Матеріал кейсу містить розгортки з предметів: історія, літературне читання, мистецтво/культура, , технології, українська мова і розрахований для проведення тематичного дня. Учні дізнаються про те,як раніше передавали інформацію, , про види листів, задумаються над питанням: чи потрібно зараз у наш час писати листи? Діти навчаться власноруч виготовляти конверт і напишуть листа. святому Миколаю.
Кейс-урок «Листи»
Автор кейсу: Сененко Т.В.
Рівень: 3 клас
Тема. Листи
Мета. Опрацювати матеріал із різних галузей наук і технологій на прикладі кейсу «Листи»
Завдання. Проаналізувати зібрану інформацію;
Формувати навички виразного, усвідомленого читання. Вдосконалювати вміння учнів писати листи. Виховувати естетичні почуття
Яка інформація на мене тут чекає?
Розгортки за предметами
У сучасному світі все дуже швидко змінюється і удосконалюється. Зараз у нас немає потреби писати листи власноруч і тижнями, а то й місяцями чекати відповіді на них, так як це робили раніше. Можна не просто зателефонувати і дізнатися про новини, які тебе цікавлять, а ще й почути голос близької тобі людини. Що, погодьтеся, дуже приємно. З появою мережі Інтернет спілкуватися стало ще простіше. У цьому нам допомагають соціальні мережі, різноманітні форуми. Досить набрати повідомлення і воно швидко буде доставлене до адресата. І вже через кілька хвилин ви можете отримати відповідь.
Чому ж тоді люди й досі пишуть листи від руки? І яким би було наше життя, якби наші предки не передавали інформацію в повідомленнях, листах? Якими були перші листи і про що в них писали?
Численні археологічні дослідження свідчать, що листування існує з давніх- давен. У ході історії змінювався матеріал, на якому писали листи. Людям в давнину потрібно було придумати чим писати і на чому писати свої послання, щоб поділитися інформацією.. .
Спочатку вони це робили на стінах печер, на скелях. Потім були кам’яні, дерев’яні, глиняні таблички, пальмове листя, папірус, пергамент.
І тільки починаючи з 15 століття - папір.
Наскельний малюнок
Люди в давнину намагалися передавати інформацію за допомогою предметів.
Але в такого способу листування був суттєвий недолік - неточність. Не завжди можна було точно розшифрувати послання.
Глиняна табличка
Є така відома легенда, яку до нас доніс давньоримський історик Геродот
У ній розповідається про давньоперського царя Дарія, який відправився на війну із скіфами і отримав від їхніх правителів дивне послання: жабу, мишу, пташку і 5 стріл.
Геродот Цар Дарій
Радники царя вважали, що скіфи хотіли цим посланням виразити свою відданість і пошану перському володарю.
Та один із мудреців попередив Дарія, що скіфи мали на увазі зовсім інше. Це означало: якщо перси зариються в землю, сховаються під воду або злетять у небо, стріли скіфів їх Послання скіфів
усе одно знайдуть.
Як пізніше з’ясувалося, мудрець правильно розшифрував послання, хоч цар йому і не повірив. Армія Дарія зазнала поразки в бою проти скіфів.
Минав час. Формувалися звичаї, з’являлися традиції, розвивалася цивілізація. Нові знання потрібно було передавати наступним поколінням. Так з’явилося піктографічне письмо - лист на основі зображень (піктограм).
Піктографічне письмо
За допомогою піктограм можна було передати інформацію про військові походи, полювання, укласти договір.
Наступним етапом на шляху розвитку писемності став лист , написаний з допомогою ієрогліфів -певних знаків. Вони могли означати звук, склад, а інколи і ціле слово. І було їх більше, ніж 600. Щоб написати лист, потрібно було тримати в пам’яті кожний ієрогліф. А це було непросто.
Ієрогліфи
Перший алфавіт створили фінікійці.
В ньому було 22 букви, які позначали тільки приголосні звуки. Фінікійське письмо зіграло дуже важливу роль в історії людства. Саме воно лягло в основу грецького письма, від якого походить багато сучасних писемностей.
У 9 столітті з’явилася слов’янська азбука. ЇЇ створили два брата - Кирило і Мефодій. А ще їхня заслуга полягає в тому, що вони переклали з грецької мови багато книг, сприяли поширенню грамотності серед слов’ян і цим дали потужний поштовх для розвитку слов’янської літератури і писемності.
А зараз самостійно прочитайте текст «Найдавніші листи» і виконайте завдання, які вміщені в конвертах.
Завдання №1(для індивідуального виконання)
Встановіть відповідність між словом і його значенням.
Археолог ● ● спосіб виконання дії;
Пергамент ● ● цілком визначений;
Конкретний ● ● оброблена певним чином шкіра молодих тварин,
що застосовувалася до винайдення паперу як матеріал
для письма;
Манера● ● людина, яка розкопує і вивчає давні пам’ятки
історії та побуту
Завдання №2(для групової роботи)
Буктрейлер
Використовуючи подані картинки і доповнивши їх своїми малюнками, записами створіть буктрейлер (рекламу) до тексту «Давні листи». Оформіть свою роботу на аркуші паперу великого формату.
Лист… Отримати справжній лист, який буде переповнений емоціями… Лист, який хотітиметься перечитувати знову і знову… Уявляти, як його покладуть в гарну коробочку і будуть перечитувати, поринаючи своїми думками в минуле…
Чи потрібно писати листи? Давайте подумаємо над цим питанням слухаючи пісню групи Океан Ельзи «Лист до мами».
Ліна Костенко
Ліна Костенко - відома українська поетеса, теж розмірковувала над цим питанням. Вона писала:
Пишіть листи і надсилайте вчасно,
Коли їх ждуть далекі адресати,
Коли є час, коли немає часу,
І коли навіть ні про що писати.
Чи просто написати лист?
Відомий російський художник Ілля Рєпін відтворив на полотні процес написання незвичайного листа. Його відома картина має назву «Запорожці пишуть листа турецькому султану». Він писав її на протязі 14 років, ретельно вивчаючи історичні матеріали.
У Запорозьку Січ прийшов лист від турецького султана з пропозицією запорожцям піти до нього на службу. Козаки вирішили висловити у листі-відповіді своє міцне слово.
У центрі картини зображено писаря, що сидить за столом . Напевне, він дуже задоволений покладеною на нього місією. Писар слухає те, що кажуть йому друзі, і тільки встигає записувати.
Художнє полотно реалістично передає дух козацтва, ми ніби відчуваємо богатирський сміх, який зародився біля столу і розноситься хвилями до кожного учасника події. Атмосферою картини стали сміх, молодість, впевненість, відвага — головні якості воїнів Запорізького козацтва.
Мені з дитинства запам’ятався той момент, коли з надією відкриваєш поштову скриньку і.... бачиш конверт! Тебе переповнює дитячою радістю, цікавістю і подивом від несподіваного. А що там?
Особливо цікаво отримувати листи, розкішно оформлені. На мистецьких ярмарках можна дедалі частіше натрапити на красиві листівки ручної роботи - тиражем в єдиний примірник. Мабуть, дуже приємно отримати таку листівку ручної роботи, яка єдина у своєму роді, а не одна із багатотисячного тиражу зі стандартним привітанням. Такі дарунки дозволяють відчути себе особливим.
Так зародився мейл арт - вид сучасного образотворчого мистецтва,
у якому звичайний конверт перетворюється на мистецький витвір.
А є ще й такі поціновувачі листування, хто полюбляє надсилати листи не просто рідним людям, а й зовсім незнайомим людям. Так виник проект - посткросинг. У нього більше 300000 учасників із 200 країн світу. Люди зі всього світу отримують випадкові адреси інших людей. Відправляючи комусь листівку, учасники згодом отримують їх від інших людей. В Україні посткросинг став популярним кілька років тому.
А зараз ми з вами спробуємо виготовити конверт із паперу. Давайте подивимося відео про це.
Для виготовлення конверта нам потрібні такі матеріали:
квадратний лист паперу;
лінійка;
олівець
Послідовність виконання роботи
Знайдіть центр листка, і позначте його точкою.
Складіть верхній правий кут і нижній лівий так, щоб вони торкалися центральної точки.
Відігніть нижню сторону вгору так, щоб вона закривала центр і її можна було приклеїти до двох утворених кутів.
Нанесіть клей на нижні сторони конверта. Можна скористатися двостороннім скотчем.
Зігніть верхній кут вниз. Конверт готовий!
У поштовій справі важлива кожна дрібниця, кажуть люди, які ставляться до написання листів творчо та відповідально. Потрібно ретельно продумати над тим, кому писати листа, чим писати, як його оформити.
Які ж бувають листи? (Листи-трикутники, листи світла для хворих дітей, листи підтримки воїнам в АТО, листи Святому Миколаю, електронні листи, листи-запрошення, листи-привітання і інші).
Кому будемо писати листа, довідаєтеся із сюжету новин.
Якщо ви хочете, щоб ваш лист дійшов до адресата, потрібно правильно підписати конверт.
Завдання №1
Підпишіть конверт за зразком:
Повторимо правила написання листа
Напередодні Дня Святого Миколая, діти пишуть листи. Адже саме в цей день, згідно із легендою, Святий Миколай спускається на землю по срібній мотузочці і вирушає в подорож по всій землі. В ніч на 19 грудня він розкладає подарунки в шкарпетки, , в черевички, під подушки усім слухняним діткам, а неслухняним діткам він кладе різочку. І діти завжди захоплюються тим, як Святий Миколай вгадав їхні бажання.
Для того, щоб святий Миколай вгадав з бажанням, потрібно йому заздалегідь написати листа. Як написати листа святому Миколаю і що в ньому потрібно попросити – хвилює всіх дітей. Існує одна традиція, за якою слід написати листа. Для цього потрібно покласти його на підвіконня і очікувати поки янголятко або інший помічник святого Миколая не забере його і не доставить до потрібного адресата.
Завдання 2
Напиши листа Святому Миколаю, використовуючи інформацію з таблиці:
Звертання до адресата |
Святий Миколаю, отче Миколаю, добрий дідусю |
Основний зміст листа |
1.Мої добрі справи і вчинки 2.Опис подарунка, який хотів би отримати 3.Чому ти хочеш отримати саме цей подарунок |
Прощання, підпис, дата |
Петренко Іван, 9 років с. Новоселівка, вул. Шевченка,31 |
Вправа «Авторське крісло» (діти читають свої листи)
Інтерактивна вправа «Займи позицію»
Чи потрібно писати листи? Займіть відповідну позицію (так чи ні)..
Список використаних джерел