Тема: Перевірка додавання відніманням. Розширені задачі на знаходження третього доданка.
Мета: узагальнити уявлення учнів про зв’язок дій додавання і віднімання; вчити виконувати перевірку додавання відніманням, вчити розв’язувати задачі на знаходження невідомого доданка; розвивати пам’ять, увагу, мислення ; виховувати любов до математики.
Обладнання: Незнайко, презентація, короткий запис до задачі, цеглинки LEGO.
Хід уроку
І. Організація класу.
-
Привітання.
Знову день почався, діти,
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішити –
Кличе в подорож дзвінок.
Сьогодні в нас урок звичайний,
Та вчить багато нас чому.
Хай буде він для нас повчальний!
За це подякуєм йому!
-
Емоційне налаштування.
-
Яка погода на вулиці?
-
Сподіваюсь, що в найближчі 40 хв в класі буде сонячна погода з короткочасними зливами емоцій. Циклон з бурею, грозою і поривчастим вітром пройде стороною і не зачепить територію нашого класу. А на уроці нехай спостерігається сонячна активність та температурам + 12 балів.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
-
Усні обчислення.
Гра «Ромашка». (На додавання)
-
Математичний диктант.
Записати цифрами числа, які містять:
-
365 одиниць ІІ класу і 463 одиниці І класу; (365 463)
-
450 одиниць ІІ класу і 60 одиниць І класу; (450 060)
-
100 одиниць ІІ класу і 5 одиниць І класу; (100 005)
-
307 одиниць ІІ класу і 307 одиниць І класу; (307 307)
-
210 одиниць ІІ класу і 10 одиниць І класу; (210 010)
-
112 одиниць ІІ класу і 409 одиниць І класу. (112 409)
-
За допомогою шести цеглинок LEGO, сформуйте башню, розміщуючи числа у порядку зростання. (На слайді)
-
Випишіть найбільше число. Тепер під ним запишіть найменше число. Яку дію потрібно виконати, щоб порівняти числа? (Віднімання)
-
Як зробити перевірку дії віднімання? Яке знаємо правило? Формулу?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
Проблемна ситуація.
-
Діти, сьогодні до нас на урок знову завітав Незнайко і просить про допомогу. Він виконав вираз на додавання. (На дошці вираз)
307 857 + 84 408 = 392 265
-
І не знає як перевірити. Чи правильно виконав? А для цього нам потрібно на уроці пригадати як потрібно перевіряти дію додавання за допомогою дії віднімання, а також будемо розв’язувати задачі на знаходження третього доданка.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
-
Запишемо вираз, який виконав Незнайко.
-
А тепер виконаємо перевірку. Яка дія є оберненою до дії додавання? (Віднімання).
-
Різниця суми і доданка дорівнює другому доданку.
(Перевірили все правильно).
-
Звідси випливає таке правило.
-
Якщо a + b = c, то с – а = в
-
Тепер спробуємо самостійно.
13 575 + 95 880 = 109 455
V. Фізкультхвилинка.
VІ. Узагальнення і систематизація знань
-
Робота в парі
Робота з таблицею № 405
-
Коментоване розв’язування задачі (№ 408)
Уважно прочитайте задачу.
-
Що означає число 4603? 2978? 3093?
-
Чи можемо знайти, скільки автомобілів випустив завод за третій місяць? Якою дією? Чому?
-
Про що дізнаємося потім? Якою дією?
Розгляньте скорочений запис задачі.
І - ?
- 2978 авт.
4603 ІІ - ?
авт. ІІІ ? і І - 3093 авт.
Розв'язання:
-
4603 – 2978 = 1625 (авт.) – ІІІ завод;
-
3093 – 1625 = 1468 (авт.) – І завод;
-
2978 – 1468 = 1510 (авт.) – ІІ завод.
Відповідь: І завод випустив 1468 автомобілів, ІІ – 1510, ІІІ – 1625.
VІІ. Підсумок уроку.
-
Хто з вас був активним на уроці?
-
Хто був пасивним?
-
Для кого урок був цікавим?
-
Яку тему ми розглянули на уроці?
-
Як перевірити додавання відніманням?
50 736 + 26 328 = 77064
-
А чи знаєте ви як виникли знаки «+» та «-«?
Історична довідка.
-
Сучасні знаки «+» і «-« стали загальновживаними з ХVІІ ст.. Уперше вони з'явилися в праці лейпцизького професора Й. Відмона ( 1489).
Вважають, що знаки «+» і «-« виникли з торговельної практики: знак «-« - для позначення недостачі, збитку, а знак «+» - для позначення прибутку.
У різних народів знаки «+» і «-« спочатку мали різну форму. Так, у стародавніх єгиптян знак «+» нагадував зображення двох ніг, що рухалися вперед : ,а знак «-« - зображення двох ніг, що рухалися назад:
-
Погляньте якби виглядали вирази на додавання і віднімання в стародавніх єгиптян. Спробуємо їх розв'язати. (На дошці запис)
VІІ. Домашнє завдання.
С. 67, №№ 410, 411.