважаю,що в основному мета уроку реалізована .Однак у висновках на майбутнє:
1)хотилося б провести такий урок,у якому був би задіяний весь клас;
2)через традиційний для чителя брак часу довелося скоротити час на закріпленн я та інструктаж щодо виконання домашнього завдання,тому необхідно працювати над довершеністю у хронометражі уроку.
БЕРЕГИ ОЧИКУВАННЯ
1Ознайомитись з правами,які має людина
2.Дізнатись про те чи є різниця в правах дитини та дорослих
3.Які документи захищають права людей
4. До кого звернутись,якщо порушуються права?
Основні показники результативності: якість знань учнів %
Форма узагальнення: досвід узагальнено,систематизовано та доповнено
методичним посібником’’Педагогічні інновації в процесі формування пізнавальної активності учнів на уроках історії та правознавства’’
Схвалено: на засіданні шкільної атестаційної комісії,на шкільному та
районому м/о вчителів історії.
Місце збереження: методичний кабінет КЗШ І-ІІІ ст.№ 55,методичний
кабінет Тернівської райради.
ЗАКОН УКРАЇНИ
ПРО РАТИФІКАЦІЮ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ
КОНВЕНЦІЇ ПРО ЗДІЙСНЕННЯ ПРАВ
ДІТЕЙ
Верховна Рада України ПОСТАНОВЛЯЄ:
Ратифікувати Європейську Конввенцію про здійснення прав
дітей,вчинену 25 січня 1996 року в м.Страсбурзі та підписану від імені України 7 травня 1999 року,із такою заявою до ст.1:
’’Відповідно до пункту 4 статті 1 Конвенції Україна
заявляє.що дія цієї Конвенції поширюється на розгляд судами справ.що стосуються:
усиновлення дитини;
встановлення опіки,піклування над дитиною;
визначення місця проживання дитини;
позбавлення або оспорення батьківських прав;
інших питань про відносини між батьками та дитиною;
будь яких інших питань,що стосуються дитини особисто,а також питань її сім’ї.
м.Київ Президент України
3 серпня 2006 року В.Ющенко
№ 69-V
ЯКЩО ВАМ ПОТРІБНА ДОПОМОГА
АБО СЕРЙОЗНА ПОРАДА,ЯКЩО ПОРУШЕ-
НІ ВАШІ ПРАВА ВИ МОЖЕТЕ
ЗВЕРНУТИСЬ ДО:
-ДОРОСЛИХ ОСІБ,ЯКИМ ДОВІРЯЄТЕ;
-СОЦІАЛЬНОГО ПЕДАГОГА ШКОЛИ,
-ДО КЛАСНОГО КЕРІВНИКА,ВЧИТЕЛІВ;
-ПСИХОЛОГА ШКОЛИ;
-ДО СЛУЖБИ У СПРАВАХ НЕПОВНОЛІТНІХ
-ОПІКУНСЬКОЇ РАДИ;
-МІЛІЦІЇ ЗА ТЕЛЕФОНОМ 102
ДІТИ Є ГРОМАДЯНАМИ НИНІШНЬОГО І МАЙБУТНЬОГО СУСПІЛЬСТВА.ЗВЕРНЕННЯ ДО ПРАВ ДИТИНИ,
ЇЇ ІНТЕРЕСІВ І ПОТРЕБ ПОВИННО СТАТИ ПОЛІТИЧНИМ ПРІОРИТЕ-
ТОМ.
Дніпропетровське відділення Малої Академії Наук України
Секція правознавства
Проблема торгівлі жінками у сучасному
суспільстві
Виконала
Гордіюк Дарія учениця 11-А кл
Криворізької загальноосвітньої
школи №55
Науковий керівник
Копичко Людмила Анатоліївна
вчитель історії
Кривий Ріг- 2011