як частини складного речення
Учитель Харківського ЗЗСО І-ІІІ ступенів
Білан Т. І.
Слайд 3
Мета: поглибити знання учнів про односкладні речення, розвивати вміння аналізувати складні речення, до складу яких входять умовно односкладні речення, моделювати складні речення з різними частинами відповідно до мети й обставин спілкування та використовувати їх у висловлюваннях; спонукати виявляти ініціативність і самостійність, сприяти самореалізації творчого мислення; виховувати патріотичне ставлення до рідної землі.
Хід уроку
Слайд 4
Епіграф
Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,–
оці степи, це небо, ці ліси,
усе так гарно, чисто, незрадливо,
усе як є – дорога, явори,
усе моє, все зветься – Україна.
Така краса, висока і нетлінна,
що хоч спинись і з Богом говори
Ліна Костенко
I.Організаційний момент
1. Слово вчителя
Мотивація навчальної діяльності
Звучить спокійна музика
Уявіть, що у ваших долонях - дрібка гарного настрою. Поділіться ним, щоб зробити день приємнішим для всіх, хто зараз поряд з вами. Почнімо наш урок. Девіз нашого уроку(хором) : «Вигадуй, пробуй, твори! Розум, фантазію прояви!»
ІІ. Актуалізація набутих знань
Слайд 5
2. Робота з епіграфом
- Визначити односкладні речення
II. Повідомлення теми і мети уроку
Отже, на сьогоднішньому уроці ми поглибимо знання про односкладні речення і тема сьогоднішнього уроку «Односкладні речення як частини складного речення» (Запишіть у зошити число і тему уроку).
Називні речення – у яких головний член здебільшого виражається іменником у називному відмінку, рідше – займенником. Із другорядних членів у називному реченні може бути лише означення.
III. Узагальнення і систематизація знань
1.Робота біля дошки
- Записати речення, підкреслити головні члени, визначити вид кожного з них.
Люблю чернігівську дорогу весною, влітку, восени(Л. Костенко)(озн-ос.). 2. Нас зустрічають хлібом-сіллю(Леся Українка)(неозн.-ос.) 3. Учись не до старості, а до смерті(Нар.творч.)(узаг.-ос.) 4. На лузі траву скошено(безос.) 5. Темна ніч.(називне)
2.Графічний диктант «Коло думок» Слайд 6
- Проаналізувати будову складних речень: усно виділити граматичні основи. Поруч із номером складного речення записати його схему-модель (1+1, 1+2, 2+1, 2+2), де 1 – умовно односкладне речення, 2 – умовно двоскладне речення.
1. Чернеча гора в Каневі, де поховано Тараса Шевченка, є нашою найбільшою національною святинею (В. Смілянський). 2. Небагатьом відомо, що канівської святині могло б і не бути (В. Смілянський). 3. Верболози ще зелені, і кора їхня не гірчить повітря осіннім віддихом (О. Васильківський). 4. Щоб не заснути, він почав співати (О. Васильківський). 5. Йшли далі через ліс, і краса його набирала все нової сили (Є. Гуцало). 6. Далеко линули слова «Заповіту», і кінця-краю не було цим людським потокам (О. Іваненко). 7. Жаль розлучатися з прозорим весняним лісом, він весело сяяв у лагідному сонячному промінні (Є. Гуцало). 8. Не хотілося спускатися з кручі, праглося вбирати живий мальовничий простір (Є. Гуцало). 9. Ми знаємо: води так багато на нашій планеті (І. Падалко). 10. Відберіть у народу мову, і він ніколи більше вже не створить її (К. Ушинський). 11. У степу не було стежок, і колії доріг вели зі сходу по Придніпров’я (А. Малишко).
Слайд 7
(Ключ: 1. 2+1; 2. 1+1; 3. 2+2; 4. 1+2; 5. 1+2; 6. 2+1; 7. 1+2; 8. 1+1; 9. 2+1; 10. 1+2; 11. 1+2).
Слайд 8
3. Дослідження моделювання (робота в парах)
Об’єднавшись у пари, змоделювати складні речення, поєднавши їх частини з правого й лівого стовпчиків. Визначити, які частини складних речень є умовно односкладними реченнями. Указати на їх вид.
1. Городи садили часом і на клечальні свята, 2. У затінку дрімучого пралісу знаходиться зручне ложе, 3. У часи середньовіччя вважалося, 4. На сади приходьте дивитися при місяці, 5. Іноді він бачив усе так виразно, 6. Оглянься - |
А. коли він стоїть на небосхилі (І. Сенченко). Б. прожиті твої дні летять слідом за тобою (Є. Гуцало). В. але картоплі в такі роки виростали швидко (Ф. Рогов). Г. що в центрі світобудови міститься людина (Із кн. «Я пізнаю світ»). Д. що аж моторошно ставало (О. Васильківський). Е. звідки можна послухати сольний концерт одного з відомих карпатських водоспадів (З календаря). |
Слайд 9
(Ключ: 1в; 2е; 3г; 4а; 5д; 6б 1. 1+2; 2. 2+1; 3. 1+2; 4. 1+2; 5. 2+1; 6. 1+2)
Слайд 10
Фізкультхвилинка
Піднімаймо руки вгору,
Нахиляємось додолу,
Не згинаймо власні ноги
Як торкаємось підлоги.
(Який вид односкладних дієслівних речень використано?)
4. Розподільний диктант.
Розподіліть у стовпчики типи односкладних речень: 1) означено-особові;
2) неозначено-особові; 3) узагальнено-особові; 4) безособові; 5) називні.
Люби життя у боротьбі щоденній.(о-о) Ведуть коня вороного.(н-о) Пахне терпкою ожиною в лісі.(б-о) Знай ціну і дружбі, й ворожнечі.(у-о) Поживемо — побачимо. (о-о) Вище себе не скочиш.(у-о) Козацькому роду нема переводу.(у-о) Холодний день.(н) Обвітрена блакить.(н) У нашій сім’ї дуже шанували лелек.(н-о) Тиша. Озеро. Туман.(н) Зілля приклади до ран. (о-о)
4. Робота у групах . Клас ділиться на дві команди, виконують тестові завдання на швидкість.
Двоє учнів працюють індивідуально ( картки №№1,2)
Слайд 11
Сядьте зручно, заплющіть очі. Уявіть тихий зимовий день.
Скрізь оживає диво-казка. Ліс дрімає. Навколо снігові кучугури, а на деревах шапками лежить сніг. Як чудесно в таку днину!
Запишіть тему твору-мініатюри: «Зимовий день». Які асоціації викликають у вас такі слова:
День – морозний, холодний, сірий, сонячний.
Небо – голубе, сіре, чисте, наче притомилось.
Сніг – блискучий, іскристий.
Дерева – сонні, сумні, чорні, безлисті, пухнасті, вдягли біленькі хусточки.
Використовуючи опорні слова, ви повинні написати твір-мініатюру «Зимовий день.»
IV. Підсумки уроку
Слайд 12
Лінгвістична гра «Третє зайве»
Дослідити, у яких синтаксичних конструкціях виділені неозначено-особові речення виконують роль частин складного речення, а в яких — роль вставних речень. Знайти третє «зайве».
Варіант 1
1. Змалку нас привчають, як звертатися до мами, тата, дідуся, бабусі, сестри, брата (С. Богдан). 2. Тактовність, кажуть у народі, починається з уміння знайти правильну лінію поведінки з кожною людиною, залежно від її душевного стану (А. Коваль). 3. Здавна вважали, що треба бути дуже обережними (С. Богдан).
Варіант 2
1. Донедавна вважали, що слово «товариш» як звертання використовується для вираження взаємоповаги переважно в робітничому середовищі (С. Богдан). 2. У давнину вірили, що все живе має свій дух (С. Богдан). 3. Як розповідають, до Кирилівки Тарас Григорович Шевченко прибув у жнива, у липні місяці, до брата Йосипа (Д. Чуб).
Визначити, у яких складних реченнях умовно односкладними реченнями виражені обидві частини.
V. Незакінчене речення Слайд 13
Я дізнався про…
Я навчився…
Я зрозумів…
VІ. Домашнє завдання Слайд 14
Повторити параграфи 16 – 21
Виконати тести, перейшовши за посиланням join.naurok.ua код доступу 8609380.
У кого немає можливості зайти «На урок», виконати тестові завдання на с.96-98