В даному матеріалі описується про особливості будови голонасінних рослин, їх географічне розташування, особливості будови, значення в природі та житті людини. Презентація ознайомлює з різноманітністю систематичних груп рослин.
Тема уроку: Різноманітність голонасінних. Значення голонасінних у природі та в житті людини.
Мета уроку: Ознайомити учнів з різноманітністю голонасінних, їх роль в природі та в житті людини; продовжити формування вмінь готувати повідомлення та виступати з ними на уроці, проводити спостереження, порівнювати між собою біологічні об`єкти, робити висновки на основі спостережень, працювати з підручником та додатковою літературою; виховувати любов до рідної природи, усвідомлення необхідності її збереження та відтворення.
Обладнання: таблиця “Голонасіннні”, шишки сосни та ялини, фізична карта світу.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І Організаційний етап.
ІІ Вивчення нового матеріалу.
Учитель.
Сьогоднішній урок ми проведемо у формі подорожі. Наша подорож триватиме лише 45хв. Проходитиме вона на незвичайному літакові, який зможе принести нас в різні куточки планети Земля, де ростуть голонасінні. Ми не тільки ознайомимося із зовнішнім виглядом голонасінних, з місцем їх зростання, але й дізнаємося про їх значення в природі та в житті людини.
Першу зупинку ми зробимо на Південному Заході Африки в пустелі Наміб, де росте дивовижна рослина – вельвічія.
Учень.
Вельвічія дивовижна росте в пустелі, вона ксерофіт (рослини сухих середовищ, здатні переносити тривалу посуху).. Стовбур рослини схожий на пеньок висотою майже 50см і має близько 1,2 в діаметрі. Корінь міцний, довгий, сягає грунтових вод. По краях стовбура розміщені два листки завдовжки 2-3см. Ці листки ніколи не опадають. Протягом усього життя (100 років) листки проростають при основі та руйнуються при вершині. Верхівки на окремі смужки. Сплітаючись між собою й перекочуючись на вітру, такі листки здаля нагадують клубок змій і справляють незабутнє враження на мандрівників.
Учитель.
Наступна зупинка – в Південно-Західному Китаї, де зустрічається рідкісна й давня рослина гінкго дволопатеве. Гінкго як священне дерево культивується в Японії та Китаї. Нині росте в культурі в багатьох батанічних садах і парках. Росте воно і в нас, а найближче це в Рівненській області. Це велике листопадне дерево заввишки 40м з розгалуженою густою пірамідальною кроною. Листки черешкові з віялоподібною пластинкою, насінина у гінкго меє м’ясистий придаток сріблясто-оранжевого кольору, через що в Японії цю рослину називають «сріблястим абрикосом».
Цю рослину ботаніки називають «живим викопним» , бо воно живе на Землі дуже давно. Його використовують як декоративну рослину, деревина цінується як деревина хвойних, а насіння їстівне.
Учитель
А далі ми поглинемо в далекий Сибір і Монголію – в гості до кедрової сосни, яку мало хто бачив, але багато хто їв її смачні горішки.
Учень.
Кедрова сосна на батьківщині утворює ліси – кедрачі. Хвоя розміщена на вкороченних пагонах пучками по 5 штук. При дозрівання насіння шишки не розкриваються, насіння без крилець, насінна шкірка тверда. У побуті їх називають кедровими горішками, вживають у їжу, Кедр дає цінну деревину, з кедрової смоли одержують скипидар.
Учитель. Наступна зупинка – на батьківщині тису.
Учень.
Тис- дерево висотою 15-20м, єдине з хвойних не утворює смол. Поширений на Кавказі, в Криму, західній Європі. Деревинна жовто-червоного кольору, ціниться за твердість і стійкість до гниття. Через це його називають негний- дерево. З його деревини роблять цвяхи, лемеші, застуни, палі для мостів,фундаменти водяних млинів, греблі.
Навіть єгипетських фараонів ховали в тисових саркофагах.
Учитель.
А далі – батьківщина модрини.
Учень.
Модрина – велике світлолюбне дерево з кільчастими розміщенням гілок, хвоя опадає щороку восени. Деревина червонувата, багата на смолу, міцна, стійка до руйнування у воді. Саме тому на палях з модрини побудовані всесвітньо відомі міста Венеція та Санкт-Петербург. Деревину використовують на шпалери, в кораблебудуванні, для виготовлення паперу. Поширена вона в Східному Сибіру, де утворює великі ліси.
У Європі розводять у садах і парках. Росте вона і в наших лісах.
Учитель.
А тепер про ялівець, який росте в Північній півкулі від Арктики до субтропіків.
Учень.
Ялівець- невелике деревце, листки голкоподібні, колючі, шишки мають вигляд синіх ягід, вкритих восковим нальотом, живе до 2000 років. Використовується для озеленення населених пунктів. Його називають північним кипарисом, він є чудовим санітаром міської атмосфери, бо виділяє в повітря багато фітонцидів.
Учитель.
А тепер – про справжні кипариси.
Учень.
Кипарис – поширеннй у помірно теплих областях Європи, Азії та Північної Америки. В Україні культивується в Криму, куди в давнину був завезений греками. Деревина м’ягка, легка використовується для виготовлення меблів.
Учитель.
Ми поговорили про різних цікавих представників голонасінних, а тепер повернемося додому й виконаємо лабораторну роботу. При її виконанні ви повинні ознайомитися з будовою хвої, шишок, насіння тих хвойних, що ростуть у нас уже давно і є у вас на столі.
ІІІ. Практичне застосування набутих знань.
Виконання лабораторної роботи.
Діти працюють за допомогою книжки, слайдів і гербаріїв голонасінних рослин заповнюють таблиці.
Роблять висновки по лабораторній роботі.
IV. Підсумок уроку.
А на закінчення нашої подорожі давайте оформимо плакат «Значення голонасінних в природі та житті людини.» і ознайомимо учнів нашої школи з цікавою інформацією.
V. Домашнє завдання розповісти вдома рідним голонасінні рослини.