Математика
2 клас
Тема: «Ознайомлення з дією множення. Знак множення»
Мета: ознайомити учнів із дією множення, сформувати уявлення про взаємозв’язок дії додавання і множення, формувати навички швидкої лічби, вміння творчо працювати над задачею; розвивати мислення, увагу, пам'ять, вміння аналізувати, підводити підсумки, виділяти головне; розвивати математичне мовлення, комунікативні здібності учнів; виховувати старанність, охайність, інтерес до вивчення математики, товариськість, доброту, взаємодопомогу, добросовісність, чесність.
Тип уроку : комбінований
Вид уроку: урок - подорож
Обладнання: карта подорожі, мультимедійна презентація № 5
Хід уроку
І. Організація класу
Ви почули вже дзвінок,
Він покликав на урок!
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть лиш дівчатка,
А за ними і хлоп’ятка!\
-
Девіз нашого уроку: «Граючи – навчаємось!»
ІІ. Вступна бесіда
-
На сьогоднішньому уроці математики ми вирушаємо в подорож для того, щоб оволодіти новими знаннями і зробити нове математичне відкриття. Сьогодні у нас урок-подорож. А на чому ми будемо подорожувати ви дізнаєтесь, коли обчислите вирази, виконаєте завдання.
-
Обчисли вирази і відгадай слово, розташувавши відповіді у порядку зростання.
8+8 8 12 14 16 18 22
7+7 р а к е т а
11+11
9+9
6+6
4+4
-
Пропоную відправитися на ракеті у математичну « Космоподорож» із нашим новим другом Косміком.
-
«Маршрутний лист» нашої подорожі:
І. Планета « Повторення»
ІІ. Планета «Нових знань»
ІІІ. Планета «Закріплення»
-
У кожного з вас є карта уроку на парті. Сьогодні ви працюватимете за цією картою. Кожне правильно виконане завдання будете відмічати, обвівши у нижньому кутику зірочку, якщо ні, то зірочку не обводимо.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Усні обчислення
-
«Віднови код»
-
Заплющуємо очі, рахуємо: 5,4,3,2,1 – пуск!
-
Ми опинились на І планеті
-
Що ми повинні зробити на цій планеті?
-
І перше завдання від Косміка: 2, 4, 6, 8…
-
Віднови код, встанови закономірність, допиши пропущені числа.
-
Що спільного між цими числами?
-
Які числа дописали?
-
Яке наступне число?
-
На скільки збільшується кожна наступна відповідь?
-
Полічи двійками до 20!
-
Каліграфічна хвилинка
-
Запиши каліграфічно 5 двійок.
-
Якщо всі двійки додати, скільки буде?
( обведи )
-
Гра «Близнюки»
-
Запиши кожне наступне число сумою розрядних доданків. ( попрацюй самостійно)
-
Один учень біля дошки! Перевіримо!
4=2+2 8=4+4
6=3+3 10=5+5
( обведи )
-
Гра «Рахівничок»
- Попрацюй в парі! Обчисли швидко.
- Який приклад ми не обчислили? Чому?
40+40
9+9
5+5
20+20+20
7∙7
-
Що цікавого ви помітили у виразах? Що можете сказати про доданки?
-
Задачі
« Три косморавлики повзли « Чотири ракети ми збудували,
По три квіточки несли, По чотири Косміки в них посідали.
А ви їм допоможіть, Нас похвалили мама і тато.
Всі квіточки полічіть.» І попросили Косміків порахувати.»
3+3+3=9 4+4+4+4=16
-
Ми виконали завдання на планеті «Повторення».
-
Які числа ми додавали?
-
Що цікавого ви помітили у виразах?
-
Завдання виконали! Рушаймо далі! 5, 4, 3, 2, 1 – пуск!
IV. Вивчення нового матеріалу
-
Ви опинилися на планеті « Нових знань»
-
Що ми повинні зробити на цій планеті?
-
Чому вона так називається?
-
Гра « Блискавка»
№5 – гра « Блискавка»
4+4+4
8+9
7+7+7
9+6+5
2+2+2+2+2+2+2+2+2( обведи )
-
Перед вами записані вирази. Обведи вирази з однаковими доданками.
-
Зачитай!
-
Останній вираз обчисли з сусідом по парті.
-
Розкажіть, як ви міркували.
-
На скільки ви збільшували кожне наступне число? По скільки додавали?
-
Скільки доданків ви додали?
-
Чи зручно вам було додавати?
-
А хто знає, як можна швидко обчислити цей вираз? Запишіть!
-
Мешканці планети записали цей вираз так:
2+2+2+2+2+2+2+2+2=2∙9
-
Як ви думаєте, що означає цей вираз?
-
У нас вийшло 9 доданків, кожен з яких дорівнює 2.
-
Чи відомо вам, друзі, як в математиці називається сума однакових доданків?
-
Оголошення теми і мети уроку ( Ознайомлення з дією множення. Знак множення)
-
Додавання однакових доданків називаємо множенням і цю суму ми можемо записати так:
2∙9=18
(2 – у сумі є доданком, число 9 – скільки разів узяли число 2, крапка означає дію множення)
-
Прочитаємо цей вираз: 2∙9=18
-
Правило ст.100
( додавання однакових доданків називається сумою)
-
Який знак означає дію множення?
-
На що вказує перше число? Друге?
-
Робота в підручнику
№584 ст.100 (колективно)
-
Замініть приклади на додавання прикладами на множення.
2+2+2+2+2 6+6
3+3+3+3+3 7+7+7
4+4+4 П
-
№585 ( « Навпаки»)
-
Спробуйте замінити приклади на множення прикладами на додавання.
3∙5=3+3+3+3+3 ( число 3 додаємо 5 разів)
-
Як ми називаємо суму однакових доданків?
-
Які нові знання одержали на планеті « Нових знань»?
-
Фізхвилинка
-
Підсумок
-
Які нові знання здобули?
-
Чого навчилися?
V. Закріплення матеріалу
- Заплющуємо очі і відправляємося на ІІІ планету.
- Що повинні зробити тут?
1. Самостійна робота
- Попрацюйте самостійно!
- Синя група « Пильне око» - знайди і виправ помилку!
- Жовта група « Побудуй» - допиши вирази!
- Червона група працює зі мною біля дошки!
2+2+2=2∙4 2∙3=2+2+… 2+2+2
8+8+8+8=8∙5 6∙4=6+6+…+… 8+8+8
7+7+7=7∙2 16∙2=…+… 9+9
(обведи )
2. Робота над задачею
- Пропонує попрацювати над задачею на множення. Складіть умову і запитання до задачі.
- Хто зображений? По скільки м’ячів?
- Що можемо дізнатися?
- Розв’яжи самостійно! Розв’язання запиши спочатку додаванням, а потім множенням!
3+3+3+3=12 (м)
3∙4=12 (м)
(обведи )
3. «Мобілочка»
- Сполучи вирази правого і лівого стовпчика!
9+9+9 43∙2
12+12 3∙4
3+3+3+3 7∙5
43+34 6∙4
6+6+6+6 9∙3
(обведи )
VI. Підсумок уроку
-
Ми виконали останнє завдання.
-
То що ми робили на планеті «Закріплення»?
-
Космік просить, щоб ви порахували зірочки, які обвели! Це зірки знань!
1-4 – Старанніше!
5-6 – Добре!
7 – Молодець!
-
Оцінки учням!
-
Які відкриття ми зробили на уроці?
-
Де використаємо ці знання?
-
Кому подякуємо за урок?
VII. Домашнє завдання
-
ст.100, №589, 590; вивчити правило.