Урок, презентація.Тема: Вступ до теми.Езоп «Двоє приятелів і ведмідь».

Про матеріал
Розробка уроку підійде для учнів 3 класу НУШ. опомога для вчителя при підготовці до уроку.
Перегляд файлу

Тема: Вступ до теми.Езоп «Двоє приятелів і ведмідь».

Мета:актуалізувати і розширювати знання учнів про байку як жанр; ознайомити із

всесвітньо відомим бай­карем —Езопом;удосконалювати навички швидкого,

правильного, виразного читання і усвідомлення прочитаного; збагачувати

словниковий запас, поповнювати  мовлення прислів'ями,  приказками,

фразеологізмами;формувати  оцінні судження; виховува­ти моральні цінності:

бажання  товари­шувати,  допомагати одне одному;  виховувати  любов до     

рідного слова, мови.

Обладнання:наукове ви­значення поняття дружба; прислів'я та приказки про

дружбу; ілюстрації до знайомих учням байок Леоніда Глібова: інформація про

ведмедів та епізоди з їхнього життя; «Читанка» О. Я. Савченко, презентація.

Хід уроку

І.Організація  класу.(слайд1)

1.1 Настрій.( СЛАЙД 2)

- На партах у вас є смайлики із різним настроєм ( веселий та сумний ), виберіть той смайлик, який у вас тепер настрій і покладіть його зверху. А також ми перевіримо чи змінився ваш настрій у кінці уроку.

1.2Очікування.

Вправа«Мікрофон»(слайд 3)

 Що ви очікуєте від уроку? (отримати хороші оцінки, дізнатися щось нове, цікаве, стати розумним, збагатити свій словниковий запас)

— А я хочу : щоб урок був цікавим, добрим, навчальним,творчим.

— Як потрібно працювати, щоб для всіх нас хвилини уроку виявилися щасливими?

(Працювати активно, зосереджено, швидко; бути уважними; спочатку думати,

а потім говорити; не перебивати товариша; чітко відповідати на запитання )

А щоб урок був таким я  перед вами ставлю такі завдання:( слайд 4)

     Швидко працювати.

     Виразно читати.

     Чітко розповідати.

     Мовлення своє розвивати.

ІІ. Мовленнєва розминка( слайд 5)

1.Артикуляційна гімнастика.

Потренуймо язички,

Щоб не плутались значки.

( слайд 5.1)

а) «Конячка».

Витягнути губи, відкрити рот, поцокати «вузьким» язиком (як цокают ь копитами конячки).

( слайд 5.2)

б) «Годинник».

Посміхнутися; відкрити рот; кінчик язика (як годинникову стрілку) пере­водити з одного куточка рота в інший.

( слайд 6)

в)«Смачне варення».

Посміхнутися; відкрити рот; широким язиком у формі «чашечки» обли­зати верхню губу

( слайд 7)

2.Чистомовка

Єш-єш-єш-якщо ти друзів справжніх маєш.

Ди-ди-ди- бережи ти їх завжди.

Єш-єш-єш- ти і сам прекрасно знаєш.

Ти-ти-ти- як важко друга справжнього знайти

( слайд 8)

3.Робота зі скоромовкою

( слайд 9)

Послухайте  скоромовку.

Ведмедику - ледащо,
Вліз на пасіку ти нащо?
Буду джмеликом дзижчати,
Буду меду куштувати.

— Про кого в ній говориться?

— Знайдіть рими (слайд9.1) 

4.Гра «Дощик»

Діти читають хором.

̶Накрапає дощ (тихо).

̶Дощ пускається сильніше (голосніше).

̶Злива (голосно).

̶Дощ слабшає (тихіше)

̶  Дощ припинився (читання припиняється).

А зараз прочитаємо скоромовку з різною інтонацією:

а)впевнено;

б) здивовано;

в) стривожено;

( слайд 10)

Індивідуальне читання.

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності.

1.Вступне слово вчителя.

( слайд 11)

Я пропоную вам провести но­вий для вас вид роботи, що назива­ється «Цікавинки на уроці».

Скажіть, будь ласка, про кого ми говорили у скоромовці?

— Так, це — ведмідь. На нашій пла­неті існують вісім видів ведмедів. (Діти розповідають)

( слайд 12)Всі ведмеді неймовірно розумні. Вони підкидають каміння і палиці в капкани, щоб їх знешкодити ; часто заплутують сліди, ходячи задом вперед і колами.

( слайд 12.1)Бурі ведмеді на пам’ять знають всі в своїй околиці галявини з ягодами, фруктами і грибами, і знають коли вони дозріють…

( слайд 13)Живе ведмедів  30 - 50 років.Має  масу до 700 кг і виростає до 3 метрів в довжину.

( слайд 13.1) У ведмедів два шари шерсті. Перший шар короткий і щільний, служить він для утримання тепла. Другий – довгий і рідкісний, призначений для захистувід води.Під білим хутром полярного ведмедя перебуває чорна шкіра.

( слайд 13.2)Незважаючи на повільність і незграбність, ведмеді дуже швидко бігають. Розвивають швидкість в 55 км/год.

( слайд 14)Всі ведмеді, крім білого і панди впадають у зимову сплячку.

Ведмеді добре бачать, а також слух і нюх у них розвинені краще, ніж у людей.

( слайд 15.1)Ведмеді можуть прямо ходити на задніх лапах. Але мало хто знає,що при ходьбі ведмеді повністю ставлять стопу на землю. Крім ведмедя так ходити може тільки людина.

( слайд 15.2)У світі найбільш поширений бурий ведмідь.Він  занесений до Червоної книги і знаходиться під загрозою зникнення.

3. Продовження бесіди

  А ви мали змогу бачити вед­медів?

— Де ще можна побачити ведмедя, окрім зоопарку?

— У яких казках зустрічався вам цей звір?

— А мультфільми про ведмежат пе­реглядали?

  Ким був П'ятачок для Вінні-Пуха?

— Що для вас означає поняття «друж­ба»?

— У науковій літературі є таке визна­чення цього поняття

( слайд 16)  Дружба це відносини між людьми,які будуються на основі взаємної симпатії, довіри, відданості, спільних інтересів.

III. Ознайомлення із байкою як літературним жанром

  Не випадково наша розмова сьо­годні — про ведмедя та про друзів. Назву нашого нового розділу вам під­каже підручник. Розгорніть його на с.116і прочитайте.

( слайд 17)

— Так, цей розділ називається «Байки».

( слайд 18.1)

— Які ще літературні жанри ви знаєте?

Казки   Вірші   Оповідання

 

Повісті   Літературні жанри          Байки

 

П'єси    Загадки    Скоромовки

( слайд 18.2)

— У третьому класі ви ознайомили­ся з байками.

КУБУВАННЯ

А що ви знаєте про байку зараз кубик –рубик  перевірить.

1. Що таке байка? (Байка – невеликий , частіше віршований твір повчального змісту

( слайд 19)

2.Чим байка відрізняється від інших творів?
(Байка – це здебільшого віршований твір , який чогось навчає , від чогось застерігає ; у байці є висновок ,з якого можна зрозуміти , що схвалюється , а що засуджується.

(Слайд 19)

3.Хто являється дійовими особами байки?( звірі, птахи, рослини)

4. Чому саме звірі, птахи, рослини стали дійовими особами байки?  (Через те, що саме вони, наділені людськими рисами, дали змогу людині подивитися на себе збоку, побачити свої вади, які заважають жити.

5.З яких частин складається байка? (З розповіді та (моралі.) повчального висновку

 ( слайд 20)?

А щоб дізнатися,як називається повчальний висновок байки,нам треба розгадати кросворд, пригадавши деякі байки.

 

 

 

 

 

1.

ч

   у

ж

о

м

у

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

г

о

л

у

б

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

т

о

в

а

р

и

с

т

в

і

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

р

а

к

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

л

і

т

о

 

 

6.

с

т

р

и

б

у

н

е

ц

ь

 

 

 

 

 

1.Якому лихові не можна сміятися?

          2.Це висновок байки «Чиж та …. »

3.Де завжди лад і всяк тому радіє. … .

4.Це перші рядки байки «Лебідь, Щука і …. .

5.Що проспівав Коник?...  .

6.Це уривок байки Коник - … .

̶  Прочитайте, яке слово утворилось?

       Отже,саме ця частина байки називається мораллю.

( слайд 21) Мораль- це своєрідний повчальний висновок байки. Це пояснення, для чого байка написана. Часто вона звучить наче прислів'я.

— Я читаю мораль байки, а ви дивіться на екран і зга­дуйте назви цих байок.

    Проспівав ти літо Боже, —

Вдача вже твоя така,—

      А тепер танцюй, небоже,

На морозі гопака!( слайд 22.1)

    Хто винен з них, хто ні —

судить, не нам,

     Та тільки хура й досі там.( слайд 22.2)

Найчастіше людські характери відображаються в образах звірів, комах, рослин, речей і птахів. Вони розмовляють, сміються, дошкуляють одне одному, гніваються, як люди. Вони мають певні людські риси.

 Ось це відображення одного предмета через інший в літературі  називається

алегорія.( слайд  23.2)

А хто є автором усіх творів ,які ми згадали?

( слайд 24)

  Так, це наш знаменитий український байкар — Леонід Глібов.

ІV.Повідомлення теми і мети уроку.

У 4 класі ви ознайомитеся з байка­ми, що написані у різні часи і різними авторами. Дізнаємося про долю цих авторів.

̶ До речі, як називають люди­ну, яка пише байки? (Байкар)

 ̶  А чи відомо вам хто перший почав писати байки?

Гра «Шифрувальник»

Його прізвище ви дізнаєтесь, якщо закреслите словосполучення  «сім літер» в слові:

( слайд 25) 

( слайд 25.1)С е ім з лі о те п р

( слайд 25.2)  Езоп

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

( слайд 26)

1. Підготовча робота до читання

Ім’я першого байкаря відоме світу давно – це Езоп. Існує легенда, що його безвинно скинули зі скелі. Він на все життя залишився калікою, кульгавим,дуже негарним на вигляд: у нього було велике черево, здорова голова, а на спині горб. Якщо вірити переказам, він був рабом і жив на о.Самос у Давній Греції вVIстолітті до нашої ери. Ви вже знаєте, як ставились до рабів. Люди, які були їх госпо­дарями, уважали їх речами, які мож­на обміняти, продати, зробити з ними все, що заманеться.

Греки вимовляли його ім’я інакше, ніж ми – Айсопос. Вони розповідали, що Езоп був рабом-невільником.Але, не зважаючи на це все, він відзначався неабияким розумом і прославився своєю му­дрістю. У ті часи, коли він жив на землі, до ньо­го приходили люди і просили пора­ди, вважаючи його мудрецем. Він розповідав людям короткі байки, які навчали їх розрізняти добро і зло, замислюватися над своїми вчинками і словами.

Авторству Езопа приписують 426 прозових байок. Вони вирізняються надзвичайною простотою будови і лаконічністю. За зразком Езопових байок пізніше в різні епохи складали свої твори письменники різних народів.

Минуло стільки часу, а його пам'ятають, вивчають донині.

( слайд 27 )

2. Опрацювання змісту байки «Двоє приятелів і ведмідь» 

А зараз ми почнемо роботу над байкою Езопа «Двоє приятелів і ведмідь»

( на дошці)

3.Гра «Передбачення»

— Поміркуйте, про що може розповісти байка з такою назвою.

Але перед тим,як почати читати байку, ми дізнаємося значення нових слів які зустрінуться у тексті.

( слайд 28)

4) Словникова робота.

а) читання «пірамідок», добір синонімів:

вку      пі           подав       ся

     чим            душ        невдов               зі

рап                     том                                                 заба                         чивши

вгле•      дів                                                                       нажа                                 ханий

Добір синонімів разом.

Вкупі – разом;

Чимдуж – дуже швидко

Раптом несподівано , зненацька

Вгледів роздивився

Подався  – пішов, поплентався, побрів, пошкандибав, побіг, помчався, накивав п’ятами,

погнав, поліз, порачкував. 

Невдовзі – незабаром, через деякий час;

Забачивши  – побачивши.

Нажаханий – переляканий, наляканий.

-Робота над образними засобами. 

   Виберіть пояснення до кожного вислову.  ( Робота в парах ).

1. Має слушність                            відбити напад.

2. Затамував подих                        правий.

3. Дати відсіч                                  даремно.

4. Марна справа                              завмер.                        

 

( слайд 29)

6)Первинне ознайомлення зі змістом твору

Читання байки вголос  вчителем 

— Про кого розповідається у цій байці?

— Які картини ви уявляли, слухаючи її?

( слайд 30)

7)Перевірка первинного сприймання.

Тест-опитування(для кожної дитини)

  1)  Трьом приятелям випало одного разу йти з села до міста.

+  2) Невдовзі дісталися лісу. Звідки не візьметься ведмідь.

  3) Один з приятелів, ледь його забачивши, кинувся до високого дерева і вмить заховався за товстим стовбуром.

  4) Другий ішов попереду й розглядався по боках.

+  5) А коли помітив звіра, було вже пізно.

+  6) Чоловік упав додолу та прикинувся неживим, бо знав – ведмідь не чіпає мертвих.

+ 7) Ведмідь підійшов до чоловіка, тихенько нахилився над головою, обнюхав і подався своєю дорогою.

   8) Підвівся чоловік радісний, що врятувався від ведмежих обіймів.

 +  9) А приятель усе те бачив з дерева і коли оговтався, зліз із дерева, підійшов та й каже: «Дуже радий, що ти врятувався».

+ 10) Розкажи, що тобі шептав на вухо бурмило?

11) Сказав, що ти – дуже хороший товариш. 

+ 12) Адже друзі пізнаються в біді.

 

У кого всі відповіді правильні молодці,уважно слухали байку. Всі інші теж добре працювали, але надалі будьте уважніші.

( слайд 31)

 8)Повторне читання байки.

-Читання байки вголос „ ланцюжком”.- Зверніть увагу на будову байки: зачин, основну частину і кінцівку.

 

Читання тексту «естафетою». (Естафету продовжує  – ведмежа)

— Про що хвилювався один із приятелів, вирушаючи в дорогу?

— Що на це відповів інший?

— Що зробив перший приятель, побачивши ведмедя?

— Чи попередив про небезпеку свого товариша?

( слайд 32)

9.Фізкультхвилинка

Релаксація.

-   Заплющіть  очі.  Намагайтеся  уявити  собі  радість,  щастя,  друга.  Опишіть  його  портрет.  Яка  риса  вашого  друга  для  вас  найголовніша?

 ( слайд 33)

12.Аналіз змісту байки з елементами вибіркового читання.

– Про що хвилювався один із приятелів, вирушаючи через ліс в дорогу?

  – Прочитайте, що йому на те відповів інший.

   Що зробив перший приятель, побачивши ведмедя?  Чи попередив про небезпеку свого товариша?

А тепер згадайте другого приятеля.

—Чому другий приятель прикинувся неживим?Зачитайте   Прочитай, як він почувався після цього? (Підвівся чоловік, нажаханий, блідий, не вірячи самому собі, що врятувався від ведмежих обіймів.)

13.Читання байки за особами.

Робота з діалогом.

— Що робили приятелі, ідучи лісом?(Розмовляли між собою)

А як називається розмова між двома людьми у вигляді питань та відповідей?

( слайд 34)

Діалог – це   розмова між двома людьми у вигляді питань та відповідей.

 10. Робота над вдосконаленням техніки читання  та  розвитком  уважності,  зосередженості.

а) Гра “ Кидок -засічка”(читання тричі по 30  с.)

б) Гра “ Хто швидше’’.

     Порахуйте, скільки разів у байці зустрічаються слова приятель і ведмідь.  (6  разів.)

в)  Гра  «Виправ  помилку».

  • Трьом  приятелям  випало  одного  разу  йти  вкупі  з  міста  до  села.
  • Невдовзі  дісталися  приятелі  річки  й  пішли  попід  густими  лозами.
  • Вовк    підійшов  і  вгледів  його. 
  • Ну,  а  тепер  розкажи,  що  тобі  сказав  на  вухо  ведмідь?

 ( слайд 38)

     Прочитайте мораль байки мовчки. Яке з раніше опрацьованих прислів’їв є мораллю цієї байки? (Друзі пізнаються в біді. )

14)Робота з прислів’ями .

— До якого жанру усної народної творчості можна віднести цей вислів?

(Це прислів’я )

— Які ще слова байки стали прислів’ями?

( слайд 38.1)                     ( слайд 38.2)            ( слайд 38.3)

(Рятувати власну шкуру, друзі пізнаються в біді, ти ба який розумний?)

Знайдіть і зачитайте,які слова розкривають мораль байки?

(Ніколи не ходи нікуди з при­ятелями, які в скруту кидають тебе самого і чимдуж; тікають, рятуючи власну шкуру.)

—Давайте доберемо  інший заголовок відповідно до моралі байки.

А у цьому нам допоможуть прислів’я.(на партах)

Робота в групах

Завдання:  вибрати прислів’я, яке найточніше передає головну думку байки, обґрунтувати свій вибір.(ПОТІМ ВИВІШУЄТЬСЯ НА ДОШКУ)

1 група

Людина без друзів – що дерево без коріння.

Як прийде туга, пізнаєш друга.

2 група

Нових друзів май – старих не забувай.

В лиху годину пізнаєш вірну людину.

3 група 

Дружба – найбільший скарб.

Друг боягуз – гірше ворога.

( слайд 39)

15)Робота за ілюстрацією.

Розгляньте ілюстрацію у підручнику.

— Якими словами з байки можна підписати малюнок? Зачитайте.

        (Ведмідь підійшов і вгледів його. Тихенько нахилився над головою. Чоловік затамував подих. Обнюхав його ведмідь, бачить — не дихає, то й подумав, що мертвий,і подався своєю дорогою.)

16)Робота над  удосконаленням  техніки  читання.

( слайд 40)

б) Вправа «Старт – фініш»

(«Старт» - початок речення, «фініш» - кінець.Учні повинні швидко знайти його. Хто перший знайшов, той зачитує все речення.)

Один із приятелів….

Другий ішов….

І чоловік упав….

     Обнюхав його ведмідь ….

Підвівся чоловік,…

     Дуже радий,….

     І він має ….

17.Робота в групах.

( слайд 41)

Робота з фразеологізмами.

Підібрати, якому епізоду байки відповідає даний вам фразеологізм. Пояснити свій вибір.(завдання приносить герой байки)

1 група

- як сніг на голову (ведмідь з’явився раптово);  - ведмідь

2 група

- брати ноги на плечі (перший приятель втік);   -1 приятель

3 група

- ніживий, німертвий (дуже переляканий другий чоловік);  - 2 приятель

VI.Підсумок уроку

—Яку байку ми читали на уроці?

— Хто є автором прочитаної байки?

— Що автор хотів показати своєю байкою?

— Яка мораль байки?(Друзі пізнаються в біді)

-Чи сподобався вам наш сьогоднішній урок?

-Який у вас настрій підніміть смайлики?

Чи справдилися ваші очікування? 

VІІ. Оцінювання Свої оцінки ви знайдете у щоденниках

( слайд 42)

VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

— Оберіть з-поміж трьох завдань найбільш цікаве для вас.

1. Прочитати байку (с. 116–118). Переказувати.

2. Прочитати і продовжити байку.

3. Скласти байку «Як мої друзі потрапили у халепу».

Рефле′ксія

Гра «Клубочок »

—Яким, на вашу думку, повинен бути справжній друг?(дітям в руки дається клубочок і кожен називає 1 рису справнього друга)

 Утворюють коло друзів.

( слайд 43 )готовий допомогти

Щирий хоробрий         скромний

Сміливий мудрий безкорисливий

                         надійний

справедливий справжній друг чуйний добрий

 

чемний добродушний веселий відвертий

ласкавий щедрий     розумний   милосердний

Діти стають в коло.

Заплющте очі.Уявіть у своєму серці вогник добра, ніжності,дружби. Уявіть як він збільшується ,його сила переходить у вашу долоньку,а далі передайте цей вогник у долоньку того,хто стоїть поруч.У вас утворилося коло справжніх друзів.

( слайд 44 )

Усміхніться один одному. Спробуйте завжди дарувати один одному тільки добро

дружбу.( слайд 45 ) 

 

docx
Додано
1 грудня 2023
Переглядів
277
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку