Анотація
Конспект уроку з використанням схеми - моделі функціонально - системного підходу технології ТРВЗ (теорії розв'язання винахідницьких завдань)
Кріпака Світлана Василівна,
вчитель початкових класів
КЗ «НВО І - ІІІ ст. «Мрія»
Кіровоградської міської ради
Кіровоградської області»
Українська мова
Клас: третій
Тема: Префікс. Словотворча роль префіксів. Робота з фразеологізмами.
Мета: формувати компетентності:Ключові: 1) вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчально-пізнавальної діяльності;2) соціальна – виявляти зацікавленість у подальшій навчально-пізнавальній діяльності та демонструвати позитивну спрямованість особистості;3) загальнокультурна – дотримуватись норм мовленєвої культури, зв’язно висловлюватись; 4) здоров’язбережувальна - слухати пояснення вчителя, у разі необхідності звертатися з проханням про індивідуальне консультування. Предметні: розвивати вміння визначати префікс, утворювати нові слова від заданої основи за допомогою префіксів, пояснювати значення префіксів у словах з опорою на введення їх у словосполучення, речення; розвивати зв'язне мовлення; виховувати культуру письма, інтерес до навчання.
Обладнання: індивідуальні картки, сигнальні картки, слайдова презентація, підручник (Захарійчук М.Д., Мовчун А.Українська мова: Підручник для 3класу загальноосвітніх навчальних закладів - К.: Видавничий дім "Грамота", 2013)
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань
Хід уроку
Привітання
Шановні учні! Сьогодні на уроці присутні гості. Привітайтеся.
Спочатку сідають: «краса і грайливість» – дівчата,
потім - «сила і мужність» – хлопчики.
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
–Діти, зараз урок української мови. На парті повинні бути:
Підручник, зошит, ручка, олівець, картки.
Здійсніть самоперевірку. Зайві речі приберіть.
– Протягом уроку ви здійснюватимете самооцінювання за шкалою: __________________________
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Критерії: - усні відповіді протягом уроку(3б.)
- робота з індивідуальною карткою (2б.)
- гра «Так – Ні» (3б.)
- робота в парах (2б.)
- робота в групах(2б.)
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Хвилинка каліграфії
— Яка зараз пора року? (зима)
— В цьому слові є літери, які поєднуються нижнім з’єднанням. Які?
им им им Зима зима
— Подивіться на репродукцію картини і складіть речення зі словом зима.
(Настала морозна зима.) (Слайд)
2. Мовна розминка
Попрацюймо зі словом «Зима» (Слайд)
Зима
зиму
зимі
зимою
— Прочитайте слова.
— Що відбулося зі словом? ( змінилися форми слова )
— Що таким чином ми можемо визначити? (Закінчення) □
— Що таке закінчення? ( це частина слова, яка змінюється)
—А такою позначкою яка частина слова позначається? (Основа)
— Що таке основа? ( це частина слова без закінчення)
— З яких частин складається основа? (префікс, корінь, суфікс)
( на дошці схема)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми детально поговоримо про префікси ; навчимося утворювати нові слова від заданої основи за допомогою префіксів, пояснювати значення префіксів у словах з опорою на введення їх у словосполучення, речення.
ІV. Вивчення нового матеріалу
( з використання схеми – моделі функціонально – системного підходу)
1. Визначення надсистеми
—А що ви вже знаєте про префікс?
— А частина слова знаходиться в самому ……?
2. Спостереження за мовним матеріалом
—Прочитайте слова
Зимовий, перезимувати, зима, зимонька, зимно. ( Слайд)
(Відповіді дітей)
Висновок. Отже, частина слова, яка стоїть перед коренем, називається префіксом.
3. Робота над властивостями префікса
Гра «Впіймай префікс»
Доведіть, виділіть префікси: підказка, розмова, пагорбок, вигадка.
- Чи бачимо префікси?
- Подивіться на наступний слайд , прочитайте слова ( Слайд)
Читати
Перечитати
Вичитати
Зачитати
Почитати
Дочитати
- Назвіть префікси у цих словах.
- Чи однакове значення мають ці слова?
- Чому змінювалось значення? ( Змінювався префікс).
- Отже, яку роль виконує префікс у словах?
4. Визначення основної функції префікса
5. Робота з підручником
(Захарійчук М.Д., Мовчун А.Українська мова: Підручник для 3класу загальноосвітніх навчальних закладів - К.: Видавничий дім "Грамота", 2013)
Перевірка висновків за підручником с. 76 ( правило)
Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, усміхніться,
Землі нашій поклоніться
І до сонця потягніться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте –
І за парту тихо сядьте.
6. Хвилинка цікавинки Цікаво знати!!!
В українській мові існує понад сто префіксів.
А є мови, наприклад, китайська, де суфіксів і префіксів немає.
7. Колективна робота
— Утворіть слова з такими префіксами: ( Слайд)
За-, від-, до-, при-.
Ліпити
ходити
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
Вибери слово, яке підходить до схеми □
Сніг, засніжений, сніжок, сніговик.
2. Перевірка колективна
— Яке слово підходить до схеми?
Утворіть з ним речення. Засніжений ліс дрімав у тиші.
3. Робота з фразеологізмами в групах
1.З’єднайте стрілочкою вислів із значенням
Набрати в рот води |
запам’ятати |
Викинути з голови |
замовкнути |
Зарубати на носі |
забути |
2. У фразеологізмах знайдіть слова із префіксами, позначте їх.
В.р. Запишіть на картці речення із одним фразеологізмом
Д.р. Підказка
Набрати в рот води – замовкнути
Викинути з голови – забути
Зарубати на носі – запам’ятати
4. Перевірка фронтальна
Стимулювання учнів до полілогічного спілкування
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
1. Фронтальне опитування
(За опорною схемою на дошці)
- Де диве префікс?
2. Гра « Так чи ні »
- Сьогодні на уроці говорили про закінчення( - )
- Префікс – це частина основи слова чи слова (+ )
- У слові « зачитав » префікс відсутній. (- )
- Префікс стоїть позаду / після кореня.
- За допомогою префіксів утворюються нові слова . ( + )
- Чи Вам сподобалось працювати на уроці? ( вибір учнів) ( + )\ (- )
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
с. 77. Вправа 176, утворити нові слова за допомогою префіксів
хто бажає покращити результат – утворити з нових слів словосполучення.
VIІІ ОЦІНЮВАННЯ
- Я задоволена вашою роботою, а як ви думаєте, як ви працювали на уроці. Оцініть себе за критеріями, які були зазначені на початку уроку. Поставте крапочку біля балу.
__________________________
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Додаток
Схема – модель уроку