Урок +Презентація "Слова антоніми"

Про матеріал

Конспект уроку та електронна презинтація до уроку-мандрівки "Подорож в країну Лексикологія". Урок можуть використовувати вчителі третього класу при вивченні теми: "Слова антоніми.

Зміст архіву
Перегляд файлу

Урок мандрівка в країну Лексика.

Тема: Антоніми. Спостереження за вживанням антонімів у тексті.   

Мета: Розширити уявлення учнів про слова  протилежні за значенням, озна­йомити з терміном «антоніми». Вчити добирати іменники-антоніми і використовувати їх у мовленні. Розвивати і збагачувати мовлення дітей, мислення, пам’ять, спостережливість. Прищеплювати любов до рідного слова, почуття дружби. Виховувати повагу до праці.

Обладнання:  електронна презентація , картки з малюнками.

Тип уроку: Урок - мандрівка, ознайомлення з новим матеріалом.

 

Хід уроку

І.  Організація класу до уроку.

  Сідайте, діти, всі рівненько,

  Усміхніться всі гарненько ,

  Настрій на урок візьмемо

  Й працювати розпочнемо.

 

  • Як ви думаєте, яким буде цей урок? (мікрофон)

 

  • За виразами ваших облич бачу, що у вас все гаразд і ваш настрій можна зобразити так.(смайлик)

 

  • Я сподіваюсь , що такий настрій супроводжуватиме протягом уроку

 

  •  

    Щоб урок пройшов не марно,

    треба сісти рівно й гарно.

    Не базікать на уроці,

    як папуга чи сорока.

 

  • Як по- іншому можна сказити «урок пройшов не марно»? (урок пройшов не даремно)
  •  
  • Що означає «не базікати»? (не говорита, не розмовляти)
  •  
  • Давайте пригадаємо , що ви вивчали на минулих уроках? Як називаються слова, що мають спільне значення? (Синоніми)
  •  

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності.

  1. Каліграфічна хвилинка
  • Запишіть тільки рукописні літери.

Б б л р е м к в с д и ц к ф а

 

-Прочитайте слово, яке утворилося . (лексика)

 

- Запишіть його дотримуючись правил з’єднання літер.

 

-  Молодці! Давайте, разом прочитаємо це слово. Так називається країна, якою ви подорожуєте вже не перший урок, і продовжимо нею мандрувати на сьогоднішньому уроці.

А хто нам в цьому допоможе  ви  дізнаєтесь відгадавши загадку

Літає він часто довкола,

 Дерев чимало поламав,

Але ніде, ніхто й ніколи

Його не бачив, не тримав.

                                 ( вітер).

  • Діточки , коли я сьогодні ішла до вас у школу, мене зустрів Вітер. Він мені, розповів, що побував в одному місті, країни Лексика.

 

  1. Лінгвістична казка про антоніми.

Це було дивне місто.  На ньому виднілися розкішні палаци й убогі хатки, росли високі дерева й низенькі кущі. Тут жили люди бідні й багаті, сумні й веселі, добрі й злі.

Жили на одній вулиці по сусідству два хлопчики. І хоч однакові імена мали Антони, були вони зовсім різні. Один низький, інший високий, один до­брий, інший злий, один щедрий, інший скупий. Виросли Антони і вирішили подорожувати. Той пішов на південь, а той — на північ. А коли прощалися, один плакав, а інший — сміявся. Не судилося Антонам повернутися в рідне село, і в. пам’ять про них люди стали називати протилежні слова — антоніма­ми.

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.

Отже, сьогодні ми попрямуємо в казкове місто Антонімів.Ознайомимося зі словами-антонімами. Навчимося їх визначати у тексті. Дізнаємося, яку роль вони виконують у нашому мовленні. Навчимося складати речення з такими словами.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

А вітер не вгаває. Нас завдання вже чекає. На листочку із калинки шле завдання для дитинки. 

 

  1. Робота з мовним матеріалом.

Дібрати до поданих слів антоніми. Записати утворені пари. На які питання відповідають ці слова?

Багач - … (бідняк)                   хто?

Білий - … (чорний)                 який?

Плакати - … (сміятися)          що робити?

Холодно - … (тепло)               як?

 

— На які (однакові чи неоднакові) питання відповідають слова, що знаходяться в одній парі?

 

Висновок. Слова, що входять до однієї антонімічної пари завжди відповідають на одне і

те ж питання

 

  1. Опрацювання правила на с.46

 

  1. Робота в парах (вправа 95)

— Ось і кленовий листочок я бачу. А на ньому якесь завдання. Вітерець хоче, щоб ви ці завдання виконали в парах

 

  •      Прочитайте уривок казки.

 

  •      Випишіть із тексту парами слова-антоніми.

 

 

  •     До виділених слів самостійно доберіть антоніми.

Зійшлися — розійшлися.

Заговорили — змовчали.

Знайдеш — загубиш.

 

  1. Фізкультхвилинка

Вітер далі не вщухає, Він завдання нам шукає. Відпочити нам вже час Фізкультпауза у нас.

   Вітер в гору піднімає,        

  До землі нас опускає,

  Вліво, вправо нахиляє,

  Ще й присісти заставляє.

  Покрутились, повертілись

   І за парти тихо сіли.

V. Закріплення нового матеріалу.

  • Вітер віє повіває, все завдання нам шукає. На листку із горобини шле він вправу для дитини.
  1. Антоніми в прислів’ях (впр.96)

Самостійне виконання вправи.

  1.  «Спілкуймося красно».
  • Запам’ятайте і правильно використовуйте в своєму мовленні такі ви­слови:

вікно (двері) зачинити (а не закрити);

 очі заплющити (а не закрити);

у заходах беруть участь (а не приймають участь);

 подякувати мені (а не подякувати мене).

  1. Робота з мовним матеріалом.
  •     Діти, скажіть мені, чи можна зробити із мухи слона?
  •     Звичайно, що не можна. Тільки в казках можна щось на щось чи на когось перетворити. Але так може сказити лише людина, яка не знає про фразеологізми.

Народ скаже, як зав’яже, а слово народу завжди правдиве.

Ось за допомогою таких влучних виразів можна не тільки зробити із мухи слона, тобто щось перебільшити, але й поїсти березової каші за власні провини.

  •     Дуже вітер здивувався,бо в словах не розібрався.
  •     Дітки, допоможемо, вітру, розібратись?
  • Доберіть антоніми-фразеологізми. З’єднайте стрілочками.(завдання на картках)

Байдики бити Як кіт наплакав

Ні пари з уст Чорний як сажа

Ляси точити В рот води набрати

Білий як сніг Працювати в поті чола

Хоч греблю гати ' Розпустити язика

(Взаємоперевірка)

  1. Попереджувальний диктант.

ОСІНЬ

Важкі чорні хмари пливли по небу. Сердитий вітер гойдав віти дерев. Жовте листя сумно тріпотіло од вітру. Настала холодна осінь.

 

  • Змініть текст так, щоб похмура картина природи змінилася на проти­лежну. (Усно.)
  •  

(Легкі білі хмари пливли по небу. Лагідний вітер гойдав віти дерев. Жовте листя весело тріпотіло од вітру. Настала тепла осінь.)

 

  • Яка осінь зображена в першому тексті? (Пізня, холодна осінь.)

 

  • А в другому тексті? (Рання, тепла осінь.)

 

  1. Колективна робота для спостережливих.

Вчитель читає вірш, робить невеликі паузи. Діти мають «впіймати» слова антоніми парами.

 

 

Два брати жили на світі, був один з них працьовитий, а другий ледачий дуже, слухай казку про них, друже.

Якщо перший брат вставав,

 другий спать мерщій лягав.

Той правдивий і сміливий, той брехливий, полохливий, той — великий, той — малий, той розумний, той дурний.

День і ніч брати сварились і ніколи не мирились.

Все, що перший будував, другий миттю руйнував.

Ця виснажлива війна — нині сива давнина.

Хоч брати вже й помирились, після них слова лишились, дуже горді, незалежні, абсолютно протилежні.

В мові ці слова живуть, їх антонімами звуть.

 

VІ. Підсумок уроку.

На листочку із каштана повернемось ми назад,  щоб знанням новим корисним ми сьогодні дали лад

  • Антонімами називаються слова 
  • Слова в антонімічній парі відповідають  на…
  • Антоніми роблять наше мовлення…

VІІ. Домашнє завдання

 

С.46-вивчити правило;с.47, вправа 97.

 

VІІІ. Саморефлексія

 

Я знаю … ( що таке лексика, які групи слів є в українській мові…)

Я вмію … (добирати антоніми, синоніми, визначати пряме й переносне значення            слова…)

Я ціную … (рідну мову,…)

 

 

  • Молодці, діти, ви гарно сьогодні працювали. Щиро дякую вам.

    А у вас на згадку хай залишаться:

      Радість і сміх, щастя й достаток.

                                                     І хай ніколи не приходять

                                                   Смуток, сльози, горе, злидні.

 

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Вчитель: Макарчук Тетяна Юріївна. Вітаємо в 3-А класі

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Не марно – Не базікать – не даремноне говорити, не розмовляти. Синоніми

Номер слайду 4

Каліграфічна хвилинка. Б б л р е м к в с д и ц к ф а лексика

Номер слайду 5

Вітер. Літає він часто довкола,Дерев чимало поламав, Але ніде, ніхто й ніколи Його не бачив, не тримав.

Номер слайду 6

Тема: «Антоніми. Спостереження за вживанням антонімів у тексті. »

Номер слайду 7

Багач – Білий – Плакати – бідняк;чорний;сміятися;хто?який? що робити?

Номер слайду 8

С. 46, вправа 95

Номер слайду 9

Фізкультхвилинка. Вітер вгору піднімає,До землі нас опускає,Вліво, вправо нахиляєЩе й присісти заставляєПокрутились,повертілисьІ за парти тихо сіли.

Номер слайду 10

С. 46, вправа 96 Самостійне виконання вправи

Номер слайду 11

Взаємоперевірка Праця людей годує, а лінь марнує. Хто влітку буде співати, той узимку буде танцювати. Де багато крику, там мало роботи.

Номер слайду 12

Попереджувальний диктант. ОСІНЬ Важкі чорні хмари пливли по небу. Сердитий вітер гойдав квіти дерев. Жовте листя сумно тріпотіло од вітру . Настала холодна осінь.

Номер слайду 13

ОСІНЬ Легкі білі хмари пливли по небу. Лагідний вітер гойдав квіти дерев. Жовте листя весело тріпотіло од вітру . Настала тепла осінь.

Номер слайду 14

Пізня, холодна осінь. ОСІНЬ Важкі чорні хмари пливли по небу. Сердитий вітер гойдав квіти дерев. Жовте листя сумно тріпотіло од вітру . Настала холодна осінь.

Номер слайду 15

ОСІНЬ Легкі білі хмари пливли по небу. Лагідний вітер гойдав квіти дерев. Жовте листя весело тріпотіло од вітру . Настала тепла осінь. Рання, тепла осінь

Номер слайду 16

Чи можна зробити з мухи слона?

Номер слайду 17

Доберіть антоніми-фразеологізми. З’єднайте стрілочками. Байдики бити. Ні пари з уст. Ляси точити. Білий як сніг. Хоч греблю гати. Як кіт наплакав. Чорний як сажа. В рот води набрав. Працювати в поті чола. Розпустити язика

Номер слайду 18

Підсумок уроку Антонімами називають слова протилежні за значенням. Слова в антонімічній парі відповідають на однакові запитання. Антоніми роблять наше мовлення багатим, виразним, яскравим.

Номер слайду 19

Домашнє завдання С. 46 – вивчити правило; с. 47, вправа 97.

Номер слайду 20

Саморефлексія Я знаю… Я вмію… Я ціную…

Номер слайду 21

У вас на згадку хай залишаться: Радість і сміх, щастя й достаток. І хай ніколи не приходять Смуток, сльози, горе, злидні. Дякуємо за увагу!!!

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.9
Відповідність темі
4.9
Загальна:
4.9
Всього відгуків: 7
Оцінки та відгуки
  1. Олійник Дарина Сергіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Юрченко Наталія Олексіївна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Максунова Ольга
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Гаргесян Лариса
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Мельник Наталія Сергіївна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    4.0
  6. Чорнобай Ольга Павлівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  7. Падалюк Юлія Олегівна
    дуже гарна та яскрава презентація...
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 4 відгука
zip
Додано
15 березня 2018
Переглядів
10528
Оцінка розробки
4.9 (7 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку