Українська мова
Тема уроку. Префікс. Спостереження за роллю префіксів у словах.
Мета уроку: Ознайомити з роллю префіксів у словах; їх словотворчою функцією; формувати уміння утворювати нові слова за допомогою префіксів і розуміння пояснювати нові відтінки та значення, які надають префікси словам. Удосконалювати вміння розрізняти й добирати споріднені слова,
визначати корінь і префікс у словах;
розвивати спостережливість, уміння порівнювати, робити висновки;
виховувати любов і повагу до України.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Матеріали та обладнання: картки зі словами, презентація до уроку, сигнальні картки зеленого і червоного кольору.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
1. Психоформула. Слайд 1
На уроці рідну мову
Зараз будемо вивчати
Розберемо кожне слово,
Щоб її нам краще знати.
2. Девіз уроку Слайд 2
На уроці рідну мову
будемо вивчати.
Отже, будьте всі уважні,
щоб краще її знати.
ІІ. АКТУАЛИЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
3. Вступне слово вчителя.
4. Створення позитивного емоційного фону.
- Відгадайте, будь ласка, загадку і ви дізнаєтеся, хто сьогодні до нас у гості завітав, щоб разом з вами вивчати рідну мову.
Хоче він розумним стати,
рідну мову гарно знати.
То такий уже він знайко,
а зовуть його (Пізнайко). Слайд 3
- Пізнайко приніс дуже багато різних завдань, але перш за все, ми повинні дізнатися, якою ж буде тема нашого уроку. Допоможуть нам завдання від Пізнайка, за правильні відповіді яких ми отримаємо букву з нашої теми.
- Пізнайко дуже хоче побувати у місті. Відгадайте, у якому?
Над річкою Дніпром сивим,
розкинулось місто красиве.
Назвали його в честь князя Кия
і зветься воно (Київ)
- А що ви знаєте про Київ? Слайд 4
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
- Слова, як будинки, будуються з маленьких частинок. Згадаймо, з яких частин складаються слова. Слайд 5
Київ – київський, кияни.
- Дід Буквоїд з’їв одну із частин слова. Здогадалися яку? (Префікс)
- Діти, «префікс» з латинської мови означає той, що стоїть попереду»
Слайд 6
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ Слайд 7
– Прочитайте тему уроку
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- Наш урок – це урок творчості, натхнення, добра і радості, тому я очікую від вас уваги, працьовитості і плідної роботи.
V. СПРИЙМАННЯ І УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
10. Ознайомлення із словотворчою роллю префіксів. Слайд 8
- Захотів Пізнайко дізнатися більше про Київ. Щоб помилуватися красою рідної України, вирішив йти пішки. (Учитель прикріплює слово йти). Спочатку йому потрібно було вийти з будинку. По дорозі стояв будинок його бабусі.
ви
за
пере йти
зі
ді
Він вирішив зайти провідати її. Потім перед ним пролягла перешкода – річка і йому треба її перейти. Раптом назустріч вискочила машина, і Пізнайкові довелося зійти з дороги. Довго ще він так йшов і нарешті зміг дійти до Києва.
- Діти, у слові йти частинка ти – це частка дієслова неозначеної форми, яку ми будемо вивчати пізніше.
- Яка спільна частина? й . Це корінь.
- А як же ми назвемо ту частину, яка стала перед коренем і допомогла Пізнайкові побувати у Києві?
- Так, де стоїть префікс у словах? (перед коренем)
- Чи змінив префікс значення слова «йти»?
- Отже, з допомогою префіксів, ми змогли утворити нові слова. От чому префікс має словотворчу роль в українській мові.
- Записати у зошити слова, позначити префікс.
V. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
11. Робота з підручником.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
12. Гра «Аукціон» Слайд 9
- Продається слово КАЗАТИ
- За допомогою префіксів утворити нові слова. (Префікси записані на дошці (за 1 хв. хто більше))
Роз-, при-, на-, без-, ви-, до-, пере-
- Який префікс не використали? Чому?
- Скласти речення із словом на вибір..
(Учні сигналізують зеленим кольором, якщо є префікс, червоним – немає)»
Йшли, перейшли, підводний, мова, приїхати, розмова, летіти, відпочити.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Як стану перед коренем,
я ніби голова.
І залюбки утворюю
нові й нові слова. (Префікс)
- Продовжіть речення: Слайд 11
- У народі кажуть «Хто знання має, той мур ламає». Бажаю вам з допомогою знань здолати всі перешкоди у своєму житті.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
вивчити правило с. 85
виконати впр.193