Систематизувати знання учнів про прикметник; вдосконалювати вміння розрізняти прикметники серед інших частин мови, встановлювати зв'язок між іменниками і прикметниками; уточнити уявлення про прикметники - синоніми, прикметники - антоніми; розвивати зв'язне мовлення школярів, граматичну пильність; виховувати любов до рідного слова.
Лідія Володимирівна Коряченко
вчитель початкових класів Миронівської ЗШ І-ІІ ст.,
вчитель вищої категорії, старший вчитель
Світловодської РДА
Кіровоградської області
Урок з української мови
"Подорож весняним лісом" 3 клас (кінець березня)
Тема. Закріплення знань про прикметник як частину мови.
Мета: систематизувати знання учнів про прикметник; вдосконалювати
вміння розрізняти прикметники серед інших частин мови, встановлювати зв'язок між іменниками і прикметниками; уточнити уявлення про прикметники - синоніми, прикметники - антоніми; розвивати зв'язне мовлення школярів, граматичну пильність; виховувати любов до рідного слова.
Обладнання: лялька Маринка, ілюстрації весняних квітів, картки для самостійної робити.
Тип уроку: урок закріплення вивченого матеріалу
Коментар. Маринка загадує загадку, діти відгадують, виконують завдання. Вчитель демонструє ілюстрацію до відгадки, на зворотному боці якої написана літера. Коли завдання виконано, вчитель перевертає ілюстрацію зворотнім боком і ставить на дошку. В кінці уроку повинно вийти слово «Молодці!»
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Сядьте, діти, всі гарненько,
Руки покладіть рівненько,
Голову вище підніміть,
Свої плечі розведіть.
Мені, діти, усміхніться,
Веселіше подивіться.
Девіз уроку:
На уроці підсумковім
Треба дружно працювати,
Щоб змогли на всі питання
Відповіді повні дати.
Що візьмемо з собою на урок:
активність
знання
старанність
уважність
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Вправа «Очікування»
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- А я очікую, що ви будете гарно працювати, писатимете каліграфічно, будете допомагати один одному.
2. Гра «Упізнай предмет за ознакою»
- Рідна, лагідна, найдорожча, мила, ніжна, найдобріша - … (мама).
- Запашний, білий, смачний, духмяний, пшеничний - … (хліб).
- Білий, холодний, пухкий, іскристий - … (сніг).
- Біле, солодке, вершкове, холодне - … (морозиво).
- Пухнаста, руда, хитра, підступна, прудка - … (лисиця).
- Боязкий, довговухий, куцохвостий - … (заєць).
3. Хвилинка каліграфічного письма
Вчитель.
Щоб рівно і гарно слова написати,
Нам з`єднання букв слід усім пригадати,
Для цього дається одна лиш хвилина,
Завдання таке: М м ма ар ри ин та Маринка.
Учні записують каліграфічну хвилинку. (Демонстрація на дошці, повторюють з’єднання букв, записують слово). Повторення правил сидіння під час письма.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
- Отже, діти, сьогодні на уроці ми маємо закріпити матеріал з розділу «Прикметник як частина мови», закріпити вміння та навички, які ви опанували на попередніх уроках. А допомагати нам буде дівчинка Маринка (показ ляльки) з якою ми будемо подорожувати весняним лісом. Вона як і всі дівчатка любить квіти, плести собі віночок, то й буде загадувати загадки, а ми відгадуватимемо їх і виконуватимемо завдання. А в кінці уроку на нас чекає подарунок.
ІV. Закріплення й узагальнення вивченого матеріалу
Загадка.
Він миленький, він біленький,
Має ніженьку тоненьку.
З ним легенько вітер грає,
Все гойдає, колихає.
Сповіщає рідний край:
— Гей, весна прийшла, стрічай!
(Підсніжник)
Завдання 1 – буква М.
Спиши. Підкресли прикметники
Гляньте, яка Україна чарівна,
Гарна, немовби казкова царівна!
Гори, гаї, голубі небеса –
Глибинна, бентежна, велична краса!
Загадка.
З-під снігу виглядає,
Весну зустрічає
Сміло вибіг на горбок
Цей сміливий …
(пролісок)
Завдання 2 – буква О.
Робота в парах. Гра «Суперечка».
Один учень читає слово з лівої колонки, а другий добирає до нього антонім. Потім учні міняються.
багатий холодний
різний рівний
гарячий повільний
гіркий бідний
корисний справжній
кривий однаковий
ласкавий суворий
фальшивий вузький
швидкий солодкий
широкий шкідливий
Загадка.
Коли квітує квітка ця чубата,
Не можна всидіти у хатах —
Пливе п'янкий медовий аромат:
Амброзія, ваніль, лукум-рахат.
(Ряст)
Завдання 3 – буква Л.
Запиши подані словосполучення у множині за зразком.
Біле поле – білі поля.
Синя фарба - …
Міцний сон - …
Теплий день - …
Зелений ліс - …
Цікавий вірш - …
Шовкова нитка - …
Чисте поле - …
Глибоке море - …
Тиха річка - …
Загадка.
Русалки златоокі на луках при воді,
Або в лісах вологих
Квітують навесні.
Вони калюжі полюбляють,
Тому болотну назву мають.
(Калюжниця)
Завдання 4 – буква О.
Випиши сполучення іменників з прикметниками.
Над зеленим лугом летіли ластівки.
У синьому небі чути спів жайворонка.
Сонце сипле на землю ласкаве проміння.
З пагорбів збігають дзвінкі струмки.
Вчитель.
Ви втомились?
Саме час – дружно відпочити.
І знайому фізкультхвилинку
В гості запросити.
Фізкультхвилинка
Вже і сонечко пригріло,
Вже посунулись сніги.
Де було геть зовсім біло,
Проталин стеляться круги.
Як же вітер, діти, дише?
Як дерева він колише?
Як прогинаються берізки?
Як же чешуть свої кіски?
Як же птахи прилітають?
Як радісно вони й співають?
А тепер присіли й встали.
Втому нашу геть прогнали.
Загадка.
У затінку дібров зростаєш,
Лілову чисту вроду маєш,
І ніжний запах неземний
Даруєш лісу щовесни.
(Фіалка запашна)
Завдання 5 – буква Д.
Гра «Кінцівка»
Допишіть закінчення прикметників. Чому ці закінчення різняться?
Папір (який?) біл…
Хустинка (яка?) біл…
Молоко (яке?) біл…
Хмари (які?) біл…
Костюм (який?) син…
Фарба (яка?) син…
Море (яке?) син…
Волошки (які?) син…
Загадка.
Листок чудовий у рослини:
Блищить на сонці зверху він,
А перевернеш — знизу білий,
Повстистий і м'який.
Якщо прийдеться застудитись.
Не вгамувати кашель, жар,
Візьми рослину цю цілющу
І випий з неї ти відвар.
(Підбіл, мати-й-мачуха)
Завдання 6 – буква Ц.
Вибірковий диктант.
Учитель читає слова, а учні записують тільки прикметники. З двома словами на вибір складіть і запишіть речення.
Ранок, весняний, бджілка, глибоке, теплий, озеро, калина, червоні, ніжний, дерев`яна, поле, синичка, грибний, сонячна, теплі, срібляста.
Загадка.
Лист зелений і міцний,
Сніг для нього не страшний,
А коли весну стрічає,
Сині очі розкриває.
(Барвінок)
Завдання 7 – буква І.
Доповни і запиши прислів`я словами, що підходять за змістом.
Слова для довідок: чорний - білий, довгий - короткий, близький - чужий, гірка - солодка, новий - старий.
Загадка.
Хто красується на лузі
В золотому капелюсі,
І чекає на обнову —
Білу шапочку чудову?
Цвіте всю весну коло хати
Золотогубі сонценята.
Та ось уранці, де й поділись,
Мов парашути розлетілись.
(Кульбаба)
Завдання 8 – знак оклику (!)
Спиши, розкриваючи дужки. Добери найбільш влучні прикметники.
Пролісок
Ось він стоїть (легкий, тонкий, ніжний, тендітний) переді мною. Його (ніжна, велика, маленька, запашна, біла) голівка схилилася донизу. А поряд ростуть такі ж (сумні, веселі, білі, тонкі, ніжні, скромні) провісники весни. Це значить, що наступила (радісна, сонячна, справжня) весна.
V. Підсумок уроку. Рефлексія
Вчитель.
Давайте, діти, прочитаємо слово, яке вийшло у нас на дошці. Це слово «Молодці!». Оце слово і буде подарунком за ваш сьогоднішній урок. Дійсно, ви справжні молодці. Дуже гарно працювали, були активними, старалися. Щиро вам дякую.
1. Вправа «Мікрофон»
1. Яка частина мови називається прикметником? Наведіть приклади.
2. З якою частиною мови зв`язаний прикметник? Наведіть приклади.
3. Яку роль відіграє прикметник у нашому мовленні?
4. Слова якої частини мови допомагають нам під час відгадування і складання загадок?
5. Які роди має прикметник? Наведіть приклади.
6. Від чого залежить рід прикметника?
2. Чи справдилися ваші очікування від сьогоднішнього уроку?
- Чого навчили нас весняні квіти?
- Яких знань допомогли набути?
- Яке їхнє завдання вам здалося найлегшим?
- Яке найважчим? Найцікавішим?
3. Технологія «Знаю… Розумію… Вмію…»
Пропоную кожному учневі висловитись щодо своїх знань, умінь та навичок з теми уроку.
Вчитель.
Ось і пролунав дзвінок,
Закінчився наш урок.
За роботу по заслузі
Щиро дякую вам, друзі!
VІ. Домашнє завдання
Скласти казочку про одну із весняних квіток, з якими ми зустрічалися сьогодні на уроці.
Використані джерела:
– 80 с.