Мета: - сформувати в учнів знання про зміст, мету, наслідки, значення політики українізації, причини її згортання;- проаналізувати політику більшовиків; показати, що політика «коренізації» сприяла підйому національної культури, оновленню української інтелігенції;- визначити хронологічну послідовність основних подій цього періоду;- характеризувати сутність політики українізації, зіставляти різні точки зору щодо її оцінки; -розвивати в учнів логічне та історичне мислення; виховувати школярів на кращих зразках національної культури.
Учні повинні
знати:
- зміст понять: коренізація, українізація;
– суть, засоби впровадження та наслідки політики коренізації;
уміти:
– встановити послідовність подій історії України 1921–1939 рр.;
– охарактеризувати громадсько-політичну діяльність М. Скрипника, О.Шумського.
Обладнання: Гісем О.В. «Історія України»(рівень стандарту), роздатковий дидактичний матеріал, опорний конспект,навчальний проект(презентація).
Тип уроку: Засвоєння нових знань.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Сьогодні на уроці ми розглянемо політику «українізації». Цією темою ми продовжимо вивчення великої теми »УСРР в умовах нової економічної політики» . Тема уроку важлива для розуміння процесів ,що відбувалися в українському суспільстві у 20- 30 – і рр.. ХХ ст. і історії в цілому.
Бесіда.
( наступним кроком утвердження більшовиків - був курс на українізації).
Завдання учням.
( Запитання, поставленні учнями, вчитель записує на дошці, наголошуючи, що дати відповіді на них – мета уроку).
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
План уроку.
Відразу після створення СРСР керівництво РКП(б). поставило на порядок денний чергового партійного з’їзду пункт по шляхи розв’язання національного питання . ХІІ партійний з’їзд у квітні 1923 р. затвердив політику коренізації, як офіційну лінію. Український різновид цієї політики дістав назву українізації. Українців намагалися переконати в тому, що радянська влада - не окупаційна, а їхня власна влада.
Суть цієї політики - посилити ( укоренити ) вплив радянської влади і комуністичної партії серед населення національних республік.
Комуністична диктатура трималася на «трьох китах» - терорі, вихованні і пропаганді. Радянська коренізація мала змусити чекістів, учителів, професорів і пропагандистів перейти на мову населення, у середовищі якого вони працювали.
Політика передбачала:
Перетворення української мови на фактично державну мову в рамках УСРР було найбільшим досягненням націонал – комуністів. Користуючись підтримкою генерального секретаря ЦК КП(б)У Л. Кагановича , М.Скрипник на посаді наркома освіти УСРР прагнув отримати з офіційної політики українізації максимум можливого.
2. Роль в радянській українізації: Г. Гринька, М. Скрипника, О. Шумського.
Велика заслуга в політиці українізації належала: Г. Гриньку, М. Сприпнику, О. Шумському, та літературному діячеві М. Хвильовому.
Учні мали випереджувальне домашнє завдання – підготувати презентації про діяльність цих людей.
( Презентації учнів).
Ми зараз маємо можливість перенестися в ті часи. І побувати на прес – конференції в якій будуть брати участь – провідники українізації:
М. Скрипник - нарком освіти з 1927 – 1933 рр.
М. Хвильовий - керівник « Вільної академії пролетарської літератури», поет – прозаїк.
О. Шумський – нарком освіти 1925- 1927р.р.
Та представник мас – медіа, який буде вести нашу прес – конференцію.
Питання:
2.Чому ви критикували політику більшовиків в Україні? (О. Шумський)
3.Чому ви прагнули отримати максимум можливого з політики українізації?(М. Скрипник)
Українізація одразу зіткнулася з опором партійного і державного апарату. Органи влади в Україні обслуговувалися російськими або російськомовними чиновниками, вони не сприймали та вважали її політичним маневром і всіляко саботували.
Робота з документом.
Перед вами документ « Щоденники С. Єфремова»
Вам потрібно його опрацювати і дати відповідь на запитання.
Ще раз переконуємося, що українізація – це тимчасовий крок більшовиків, до свого повного укріплення.
Опрацюйте текст підручника і назвіть позитивні і негативні наслідки українізації, ст. 123
Хоч і політика українізації була тимчасовою, але наслідки її були вражаючі. Це ви бачите на моніторі комп’ютера.
ІV. Узагальнення та закріплення вивченого.
Ми проведемо в групах, за методом « Чотирьох капелюхів»
Кожна група обирає собі капелюх, в якому міститься по запитанню.
- Що хотіли більшовики від політики українізації і чи добились?
4 – Група,обирає зелений капелюх. ( Чому саме такий колір ви вибрали?, а якщо пов’язати з нашою темою, то з чим асоціюється цей колір) - зачитайте своє запитання?
Ми сьогодні з вами пройшли складний шлях у пошуках істини і сподіваюся, що здобуті знання стануть цінними для вас і значно розширять вашу компетентність у державній політиці 20 – 30 років, будуть дороговказом у майбутнє України, мови, культури. Бо дуже не хочеться допустити - повернення назад у минуле.
Домашнє завдання. Ви можете покращити свої знання опрацювавши п.22, дати відповіді на запитання 7, 8(ст..127).
1