Урок "Права людини в Інтернеті. Беспека та етика у мережі"

Про матеріал
Розробка конспекту уроку до теми "Права людини в Інтернеті. Беспека та етика у мережі"
Перегляд файлу

Тема:Права людини в Інтернеті. Беспека та етика у мережі. Кіберзлочинність. Особливості захисту прав дітей та молоді в Інтернеті.

Практична робота . «Твоя соціальна інформаційна компанія в школі/ громаді»

Мета:. Сформувати поняття про небезпеки, які існують в Інтернеті та про шляхи їх подолання. Розвивати навички протидії виявам агресії та насилля, сприяти безпечному спілкуванню в мережі Інтернет. Виховувати почуття самозбереження та цінувати своє життя і здоров’я.

Обладнання і матеріали: Фліпчарт, кольорові фломастери, маркери, ватман, аркуші А4,стікери, роздатковий матеріал,  наочність, проектор, екран, презентація, відео.

Хід уроку

 

І. Вступна частина.

1. Організаційний момент.

Оголошення теми і мети уроку:

 - Щоб дізнатися яка тема сьогоднішнього уроку розшифруйте ключове слово «ТРЕНІЕНТ» (Інтернет).

 1.6  Мотивація проведення тренінгу. На сьогодні в Україні проблема безпеки дітей в Інтернеті постала особливо гостро. Аудиторія користувачів всесвітньої мережі дедалі розширюється, і її переважну частину становлять діти та підлітки, які повністю не усвідомлюють загрози, що можуть чекати у віртуальному просторі. Тільки об’єднавши наші зусилля, ми зможемо допомогти захистити себе від небезпек віртуального світу та навчитись правилам безпечного поводження у світовій мережі.

ІІ. Основна частина.

 Бесіда «Булінг і кібербулінг» (ознайомити з небезпеками булінгу в Інтернеті)

Інтернет -  цікавий і корисний засіб навчання, відпочинку, спілкування з друзями. Водночас світова комп’ютерна мережа містить багато

небезпек для психічного та фізичного здоров’я користувачів.

        Булінг (від анг. bully – хуліган, задирака, грубіян, «to bully» — задиратися, знущатися) – тривалий процес свідомого жорстокого ставлення, агресивної поведінки з метою заподіяти шкоду, викликати страх, тривогу або ж створити негативне середовище для людини.

        Форми боулінгу:

• фізичний — нанесення ударів, штовхання, пошкодження або крадіжка

власності;

• словесний — обзивання, глузування;

• соціальний — виключення із групи (ізоляція);

• електронний (кібербулінг) — булінг із використанням технічних та

електронних засобів (комп’ютер, мобільний телефон, електронна пошта

і сайти соціальних мереж).

        Кібербулінг — це новітня форма агресії, що передбачає жорстокі дії з метою дошкулити, нашкодити, принизити людину з використанням мобільних телефонів, електронної пошти, соціальних мереж тощо, зазвичай тривалий час».

Запитання для обговорення:

  • В яких формах може проявлятися кібербулінг? (Образливі смс-повідомлення, негативні коментарі у соціальних мережах, поширення пліток та приватних фотографій і компроментуючих відео.)

Отже, Кібербулінг — це поширення негативної інформації про людину у

мережі Інтернет».

Тест «Інтернет: жертва, свідок, агресор?»

1. Чи користуєтеся ви комп’ютером, мобільним телефоном або граєте у

відеоігри в Інтернеті?

2. Чи користуєтеся ви соціальними мережами?

3. Чи доводилося вам бачити онлайн-групу (спільноту), веб-сторінку,

інтернет-відео або опитування, які б висміювали конкретну особу?

4. Чи були ви свідком онлайн-гри, чату або дискусії, де виявлялися б

нападки чи жорстокість щодо конкретної особи?

5. Чи створювали ви фальшивий профіль або навмисно приховували своє

ім’я в мережі?

6. Чи надсилали якісь повідомлення, використовуючи чужий телефон чи

акаунт у мережі?

7. Чи пересилали листа, повідомлення в чаті або фотографію без дозволу

їх оригінального адресанта?

8. Чи розміщували он-лайн фото або відео людей без їхнього дозволу?

Підрахуйте відповіді ТАК і НІ.

Ключ до тесту:

Якщо ви відповіли «ТАК» на запитання 1—2 — ви потенційна жертва

кібербулінгу.

Якщо ви відповіли «ТАК» на запитання 3—4 — ви були свідком

кібербулінгу.

Якщо ви відповіли «ТАК» на запитання 5—8 — ваша поведінка могла

призвести до кібербулінгу.

  • Кожен хоч раз у житті був жертвою, агресором або свідком булінгу.

Тому важливо більше дізнатися про це явище.

2.5 Перегляд відеоролика  «Як захиститись від кібербулінга».

Перегляд та обговорення відео.

Запитання для обговорення:

• Що може зробити той, кому надходять СМС неприємного змісту? (Заблоку-

вати номер, з якого вони надходять.)

• Як позбутися неприємного співрозмовника у соціальній мережі? (Відправити його у спам або «чорний список».)274

• Що робити, коли хтось ображає тебе в Інтернеті, поширює плітки, твої осо-

бисті фото чи відео? (Поскаржитися адміністратору сайту, модератору

групи чи форуму.)

  • Щодо Інтернету діють такі самі норми і закони, як і всього в реальному житті. Тому кожен має право на повагу і доброзичливе ставлення до себе».

2.6 Вправа «Рука допомоги». Обвести свою руку, в середині написати «Я подолаю булінг». У кожному пальці написати свої способи боротьби з булінгом.

ІІІ. Заключна частина. Перевірка рівня засвоєння знань.

3.1 Вправа «Голосуй ногами»

 Розкласти  картки «Міф» і «Факт» у різних місцях класу так, щоб між

ними не було столів та стільців. Зачитати твердження і запропонувати учням зайняти позицію відповідно до їхнього ставлення. Запропонувати 1–2 бажаючим пояснити свою позицію. Після цього зачитати правильну відповідь.

ТВЕРДЖЕННЯ

1. У булінгу та кібербулінгу немає нічого серйозного. Це просто дражнилки.

2. Якщо над кимось знущаються, він сам винен у цьому.

3. Дехто з тих, над ким знущалися, може почати ображати інших.

4. Коли ти бачиш, що з когось знущаються, найкраще вдати, ніби нічого не

помічаєш.

5. Не варто використовувати назви міст, імена, номери телефонів та дату народження як надійны паролі.

6. Якщо ви збираєтесь поширити інформацію, фотографії своїх знайомих, не

треба запитувати їхнього дозволу.

7. Все, що ви публікуєте он-лайн, може бути розповсюджене набагато

ширше.

ВІДПОВІДІ

1. Міф. Жертви булінгу переживають важкі емоції — почуття приниження

та сором, страх, розпач і злість. Інколи така ситуація може заподіяти лю-

дині непоправну шкоду.

2. Міф. Ні з кого не можна знущатися! Кривдник несе повну відповідаль-

ність за свої дії.

3. Факт. На жаль, деякі люди, які зазнали приниження, згодом так само зга-

няють свою злість на інших.

4. Міф. Не існує поняття «невинний спостерігач». Якщо ти бачиш, що над ки-

мось знущаються, і нічого нікому про це не кажеш, то не розв’язуєш пробле-

му, а певною мірою стаєш співучасником булінгу. Ви можете: 1) виступити

проти булера (дати йому зрозуміти, що такі його дії оцінюєте негативно),

2) підтримати жертву (особисто чи в публічному віртуальному просторі

висловити думку про те, що кібербулінг — це погано; цим Ви надаєте емо-

ційну підтримку, що дуже потрібно жертві); 3) повідомити близьким до-

рослим та адміністрації сайту про факт некоректної поведінки в Інтернеті.

5. Факт. Існують спеціальні програмивідмички, які послідовно перебира-

ють всі слова у словнику та цифри, і в такий спосіб можуть розкрити про-

стий пароль.

6. Міф. Обов’язково спершу спитайте у них дозволу. Можливо, комусь буде

неприємно, що ви поширили інформацію про нього.

7. Факт. Майже кожен користувач може роздрукувати фотографії, відео та

інші ваші приватні дані. Не забувайте про налаштування конфіденційності:

обмежте читацьку аудиторію своїми друзями. Втім, майте на увазі, що

вони можуть переслати вашу інформацію іншим користувачам.

Запитання для обговорення:

• Як можна протидіяти тим, хто принижує інших?

Підсумок: «Слід пам’ятати, що ні з кого не можна знущатися — ні в реальному, ні у віртуальному світі».

 «Правила роботи в Інтернеті»

Щоб захистити свій комп’ютер і захиститися самому від дій зловмисників, слід дотримуватися простих правил.

• Захищай свої персональних дані. Налаштуй параметри конфіденційності в

Інтернет-переглядачі (браузер) таким чином, щоб твої особисті дані були

недоступними для всіх користувачів;

• Остерігайся інформації з неперевірених джерел. Не довіряй усьому, що бачиш

в Інтернеті. Критично оцінюй прочитане, порівнюючи його з інформацією із

надійних джерел;

• Пам’ятай про публічність. Інтернет – це публічний простір, тобто все, що

ти пишеш або викладаєш в Інтернеті на веб-сторінках, може переглянути

будь-хто. Цьому процесу складно перешкодити, навіть якщо видалити

інформацію відразу після розміщення. Зважай на це, перш ніж опублікувати

щось в Інтернеті.

• Дотримуйся авторських прав. У разі копіювання інформації і подальшого її

використання обов’язково посилайся на джерело.

• Дбай про безпеку. Якщо плануєш зустрітитися із знайомими з Інтернету,

повідом своїх близьких про те, з ким і де ти зустрічаєшся, обирай для зустрічі

безпечні та людні громадські місця.

Висновки

•• Інтернет — цікавий і корисний засіб для навчання, відпочинку чи спілкуван-

ня з друзями. Водночас світова комп’ютерна мережа містить багато небезпек

для психічного та фізичного здоров’я користувачів.

•• Кібербулінг — електронний булінг скоєний із використанням Інтернету і

технічних засобів. Якщо бачиш, що хтось став жертвою кібербулінгу, ти по-

винен підтримати його.

•• Щодо Інтернету діють такі ж норми і закони, як щодо всього в реальному

житті. Кожен має право на повагу і доброзичливе ставлення в Інтернеті.

•• Щоб захистити свій комп’ютер і захиститися самому від дій зловмисників,

треба дотримуватися правил безпеки.

З.3 Домашнє завдання: параграф 33, підготуватися до тематичного оцінювання.

3.4 Рефлексія. Вправа «Продовжи речення…»

Запропонувати продовжити речення: «Після цього заняття я знатиму/вмі-

тиму/, робитиму…».

3.5  Завершальна вправа «Подяка»

Попрохати всіх учнів взятися за руки і передати по колу потиск руки як символ поваги один до одного та взаємопідтримки.

  • Дякую за урок. До побачення. Будьте здорові!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тест «Інтернет: жертва, свідок, агресор?»

1. Чи користуєтеся ви комп’ютером, мобільним телефоном або граєте у

відеоігри в Інтернеті?

2. Чи користуєтеся ви соціальними мережами?

3. Чи доводилося вам бачити онлайн-групу (спільноту), веб-сторінку,

інтернет-відео або опитування, які б висміювали конкретну особу?

4. Чи були ви свідком онлайн-гри, чату або дискусії, де виявлялися б

нападки чи жорстокість щодо конкретної особи?

5. Чи створювали ви фальшивий профіль або навмисно приховували своє

ім’я в мережі?

6. Чи надсилали якісь повідомлення, використовуючи чужий телефон чи

акаунт у мережі?

7. Чи пересилали листа, повідомлення в чаті або фотографію без дозволу

їх оригінального адресанта?

8. Чи розміщували он-лайн фото або відео людей без їхнього дозволу?

 

Тест «Інтернет: жертва, свідок, агресор?»

1. Чи користуєтеся ви комп’ютером, мобільним телефоном або граєте у

відеоігри в Інтернеті?

2. Чи користуєтеся ви соціальними мережами?

3. Чи доводилося вам бачити онлайн-групу (спільноту), веб-сторінку,

інтернет-відео або опитування, які б висміювали конкретну особу?

4. Чи були ви свідком онлайн-гри, чату або дискусії, де виявлялися б

нападки чи жорстокість щодо конкретної особи?

5. Чи створювали ви фальшивий профіль або навмисно приховували своє

ім’я в мережі?

6. Чи надсилали якісь повідомлення, використовуючи чужий телефон чи

акаунт у мережі?

7. Чи пересилали листа, повідомлення в чаті або фотографію без дозволу

їх оригінального адресанта?

8. Чи розміщували он-лайн фото або відео людей без їхнього дозволу?

 

Тест «Інтернет: жертва, свідок, агресор?»

1. Чи користуєтеся ви комп’ютером, мобільним телефоном або граєте у

відеоігри в Інтернеті?

2. Чи користуєтеся ви соціальними мережами?

3. Чи доводилося вам бачити онлайн-групу (спільноту), веб-сторінку,

інтернет-відео або опитування, які б висміювали конкретну особу?

4. Чи були ви свідком онлайн-гри, чату або дискусії, де виявлялися б

нападки чи жорстокість щодо конкретної особи?

5. Чи створювали ви фальшивий профіль або навмисно приховували своє

ім’я в мережі?

6. Чи надсилали якісь повідомлення, використовуючи чужий телефон чи

акаунт у мережі?

7. Чи пересилали листа, повідомлення в чаті або фотографію без дозволу

їх оригінального адресанта?

8. Чи розміщували он-лайн фото або відео людей без їхнього дозволу?

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Вдовиченко Тетяна Василівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
4 червня 2019
Переглядів
3690
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку