Розробка уроку "Неоднорідні та однорідні означення" (8 клас) містить конспект уроку, презентацію до нього і роздатковий матеріал для учнів.
Однорідні й неоднорідні означення. Кома між однорідними означеннями
Мета: поглибити знання учнів про однорідні означення, дати поняття про неоднорідні означення; виробляти навички розрізнення однорідних і неоднорідних означень, оцінювання їх виражальних можливостей; розвивати уміння правильно ставити й обґрунтовувати розділові знаки; конструювати речення, використовуючи однорідні й неоднорідні означення; виховувати старанність, відповідальність, організованість, любов до природи України.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Створення емоційного настрою – вправа "Комплімент".
*Поверніться один до одного і зробіть комплімент: «Сьогодні мені подобається в тобі…»
*Піднесіть віяла із цифрами (або картки, на яких написані цифри від 1 до 5), оцініть ваш настрій у межах від 1 до 5, де 1 – дуже погано, а 5 – дуже добре.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
*Робота з таблицею (слайд). Віднайшовши в другій колонці правильну відповідь,
запишіть літеру, яка відповідає цій відповіді в колонці останній.
1.Означення-це… |
хвилястою лінією |
Д |
2. Означення в реченні підкреслюємо… |
означення, яке має такий рід,число,відмінок, що й означуване слово |
Н |
3. Узгоджене означення - це … |
перед означуваним словом |
І |
4. Дієприкметниковий зворот-це… |
який? чий? котрий? |
Н |
5. Дієприкметниковий зворот виділяється комами, якщо стоїть … |
паузою |
Д |
6. Дієприкметниковий зворот не виділяється комами, якщо стоїть … |
дієприкметник разом із залежними словами |
О |
7.На письмі дієприкметниковий зворот виділяється комами, а у вимові…. |
другорядний член речення, що вказує на ознаку предмета, відповідає на питання який?, чий?,котрий? |
О |
8. Означення відповідає на питання … |
після означуваного слова |
Р |
9. Просте речення можуть ускладнювати… |
однорідні члени речення, звертання, вставні слова, відокремлені члени речення, відокремлені уточнювальні члени речення. |
І |
*Слово вчителя. Як бачите, виписані літери утворили слово. Якщо всі відповіді правильні, перед вами – перша частина теми нашого уроку «Однорідні й неоднорідні означення».
*Орфоепічна хвилинка (слайд). Розставте наголоси у словах.
Чарівний, новий, підлітковий, бурштиновий.
ІІ . Мотивація навчальної діяльності учнів.
*Поміркуйте (слайд): Чому в перших реченнях кома не ставиться, а в третьому ставиться? Відповідь на це питання нам допоможуть знайти правила, які ми вивчимо на уроці.
ІІІ . Пояснення нового матеріалу.
*Робота з підручником. (Авраменко О. Українська мова: підруч.для 8 кл. з поглибл. вивч. філології закл. загальн. середн. освіти /Олександр Авраменко, Юлія Горюнова, Інна Літвінова.-К.:Грамота, 2021.)
* Порівняльна діаграма Венна (слайд)
Прочитайте правила. Накресліть два кола і зазначте, що спільного і відмінного між однорідними і неоднорідними означеннями (спираючись на здобуту інформацію).
*Опрацювання правил. Перечитайте правила, виділіть ключові слова.
*Відновіть правила.
ОЗНАЧЕННЯ |
|
ОДНОРІДНІ |
НЕОДНОРІДНІ |
характеризують предмет____________ ________________________ |
характеризують предмет____________ ________________________ |
наділені позитивною чи_____________ авторською оцінкою |
Одне означення виражене якісним прикметником, а інше-_______________ |
____________в художньому тексті |
перше поширене (виражене дієприкметниковим або прикметниковим зворотом), а друге____________ (виражене прикметником або дієприкметником). |
наступне означення_______________, пояснює або уточнює попереднє ( іноді можна вставити а саме, тобто) |
|
стоять___________означуваного слова |
|
перше непоширене (виражене прикметником або дієприкметником), а друге____________ (виражене дієприкметниковим або прикметниковим зворотом) |
ІV. Закріплення нового матеріалу.
*Дослідіть, чи могли б подані прикметники бути однорідними означеннями в реченні. Доведіть свою думку, використовуючи метод «Прес».
Метод “Прес” (слайд)
1. Позиція. Зрозуміло висловіть свою думку.
Почніть так: “Я вважаю, що…”
2. Обґрунтування. Поясніть, чому ви так вважаєте, наведіть докази на підтримку вашої позиції.
Почніть так: “Тому що…”
3. Приклад. Наведіть приклади, які демонструють ваші докази.
Почніть так: “Наприклад…”
4. Висновки. Узагальніть свою думку, зробіть висновок.
Почніть так: “Отже…”
* «Хто швидше?». Виконання вправи із підручника. Вправа 3, стор.168(усно). Піднесіть номер, якому відповідає правильна відповідь.
* «Дослідіть речення». Виконання вправи на картці. Прочитайте, розставте, де потрібно, розділові знаки та літери, підкресліть однорідні члени речення відповідно до синтаксичної ролі. Які означення є неоднорідними? Визначте, якими частинами мови вони є виділені слова.
1. Повітря пахне торф…яним духом і весняним випаром сирих віл…хових дров.
(Повітря пахне торф’яним духом і(сполучник) весняним випаром сирих вільхових дров).2. А перед нашими очима біжать сумні сірі лани (А(частка) перед нашими(займенник) очима біжать сумні, сірі лани). 3. Між гіл…ям виблискував помитий дощем новий дах (Між(прийменник) гіллям виблискував помитий (дієприкметник) дощем новий дах). 4. Між гіл…ям виблискував новий помитий дощем дах.( Між гіллям виблискував новий, помитий дощем дах).5. У темряві густій тяжкій і рівній прокинувсь я ( У (прийменник) темряві густій, тяжкій і рівній прокинувсь(дієслово) я).
яскравий, сонячний, теплий;
український, широкий, духмяний;
густий, вологий, насичений ароматом;
далекий, безкраїй, солоний.
*Додаткова індивідуальна вправа на повторення для тих, хто швидше виконує вправи.
https://learningapps.org/31542793
V. Підсумки уроку.
Чи можете ви зараз пояснити розділові знаки у реченнях?
Закінчити речення:
На сьогоднішньому уроці я вивчив…
Я дізнався, що…
Мені сподобалося…
Я запам’ятав…
Я хотів би дізнатися…
Оцінювання найактивніших учнів
*Піднесіть віяла із цифрами, оцініть ваш настрій у межах від 1 до 5, де 1 – дуже погано, а 5 – дуже добре.
VІ. Домашнє завдання.
Вивчити правила. Виконати вправу за QR-кодом.
https://learningapps.org/watch?v=py56yb2ua23
1
1.Означення-це… |
хвилястою лінією |
Д |
2. Означення в реченні підкреслюємо… |
означення, яке має такий рід,число,відмінок, що й означуване слово |
Н |
3. Узгоджене означення - це … |
перед означуваним словом |
І |
4. Дієприкметниковий зворот-це… |
який? чий? котрий? |
Н |
5. Дієприкметниковий зворот виділяється комами, якщо стоїть … |
паузою |
Д |
6. Дієприкметниковий зворот не виділяється комами, якщо стоїть … |
дієприкметник разом із залежними словами |
О |
7.На письмі дієприкметниковий зворот виділяється комами, а у вимові…. |
другорядний член речення, що вказує на ознаку предмета, відповідає на питання який?, чий?,котрий? |
О |
8. Означення відповідає на питання … |
після означуваного слова |
Р |
9. Просте речення можуть ускладнювати… |
однорідні члени речення, звертання, вставні слова, відокремлені члени речення, відокремлені уточнювальні члени речення. |
І |
Ключ_________________________________________
*Орфоепічна хвилинка . Чарівний, новий, підлітковий, бурштиновий.
ОЗНАЧЕННЯ |
|
ОДНОРІДНІ |
НЕОДНОРІДНІ |
характеризують предмет____________ ________________________ |
характеризують предмет____________ ________________________ |
наділені позитивною чи_____________ авторською оцінкою |
Одне означення виражене якісним прикметником, а інше-_______________ |
____________в художньому тексті |
перше поширене (виражене дієприкметниковим або прикметниковим зворотом), а друге____________ (виражене прикметником або дієприкметником).
|
наступне означення_______________, пояснює або уточнює попереднє ( іноді можна вставити а саме, тобто) |
|
стоять___________означуваного слова |
|
перше непоширене (виражене прикметником або дієприкметником), а друге____________ (виражене дієприкметниковим або прикметниковим зворотом) |
Вправа. 1. Повітря пахне торф…яним духом і весняним випаром сирих віл…хових дров.2. А перед нашими очима біжать сумні сірі лани 3. Між гіл…ям виблискував помитий дощем новий дах.. 4. Між гіл…ям виблискував новий помитий дощем дах. 5. У темряві густій тяжкій і рівній прокинувсь я.