"За добро добром платять"

Про матеріал
Пропоную вашій увазі розробку уроку літературного читання на тему"За добро добром платять"(Українська народна казка "Кривенька качечка") Перед собою ,як вчитьель, я ставила за мету вдосконалювати знання учнів про чарівні казки, вміння ділити текст на частини; вчити дітей усвідомлено переказувати зміст твору; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати зв’язне мовлення; виховувати шанобливе ставлення до чужого майна.
Перегляд файлу

  Тема:За добро добром платять. «Кривенька качечка» (українська народна казка)

 

    Мета: вдосконалювати знання учнів про чарівні казки, вміння ділити текст на частини; вчити усвідомлено переказувати зміст твору; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати зв’язне мовлення; виховувати шанобливе ставлення до чужого майна.

 

Хід уроку

 

       І. Організаційний момент

 

-Нумо,дітки,підведіться!

Один одному всміхніться! Привітайтесь!- Добрий день!

Продзвенів уже дзвінок,починаємо урок!

З чого нам його почати?

_Скоромовку розказати.

 

 

    II. Мовленнєва розминка

     1.Робота над скоромовкою.

       Ген стрибають на морозі

      Три ворони на дорозі.

      _ Кар!Кар!Кар!

      За скоринкою погнались,

      На все горло розкричались-

      _Кар!Кар!Кар!

     2.Вправи для розвитку дихання.

   _ «Подміть на кульбабку».

   _ «Вдихніть аромат троянди».

  _ «Задміть свічку».

 

   III. Перевірка домашнього завдання

   Учні за казкою «Кирило Кожум’яка» виконують тести.

                                Тести

  1.Де жив князь?

    а) у Києві;

    б) у Каневі;

    в) у Полтаві.

  2.Кого князь  послав змієві у дань?

    а)Сина;

    б)дочку;

    в)дружину.

  3.Над якою річкою жив богатир?

    а)Дніпром;

    в)Десною;

    в)Дністром.

  4.Кого послала князівна зі звісткою до батька?

    а)Ластівку;

    б)голуба;

    в)горлицю.

5.Хто благав Кирила про допомогу?

    а)Старі люди;

    б)молоді дівчата;

    в)малі діти.

6.Чим для змія закінчилася битва?

    а)Перемогою;

    б)поразкою;

    в)перемирям.

 

IV. Мотивація навчальної діяльності.

            Повідомлення теми і мети уроку

— Що таке казка? (Повідомляє учень, який підготувався заздалегідь.)

— Казка — це цікава вигадана історія про події, яких не може бути в реальному житті.  Рослини і тварини в ній уміють розмовляти і робити все те, що й люди. У казках трапляються незвичайні чарівні пригоди. Казки мають повчальний характер.

— Спробуйте прочитати прислів’я, яке склав народ.

Каз    ви       ка,    в ній,         пов        не       зу

    ка      гад       та         щось       чаль      зро    мій.

(Казка — вигадка, та в ній щось повчальне зрозумій.)

— Які ж бувають казки? (Побутові, про тварин, чарівні)

 

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Робота над загадкою

— Сьогодні ми завітаємо в гості ще до однієї казочки. А ось до якої саме, ви здогадаєтесь, якщо відгадаєте загадку.

лаваПла, ласякупа, коньсуюхе лазосяста

(Плавала, купалася, сухенькою зосталася.)

— Хто це? (Качка)

— Що ви знаєте про качок? (Вони бувають свійські і дикі.)

— Ось розгляньте на екрані свійських качок.

— Що ви знаєте про диких качок? (Відлітають у теплі краї.)

— Сьогодні ми прочитаємо казку «Кривенька качечка» (с. 50–53).

 Це українська народна казка.

— Які ще бувають казки?

 

 

2. Підготовка учнів до сприймання казки

1) Словникова робота.

— Перш ніж прочитати казку, ознайомимося зі словами, які вам, можливо, будуть незрозумілі.

(Слова записані на плакаті.)

 

Починок — пряжа намотана на веретено.

Кужілочка — частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу.

Веретенце — ручне знаряддя для прядіння.

Іва-діва — звертання до дівчини.

Полинули — полетіли.

Жалували — жаліли.

(За можливості вчитель демонструє предмети стародавнього вжитку.)

 

3.Комбіноване читання казки (починає вчитель, а продовжують учні, які гарно читають)

— Назвіть дійових осіб? (Дід, баба, дівчина, каченята).

 

 

4. Перевірка первинного сприймання

— Які ще слова незрозумілі для вас?

— Чи сподобалася казка? Чим? (Тим, що качечка повернулася до свого табунця.)

— Як закінчується казка? (Перемогою справедливості.)

         Фізкультхвилинка

5. Читання казки учнями

— Для того, щоб ви краще зрозуміли зміст казки, перечитаємо її ще раз різними видами читання.

- «Ланцюжком» (1-й ряд);

- «буксиром» (усі);

- «краплинками» (окремі учні);

- «небо — земля»;

- «очима»;

- «губами»;

- «пошепки».

 

 

 

6. Бесіда за прочитаним

— Чому сумували дід та баба?

— Хто їм трапився у лісі?

— Що було з качечкою?

— Як учинили дід та баба?

— Що здивувало діда та бабу, коли вони наступного разу повернулися з лісу?

— Кого помітили сусіди?

— Чи здогадувалися дід з бабою, хто це був?

— Як вирішили діяти?

— Чим це закінчилося?

— Як відреагувала дівчина?

— Чи схвалюєте ви вчинок діда та баби? Чому?

 

7. Вибіркове читання

— Відшукайте і прочитайте речення про те, як дід з бабою принесли качечку додому.

— Знайдіть речення, яке починається словами: «Зробимо так: скажемо, ...».

— З відповідною інтонацією зачитайте слова каченят.

— Зачитайте слова дівчини, передаючи голосом її душевний стан.

8.Робота в групах.

  Гра «Добрий вчинок»

  На партах у дітей лежать пір’їнки і слова з яких можна утворити прислів’я.  Діти із слів складають прислів’я  і пояснюють їх. Потім  один учень  йде  до дошки і прикріплює пір’їнку на плакат. Якщо всі впораються із завданням ми допоможемо дівчинці стати качечкою.

 

 

 

 

 

 

 

8. Читання за особами

 

9. Гра «Навпаки»

Бере — дає;

стоїть — лежить;

гарна — погана;

зварений — сирий;

пішли — прийшли

 

 10.Гра «Крісло автора»

 _

VІ. Підсумок уроку

— Яку казку читали на уроці?

— До якої групи казок можна її віднести? Чому?

— Що народ засуджує у цій казці?

— Чого нас навчає ця казка?

 

 

VІІ . Домашнє завдання

Детально переказувати казку (с. 50–53). Усно скласти характеристику дійових осіб.

 

doc
Додано
16 березня 2019
Переглядів
685
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку