Тема: Написання прислівників разом, окремо і через дефіс
(слайд № 1)
Мета: поглибити знання учнів про способи творення прислівників, сприяти засвоєнню учнями правил написання прислівників разом,окремо і через
дефіс, навчити позначати відповідні орфограми та пояснювати їх за
допомогою орфографічних правил;
розвивати орфографічну пильність, пам’ять, мислення, мовлення; вміння
зіставляти, моделювати й конструювати мовні явища; виховувати в учнів
пізнавальний інтерес до мови (слайд № 2)
Обладнання: підручник: Рідна мова 7 клас, презентація
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку:
1.Організаційний момент
Забезпечення емоційної підготовленості учнів.
П. Повторення вузлових питань теми. (слайд № 3)
Гра «Мікрофон» Хто такий цей Прислівник?
- Що називається прислівником?
-Які розряди прислівників за значенням вам відомі?
-Які морфологічні ознаки прислівника?
-Яку синтаксичну роль у реченні він виконує?
-Чим прислівник відрізняється від інших самостійних частин мови?
- Що ви знаєте про правопис прислівників?
IІІ. Оголошення теми і мети уроку (слайд № 4)
Ознайомлення семикласників з темою, метою й завданнями уроку.
Учитель.
Мабуть, останнє запитання для вас, діти, виявилося складним. І сьогодні на
уроці ми якраз познайомимось із особливостями правопису прислівників, А
саме:
- будемо вчитись утворювати прислівники від інших частин мови;
- умінню використовувати прислівники в усному мовленні;
- самостійно формулювати правила правопису прислівників;
- під час уроку будемо застосовувати правила правопису у тренувальних
вправах.
ІV. Опрацювання нового матеріалу
Правопис прислівників – досить складна тема. Ці правила вимагають особливої уваги, тому будьте уважні. Прислівники пишуться разом, окремо і через дефіс.
Опрацювання правил «Написання прислівників » (слайд № 5)
Разом пишуться прислівники |
|||
утворені сполученням прийменників з іменниками, прикметниками, числівниками, займенниками, прислівниками |
утворені сполучен-ням кількох при- йменників із будь-якою частиною мови |
утворені з кількох основ (з приймен-ником чи без) |
утворені приєднанням часток аби-, ані-, де-, чи-, що-, як- до різних частин мови |
насміх, востаннє, третє, заодно, позавчора, передусім |
навздогін, навкруги, завтовшки, знадвору, спідлоба |
нашвидкуруч, мимохідь, горілиць, натщесерце |
абиколи, анітрохи, дедалі, щосили, якомога |
Зауважте! Частка що після прислівника пишеться окремо: тільки що, дарма що, поки що. Прислівники треба відрізняти від однозвучних сполучень прийменника з іменником, прикметником, числівником тощо: вивчити вірш напам’ять — подарувати картину на пам’ять; повторити питання вдруге — визирнути в друге вікно.
Через дефіс пишуться прислівники |
||
И префіксом по- і суфіксами -е, -и, -ому, -ему (-єму) |
3 частками казна-, хтозна-, бозна-, будь-, -небудь, -таки, -от |
Утворені повторенням однакових, синонімічних чи антонімічних слів |
по-перше, по-нашому, по-східному, по-вірменськи, а також прислівник по-латині |
казна-коли, бозна-де, будь-як, як-небудь |
ледве-ледве, десь-інде, тишком-нишком, часто-густо, не сьогодні-завтра, з діда-прадіда |
Запам’ятайте: будь-що-будь, віч-на-віч, всього-на-всього} де-не-де, коли-не-коли, пліч-о-пліч, хоч-не-хоч, як-не-як.
Прислівникові сполуки, утворені поєднанням однакових повнозначних слів у різних відмінкових формах, пишуться окремо: кінець кінцем} сама самотою, одним одна, з року в рік, день у день.
Окремо пишуться прислівники (прислівникові сполуки) |
||
утворені сполученням прийменника з іменником, частини яких зберігають відносну самостійність значення (між ними часто можна вставити означення) |
утворені сполученням прийменника з прикметником чоловічого роду або прийменника по зі збірним числівником |
утворені сполученням двох іменників і одного чи двох прийменників |
без відома, до смаку, в ногу, в обмін, на щастя |
в цілому, в основному, по двоє, по десятеро |
час від часу, з ранку до вечора, день у день, раз у раз |
Літера и пишеться в кінці прислівників після г, к, х (навкруги, заввишки, верхи), після к, ч у прислівниках з префіксом по- (по-болгарськи, по-вовчи) і в кінці прислівників безвісти, почасти, восени.
Літера і пишеться в кінці прислівників після літер на позначення м’яких і пом’якшених приголосних: тричі, вранці, вповні.
V. Виконання вправ на закріплення матеріалу
1. Робота з підручником.
Опрацювання теоретичного матеріалу, виконання вправи 409 (переписати прислів’я,розкриваючи дужки).
2. Тренувальні вправи (слайд № 6)
Подані прислівник записати у таблицю: по-твоєму, наверх, передусім, по-братерськи, зроду, в основному по-літньому, по-доброму. допізна , до побачення по-десяте, по-четверте, в цілому, по двоє. до пари, до речі, до сих пір, по-перше ,пліч-о-пліч, віч-на-віч , до смерті, набік, до сьогодні, за кордон, за рахунок, з краю вкрай, з розгону, на бігу, на вагу, на весну, навиліт, навідліг, навідріз, навіч.
Разом |
Окремо |
Через дефіс |
Передусім, допізна , зроду, набік, наверх, наверху, навиліт, навідліг, навідріз, навиліт, навіч, |
в основному, в цілому, по -двоє, до пари, до побачення, до речі, до сих пір, до смерті, до сьогодні, за кордон, за рахунок, з краю вкрай, з розгону, на бігу, на вагу, на весну.
|
по-тво по-твоєму, по-братер-ськи, по-літньому, по-доброму, по-перше, по-десяте, по- четверте,. будь-куди, де-небудь, десь-то, казна-де, пліч-о-пліч, віч-на-віч.
|
Обґрунтуйте вибір написання прислівників орфографічним правилом
шляхом технології «Мікрофон». .
3.Колективна робота з текстом (слайд № 7)
У надрукованому тексті підкресліть прислівників, визначить орфограм-
му.
Ввечері,повертаючись додому, почули спів трембіти.. Вона співала
голосно, хрипло і сумно. Ми йшли тихо . Обабіч шосе простяглась
алея. Дерева схилились нам назустріч. Де-не-де тягнувся сіро-голубий
туман. З краю вкрай зеленіли жита.
Зроду так не було затишно і радісно. Враження залишились до сих пір.
4.Робота в групах (слайд № 8)
1 група: побудувати два речення із прислівниками, що пишуться разом і
через дефіс. Пояснити правопис за допомогою вивчених правил.
2 група: побудувати два речення із прислівниками , підібрати антоніми,
вказати їх розряд за значенням.
3 група: побудувати два речення із прислівниками , що пишуться
окремо, визначити синтаксичну роль.
5.Зробити лексичний розбір слова «радісно» за схемою:
1) лексичне значення;
2) однозначне чи багатозначне;
3) синоніми, антоніми.
Для чого служать прислівники в мовленні? (для образності, виразності,
особливо в поезії).
6. Гра «Схованки» (слайд № 9)
А зараз ми з вами перевіримо, а чи вмієте ви грати в схованки. Прислів-
ники заховалися серед інших частин мови. Знайдіть їх ( дітям роздаються
картки з словами ). І доведіть що виписані слова прислівники.
Покоси, вчора, угорі, знайти, краєвид, предавній, схвильовано, мокрий, її,
травневий, навмання, плюшевий, в основному, часто-густо, приємний,
радість,тяжко-важко, височінь, високо, друзі, по-дружньому, зараз, на
пам’ять, напам’ять.
УІ .Контрольно- оцінювальний етап: (слайд № 10)
Молодці, гарно попрацювали. Прислівник радісно дарує вам оцінки і
сподівається, що ви ще старанніше будете його вивчати.
Оцінювання роботи учнів. Ставлю запитання:
- Що допомогло вам засвоїти новий матеріал?
Використовую технологію «Незакінчене речення». Пропоную фор-
мули:
На сьогоднішньому уроці для мене важливим відкриттям було ...
Ця вправа дозволяє нам зробити висновок ...
Це рішення було прийняте тому, що ...
УІІ. Домашнє завдання (слайд № 11)
Вивчити правила с.190-194, вправа 405,410 (письмово).