Урок української мови для 3 класу з російською мовою навчання. для досягнення мети уроку використовуються різні прийоми та методики критичного мислення: вправа «Мікрофон», робота з таблицею «Дерево рішень» , робота з опорною схемою, методики «Запитай у партнера», «Очікування результату»
Українська мова. 3 клас.
Тема уроку: Префікси й прийменники.
Мета уроку: вивчити прийменники, повторити, що таке префікси, вчити дітей зіставляти префікси й прийменники за значенням і способом написання, правильно їх писати, з`єднувати за допомогою прийменників слова в словосполученнях за змістом; розвивати мовленнєву компетентність, увагу, пам`ять, пізнавальну активність, збагачувати словниковий запас; виховувати працелюбність, любов до книги.
Хід уроку:
І Організаційний момент.
Ось дзвіночок пролунав,
Дзвінко пісню заспівав , Чули, діти? (так)
Сьогодні урок – відкритий для всіх, Багато гостей! Тож вітаємо їх. (Ласкаво просимо!)
Кому дозволено сісти першим? (Дівчаткам)
Правильно, спочатку – краса, а потім сила.
ІІ. Оголошення, представлення теми та очікування навчальних результатів.
Епіграфом до уроку я взяла прислів’я. Тож пропоную вам його скласти
Ознайомлення з темою і завданнями уроку.
Ми з вами почали вивчення теми «Будова слова».
З якою темою ви познайомились на минулому уроці?
«Префікси
Тема уроку: Префікси й прийменники.
«Очікування результату»
Що ви очікуєте від уроку? Подумайте і закінчіть речення.
«Від уроку я очікую…»
«Наш урок буде….»
«На уроці ми будемо..»
Перед вивченням нової теми пропоную позначити в опорній схемі, що ви знаєте, вмієте і цінуєте – позначте «+». А якщо ні – «-».
Початок уроку Кінець уроку
«+», «- » «+», «- »
Знаю Що таке префікс?
Що таке прийменник?
Як пишеться прийменник зі словами?
Як пишеться префікс зі словами?
Вмію Зіставляти за значенням префікси і прийменники.
Визначати префікси в словах.
Писати зі словами прийменники
Утворювати нові слова за допомогою префіксів.
Складати зі слів речення .
Ціную Нові знання
Корисні поради
Думки товаришів
Отже, ми знаємо , над чим будемо працювати на уроці?
1. «Запитай у партнера».
1. З яких частин складається слово?
2. З чого складається основа?
3. Як називають слова, що мають спільний корінь?
4. Як називається частина слова, що стоїть перед коренем?
5 Як визначити префікси в слові?
ІІІ. Хвилинка каліграфії
Наведіть приклади слів з префіксами, запишіть префікси, з якими ми працювали.
«Дерево рішень» Префікс Прийменник
ІV. Повторення вивченого матеріалу.
3. «Дерево рішень»
• Префікс
• Частина слова
• Стоїть перед коренем
• Утворює нові слова
• Зі словом пишеться разом.
• Найчастіше вживаються префікси В-, за-, з-,по-, при, до-, на, від.
VІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Дібрати слово близьке за значенням з префіксом без- до слова незаселений острів (безлюдний острів).
Демонстрація книги Даніеля Дефо «Робінзон Крузо».
Визначити префікс в слові безлюдний Як можна ще сказати про безлюдний острів. Острів без людей. Як ми написали слово «без»?
Чому написали окремо? (Бо це окреме слова, а всі слова пишуться окремо). Яке завдання виконує слово «без» в цьому словосполученні? Прочитайте словосполучення без цього маленького слова. Що ще допомагає зв`язати слова за змістом?
Отже, прийменник – це окреме слово, що служить для зв`язку слів у словосполученнях і реченнях і пишеться окремо.
Впр 270
3. Робота з «Деревом рішень»
• Прийменник
• Окреме слово
• Служить для зв`язку слів у
• словосполученнях і реченнях.
• Зустрічаються прийменники на, до, від, без, у, із, в, через.
4. Порівняння прийменників і префіксів
Отже, бачимо , що є однозвучні префікси і прийменники.
Як же писати? Окремо чи разом?
-Необхідно дізнатися, це префікс чи прийменник.
-Якщо це частина слова, то пишемо разом, якщо це окреме слово – пишемо окремо.
Є підказка: між прийменником і словом можна вставити слово за змістом.
Дійду до …. дороги Напишу в …. зошиті Прочитаю в ….книзі
6. Перевіримо підказку
Виконання завдання на картках
Прочитай вірш, розкрий дужки…
Підкресли прийменники і познач префікси.
(Під) березу їжачок
(на) носив сінця стіжок.
От (про) кинувся грибок,
а (на) нім лежить стіжок.
І (роз) сердився грибок,
(в) перся (в) землю –
І стіжок (роз) летівся,
наче пух.
Їжаку (за) било дух.
VІІ. Підсумок
1. Зробимо останній крок- Підсумуємо урок!
2.Робота з опорною схемою Поверніться до опорної схеми, яку заповнювали на початку уроку. Чи можна там щось змінити?
3.Робота з таблицею «Дерево рішень»
Отже, що таке префікс?
Що таке прийменник?
Значення префікса?
Значення прийменника?
Як пишуться префікси, а як прийменники?
Вправа «Мікрофон»
Висловіть свої враження і побажання від уроку, спираючись на початок речень:
• Сьогодні я дізнався….
• Було цікаво…..
• Я зрозумів,що…
• Тепер я знаю….
- Кому хочете подякувати за урок?
Поаплодуйте один одному за урок.