Урок з теми: " Дивовижний напій-чай"

Про матеріал
Дана розробка може бути використана на уроках хімії в 10 класі з теми: "Оксигеновмісні органічні сполуки". Також можна дану розробку використовувати в проведенні позакласного заходу.
Перегляд файлу

Дивовижний напій-чай

Мета : На основі знань про органічні та неорганічні хімічні речовини ознайомити учнів з  властивостями чаю, його хімічним  складом;

Простежити  зв'язок між властивостями  чаю  та  його хімічним складом і впливом на організм людини.

Повторити основні методи розділення сумішей.

Обладнання  і  матеріали:  гербарії  чайного дерева, Періодична система хімічних елементів  Д. І. Менделеєва ; різні сорти чаю, хімічні склянки , географічна карта світу.

Базові поняття і терміни: Чай, чайне дерево, катехіни, таніни, кофеїн.

Засоби навчання: демонстрації

Тип уроку:  комбінований

Форми навчання: використання методу проектів, фронтальна бесіда, бесіда з елементами гри

 Хід    уроку:

I. Тема уроку:

Вчитель:

«Коли на вулиці негода, і не хочеться виходити, то чашка чаю просто щастя…..і це щастя можна пити…»

Саме про цей неповторний напій, ми будемо  з вами на сьогоднішньому уроці  дізнаватись більше цікавого і корисного.

І так тема нашого сьогоднішнього уроку- «Дивовижний напій- чай»

II. Мотивація нових знань:

Вчитель:

Чай-це всім відомий напій, який кожен з нас обов’язково, хоч раз, але смакував його. Але чи кожен з вас знає, який хімічний склад чаю, як впливає чай на організм людини, які бувають види чаю, яка країна вважається Батьківщиною чаю і т.д?

 

III. Актуалізація опорних знань:

Пропоную вам зараз відповісти на питання анкети, яка  лежить у кожного з вас  на вашому столі і має назву «Чи все я знаю про чай»

Анкета « Чи все я знаю про чай»

  1. Яка країна є батьківщиною чайної рослини;
  2. Який  склад має напій, що заміняє чай у традиційній українській кухні;
  3. Що впливає на забарвлення, аромат та смак чайного напою;
  4. Скільки сортів чаю ви знаєте;
  5. Які хімічні речовини входять до складу чаю;
  6. Чи є кофеїн у чаї;
  7. Чому деякі види зеленого чаю мають запах риби;
  8. Як правильно заварювати чай, методика заварювання.

IV. Вивчення нового матеріалу:

Вчитель:

Думаю, що не кожен з вас відповів на всі питання анкети, а  тому на сьогоднішньому уроці саме питання анкети будуть планом, за яким ми будемо працювати на протязі всього уроку.

Кожен з вас готував самостійно, в парі чи групі цікаву інформацію про чай, яку ми будемо слухати на протязі уроку

І,перше про що хотілось дізнатись більше- це, що являє собою чай, як рослина. Про це нам  більш конкретно розкажуть біологи.

Біологи:

Листки довгасто-овальні, цілісні,  гострозубчасті, зверху- зелені, зісподу-світло-зелені. Квітки двостатеві від 3 см, білі ( інколи- рожеві). Плід- 3-5 гніздова коробка, у кожному гнізді якої міститься по одній кулеподібній насінині з твердою оболонкою

(можна показати гербарій чайної рослини).

Існує легенда, що чайна рослина виросла з кинутих на землю повік одного китайського монаха.

 Він відрізав їх після того, як заснув під час молитви, і, розгніваний сам на себе, захотів, щоб у нього ніколи не злипалися очі. Донині в китайській та японській мові повіки і чай позначають одним і тим же іерогліфом.

Чай- рослина довговічна, живе і плодоносить протягом 100 та більше років.

Вчитель: 

Яка ж країна являється Батьківщиною чаю, про це нам розкажуть історики та географи, які підготували дану інформацію.

Історик:

Батьківщиною чайної рослини вважають- Південно-західний Китай (Юньнань) і прилеглі до нього райони верхньої Бірми та Північного Індокитаю( В’єтнам).

Географ:

Вирощують чай у тропічних, вологих субтропічних районах Азії, Африки, Південної та Центральної Америки. В Європі є плантації чаю в Грузії та Азейбаржані.

Всесвітньо відомими є 4 високогірних плантацій чаю вищого гатунку. Вони розташовані на висоті від 1500-1800 метрів над рівнем моря.

У Китаї- це Юньнань та Фуцзянь, в Японії-Уджі,  Індії-Даржилінг,  Нілріс  та Казіранта,  у Шрі-Ланці- південна частина острова Цейлон.

 (використання  при розповіді  георафічної карти світу).

Вчитель:

А зараз  до нас завітали  за нашим запрошенням представники  з цих країн, які працюють в галузі виробництва чаю, для того, щоб розказати нам про різні сорти чаю.

Першим ми надамо слово нашим китайським гостям.

Представники з Китаю:

Китай- це країна, яка має своєрідну та різноманітну природу. Зі сходу-омивається   Жовтим Східно- Китайським та Південно-Китайськими морями.  Відомо, що ця саме країна подарувала світу натуральний шовк та порох, порцеляну та яскраві феєрверки. І звичайно – дивовижний напій чай.

 Зараз Китай-один з найбільших виробників чаю у світі. Займає почесне друге місце після Індії.                                              

 (приклади сортів  китайського чаю, географічна карта світу)

Представники з Японії:

Японія- це країна,яка розташована на чотирьох великих островах-  Хокайдо,  Хонсю, Сікоку та Хюсю, а також на чотирьох тисячах маленьких острівців. Береги країни омиваються Тихим, Японським, Охотським, Східно-Китайськими морями. Зараз Японія перебуває серед країн лідерів у виробництві та експорті чаю, так як сучасні новітні технології дають можливість збирати багаті врожаї з  маленьких клаптиків землі.                                                                (приклади сортів  японського чаю, географічна карта світу)

Представники з Індії:

Індія розташована на великому півострові Індостан та на прилеглих до нього материкових рівнин зі столицею Делі. Індія займає перше місце у виробництві чаю та є головним експортером чаю на світовому ринку. Цікаво те, Індія це і Тибет це жаркі  та вологі джунглі. В умовах вологого континентального клімату Тибету місцеві мешканці вживають особливий напій- чайсуму.  Це особливий міцний чай з додаванням олії та солі, який збивається в гарячому вигляді до консистенції сметани. Такий напій здатний практично миттєво відновлювати життєві сили.      В спекотливих районах Індії вживають заморожений  чай або чай з льодом.                                                                                                            (приклади сортів  індійського чаю, географічна карта світу)

Представники з Шрі-Ланки:

Шрі-Ланка до 1972 року мала назву Цейлон, тому чай, який виготовляють в цій країні називають цейлонським. Ця країна являється аграрною країною з розвинутим плантаційним господарством експортного напрямку. Головним експортом являється експорт чаю. Цікаво те, що місцеві мешканці вживають чай, переважно з молоком.

(приклади сортів  цейлонського чаю).

 

 

Вчитель:

Зараз ми з вами ознайомилися з 4-ма країнами – лідерами у виробництві та експорті чаю на світовому ринку. Але, не можна не згадати країни, які розфасовують азіатські чаї- це Велика Британія, Німеччина, Франція, США, Україна та Росія.                                                                                       

А який чай ми вживаємо в нашій країні, що використовують для його приготування, і який він має склад? Про це нам розповість знавець української традиційної кухні.

Знавець української традиційної кухні:

Здавна в Україні пили заварені трави звіробою, материнки, чебрецю, м’яти, листя та цвіт суниці, липи, гілки вишні, смородини, малини і сливи. Ці завари  дуже корисні, так як мають лікувальні властивості.

Справжній чай в Україні з’явився в другій половині 19 століття, з того часу являється напоєм повсякденного життя кожного українця.                 (малюнки або гербарії основних рослин, які входять до «українського чаю»)

Вчитель:

Вам, напевно, дуже цікаво, від чого залежить смак і аромат чайного напою, про це нам розповість фахівець з виробництва чаю.

Фахівець з виробництва чаю:

 Смак і аромат чаю залежить від:

а) умов зростання чайної рослини;

б) віку пагона;

в) умов збирання чайного листка;

г) характеру обробки чайних листків.

 

 

 

 

Розрізняють всього  чотири сортів чаю:

  1. Зелений;
  2.  Жовтий;
  3. Червоний;
  4. Чорний.

Всі вони з одного чайного куща, а різні тому що були оброблені за різними технологіями  ( можна використати презентацію).

 

 

Вчитель:

Який  же хімічний склад чаю та його вплив на організм людини.  Про це нам розповість хімік технолог з виробництва чаю та лікар-терапевт.

Хімік- технолог з виробництва чаю:

У складі чаю міститься близько 30 різних хімічних речовин. Основні хімічні речовини у чаї- це дубильні речовини, які являють собою суміш понад 3 десятків поліфенольних сполук, танінів та катехінів, які мають дуже велику біологічну активність. Вважають, що чим більше в чаї дубильних речовин, тим вища якість чаю. Таніни надають чаю приємного терпкого смаку, а катехіни- певного кольору.

Лікар- терапевт:

Таніни та катехіни регулюють проникність кровоносних судин- капілярів, збільшують пружність їх стінок; крім того, катехіни нормалізують життєдіяльність захисної мікрофлори кишечника і запобігають розвитку запальних процесів  у травному тракті. Катехіни зеленого чаю діють, як радіопротектори, тобто вони здатні зв’язувати і виводити з організму радіоактивні елементи, запобігаючи проникненню їх в кістковий мозок. Зелений чай також застосовують  для профілактики онкологічних захворювань.

Хімік- технолог з виробництва чаю:

До складу чаю входить ще одна важлива група органічних речовин- ефірні олії, які надають чаю певний аромат.

Вони можуть мати запах троянд, меду, ванілі, цитрусових. Вважається, що саме суміш таких речовин створює неповторний смак чаю.

Вчитель:

А чи входить до складу чаю кофеїн ?

Хімік- технолог з виробництва чаю:

Кофеїн дійсно входить до складу чаю, який у чистому вигляді являє собою кристали без запаху, добре розчинні у гарячій воді та  органічних розчинниках, зокрема в хлороформі. Для виділення кофеїну, що міститься в чайних листках використовують рідинну екстракцію. Для цього листки чаю кип’ятять у воді, кофеїн при цьому переходить у розчин, його охолоджують та струшують разом з хлороформом. Шар хлороформного розчину кофеїну відокремлюють від водного шару, після чого хлороформ обережно випарюють і таким чином отримують чистий кофеїн. 

Деякі споживачі помилково вважають, що кофеїн визначає міцність чаю. Наприклад, в цейлонському чаї, який прийнято вважати міцним, кофеїну міститься менше, ніж у китайських чаях, які вважаються слабкішими серед інших видів чаю.                               

 (презентація, яка відображає правильність відокремлення кофеїні з чайних листків)

Вчитель:

А цікаво дізнатися- де більше міститься кофеїну в чаї чи каві? Послухаємо про це баристу,  людину, яка розбирається в різних напоях та знає, як правильно їх приготувати.

Бариста:

Цікаво, що в склянці міцного чаю міститься, приблизно стільки кофеїну, скільки міститься в одній пігулці від головного болю, але для виготовлення чаю беруть набагато менше заварки, ніж для кави. Таким чином, в однакових пропорціях напоїв чаю і кави маса кофеїну чаю менша, чим у каві. Кофеїн зумовлює стимулюючі і тонізуючі властивості чаю. Він збуджує центральну нервову систему та посилює діяльність роботи серця і є стимулятором дихання. Кофеїн підвищує кров’яний тиск, розширює судини головного мозку, печінок, нирок, тому вживання чаю являється дуже корисним.                                                                        

 

Вчитель:

До складу чаю входить також певна кількість вітамінів.  Які  саме вітаміни входять до складу чаю і яка їхня функція для організму людини. Про це нам розповість лікар- дієтолог.

Лікар- дієтолог: До складу чаю входить велика кількість вітамінів, зокрема вітамін А (ретинол), В15, С, К. Але основний вітамін чаю- це вітамін Р (рутин), що є капілярозміцнювальним засобом. Чай – єдиний з напоїв, що виявляє дивні, здавалось, протилежні  властивості, тонізує і знижує втомлюваність,  збуджує і заспокоює, спочатку зігріває, а потім приносить відчуття прохолоди.

Лікар- терапевт:

Чай- чудовий терморегулятор. Він спершу дуже зігріває організм, а потім з поверхні тіла волога випаровується і забирає з собою в 50 раз більше теплоти, ніж до пиття чаю У спекотні літні дні холодні напої знижують температуру всього тіла людини на 1-2 градуси. Щоправда, через 1-2 год, вона повертається до тієї позначки, що була до чаювання. Тому люди, які проживають у спекотливих кліматичних поясах постійно п’ють  гарячий чай невеликими порціями і дуже часто. Чай також відомий, як гарний сечогінний засіб.  Ще одна цікава властивість, зокрема, справжнього зеленого чаю, це те, що він має запах риби. Білки і вільні амінокислоти – це ще одні важливі складові чайного дерева. Більше всього білків міститься у зеленому чаї, тому деякі з них мають « запах риби». Щоб позбутися цього запаху виробники ароматизують чай жасміном.

Вчитель:

 Ну і зараз ми з вами спробуємо заварити якісний і справжній чай. І в цьому нам допоможуть баристи. 

Баристи:

Для заварювання високоякісного  і смачного чаю потрібні 2 компоненти: сухий чай і вода. Вода не повинна мати жодних, навіть незначних сторонніх запахів, у ній повинно бути якнайменше домішок хімічного і механічного походження. Заварювати чай потрібно водою, яка кипіла лише один раз, так як під час кипятіння, вода втрачає кисень, а це погіршує  смак і аромат чаю. Чай ніколи не можна варити, а треба лише заварювати тому що можуть потрапити в організм небезпечні для здоров’я хімічні речовини. Заварювати чай потрібно у порцеляновому посуді, але в жодному разі – не металевому.

Порядок дій при заварювання чаю:

1. Ополіскуємо пустий порцеляновий чайник окропом;

2.Насипаємо в чайник одну чайну ложку сухого чаю (на склянку води);

3. Заливаємо чай кип’яченою водою, але, спочатку заливаємо половину чайника, а потім закриваємо кришкою, а зверху накриваємо чайник серветкою або рушником.

4. Далі доливаємо в чайник стільки води, щоб зверху залишився приблизно 1 см. для «дихання» чаю. Якщо на поверхні напою з’явиться жовтувато- коричнева, ніби, бруднувата піна – це говорить про те, що чай високої якості і напій приготовлений правильно. Навпаки, біла  піна з частиною чаїнок на поверхні-це значить чай не достатньо міцний і не якісний. Піну з поверхні чаю знімати не треба,  тому що саме  тут міститься багато ефірних олій, які надають чаю смак та аромат.

5. Розмішуємо чай  ложкою, наливаємо в чашку, додаючи за смаком цукор.

6. Приємного чаювання.

Домашнє завдання:

Відповісти ще раз на питання анкети, на які ви давали відповіді на початку уроку і порівняйте з тими відповідями, які ви дасте вдома.

Підсумки уроку

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, 10 клас, Розробки уроків
До підручника
Хімія (профільний рівень) 10 клас (Буринська Н.М. та інші)
Додано
22 жовтня
Переглядів
29
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку