Конспект уроку з географії
для 8 класу на тему:
«Різноманітність рослинності. Закономірності поширення рослинного покриву в Україні. Рослинні угруповання. Червона та Зелена книга України. Рослинні ресурси, їх охорона і відтворення. Рослинність своєї місцевості»
Підготувала: Вчитель географії
Васьковецької ЗОШ І-ІІ ст.
Шумського району
Тернопільської області
Скорська Р.Р.
2018-2019 н.р
ТЕМА. Різноманітність рослинності. Закономірності поширення рослинного покриву в Україні. Рослинні угруповання. Червона та Зелена книга України. Рослинні ресурси, їх охорона і відтворення. Рослинність своєї місцевості.
Мета:
навчальна: розкрити різноманітність видового складу рослинності України та своєї місцевості. Ознайомити з закономірностями поширення рослинного покриву в Україні, показати красу й практичне значення рослин; стан рослинних ресурсів; охарактеризувати вплив господарської діяльності на рослинний покрив;
практична: розвивати практичні вміння розпізнавати рослини занесені до Червоної книги України; рослинні угруповання занесені до Зеленої книги України; ендемічні і зникаючі види рослин; практичні навики роботи з картою рослинності України;
виховна: формувати екологічну культуру учнів, бережливе ставлення до рослинних ресурсів України, розуміння взаємозв’язків між усіма природними компонентами.
Обладнання: підручники, атласи, карта «Рослинний світ України», роздатковий матеріал, гербарій, презентація.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Привітання учнів, перевірка їх присутності та наявність обладнання.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь
Прийом «Бліцопитування»
1.Назвіть природні компоненти.
2.Назвіть природні компоненти, які ми вже вивчали.
3.Які природні компоненти ще залишилось вивчити?
4.Що ми називаємо флорою?
5.Що таке Червона книга?
6.Кого ми називаємо ендеміками?
7.Релікти – це… .
ІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і мети.
Учитель. Ми продовжуємо знайомитись із різноманіттям нашої природи. Сьогодні будемо вивчати не менш цікаву тему ніж попередні. Подивіться, будь-ласка, на карти, на роздатковий матеріал на партах і скажіть, з яким природнім компонентом ми будемо знайомитись сьогодні на уроці. (Відповіді учнів)
Учні записують тему уроку: «Різноманітність рослинності. Закономірності поширення рослинного покриву в Україні. Рослинні угруповання. Червона та Зелена книга України. Рослинні ресурси, їх охорона і відтворення. Рослинність своєї місцевості».
Учитель. Рослини відіграють важливу роль у житті людини. Щоб довести це ми виконаємо таке завдання. Подивіться навколо себе і знайдіть предмети, що мають пряме відношення до рослин і поясніть їх значення для людини (урок проходить в кабінеті географії, де є колекції ґрунтів і корисних копалин з кам’яним вугіллям, малюнки із зображенням яру, процесу фотосинтезу та інші). (Відповіді учнів)
Прийом. «Роблю висновок».
Учні роблять висновок про роль рослин у житті людей і їх господарській діяльності.
Учитель. Прослухавши матеріал уроку, ми ще більше довідаємося про дива рослинного світу України.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Робота з словником
Рослинний покрив (рослинність) — сукупність рослинних угруповань на певній території.
Учитель. Рослинний покрив (рослинність) України — надзвичайно багатий, характеризується великою видовою різноманітністю. Це зелені килими, шовковисті травостої, запашні квіткові вінки лісів, лук, боліт, та водойм. Рослини, що збереглися в рослинному покриві України з минулих геологічних часів, а їх ми називаємо реліктами – свідчать, що суходіл країни ще 280 тис. років тому був укритий вічнозеленою субтропічною і тропічною рослинністю. 15-12 тис. років тому під час останнього зледеніння в Європі майже вся територія України була вкрита трав'яною рослинністю. Сучасного вигляду рослинність України набула близько 10 тис. років тому після закінчення льодовикової епохи, наприкінці антропогенового періоду і представлена понад 30 тис. видів вищих рослин. Близько 80 видів дерев, 280 чагарників, понад 950 однорічних трав’янистих рослин, з вищих — 600 є ендемічними (перегляд слайдів «Рослини – ендеміки України»), майже стільки ж рідкісних і зникаючих видів. Збереглися реліктові види (перегляд слайдів «Рослини – релікти України».
Прийом «Цікавинка із торбинки»
А чи знаєте ви, що…
Учитель. Сукупності певних видів рослин, що зростають на певній території і пристосувались до однакових природних умов (клімату, рельєфу. грунтів) утворюють рослинні угруповання. Найпоширенішими в Україні є лісові, степові, лучні, болотні та водні типи рослинності.
Завдання. Скласти схему.
Типи рослинності
Ліси луки степи болота водойми
Для ознайомлення з закономірностями поширення рослин, рослинними ресурсами, їх охороною і відтворенням використаємо метод Е. де Боно «6 кольорових капелюшків».
Учні класу діляться на 5 груп. Кожна група за бажанням обирає капелюшка певного кольору і виконує завдання, що у капелюшку. Капелюшок чорного кольору залишається у вчителя. На виконання завдання групам відводиться 5 - 8 хвилин.
Білий капелюх.
Завдання. Користуючись підручником, картою атласу визначити поширення по території України кожного типу рослинності.
Після виступу групи всі учні виконують завдання на контурних картах.
Нанести на контурну карту основні райони поширення лісів на території України.
Червоний капелюх.
Завдання. Користуючись підручником, атласами визначити найпоширеніші види рослин кожного типу рослинності.
Після виступу групи учні доповнюють схему: «Типи рослинності».
Типи рослинності
Ліси луки степи болота водойми
сосна жовтець типчак осока латаття біле
дуб конюшина полин рогіз ряска
береза щавель ковила росичка
Зелений капелюх.
Завдання. Користуючись підручником дати характеристику біологічним ресурсам України. Учні коротко конспектують у зошити повідомлення групи.
Чорний капелюх.
(Вчитель подає інформацію про екологічних проблеми пов’язані з використанням біологічних ресурсів).
Учитель. Важливість рослин у природі та житті людини зумовлює потребу в ощадливому і розумному їх використанні. На жаль, вплив людини на природу не завжди позитивний. Нищівне вирубування лісів, необдумане осушення боліт і річкових заплав, надмірне розорювання степових ділянок, руйнування природних комплексів гірничодобувною діяльністю та промисловими відходами — усе це призводить до збіднення і знищення рослинних угруповань, зникнення багатьох видів рослин в Україні. Це в свою чергу спричиняє інші негативні процеси. Зокрема, вирубування лісів призвело до обміління річок, висихання джерел і криниць. Відбулися зміни і в кліматі: влітку збільшилася спека, почастішали зливові дощі, що призводять до паводків на річках. А в Українських Карпатах неконтрольоване останнім часом вирубування лісів спричинило ще й почастішання зсувів. Незворотність негативних процесів у рослинному світі потребує вживання заходів щодо охорони і відновлення його видів та угруповань.
Жовтий капелюх.
Завдання. Користуючись підручником, картою атласу ознайомитись з Червонокнижними рослинами України та Зеленою книгою України.
Відповіді учнів вчитель доповнює використовуючи презентацію.
Синій капелюх.
На жаль, вплив людини на природу не завжди позитивний і це привело до того, що потрібно вживати заходи щодо охорони рослин.
Завдання. Запропонувати заходи раціонального використання та збереження рослинного світу України.
Розповідь вчителя з використанням презентації «Рослини своєї місцевості.
IV. Узагальнення знань.
1.Вправа «Доміно». Учням роздаються окремі слова із яких потрібно скласти визначення: флора, ендеміки, релікти.
2.Прийом «Знайди пару»
Учень називає рослину, а клас називає тип рослинності для якого вона характерна:
Ялина, дуб, ряска, конюшина, береза, тис ягідний, бук, липа, клен, ковила, кульбаба, жовтець, росичка, сфагнум, очерет, осока, аїр, рогіз, полин, деревій, щавель, сосна, жовтець, латаття біле, подорожник.
3.Робота з гербарієм.
Користуючись гербарієм розпізнати рослини своєї місцевості.
V. Підсумок уроку.
Прийом «Незакінчене речення».
Мене сьогодні на уроці здивувало, що …… .
Я не знав, що …… .
Я думав, що …… .
VI. Домашнє завдання.