Урок+презентація до уроку Алкени та алкіни. Загальна та молекулярна формули, структурна ізомерія, систематична номенклатура.

Про матеріал
Архів містить конспект та презентацію до уроку. Ознайомить учнів з класом алкенів, їхньою будовою, номенклатурою та ізомерією. Сформувати вміння складати структурні формули алкенів та називати їх за систематичною номенклатурою.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Алкени та алкіни. Загальна та молекулярна формули, структурна ізомерія, систематична номенклатура. Вчитель хімії Водянобалківської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Шабельник О. О.

Номер слайду 2

Картки «Продовж речення»Загальна формула алканів….. Гомологічний ряд ….. Реакція галогенування….. Під час крекінгу відбувається…. Для алканів характерні хімічні властивості….. Алкани – це….. Атоми Карбону між собою можуть утворювати ……….. типи зв’язків.

Номер слайду 3

Еміль Ерленмеєр — 22 січня 1909, Ашаффенбург, Баварія) — німецький хімік-органік. Ще 1862 року висловив ідею про те, що в молекулі етену наявний подвійний зв’язок між атомами Карбону, а в молекулі етину — потрійний. Після становлення теорії валентного зв’язку в наступному столітті ця ідея була блискуче підтверджена. Етен та етин — найпростіші ненасичені вуглеводні, вони є першими представниками двох гомологічних рядів — алкенів і алкінів.

Номер слайду 4

Алкени — ненасичені нециклічні вуглеводні, у молекулах яких є один подвійний зв’язок між атомами Карбону. Загальна формула (Cn. H2n)Етен (етилен)C2 H4 За номенклатурою IUPAC наявність у молекулі подвійного зв’язку C=C у назві позначають суфіксом -ен-(-єн-), як в етену.

Номер слайду 5

Алкіни — ненасичені нециклічні вуглеводні, у молекулах яких є один потрійний зв’язок між атомами Карбону . Загальна формула (Cn. H2n-2)Етин (ацетилен)C2 H2 У молекулі етину наявний потрійний зв’язок C≡C, який у назві за номенклатурою IUPAC позначають суфіксом -ин- (-ін-)

Номер слайду 6

Порівняння

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Розгляньмо складання структурних формул на прикладі пропену та пропіну.1. Зображуємо карбоновий ланцюг: для обох сполук він складається з трьох атомів Карбону. Позначаємо кратні зв’язки (між будь-якими атомами Карбону, якщо не вказано його положення):

Номер слайду 9

Розгляньмо складання структурних формул на прикладі пропену та пропіну.2. Від кожного атома Карбону зображуємо риски хімічних зв’язків так, щоб у кожного атома їх було по чотири: 3. Дописуємо атоми Гідрогену: HC≡C-СH3 H2 C=CH – СН3 Молекулярні формули

Номер слайду 10

Ненасичені вуглеводні: ізомерія та номенклатура. Як і для алканів, для алкенів та алкінів характерна структурна ізомерія, а саме ізомерія карбонового ланцюга. Разом із цим для них також характерний ще один вид ізомерії — ізомерія положення кратного зв’язку, що обов’язково відображається в назвах сполук. Приклад

Номер слайду 11

Ненасичені вуглеводні: ізомерія та номенклатура. Принцип складання назв алкенів, алкінів та їхніх похідних такий самий, як і для алканів (§ 5), але існують певні особливості: Визначаємо найдовший карбоновий ланцюг: СССССС

Номер слайду 12

Ненасичені вуглеводні: ізомерія та номенклатура. Принцип складання назв алкенів, алкінів та їхніх похідних такий самий, як і для алканів (§ 5), але існують певні особливості: Нумерація починатиметься з боку, якого ближче кратний зв’язок. СССССС123456 Кратний зв’язок розміщується біля 2 атома карбону. СННН4-метилгекс-2-ен. Наявність подвійного зв’язку

Номер слайду 13

Вправа «Склади формулу»1. Складіть структурні формули сполук:а) бут-1-ен; б) бут-2-ин; в) пент-2-ен; г) 4-метилпент-2-ин; д) 2,3,5-триметилгепт-2-ен; е)  2,3,5-триметилгекс-3-ен; є) 2,4-дибромо-3,5-диметилгекс-3-ен; ж) 3-бромо-2,4-диметилпент-2-ен; з) 3-бромо-4-метилгекс-2-ен; и)  3-бромо-4-метилпент-2-ен; і)  3,3-диметилбут-1-ин; к) 1,3-дибромо-3- метилбут-1-ин; л) 1,4-дихлоробут-2-ин; м) 4,4-дибромопент-2-ин.

Номер слайду 14

Вправа «Складіть назву за структурною формулою»

Перегляд файлу

Розгорнутий конспект уроку:

Тема: Алкени та алкіни. Загальна та молекулярна формули, структурна ізомерія, систематична номенклатура.

Мета уроку:

  • Навчальна: Ознайомити учнів з класом алкенів, їхньою будовою, номенклатурою та ізомерією. Сформувати вміння складати структурні формули алкенів та називати їх за систематичною номенклатурою.
  • Розвиваюча: Розвивати логічне мислення, уміння аналізувати, порівнювати та узагальнювати інформацію. Сприяти розвитку просторової уяви та вміння працювати з моделями молекул.
  • Виховна: Виховувати інтерес до хімії, формувати навички самостійної роботи та співпраці в групі.

Тип уроку: комбінований (виклад нового матеріалу, закріплення знань, застосування знань на практиці).

Обладнання:

  • Періодична система хімічних елементів
  • Моделі молекул алкенів
  • Набір для складання структурних формул
  • Інтерактивна дошка або проектор
  • Презентація до уроку
  • Картки із завданнями
  • Комп'ютери з доступом до Інтернету (за наявності)

Хід уроку:

I. Організаційний момент (2 хв)

  • Привітання учнів.
  • Перевірка готовності до уроку.
  • Мотивація навчальної діяльності (наприклад, демонстрація зразків продуктів, що містять алкени, або відеоролик про застосування алкенів).

II. Актуалізація опорних знань (5 хв)

Продовж речення (діти витягають картку та відповідають)

  1. Загальна формула алканів…..
  2. Гомологічний ряд …..
  3. Реакція галогенування…..
  4. Під час крекінгу відбувається….
  5. Для алканів характерні хімічні властивості…..
  6. Алкани – це…..
  7. Атоми Карбону між собою  можуть утворювати ………..   типи зв’язків.

III. Вивчення нового матеріалу (20 хв)

Повідомлення теми уроку.

Еміль Ерленмеєр ( 22 січня 1909, Ашаффенбург, Баварія) — німецький хімік-органік.

Ще 1862 року висловив ідею про те, що в молекулі етену наявний подвійний зв’язок між атомами Карбону, а в молекулі етину — потрійний. Після становлення теорії валентного зв’язку в наступному столітті ця ідея була блискуче підтверджена.

Етен та етин — найпростіші ненасичені вуглеводні, вони є першими представниками двох гомологічних рядів — алкенів і алкінів.

  1. Поняття про алкени та алкіни:

Алкени – це органічні сполуки, які належать до класу ненасичених вуглеводнів. Їхньою характерною особливістю є наявність одного або кількох подвійних зв'язків між атомами вуглецю в молекулі. Загальна формула алкенів: CₙH₂ₙ, де n – число атомів Карбону.

Подвійний зв’язок – це особливий тип хімічного зв'язку між двома атомами, який утворюється за рахунок двох пар електронів. На відміну від одинарного зв'язку, де атоми сполучаються однією спільною електронною парою, в подвійному зв'язку вони діляться двома парами електронів.

Алкін – це органічна сполука, яка належить до групи ненасичених вуглеводнів. Головною особливістю алкінів є наявність у їх молекулі потрійного зв'язку між двома атомами Карбону. Цей потрійний зв'язок складається з одного сигма (σ) і двох пі (π) зв'язків.

Загальна формула алкінів: CₙH₂ₙ₋₂

Потрійний зв'язок – це особливий вид хімічного зв'язку між двома атомами, який утворюється за рахунок трьох спільних електронних пар. Це означає, що атоми, які утворюють потрійний зв'язок, міцно пов’язані між собою.

Найпростіший представник алкінів: етин (ацетилен) – HC≡CH

Ізомерія – це явище, коли різні хімічні сполуки мають однакову молекулярну формулу, але різну будову молекул. Тобто, в молекулах цих сполук однакова кількість атомів кожного елемента, але вони з'єднані між собою в різному порядку або просторі.

Чому це відбувається?

Атоми в молекулах можуть сполучатися різними способами, утворюючи різні структури. Це як з конструктора: з одних і тих самих деталей можна зібрати різні моделі.

Види ізомерії:

  1. Структурна ізомерія: відрізняються порядком сполучення атомів у молекулі.
    1. Ізомерія карбонового скелета: різний порядок сполучення атомів Карбону в основному ланцюгу.
    2. Ізомерія положення кратного зв'язку: різне положення подвійного або потрійного зв'язку в молекулі.
    3. Ізомерія положення функціональної групи: різне положення функціональної групи в молекулі.
    4. Демонстрація різних структурних формул для бутену.

Основні правила складання назв алкенів:

  1. Вибір найдовшого карбонового ланцюга:
    1. Визначаємо найдовший нерозгалужений ланцюг атомів Карбону, який обов'язково містить подвійний зв'язок. Цей ланцюг буде основою для назви сполуки.
  2. Нумерація атомів Карбону:
    1. Нумерацію атомів Карбону починаємо з того кінця ланцюга, до якого ближче розташований подвійний зв'язок. Це робиться для того, щоб номер атома Карбону, з яким починається подвійний зв’язок, був найменшим.
  3. Визначення положення подвійного зв’язку:
    1. Після нумерації атомів Карбону вказуємо номер атома Карбону, з якого починається подвійний зв’язок. Цей номер ставимо перед основною назвою сполуки.
  4. Утворення назви:
    1. Основу назви алкену утворюємо від назви відповідного алкану (з такою ж кількістю атомів Карбону) замінюючи суфікс "-ан" на "-ен".
    2. До основної назви додаємо префікс, який вказує на положення подвійного зв'язку.
    3. Якщо в молекулі є замісники, то їх назви з номерами атомів Карбону, біля яких вони розташовані, вказуємо перед основною назвою сполуки в алфавітному порядку.

IV. Закріплення знань (15 хв)

  • Інтерактивні вправи:
    • Вправа «Склади формулу»: учні складають структурні формули алкенів за заданими назвами або навпаки.
  • Робота в парах:
    • Складання презентації про один з представників алкенів (будова, властивості, застосування).

V. Підсумок уроку (5 хв)

  • Фронтальне опитування за ключовими питаннями теми.
  • Оцінювання роботи учнів.
  • Повідомлення домашнього завдання.

VI. Домашнє завдання:

  • Вивчити теоретичний матеріал за підручником.
  • Скласти 5 прикладів структурних формул алкенів і назвати їх.
  • Підготувати повідомлення про застосування алкенів у промисловості.

 

zip
Додано
21 жовтня
Переглядів
97
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку