УРОК "Правопис префіксів роз-, без-"

Про матеріал
Ознайомити учнів з вимовою та написанням префіксів роз-, без-; закріплювати вміння розрізняти префікси та прийменники, правильно їх писати; розвивати орфографічні навички, збагачувати словниковий запас, розвивати літературну вимову, вміння аналізувати, творчі здібності учнів;
Перегляд файлу

КОНСПЕКТ УРОКУ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

3 КЛАС

 

Тема: Правопис префіксів роз-, без-

Мета:

  • ознайомити учнів з вимовою та написанням префіксів роз-, без-;
  • закріплювати вміння розрізняти префікси та прийменники, правильно їх писати;
  • розвивати орфографічні навички, збагачувати словниковий запас, розвивати літературну вимову, вміння аналізувати, творчі здібності учнів;
  • виховувати бажання вивчати українську мову.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

Станемо рівненько,

Усміхнемось веселенько.

Ще один важливий крок

Зробимо за цей урок.

Глибше вивчимо ми мову

Солов’їну і чудову.

Тож гаразд, часу не гаймо

І урок розпочинаймо.

Учитель. Сідайте діти. На партах у вас лежать підручник, зошит, щоденник, олівець, ручка. Тож ви готові до уроку.

  1. Епіграф.

Почнемо наш урок словами про рідну мову.

  1. Мотивація

Прочитаємо девіз нашого уроку.

Добре того навчати,

Хто хоче багато знати!

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Перевірка домашнього завдання (вправа 219). Дані слова поділити для переносу

Тож почнемо працювати з перевірки домашнього завдання.

Що треба було зробити в домашній вправі?

Два учні працюють біля дошки, поділяючи слова для переносу.

Відкопав                                 вхід

Відчинив                                 влетів

Відплив                                   всипати

Віднести                                  вкинути

Відпочити                               вмився

Пригадаємо правило, як поділити слова для переносу?

1. Можна довільно переносити слова за складами: Дні-про́ й Дніп-ро́

2. Одну літеру не залишаємо в попередньому рядку й не переносимо в наступний: ака-де́-мія (а не а-каде́мія), Ма-рі́я (а не Марі́-я),

3. Не можна розривати сполучення літер дж, дз, які позначають один звук. Отже, переносити можна лише так: ґу́-дзик, хо-джу́.

 

Перевірка виконання завдання (зошити, дошка).

  1. Каліграфічна хвилинка (слайд 3)

А тепер візьміть ручки і запишіть сьогоднішнє число

Каліграфічно, щоб писати

Треба рівну спинку мати.

Зошит класти навскоси

І гарнесенько пишіть!

21 грудня

Класна робота

Давайте пригадаємо, про що дізналися на попередньому уроці?

Що навчились розрізняти?

Префікси, прийменники.

Як вони пишуться?

Користуючись цим правилом, розкрийте дужки.

Відгадайте загадку. Хто це?

Доберіть до слова ЗИМА пестливе слово, виділіть корінь

(зима – зимонька)

Отже, дійсно до нас завітала зима. Тож давайте проведемо урок в зимовому настрої.

  1. Словник сучасного уроку.

--- Які слова будуть входити у наш словник сьогодні, ви довідаєтесь з загадок.

Я – житель підземний

Лісів і полів

І спільна частина

Споріднених слів. (Корінь) Запис на дошці.

 

Стою поперед кореня

Люблю це місце я!

Нові слова утворюю.

Скажіть моє ім’я! (Префікс) Запис на дошці

 

Хоч за коренем, позаду,

В мене теж значна посада!

Я без зайвої розмови

Здатний геть змінити слово! (Суфікс) Запис на дошці.

 

У слові я - наприкінці,

Як той мізинчик на руці.

А в реченні слова зв’яжу.

Бо зв’язковим я там служу! (Закінчення) Запис на дошці.

---- Якої частини слова не вистачає? (Основи)

---- Що таке основа слова?

  1. Повторення правил.

---- Давайте повторимо, що саме ми вже знаємо про ці частини слова.

4.Технологія «Асоціативний кущ».

А що уявляєте ви, коли чуєте це слово? Які асоціації воно викликає у вас?

Чому слово Миколай пишеться з великої букви?

Поясніть написання слів Різдво, Новий рік.

Знайдіть пару спільнокореневих слів. Яка у них спільна частина?

Знайдіть слова-синоніми. Чи є вони спільнокореневими? Чому?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1.     Повідомлення теми і мети уроку.

---- Сьогодні ми  зосередимо свою увагу на двох префіксах – роз- і без- і навчимося правильно писати їх. Це дуже важливі префікси. Необхідно знати, як їх писати.

  1. Вступна бесіда

А яка зима без веселих ігор та розваг?

До нас на урок хтось завітав.

Як ви думаєте, хто це?

Сніговик.

Дуже подібний, але чогось йому не вистачає. Чого? (очей, ротика, носика, рук, ніг, метли)

Якщо у нього всього цього нема, то він який? (безокий, безносий, безрукий, безротий)

Чи шкода вам сніговика? Давайте йому допоможемо і вилікуємо його!

А для того, щоб допомогти йому, треба виконати завдання зими. І тоді він розвеселиться, роздивиться, розщедриться, розсміється.

Що цікавого у словах першого стовпчика? Яка у них спільна частина?

Що цікавого у словах другого стовпчика? Яка у них спільна частина?

Як називається ця частина слова?

Зверніть увагу, яка буква пишеться в кінці префіксів роз-, без- і зробіть висновок.

Перевіримо, чи правильний висновок ви зробили.

  1. Читання правила с. 104.

Прочитаємо слова у рамочці, чітко вимовляючи звук [з] в кінці префіксів.

Щоб краще запам’ятати, вивчимо віршоване правило.

Подивіться, у нашого сніговита з’явилися очі.

  1. Творення нових слів за допомогою префіксів роз- і без-.:

а) Гра «Я – тобі, ти – мені».

Учитель «дає» учням слово, а вони «повертають» антоніми до цього слова, додавши префікси роз-, без-.

---- Що таке антоніми?

Слова: грамотний, єднати, законний, платний, зав’язка, смертний, страшний.

Підсумок: Які префікси допомогли вам під час гри? Як вони пишуться?

Гра «Для уважних діточок».

---- Яку літеру потрібно вставити в словах:

ро…чарований

бе…смертя

IV. Тренувальні вправи.

Перевіримо, чи зможете ви застосувати правило для виконання завдань уроку.

  1. Виконання вправи 256.
  2. Перевірка.
  • складання речень з парою слів малював-розмалював

 

  1. Виконання вправ 257-258 за варіантами по п’ять слів.
  • перевірка вправи 258

Отже наш сніговик розвеселився, роздивився, розщедрився, розсміявся, і навіть привів з собою друзів.

  1. Розвиток зв’язного мовлення

Отже, ми вилікували сніговика. Він нам вдячний і пропонує скласти про нього невеличку розповідь.

Яка пора року зображена на малюнку?

Що вирішили зробити діти?

Який сніговик у них вйшов?

                    відповіді дітей

V. Підсумок уроку.

V. Підсумок уроку.

---- Що необхідно пам’ятати про правопис префікса роз-?

---- А який ще префікс підпорядкований цьому правилу?

---- Молодці, ви добре працювали на уроці.

  1. Технологія «Мікрофон»

Продовжіть речення:

Сьогоднішній урок навчив мене…

  1. Гра «Виправ помилку»
  2. Рефлексія

Подивіться на дошку. Якому смайлику відповідає ваш настрій? Напишіть номер смайлика в кінці роботи.

VІ. Домашнє завдання

Вправа 255, 260

 

Годинник невтомний показує враз,

Що нашу роботу закінчити час.

Працювали ви добре, друзі,

Відпочиньте по заслузі!

 

doc
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
26 жовтня 2020
Переглядів
886
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку