Урок . "Ми в цьому світі не самі.В.Сухомлинський "Покинуте кошеня".А.Костецький "Хвостата мова".''.

Про матеріал

Конспект уроку з літературного читання для 2 класу на тему: "Ми в цьому світі не самі. Василь Сухомлинський "Покинуте кошеня". Анатолій Костецький "Хвостата мова".(розробка уроку в класі з інклюзивним навчанням).

Перегляд файлу

Тема. Ми в цьому світі не самі.

Василь Сухомлинський «Покинуте кошеня». Анатолій Костецький «Хвостата мова».

Мета:

   формування предметних компетентностей: продовжити формувати в учнів навичок свідомого виразного читання, уміння уважно слухати, аналізувати проблемні ситуації та робити висновки, аргументувати правильність власної думки; розвивати творче мислення, смислову, образну пам`ять, зв`язне діалогічне мовлення і монологічне мовлення, збагачувати лексичний запас школярів; виховувати любов до тварин, відповідальне ставлення до тих, кого приручаємо;спонукати робити добро.

   формування ключових компетентностей:

уміння вчитися; формувати здатність сприймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати і виконувати необхідні дії, контролювати й оцінювати свої результати; комунікативної: удосконалювати володіння позитивними навичками спілкування, уміння налагоджувати взаємодію під час роботи в групі і в парі;

інформаційної: розвивати вміння здобувати з підручника необхідну інформацію; соціальної: формувати здатність працювати в групі, з усіма в колективі; загальнокультурної: сприяти дотриманню норм мовленнєвої культури, правил поведінки на уроці.

Тип уроку: урок набуття нових знань.

Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво, природознавство.

Обладнання: презентація «Ми в цьому світі не самі», картки із зображенням тварин, конверти із завданням для роботи у групах, різнокольорові стрічечки, картки для розчитування, мікрофон, іграшки тваринок, паперові собачки, смайлики.

Форми роботи: фронтальна, групова, індивідуальна.

           

Хід уроку І.Вступна частина.

Слайд 1

1.Хвилинка психологічного настрою.

 

Встаньте, діти, всі скоріше

Посміхніться всім  миліше Привітайтесь,  «Добрий день!» Продзвенів дзвінок «Дзелень».

Рівненько сідайте,діти,

Домовляємось не шуміти,

На уроці не дрімати,

Руку вчасно піднімати. Тож гаразд часу не гаймо, Наш урок розпочинаймо.

 

2.Вправа «Очікування» з мікрофоном.

– Я від вас очікую плідної роботи і сподіваюся, що ви на уроці будете … А якими ви будете?

(Активними, уважними, розумними….) Тому ми працюємо під девізом:

Слайд 2

Хто багато читає, той багато знає.

Хто швидко читає, той багато встигає.

– Сьогодні до нас завітало сонечко, але його сховали хмаринки, які підготували нам завдання.

І наша перша хмаринка: «Мовленнєва розминка».

ІІ. Мовленнєва розминка (Додаток №1).

Слайд 3                                                                                           

1. Розчитування на складовій картці №1.(картка зі збільшеним шрифтом)

Візьміть складову картку  і прочитайте спочатку самі.           

- повільно, швидко (читайте на одному подиху);

-з питальною інтонацією (хором); -в наказовій інтонації (хором).

Назвіть у 1 рядку зліва 3 склад, у 2 рядку 2 склад праворуч.

Тепер попрацюємо над скоромовкою.

2. Робота над скоромовкою (розчитування скоромовки на екрані).

Скочив котик, сів на плотик.

Миє ротик і животик.

- по складах всі разом.  – Дімо, як ходить ведмедик? 

-   як ведмедик (грубо)

-   як лисичка (хитро)  – А як зайчик?​               - як зайчик (швидко, стрибаючи).

3. Робота над чистомовкою – добавлянкою.

Чі – чі – чі – сидить кіт на …(печі).

Ла-ла-ла – миша від нього …(втекла).

Енько - енько- енько- в нірку вскочила ..(швиденько).

Та-та-та- сміється з нашого…(кота). Молодці!

І перша хмаринка відлетіла.

ІІІ. Перевірка дом. роботи

1.   Виставка малюнків до твору.

2.   Гра « Обличчям до обличчя».

Слайд 4

Оцінювання один одного смайликом.

Діти, давайте пригадаємо, як виконали домашнє завдання (нам потрібно було намалювати ілюстрацію до казки і підготувати запитання до неї).

Так, ви проілюстрували і підготували запитання до казки Анатолія М`ястківського «Казка про яблуню». Ви великі молодці!

А зараз давайте попрацюємо в парах і дамо відповідь на підготовлені запитання. (Хлопці відповідають на питання асистента вчителя і відшукують відповідні малюнки.) Оцініть один одного смайликами.

І друга хмаринка відлетіла.

ІV.Основна частина

1. Етап дотекстової діяльності та підготовки учнів до сприймання змісту тексту. (У Віталика випереджальне завдання)

А зараз ми з Віталиком підготували вам загадку.

Слайд 5

1) Робота над загадкою. Актуалізація життєвого досвіду учнів.

 

В хаті я мишей ганяю,

Вуса ще з дитинства маю, Лапкою миюся щодня.

Я – пухнасте….(кошеня).

 

2).  Розповідь дітей про своїх улюбленців.

          У кого вдома є кіт чи кішка, а може, кошенятко?

 Розкажіть про свого улюбленицю. Що вона полюбляє, а що їй не подобається?

(Розповідь про кошенят) (Хлопці складають діалог із допомогою асистента вчителя)

Якщо у вас мешкають ваші улюбленці,ви відповідаєте за них?(повинні турбуватися і дбати про них,бо вони маленькі й беззахисні).

Отже, ми не повинні забувати, що в цьому світі не самі. Ми несемо відповідальність за тих, кого приручили.

3). Повідомлення теми і мети.

Сьогодні на уроці ми дізнаємося, у яких ситуаціях можуть опинитися брати наші менші, як ми можемо їх виручити. Допоможуть нам у цьому оповідання Василя Сухомлинського та вірш Анатолія Костецького.

Відомий український педагог і письменник Василь Олександрович Сухомлинський дуже любив дітей, тому і став педагогом. Він писав:

Робіть так, щоб людям, які вас оточують було добре».

Слайд 6

Діти, хто пам`ятає, які твори В.Сухомлинського ми вивчали? («Ледача подушка», «Байдужий пеньок», «Як Наталочка у лисички хитринку купувала»)

А чого вони вчать? (відрізняти гарні вчинки від недобрих, бути чемними, поважати старших, захищати менших, не лінуватися)

4). Робота із заголовком  оповідання. Гра  «Мозковий штурм» Прочитайте заголовок. Як ви розумієте покинуте?

(самотнє, сумне, нещасне, бідне, одиноке.)

Слайд 7

Які почуття у вас викликають ці слова?(жалю, співчуття)

2. Етап первинного сприймання змісту оповідання.

1).Інтерактивна вправа « Веселі гірки» (картка№2) Додаток№2 Кероване читання – мислення з передбаченням.

(Віталик і Дмитро читають на картці №2 стовпчики слів, а не текст)

            Приготуйте картку 2                                                                     

Попрацюємо із текстом «Покинуте кошеня». Покладіть пальчик і приготуйтеся до читання. Пригадаємо: спочатку читаємо лівий жовтий стовпчик зверху вниз, а потім правий рожевий знизу вгору. Стараємося читати на одному подиху. На старт! Увага! Руш!

Які слова ви почули  в цих стовпчиках? Назвіть їх.

(Я почула в цих стовпчиках слова….)

А тепер давайте передбачимо, про що може розповідатися у цьому тексті?

2) Слухання аудіозапису виступ Поліни Савової.

Ваше завдання уважно слухати і дати відповідь на питання:

Де опинилася тваринка і чому?

Слайд 8

3. Етап перевірки первинного сприймання змісту твору.

1). Перевірка емоційного сприймання змісту.

   Про кого розповідається в оповіданні?(про кошеня і дівчинку)

   Спробуйте уявити собі кошеня (маленьке, злякане, сумне)

   Де опинилося кошенятко?(на вулиці)

   З якої причини кошеня опинилося там?(його хтось викинув).

   А який це вчинок?(поганий, жорстокий) – Коли вам було сумно? Чому?

   Коли зітхнули з полегшенням?

   Хто був добрим, а хто –жорстоким?

   Чи справдилися наші передбачення щодо розвитку подій?

(Так наші передбачення справдилися тому, що оповідання про маленьке покинуте кошеня). 3). Словникова робота.

Слайд 9

Чому я розділила слова у два стовпчики?

нявчить       хитає пригорнулося      жаліє притулилося понесла замуркотіло      

(тому що 1стовпчик стосується кошенятка, а 2 – дівчинки)

4.Фізкультхвилинка.

Слайд 10

Хто у нас уже втомився і наліво похилився, треба нам негайно встати і фізкультхвилинку розпочати.

5. Етап поглибленого смислового й структурного аналізу тексту.

Відкрийте підручник на сторінці 63.

Прочитайте текст самостійно.

Слайд 11

1). Самостійне читання учнями «Рибкою».

(Читають текст з допомогою асистента) 2). Поглиблене усвідомлення фактичної інформації.

а). Бесіда за змістом прочитаного  з елементами вибіркового читання.

Гра  «Згоден – не згоден»

Давайте пограємо у гру. Ствердьте або заперечте твердження рядками з тексту.

Кошеня нявчало, бо хотіло гратися (НІ. Сидить кошеня, нявчить. Бо хоче додому, до матусі)

Ніхто з людей не звертав на кошеня  уваги  (НІ. Весь 2 абзац).

Рано-вранці Наталочка поверталася зі школи. (НІ. Настав вечір. Поверталася додому Наталочка.) (Група-дослідники. Скільки разів зустрілися слова «кошеня і кошенятко»)

Дівчинка забрала собі кошенятко? (Так, вона не сказала ані слова, а взяла кошеня й понесла  додому).

Які речення слід прочитати з почуттям тривоги? (початок) А які-з почуттям удячності й радості? (кінець). б). Гра «Дослідники».

Скільки разів у тексті зустрічається слово «кошеня» (4), «кошенятко»  (3)

Діти, а ви відчули, що, прочитавши це оповідання, стали добрішими? А ще чому ви навчилися? (доброти, чуйності, турботи, милосердя, людяності).

6.Фізкультхвилинка для очей.

Слайд 12

Очі, щоб відпочили, дивимося ми вліво-вправо,

Потім блискаєм очима і знову ними вправо-вліво.

7. Підготовка учнів до сприймання змісту вірша Анатолія Костецького

«Хвостата мова»

1). Робота над заголовком

Ой, хто до нас завітів? (Іграшки спілкуються). Діти, як ви гадаєте, що роблять песики? А як вони розмовляють? (по-собачому) Так, у тварин також своя мова.

2). Робота в парах (складання діалогу).

А про що можуть розмовляти собачки? Давайте попрацюємо в парах і складемо діалог між ними (виступ 2 учнів).

(Діти складають діалог з допомогою асистента)

Діти, а ви знаєте, що собаки розуміють один одного без слів? Анатолій Георгійович Костецький – відомий і улюблений поет дітвори – назвав їхню мову «хвостатою».

Слайд 13

8. Етап первинного сприймання учнями змісту тексту.

1). Випереджальне завдання .

У Нікіти було випереджальне завдання вивчити вірш напам`ять.

Яку мову називають хвостатою ? (мову тварин)

Як ви вважаєте, чому хлопчик зрозумів «хвостату мову»?

Діти, подивіться на екран і скажіть, як ви розумієте це слово?

Слайд 14

2). Словникова робота.

Збагнув       (зрозумів)                       

Перш ніж почати читати вірш, давайте пригадаємо умовні позначки, якщо / позначка – мала пауза, // – велика пауза.

9.  Етап поглибленого смислового й структурного аналізу тексту.

1). Читання вірша          «Бджілкою». (Починає читати асистент, а продовжують хлопці) Слайд 15

Бесіда за змістом

-                     Хто є головним  героєм вірша?

-                     Хто розповідає про песика?(Розповідь ведеться  від імені хлопчика).

-                     Чи доводилося вам спілкуватися такою  «мовою»?

-                     Прочитайте рядки, у яких передано впевненість хлопчика у тому,що він зрозумів собачу мову.

-                     Розгляньте малюнок. Зачитайте рядки вірша, які описують побачене на малюнку.

-                     Чому зрадів хлопчик?(тому що знайшов нового друга) - Зверніть увагу на посмішку.

-                     Які емоції переживають герої? (радості, вдячності, гордості, доброти).

2).Читання ланцюжком по 1 рядочку.

Діти, зараз прочитаємо вірш ланцюжком.

(Слідкують за читанням учнів з допомогою, а потім читають самі)

3). Гра  «Відшукай риму» с.64

Слайд 16

Подивіться на екран і знайдіть рими, що використав автор вірша.

(З допомогою асистента хлопці опрацьовують одне слово.)

Махає… – розмовляє

Хвоста… – проста

Малому… – додому

10.         Етап         рефлексійного        аналізу         змісту         прочитаного.

1). Колективна робота. Складання діаграми Венна.

Слайд 17

            Ось     і    закінчили    роботу    над    творами    В.Сухомлинського     і

А.Костецького. Давайте порівняємо:

Чим відрізняються вірш і оповідання? Так! Відрізняються автором, жанрами, головними героями.

            А хто головний герой оповідання ? Нам покаже Діма.

            А віршика? Покаже Віталик.

Що спільного?(У них розповідається про людей і тварин.)

- Чого навчають ці твори? (Доброти, чуйності, співпереживання, допомоги меншим друзям, відповідальності).

В.Сухомлинський                   А.Костецький

«Покинуте кошеня»                «Хвостата мова»

 Оповідання Вірш  дівчинка                                          хлопчик кошеня                 щеня

 турботи чуйності            радості                            доброти

          милосердя                                     любові

Остання хмаринка відлетіла і з`явилося наше тепле, лагідне, добре і усміхнене сонечко. Я вам бажаю, щоб у вас у серці завжди було це тепло. А щоб тепліше стало, давайте попрацюємо у групах, але спочатку пригадаємо правила роботи в них.

Слайд 18

Правила роботи в групах:

а) не перебивати один одного;

б) дотримуватися визначеного часу;

в) правило піднятої руки;

г) презентує роботу командир. 2). Робота в групах за кольорами.

1 група «Зелені»            (Додаток  №3)

Підберіть малюнки які відповідають героям сьогоднішнього уроку (дівчинка, хлопчик, котик, дід, баба, мама, тато, собачка, порося, дерево).

(Діти працюють з допомогою асистента)

2 група «Сині»      (Додаток №4)

Ваше завдання скласти «Правила поводження з тваринами» (з`єднайте лініями правила)

1.   Допомагай       а не себе.

2.   Будь        милосердним

3.   Жалій інших,    слабшим, малим.  

3   група «Жовті»    (Додаток №5)

Серед прислів`їв виберіть те і поясніть його значення, яке більше відповідає нашому уроку:

-                     В лиху годину пізнаєш людину.

-                     Добро роби – добре і тобі буде.

-                     Добре діло твори сміло.

-                     Хто добро робить, тому  зло не шкодить.

4   група «Червоні»     (Додаток №6)

З допомогою картки-посібника напишіть вірш – сенкан .

1.   Хто? котик

2.   Який?............................................................................................

3.   Що робить?.................................................................................

4………………………………………………………………….

5. Тварина

3). Перевірка виконаного завдання. V. Заключна частина.

1. Інтерактивний прийом «Незакінчене речення»(мікрофон).

- Тож давайте підсумуємо усе, про що говорили на уроці і продовжимо речення.

Слайд 19

   Я сьогодні зрозумів, що….

   Я замислився над тим, що…..

   На уроці найбільше сподобалося….

   Цікавим було…..

2). Інструктаж щодо виконання дом. завдання с. 63-64

Слайд 20

1   група: придумати продовження оповідання.

2   група: переказувати від імені кошеняти.

3   група:  читати і переказувати 4 група: читати.

3). Гра «Коло»

Слайд 21

Дорогі мої, я вам дякую за урок! Віка була активна, Нікіта уважним, Ігор сміливим, добрим……(передаємо смайлик).

У кожної людини ось таке маленьке сердечко, як кулачок. Але якщо ми об’єднаємося всі разом, то у нас стане велике серце. Воно буде різнокольоровим: трішечки жовтого, тому що ми (ЯКІ?) добрі і лагідні, трішечки зеленого, бо ми любимо життя, природу і тварин; білого –милосердні і людяні; шматочок сірого, тому що ми інколи буваємо (Якими?) неввічливими і грубими. І все ж таки воно яскраво-червоне, тому що ми дуже люблю своїх близьких, друзів і тварин.

4). Виконання пісні «Якщо добрий ти».

 

 

 

 

 

 

 

                                               Картка №1                                                         Додаток №1

БРА   КВО   БДЖІ КВІ   ТРУ

 

ПРЕ   ДРУ ВСА ДЖО  ЧКУ

 

 

 

Додаток №1

БРА   КВО   БДЖІ КВІ   ТРУ

 

ПРЕ   ДРУ ВСА    ДЖО  ЧКУ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Картка №2 ( текст) Додаток

№2

                             Покинуте кошеня

          Хтось виніс із хати маленьке сіре кошенятко пустив його   на дорогу. Сидить кошеня та й нявчить. Бо хоче ​   додому,​            до матусі. Проходять люди, дивляться на кошеня. Хто ​   сумно​              хитає головою, хто сміється. Хто жаліє: бідне ​  кошенятко,            та й іде собі. Настав вечір. Зайшло сонце. Страшно ​   стало          кошеняткові. Притулилося воно до куща та ​     сидить-​             тремтить. Поверталася  додому Наталочка. Чує –​    нявчить​            кошеня. Вона не сказала ні слова,а взяла кошеня й понесла​            додому. Пригорнулося кошенятко до дівчинки. ​  Замуркотіло.​   

          Раде-радісіньке.

 

                                                                                                        Додаток № 2 Хтось його на дорогу                                                            додому,​  до матусі сумно хитає кошенятко​  та й іде собі                                                             стало кошеняткові. сидить​ 

Тремтить                                                          нявчить

Кошеня понесла

Додому Замуркотіло

Раде-радісіньке

 

 

                                     Додаток №3

                     

 

 

 

 

           

 

                   

                   

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток №4

« Правила поводження  з тваринами»             

 

1.Допомагай                   а не себе.

2.Будь                            милосердним.

3.Жалій інших,              слабшим,малим.

 

 

          Додаток №5

В ЛИХУ ГОДИНУ ПІЗНАЄШ ЛЮДИНУ.

 

ДОБРО РОБИ - ДОБРЕ І ТОБІ БУДЕ.

 

ДОБРЕ ДІЛО ТВОРИ СМІЛО.

 

ХТО ДОБРО РОБИТЬ,ТОМУ ЗЛО НЕ ШКОДИТЬ.

 

           

     Додаток №6

ВІРШ-СЕНКАН

 

1.   ХТО?      КОШЕНЯ

2.   ЯКЕ?      ……………………………………………….

3.   ЩО РОБИТЬ? ……………………………………….. 4………………………………………………………….

……………………………………………………………

5. ДРУГ…………………………………………………..

 

pdf
Додано
15 березня 2019
Переглядів
1932
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку