Урок "Правила вживання апострофа"

Про матеріал
поглибити й систематизувати знання п’ятикласників про правила вживання апострофа; формувати загальнопізнавальні вміння правильно вимовляти та писати слова з апострофом, пояснювати свій вибір за допомогою правил, знаходити помилки, виправляти їх в усному та писемному мовленні; сприяти формуванню національної свідомості школярів, виховувати почуття любові до рідної мови
Перегляд файлу

Тема: Правила вживання апострофа, 5 клас

Мета: поглибити й систематизувати знання п’ятикласників про правила вживання апострофа; формувати загальнопізнавальні вміння правильно вимовляти та писати слова з апострофом, пояснювати свій вибір за допомогою правил, знаходити помилки, виправляти їх в усному та писемному мовленні; сприяти формуванню національної свідомості школярів, виховувати почуття любові до рідної мови.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Лексикологія і фразеологія: засвоєння нових слів, прислів’їв, приказок.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок з елементами повторення.

 

Хід уроку:

I. Організаційний момент. Психологічний тренінг (1сл.)

II. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів.

Бесіда:

1.Після яких букв уживаємо знак м’якшення?

2.Які буквосполучення уживаємо зі знаком м’якшення?

3.Після яких букв знак м’якшення не пишеться?

4. Чому в давальному відмінку в слові скриньці пишемо м’який знак, а в слові хатинці – ні?

5.Назвіть винятки, які треба запам’ятати? (тьмяний, різьбяр)

6.Чому в словах пісня, свято м’який знак не пишеться?

Перевірка д.завдання

Запис у зошити- дата, тема уроку (на дошці) (2сл.)

Діти, чи любите ви казки?

Тоді послухайте одну цікаву казочку.

Апостроф

   В чудовій країні Фонетиці жили – були Букви і Звуки (Знаки). Вони дуже дружили між собою і часто ходили в гості один до одного. Правили тою країною три сестри: точна Графіка, строга Орфографія й співуча Орфоепія.

І всі були задоволені життям, крім одного знаку на ім'я Апостроф. Він був завжди сумним і самотнім, бо не мав друзів. З ним ніхто не хотів дружити, через його маленький зріст і гачкувату зовнішність.

  Одного разу ішов  Апостроф і гірко плакав. Неподалік йшли добросердечні букви Я, Ю,Є, Ї і побачили, що Апостроф плаче. Підійшовши до нього, вони поцікавились: «Що сталося?»

Нещасний Знак розповів про своє горе, ці Букви посміхнулися і сказали, що його горю можна зарадити.

  • Якщо ти погодишся - ми будемо твоїми друзями, сказали Букви.

Вони пообіцяли познайомити Апострофа зі своїми друзями – губними приголосними: Б,П,В,М,Ф та Р. Апостроф з радістю погодився.

  З того часу, де б не були Букви Я,Ю,Є,Ї та губні приголосні між ними завжди можна бачити веселого Апострофа, який співає ось таку веселу пісеньку:

Запам’ятай: я, ю, є, ї —

Завжди супутники мої.

Атож! У кожному слівці

Зі мною поруч букви ці,

Лише вони за мною йдуть:

Сім’я, пір’їна, в’ється, п’ють.

Б, П, В, М, Ф — губні,

Ці букви завжди при мені.

Я після них люблю стояти:

Б’є, п’ять, в’язати, верф’ю, м’ята.

Й до Р прихильність маю я:

Подвір’я, пір’ячко, бур’ян.

Звичайно, як потрібно їх роздільно вимовляти,

Інакше не потрібно там Апострофу стояти.

Отже, прослухавши казку, ми з вами разом визначимо з якими буквами вживається апостроф у словах.

       Дати відповіді на питання

   Згадайте, що ви знаєте з початкових класів про апостроф?

           Апостроф це літера чи знак?    (знак)

Де він пишеться вгорі чи внизу?

Для чого апостроф вживається на письмі?

 (для позначення роздільної вимови твердого приголосного звука).

З якими літерами він вживається? (я,ю,є,ї; б,п,в, м, ф, р.)

Зробіть звуковий запис слів: м’ята, дев’ять, п’ятий, сузір’я, пів’ялинки. Для чого вживається апостроф?

 III. Повідомлення теми, мети та завдань уроку

Слово учителя.

       Сьогодні на уроці ми познайомимося з правилами вживання апострофа, будемо вчитися застосовувати  правила на практиці

1. Пояснення вчителя з використанням поданої нижче таблиці «Вживання апострофа»(табличка на екрані смарт-дошки)3сл.

 

 

Апостроф перед я, ю, є, ї

пишеться

не пишеться

1. Після букв б, п, в, м, ф, якщо перед ними немає іншої літери: б´є, в´юн,

солов´ї

1. Якщо в українських словах перед

б, п, в, м, ф стоїть приголосний

(крім р), що належить до кореня:

свято, тьмяний, морквяний, але торф´яний

2. Після р, що позначає твердий звук [р]: пір´я, кур´єр, сузір´я

3. Після префіксів та попередньої частини складних слів, які закінчуються на приголосний: з´явитися, роз´їзд, дит´ясла

2. Якщо в українських словах літери

я, ю, є після р позначають його м´я- кість: буря, буряк, Рєпін, рясно, морквяний.

4. У слові Лук´ян і похідних: Лук´яненко, Лук´янівка

 

 

IV. Формування знань, умінь і навичок

Словниковий диктант

Солов’ї, в’ється,верф’ю, пом’якшувати, пів’яблука,пів’ящика,узгір’я, матір’ю, з’їхати, під’яскравити,з’явитися, об’єднати, під’язичний, Лук’ян, комп’ютер, інтерв’ю, миш’як.

 

Дібрати і записати споріднені слова(які мають один і той же корінь), які пишуться з апострофом (робота біля дошки)

Солома- солом’яний             

хлопець – хлоп’ятко, хлоп’я

риба – риб’ячий  

трава – трав’яний

соловей – солов’їний

 

 

 

Творча зупинка

Записати в стовпчик слова. До поданих слів дібрати слова з протилежним значенням, записати в зошитах, усно обґрунтувати написання.

Твердий- м´який,

забувати- пам´ятати,

зникнути - з´явитися,

На старт – дошці (4 сл.)

 

«Хвилинка відпочинку»

Працювати перестали

І тепер всі дружно встали.

Будемо відпочивати,

Нумо, вправу починати!

Руки вгору, руки вниз

І легесенько нагнись.

Покрутились, повертілись,

На хвилинку зупинились.

Пострибали, пострибали,

Раз – присіли, другий – встали.

Всі за парти посідали.

 

Гра «Cпіймай слово».

 Учні слухають слова, які читає вчитель, і плескають в долоні, коли почують слова з апострофом.

  В´язкий,святкувати,  рум´яний, повітря, об´їжджати, морквяний, черв´як, під´їхати, сім´я, мавпячий, торф´яний, Святослав, м’яч, Лук’ян, буряк, хлоп’я,зоря, пам’ять, духмяний, зм’якшити.

 

Тестова зупинка (на смарт - дошці) –(5сл.)

 

Дидактична вправа «Народ скаже, як зав’яже»

 Прослухайте прислів’я, укажіть слова з апострофом.

 

Не потрібна солов’ю золота клітка, краща йому зеленая вітка.

Літо запасає, а зима з’їдає.

Поки суд та діло, а кошеня сало з’їло.

Вересень – рум’янець року.

 

Відгадайте загадку, назвіть слова з апострофом.

На дворі хатка, солом’яний дах,

Живе там маленький сіренький птах.

Із сонечком рано встає пташеня,

Цвірінька, стрибає, шука черв’яка.

Хто відгадає, той буде молодчик.

Сіренька пташка — це, мабуть, ... (горобчик).

 

Вправа «Продовж прислів’я»

Ранні пташки росу (п’ють), а пізні слізки ллють.

Літо збирає, а зима з’їдає

Нащо й клад, коли в( сім’ї )лад

Не вчи орла  літати, а (солов’я ) співати

Прослухайте жартівливий вірш. Вкажіть, які слова вжиті з апострофом?

 

В комп'ютера-мами, в комп'ютера-тата

є діти — маленькі комп'ютеренята.

Дорослі комп'ютери — тато і мама —

розв'язують дуже серйозні програми.

Малятам ще треба рости й підростати —

вони полюбляють із дітками гратись. (Світлана Цушко).

 

Подивись на малюнки, назви слова з апострофом.  (сл.6)    

M91f.jpegC:\Users\Светлана\Desktop\obezyana.jpg
 

 

 

 

 

 

 

C:\Users\Светлана\Desktop\depositphotos_11226640-stock-illustration-half-a-green-apple.jpgРезультат пошуку зображень за запитом "морквяний сік"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІ. Підсумок уроку

Рефлексія-7сл

На уроці я дізнався….

Я запам’ятав …..

 

- Назвіть основні правила вживання апострофа у словах.

- Вкажіть власні приклади (Лук’ян, возз’єднання, роз’яснення, в’їзний, зав’язь, двох’ярусний, під’юджувати, дит’ясла, черв’як, п’янкий, торф’яний, м’ята).

 

 

Оцінювання учнів.

 

VІІ. Домашнє завдання.

1.Опрацювати матеріал «Вживання апострофа».

2. Написати міні-твір на 6-7 речень «Вишиванка - народний символ України»  з використанням слів із апострофом.8сл.

 

 

 

 

 

 

 

Великоканівецький НВК

 

 

 

 

 

Відкритий урок з української мови

у 5 класі

 

 

 

Підготувала і провела

                                     учитель української мови і літератури

Кикоть Н.М.

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
17 січня 2022
Переглядів
1041
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку