Завдання до даного уроку носять національно - патріотичний характер. Урок дає можливість формувати навички роботи у групі та самостійно, закріплювати вивчене за допомогою гри
Урок № 2
3 клас
Українська мова
Тема уроку. Власні та загальні іменники. Написання власних іменників з великої букви
Мета: ознайомити учнів з поняттями «власні іменники», «загальні іменники»; вчити розрізняти власні і загальні іменники; записувати власні іменники з великої букви;
розвивати усне та писемне мовлення учнів, увагу, старанність;
виховувати любов до України, гордість за легендарних предків, які прославили Україну.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: мультимедійна дошка, проектор, ноутбук, мультимедійна презентація до уроку, індивідуальні картки, пісочний годинник.
Форми та методи роботи: робота в групах, індивідуальна робота, демонстрація, робота з підручником, словникова робота, творча робота, самостійна робота, метод гри, бесіда.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Другий пролунав дзвінок,
Розпочнемо наш урок.
То ж за парти рівненько сідаймо,
Урок рідної мови розпочинаймо!
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (виконувалося по групах)
1 група. (Вправа 279, с. 118)
- Зачитайте складені речення зі словом сонце. (Одне, де слово сонце – головний член речення, друге – слово сонце другорядний член речення)
2 група. (Вправа 283, с. 120)
- Зачитайте складену казку про те, як щедра горобина підгодовує пташок)
2. Словникова робота.
- Прочитайте «луною» слова на с. 120. Запам’ятайте правильну вимову та правопис слів.
- Значення яких слів вам не зрозуміло?
- Ознайомтеся із значенням слів горобина, гроно, пам’ятник. (Слайди 2, 3, 4)
3. Робота з деформованим текстом. (Слайд 5)
- Складіть і запишіть речення.
Художником, бути, Тарас, дуже, хотів.
Про, він, малюючи, все, забував.
Тарас, великим, став, поетом.
- Про якого, на вашу думку, Тараса, говориться у цьому тексті?
- Який заголовок ви дібрали б до цьому тексту?
- Погляньте на Тараса за малюванням. (Слайд 6)
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
- Чому слово Тарас написане з великої букви?
- Які ще слова можуть писатися з великої букви?
- Сьогодні на уроці ми поглибимо свої знання про правопис слів з великої букви. Але спочатку ознайомимося з новими для вас поняттями «власні назви» і «загальні назви».
ІУ. СПИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Робота над текстом вправи 284, с. 120.
- Уважно прочитайте текст. Зверніть увагу на вживання великої букви в окремих словах.
- За що, на вашу думку, люди уклоняються Кобзареві?
- Назвіть слова, які стоять у середині речення і пишуться з великої букви.
- Запишіть названі вами слова у зошити. Не забудьте їх писати з великої букви.
- Що називає кожне з цих слів. (Діти читають слова, пояснюють їх значення)
- Який можна зробити висновок?
Висновок. Назви міст, річок, гір, прізвища, імена та по батькові людей пишуться з великої букви.
2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (підручник. С. 120 – 121) та таблицею (Слайд 7)
- Які іменники називаються власними назвами?
- Як вони пишуться?
- Наведіть приклади власних іменників.
- Які іменники називаються загальними назвами?
- Як вони пишуться?
- Наведіть приклади загальних іменників.
3. Вправа «Добери слова із довідки» (вправа 285)
- Доберіть із довідки загальну назву до кожної групи власних назв (виконуємо усно).
- З якої букви пишуться власні іменники?
- З якої букви пишуться загальні іменники?
- Запишіть у зошити 2 групи слів (за вибором).
Фізкультхвилинка (Слайд 8)
Два прихлопи, два притопи,
На носок, на каблучок.
Руки – вліво, руки – вправо, –
Ми танцєм гопаток.
Раз – присядьте, два – присядьте –
Гарний настрій
Покружляли, повертілись
І тихенько всі вмістились.
У. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота (на індивідуальних картках)
Картка.
1. Випишіть з речення спочатку, у перший рядочок власні іменники, а потім, у другий рядок – загальні.
Миколка, Гриць, Василько, Петрусь збирали грицики, васильки, миколайчики та петрові батоги.
2. Поясніть, чому близькі за значенням слова пишуться по-різному? Що означають слова грицики, васильки, миколайчики, петрові батоги?
(Після виконання і перевірки завдання, діти знайомляться з квітами, по які говорилося у реченні). (Слайди 9, 10, 11, 12)
3. Робота за вправою 286 (с.121)
- Прочитайте текст.
- Що означає слово узвіз?
Узвіз – дорога або вулиця із спуском вниз.
- Визначте тему тексту, його мету.
- Хто з вас, діти, був у місті Києві?
- А чи бачили ви, як жителі Києва увіковічили засновників міста? Так, вони збудували їм пам’ятник. (Слайд 13)
- Які власні назви вжито у тексті?
3. Вибіркове списування.
- Виписати із тексту вправи 286 власні іменники. До кожного з них поставити запитання (усно).
4. Робота у групах. Гра «Хто більше?» (Слайд 14)
- Яка група за 1 хвилину добере більше власних назв?
1 – ша група – дібрати і записати назви міст;
2 – га група – назви річок;
3 – тя група – назви країн.
Перевірка робіт (один учень з кожної групи зачитує записані власні іменники). Оголошується група – переможець.
5. Гра «Звертайся правильно». (Слайд 15)
- Запишіть, як треба звертатися до людей, які мають такі імена:
1 і 3 ряди |
2 і 4 ряди |
Віктор, Світлана Сергій Миколайович |
Юлія, Артем Ольга Петрівна |
6. Робота за схемами. (Слайд 16)
- Дайте відповіді на запитання за схемами «іменник» + «власна назва».
• Хто доглядає ліс?
• Хто купив цукерку?
• Хто стереже дім?
• Хто сьогодні черговий?
УІ. ПІДСУМОК УРОКУ
- Як пишуться власні іменники? Наведіть приклади власних іменників.
- Як пишуться загальні іменники? Наведіть приклади загальних іменників.
Гра «Назвіть зображене загальною і власною назвами» (Слайди 17, 18, 19, 20)
УІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 120 – 121, повторити правила.
С. 122, вправа 287, написати 4 – 5 сполучень слів, які є загальними і власними іменниками за зразком. (Слайд 21)