Урок + Презентація "Для чого людині серце" А.Дімаров

Про матеріал
Формуванн читацької компетентності молодших школярів на уроці позакласного читання в 3 класі.
Перегляд файлу

Позакласне  читання          3  клас     

Тема. Раз добром налите серце - вік не прохолоне.

           А. Дімаров «Для чого   людині серце»

Мета.

Формувати в учнів предметні компетентності:

навчальну: ознайомити з літературною казкою, формувати читацькі навички шляхом спеціальних вправ та в процесі роботи над текстом; уміння диференціювати ознаки доброго і лихого;

розвивальну: розвивати мовлення, творчий підхід до поставленої проблеми;

виховну: виховувати доброзичливе ставлення до людини, бажання творити добро.

Формувати в учнів ключові компетентності:

  • вміння вчитися - організовувати своє робоче місце; орієнтуватися у часі та берегти його; планувати свої дії; доводити роботу до кінця;
  • громадянську компетентність - знання своїх прав і обов’язків;
  •  здоров’язбережувальну - дбайливе ставлення до свого здоров’я;
  • соціальну -продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі, використовувати різні ролі й функції в колективі, проявляти ініціативу, підтримувати та керувати власними взаєминами з іншими;
  • загальнокультурну: дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися.

  Обладнання: презентація, картки для роботи в групах, «сердечка доброти».

Хід уроку

І. Організаційний момент

Емоційне налаштування

Пролунав дзвінок, починаємо урок

З чарівної казки, з маминої ласки (сідають учні)

Успіхів всім! – мої побажання,

От і настала пора для читання.

Тож девіз тепер згадаймо і урок наш починаймо.

Виразно- читаємо,

Чітко – відповідаємо,

Мовлення своє розвиваємо.

Вправа «Очікування»

- Що ви очікуєте від уроку?

ІІ. Актуалізація опорних знань

Робота над скоромовками    (Слайд)

Щоб чітко звуки вимовляти

Скоромовки нам треба згадати(За годинником)

Казка бігла через ліс,

Та впіймав її там лис.

Чим би лиса задобрити,

Щоби казочку звільнити.

(Прочитати повільно, тихо, голосно, швидко)

Робота з деформованим прислів’ям

Вітерець прилітав, всі слова порозкидав,

Тож мерщій, часу не гаймо – швидше приказку читаймо. (Слайд)

(Казки маленькі, а розуму в них багато.)

Бліц – турнір

- Як називається твір,у якому обов’язково є щось чарівне, незвичайне,фантастичне?(казка)

- Які існують дві окремі групи казок? (народні, авторські)

- Чим вони відрізняються?

Завдання уроку: (Слайд)

  • сьогодні ми познайомимось з літературною казкою українського автора;
  • збагачуватимемо мову новими словами і виразами;
  • розвиватимемо мовлення;
  • вчитимемось робити добро.

Літературні казки, на відміну від народних мають автора. У цих казках описуються  незвичайні події, місця, дивовижні перетворення. З деякими літературними казками письменників світу ми вже знайомі. Це – «Дикі лебеді» і «Дюймовочка» Андерсена, «Попелюшка» і «Кіт у чоботях» Перо, Крокодилові сльози, «Бембі» Діснея, «Білосніжка та семеро гномів» Грімм

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Гра «Яке слово заховалось»(Слайд)

Розгадай ребус

И –Е   сир                      Церква ,,,,

- Так, серце. Саме про нього ми говоритимемо на уроці.

- Стисніть свою ліву долоньку в кулачок. Ось таке завбільшки ваше серденько. Послухаймо, як воно б’ється.

Серце – це ще і місце зосередження почуттів і переживань людини, символ любові, прихильності, доброти.

Асоціативний кущ «Серце» (Слайд) 

- Назвіть слова, які спадають вам на думку, коли ви чуєте слово «Серце»

(душа, любов, почуття, людина, орган, життя, любов, добро, радість, двигун, кров…)

- Діти, а чому ви пов’язали слово серце із словом життя? 

Вправа «Обери позицію»

- Уявіть, що вчені винайшли серце без почуттів, яке здатне працювати вічно. Хто вважає, що краще жити вічно з винайденим ученим серцем, позбавленим почуттів, покажіть червоний світлофор. А хто думає, що краще жити зі справжнім, сповненим людськими почуттями серцем стільки, скільки воно зможе працювати, покажіть зелений світлофор.

- Сьогодні ми працюватимемо над твором А. Дімарова «Для чого людині серце».

Можливо, після ознайомлення з ним хтось із вас змінить свою думку.

ІV. Сприйняття нового матеріалу

  1. Повідомлення учнів

Група «Біографи» підготували довідку про життєвий шлях А.Дімарова

  1. Ознайомлення з твором

- Прочитайте назву казки, знайдіть хто автор.

- Доведіть, що вона літературна

- На що схожий заголовок?

- Прочитайте його розповідною, питальною інтонацією?

Словникова робота

Крижане – зроблене з криги, льоду.

Жевріючі – ті, які горять без полум’я, тліють.

Дошкулити – не давати спокою, заважати.

Ринутися – швидко рухатися.

У розпачі – стан сильного душевного болю, безвихідність.

Вагаючись – виявляти нерішучість у чомусь.

Інтонування речень

Ой, що це? Інтонація здивування

Ой, як гарно! Інтонація задоволення

Ой, боляче! Інтонація болю

  1. Бесіда

- Чи сподобалась вам казка?

- Що викликало сумні почуття?

- Які персонажі діють у казці?

- Що потрібно чоловічкові, щоб стати справжньою людиною?

4.Тестування( Взаємоперевірка в парах)

1.в  2.в  3.б  4.в  5.б  6.б

4. Вибіркове читання.  Знайдіть і прочитайте:

  • Кого зустріли дерев’яні чоловічки у своєму лісі?
  • Що їх здивувало у цій звичайній дівчинці?
  • Чому дерев’яні чоловічки не мали ніяких почуттів?
  • Які запитання ставили дівчинці дерев’яні чоловічки?
  • Як дівчинка пояснила чоловічкові, що таке серце?
  • До кого вона порадила звернутися?
  • Знайдіть, яким було зле серце?
  • А серце байдужої людини?
  • Чому воно зовсім не зносилося?
  • Почитайте, яким було серце, яке дбало тільки про себе?
  • А доброї людини?
  • Як змінилося життя дерев’яного чоловічка, коли лікар вклав йому серце доброї людини?
  • Кого знайшли дерев’яні чоловічки взимку у лісі?
  • Прочитайте, що сталося із серцем чоловічка від розпачу?
  • Чи вдалося врятувати хлопчика? Знайдіть і прочитайте, як?

Фізкультхвилинка

  • Час настав для відпочинку, розпочинаймо фізкультхвилинку

V. Усвідомлення отриманих знань

1.Вправа « Коло думок»

- Як ви розумієте слова лікаря, про те, що люди мають різні серця?

Поміркуйте, яким був би кінець казки, якби дерев’яний чоловічок вибрав якесь інше серце

- Яке серце називають добрим?

- Що означає вислів «жорстоке серце»?

- Чи можна вважати дерев’яного чоловічка героєм?

- Чи можна зустріти в сучасному житті випадки самопожертви?

( Воїни ЗСУ, пожежники, правоохоронці…)

Чому цей твір є казкою?

2.Робота в групах

І група

Прочитайте прислів’я, роз’єднавши слова: Яке з них виражає головну думку?

 Щоробитьсявсерці, знаєтількисерце.

Раздобромналитесерце – вікнепрохолоне.

Головамаєслухатисерце, асерце – голову.

ІІ група

- Прочитайте план казки. Чи все ту правильно?

- Біля кожного пункту плану поставте його правильний порядковий номер.

План

Життя чоловічка з серцем

Плем’я дерев’яних чоловічків

Незвичайна гостя

Полум’яне серце зігріває хлопчика

Лікар, міняє серця

Нелегкий вибір

ІІІ група

«Визнач характер»

Скласти характеристику  дерев’яного чоловічка

Слова для довідки: жорстокий, милосердний, співчутливий, безсердечний, добрий, хитрий, здатний на самопожертву, розсудливий, заздрісний, чуйний, байдужий, злий.

ІV група

Вправа «Розподіли по групах

Реальні явища у творі                                  Фантастичні елементи

V група

Сенкан                   Серце

VІ група

Гра «Добре і погано»

VІ. Підсумок уроку

1.Вправа «Займи позицію»

- Повернімося до питання на яке намагалися дати відповідь на початку уроку. Якщо ви вважаєте, що краще жити із справжнім серцем , то засвітіть зелений світлофор, а якщо краще жити вічно із серцем без почуттів – червоний

2.Робота з «сердечками доброти»

- Чи хочете ви бути добрими, такими як дерев’яний чоловічок?

- Тоді візьміть сердечка у свої долоньки. Заплющіть очі. Подумайте про людей рідних вам, людей добрих і чуйних, щирих і щедрих. Подумайте про людей які люблять вас. Ваші сердечка сповнені любов’ю і ніжністю. Ви відчуваєте це тепло у своїх долоньках.  Розплющіть очі. Нехай тепло і доброта ваших сердець не затримується у ваших долоньках. Подаруйте їх іншим людям. Разом з цим символічним сердечком ви віддаєте частину свого серця, його тепло.

VІІ. Домашнє завдання

Обрати те, що більше до душі:

- написати, які добрі справи можна зробити в школі, дома;

- написати відгук про казку;

- скласти характеристику і інших дійових осіб.

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
18 лютого 2023
Переглядів
613
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку