Урок української мови, 2 клас
Тема. Слова ввічливості. Засвоєння етикетних форм спілкування
Мета. Формувати в учнів предметні компетентності:
Формувати в учнів ключові компетентності:
Обладнання: презентація, сонечко, хмаринки з завданнями, картки з темами діалогів, зразки алфавітів, маски тварин.
Хід уроку
І. Вступна частина (слайд 1)
Дзвоник дав нам всім наказ:
До роботи взятись враз!
Тож і ми часу не гаєм -
Мову рідну всі вивчаєм!
- Урок ми проведемо під девізом:(слайд 2)
Гарно,дружно працювати -
рідну мову добре знати!
- З чого складається наше мовлення?
- З чого складаються речення?
- Усі слова в українській мові цікаві, потрібні. Та є серед них «чарівні », - ті, що мають магічну силу.
- Що це за слова?
В країну ввічливості разом
Сьогодні ми мандрує класом. (слайд 3)
ІІ. Основна частина
1. Мотивація навчальної діяльності (слайд 4)
- До нас на урок завітало Сонечко. Воно подарує нам світло, тепло, радість, якщо його не закриють хмаринки з завданнями. Чи засяє Сонечко в нашому класі, залежить від нас, від нашої роботи на уроці.
Кожна хмаринка несе завдання. Якщо ми його виконаємо – хмаринка зникне.
2. Каліграфічна хвилинка (завдання 1 хмаринки)
Щоб слова ввічливості гарно написати,
з хвилинки каліграфії нам треба розпочати.
В вв іч чл ив ві ввічливість
- Як ви розумієте слово ввічливість?
- Від якого слова воно утворилось?
- Так, слово ввічливість утворилось від слів в вічі, в очі. Адже промовляти слова ввічливості треба, дивлячись людині в вічі.
3. Вибіркове списування (завдання 2 хмаринки)
а) Робота над віршем (слайд 5)
- Прослухайте вірш і випишіть з нього слова ввічливості.
Сонце землю освітило,
вже до ліжка мама йде.
- Добрий день, матусю мила!
- Добрий день!
б) Робота над текстом
Ми добре знаємо гарний звичай нашого народу, коли, проходячи вулицею в селі, один одному обов’язково привітає: «Здорові були!» А у відповідь: «Здрастуйте!»
І не обов’язково треба бути знайомим один одному, ні! Це такий всенародний звичай, що знаменує собою взаємну повагу.
( За Остапом Вишнею)
- Про який добрий звичай йде мова?
- Які тут є слова ввічливості?
- До якої групи ввічливих слів вони відносяться?
- Випишіть слова ввічливості – вітання.
в) Робота над словами – вітаннями
Доброго ранку! Добридень! Добраніч! Доброго дня! На добраніч! Добрий вечір! Щасливої дороги! Здрастуйте! Заходьте, будь ласка! До побачення! Будьте здорові! Сідайте, будь ласка!
- Випишіть нові слова - вітання.
4. Поділ слів ввічливості на групи - прощання, вибачення , подяки
(завдання 3 хмаринки, слайд 6- 9)
Дякую спасибі ходіть здорові
перепрошую вибачте
до побачення на все добре
5. Фізкультхвилинка «Будь ласка» (завдання 4 хмаринки)
Із-за парт тихенько вставайте,
Фізкультхвилинку починайте.
(Треба дії виконувати тільки тоді, коли вчитель називає «будь ласка».)
6. Вибери правильну відповідь (завдання 5 хмаринки)
Дякую вам - дякую вас
Пробачте мені - пробачте мене
- Складіть речення з цими словосполученнями.
7. Доповнення і списування речення (слайд 10)
Дякую Ва…, бабусю, за смачні пиріжки.
8. Складання речень за сюжетними малюнками з використанням слів ввічливості (завдання 6 хмаринки, слайд11-13)
9. Робота в парах (завдання 7 хмаринки)
- Складіть діалог, використовуючи слова ввічливості.
першою дівчинку.
Ірини Василівни.
Галини Петрівни книжку «Чарівне слово».
10. Гості з Лісової школи (інсценізація вірша) (завдання 8 хмаринки)
В лісі жив Ведмідь - гультяй,
знав єдине слово «дай»!
- Дайте меду і малини!
- Дайте рибки і калини!
Дорікали звірі вслід:
- Ну й неввічливий Ведмідь!
Чи тобі завчити важко
чарівні слова «будь ласка» ?
Тут Ведмідь почухав вухо
і сказав ось як – послухай:
- Дай медку мені,будь ласка,
і малини хоч горнятко!
11. Відгадування загадок (завдання 9 хмаринки)
сердечне слово …(дякую).
то скажеш мамі що?...(Спасибі)
коли почує…(добрий день).
й зоря лягає лагідно на плечі,
серед знайомих, рідних голосів
ми чуємо привітне…(добрий вечір).
ти вчителеві скажеш:…(«Вибачте, будь ласка»).
кажу щиро завжди я всім …(до побачення).
ІІІ. Заключна частина. Рефлексія
- Ось і виконали ми завдання всіх хмаринок, Сонечко засяяло, усміхнулось і подякувало нам за гарну роботу (слайд 14)
- Спитати хочеться мені -
навчились ви чогось чи ні?
- З якими словами ми познайомились на уроці?
- Чому їх називають чарівними?
- Як вони допомагають людям у житті?
В країні ввічливості
щойно побували,
й багато слів чарівних
ми запам’ятали.
Тепер всі будемо
щодня їх промовляти
і непомітно кращими ставати.