Тема. Правопис префіксів з- (зі-), с-, роз- (розі-), без-.
Мета:
навчальна: навчати учнів правильно писати префікси з- (зі-), с-, роз- (розі-), без-;
корекційно-розвиткова: формувати навички аналізу через спостереження за мовним матеріалом, створити умови для коригування мислення, уваги, пам'яті завдяки використанню слів з префіксами, збагачувати словниковий запас;
виховна: виховувати працелюбність, дружелюбність.
Обладнання: презентація, дидактичний матеріал (картки із завданнями)
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Психолого- педагогічна підготовка учнів до уроку.
Нумо, друзі, всі зберіться!
І приємно усміхніться.
Пролунав уже дзвінок,
Починаємо урок!
ІІ. Актуалізація опорних знань
Історія дня
Одного безхмарного, безтурботного дня до 5-Г завітали безвідмовні гості.
І хотіли вони розвеселитися, розмріятися, розігнавши всі тривоги та негаразди.
Безсумнівно, беззаперечно всім нам пощастило! Бо саме сьогодні можна буде спрацюватися, сфотографуватися, станцювати, а також, скориставшись нагодою, схопити удачу за хвіст.
Заінтриговані?
Збирайте знання докупи, зосереджуйтесь, бо навіть зорі зійшлись, щоб із вами повитворяти.
Що виділено в тексті?(префікси) Які саме? Назвіть їх (роз-, без-, з-, с-)
ІІІ. Повідомлення теми, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності
1.Формування теми уроку
Учні формують тему самостійно
2. Формування завдань на урок
3. Фронтальне опитування. Пригадайте!
4. Наш девіз!
Щоб грамотними бути, знання треба здобути (нар.прислів’я)
ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
1. У префіксах роз-, без- завжди пишеться буква «з» (розказати, беззубий)
Для полегшення вимови вживається префікс розі- перед збігом приголосних (розійтись)
2. Префікс с- пишемо перед літерами «к», «п», «т», «ф», «х» (сказати, спитати, створити, сформувати, схитрувати).
В усіх інших випадках пишемо з- (змогти), а для полегшення вимови - зі- (зійтися)
Запишіть самостійно слова-відгадки, що мають починатися на роз- або без-
Уявляємо, що ми запалюємо зорі, торкаючись до них.
Під ритмічну мелодію піднімаємо руки вгору:
праву – на слова з префіксом з-,
ліву – на слова з префіксом – с-.
Руки на талії, якщо інший префікс або й взагалі слово без префікса.
Оплески собі вкінці.
Запиши слова у дві колонки:
1 – вставивши з-
2 – додавши с-
Яке з цих слів має інший префікс?
Підкресліть у кожному слові 5-ту літеру та отримайте ключ.
Ключ: кафе «Птах»
(Запам’ятайте цей вираз, бо саме перед усіма цими приголосними пишеться префікс с-).
Що зображено на ілюстраціях? Яке воно? Скористайтеся вивченими прфіксами.
Змальований Дід Мороз Безносий сніговик
Безрога коза Розбита чашка
Розкрита книга З’єднані дроти
Складені пазли Зв’язане сердечко
V. Корекція та закріплення набутих знань
1. Гра «Сніжки» (усно)
Додайте вивчений префікс до озвучених слів
Граємо в сніжки із завданням: утворити слова за допомогою префіксів роз-, без- з- (зі-), с-. Я кидаю сніжку, говорю слово, а ви мені у відповідь це слово з префіксом, який на вашу думку підходить для цього слова.
Слова: малювати, в’язати, грати, фотографувати, писати, танцювати, читати, казати, штовхнути, брати, готувати, йти, рвати, мити, варити, різати, творити, клеїти, палити, грати.
2. Прикрась ялинку, назвавши слово, що стосується вивченої теми.
VІ. Підсумок уроку. Оцінювання.
1. Лист самоаналізу роботи.
2. Заключне слово.
Чи сподобався вам урок?
Чи всі завдання виконали?
Що найбільше сподобалось?
VІІ. Д/З з інструктажем
Відскануйте Qr-код. Виконайте завдання
Уставте на місці крапок потрібні літери. Поясніть (усно) , як ви розумієте зміст речень.
Умій ..казати, умій і ..мовчати. Зима ..питає, як літо провів. Немає друга - шукай, а ..найшов - бережи. Лиха іскра і сама ..горить, і село ..палить. Гарне ..творити важко, а ..псувати легко. За один раз дерево не ..тнеш. Мала мурашка, а гори ..точує.
Дякую за урок! До нових зустрічей! Уже чекаю наступного уроку з вами!