Урок. Презентація. "Теплові явища"

Про матеріал
Професійно спрямований урок з теми "Теплові процеси" для учнів І курсу професійно - технічних училищ з професії "Кухар"
Перегляд файлу

Розв'язування задач по темі «Теплові явища»

Мета: закріпити знання з теми «Теплові явища», продовжити формування вмінь і навичок учнів розв’язувати фізичні задачі, застосовуючи набуті знання, виховувати інтерес до предмету, в зв’язку з обраною спеціальністю «Кухар»

Формування ключових компетентностей:

*основні компетентності у природничих науках і технологіях;

*інформаційно-комунікативна компетентність;

*математична компетентність;

*уміння вчитися впродовж життя

 

 

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Вправи друзі дають більше, ніж хороший природний дар.

Альберт Ейнштейн.

 

Усміхніться всім навколо: небу, Сонцю, добрим людям,

І тоді обов’язково наш урок цікавим буде.

„Ніколи не беріться за наступне, не засвоївши попереднього” – застерігав відомий фізіолог І.П.Павлов. То ж давайте перевіримо, як ви засвоїли матеріал попередніх уроків.

ІІ. Розминка.

Вправа «Хто більше слів знайде у слові?»

Учням пропонують фізичні терміни (слова). З цього слова потрібно скласти інші слова, не використовуючи нових літер.(пароутворення і  кристалізація)

Пароутворення: пара, рот, утворення, реве, рапорт, варення, роутер.

Кристалізація: кристал, рис, сир,Ліза, кріт, лист, літак

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Установіть відповідність між тепловим процесом, який відбувається з певною речовиною, і формулою для визначення кількості теплоти, що виділяє речовина в ході цього процесу.

1. Вода в морозильній камері перетворилася на лід.

2. Господар запалив дрова в каміні.

3. Над чайником утворився пар.

а)         

б)    

в)     

г)

Відповідь: 1 – а; 2 – в; 3 – б.

 

Вправа «Розшифруй»

За першою та останньою літерами учням необхідно розшифрувати фізичний термін, дати його визначення і пояснення.

  1. «в-я», «к-я», «п-я».
  2. «к-я», «п-а т-а п-я», «від чого залежить т-а к-я».
  3. «к-я», «а-і  с-и р-и», «а –і т-а».
  4. «п-я», « від чого залежить ш-ь в-я», «т-і т-а».

Розшифровка

  1. Випаровування, кипіння, пароутворення.
  2. Конденсація, питома теплота пароутворення, від чого залежить температура кипіння.
  3. Кристалізація , агрегатні стани речовини, аморфні тіла.
  4. Плавлення, від чого залежить швидкість випаровування, властивості твердих тіл.

ІV. Узагальнення та систематизація навичок.

Учням задані вправи логічного характеру. Діти працюють за принципом « Один за всіх, і всі за одного».

1 завдання «Господарочки»

  1. Пояснити, як відбувається кругообіг води у природі.
  2. Для чого каструлю  накривають кришкою?
  3. Щоб скоріше охолола вода в каструлі, краще поставити її на лід, чи покласти лід-зверху на кришку?

2 завдання«Група МНС»

  1. Навіщо хворому з підвищеною температурою прикладають вологу серветку із розчином оцту? (щоб знизити температуру тіла)
  2. Навіщо на спортивних змаганнях спортсменам місце травми «заморожують, поливаючи його рідиною, що легко випаровується?(зменшити  приплив крові до травмованого місця)
  3. Чому потіння рятує організм від перегрівання? (при потінні виділяється кількість теплоти, яка захищає організм від перегріву)

3 завдання «Екстримали»

  1. У фінській сауні можна витримати температуру 1000 - 1200 , а в українській лазні лише 800. Чому? (мала вологість, в українській  лазні велика)
  2. Чому чай іноді наливають у блюдечко? (площа поверхні більша)
  3. Чому в спеку слід пити зелений гарячий чай? (щоб зрівноважити температуру зовнішнього і внутрішнього середовища)

Елементи народознавства.

з  елементами народознавства в нас працювали «Дослідники».

Якщо вночі іній – вдень сніг не йтиме.

Іній утворюється в холодну пору року, коли температура стає нижче 00С після ясної ночі. З’являється іній на поверхні рослин, будинках, на поверхні снігу, коли після морозних днів настає потепління. Якщо тепле і вологе повітря стикається з дуже холодним предметом, воно швидко охолоджується і надлишок вологи осідає у вигляді кристаликів льоду. Якщо предмети не дуже вологі, спостерігається конденсація вологи у вигляді краплинок води. Ця прикмета є прогностичною. Якщо вночі з’являється іній, ніч була без хмар, або майже без хмар, це означає, що сніг не випаде.

Іній на деревах – до морозу,  туман - буде відлига.

Паморозь ( в народі називають іній)- білий наліт пухких снігових кристалів на гілках дерев, дротах, кущах. Виникає при морозі, тумані і слабкому вітрі. Водяна пара, що знаходиться в повітрі при певній температурі стає пересиченою і її надлишок перетворюється у кристалики льоду на різних предметах, які є найбільш охолодженими. Водяна пара швидко охолоджується, а слабкий вітер цей процес посилює, сприяючи перемішуванню повітря. Вітер підводить до охолоджених поверхонь чергову порцію вологого повітря і кількість кристаликів зростає. Туман взимку виникає тоді, коли з півдня приходить вологе повітря, а у місцевості куди повітря прийшло, тривалий час стояли морози. Стикуючись із снігом, холодною поверхнею, вологе повітря охолоджується знизу, краплини вологи конденсуються, утворюючи туман. Поява туману взимку означає, що з півдня надійшло тепле повітря, а значить буде потепління і відлига. Отже, ця прикмета прогностична.

. (площі поверхні)

 

Запитання для фізкультхвилинки.

(Якщо відповідь «так » ви встаєте, якщо відповідь «ні» сидите.)

  1. Кристалізація –це процес переходу речовини з рідкого стану в твердий ? (Так)
  2. Під час кристалізації температура речовини змінюється? (Ні) – змінюється.
  3. Одиниця вимірювання кількості теплоти Вт (Ні)
  4. Питома теплоємність речовини вимірюється в дж/кг*С ? (Так)
  5. Конденсація –процес переходу речовини з газоподібного стану в рідкий (Так).
  6. Робоче тіло –це газ ,який виконує роботу в процесі  свого розширення. (Так)
  7. Будь –яка теплова машина складається з трьох основних частин : нагрівника,робочого тіла та двигуна. (Ні)- холодильника.
  8. Одиниця вимірювання коефіцієнта корисної  дії кілограм ? (Ні) - %
  9. Плавлення – це процес переходу речовини з твердого стану в рідкий ?(так )
  10. Паливо буває твердим,рідким і м’яким ?(Ні) –газоподібним

 

Розв’язування розрахункових задач

  1. Яку кількість теплоти треба витратити, щоб перетворити лід масою 2 кг, що має температуру – 200С, на пару з температурою1000С?

m =2 кг Q   = Q1+ Q2     

t0=-200С Q1= m с(t- t0)

t=1000С Q2= m r

с=2100дж /кг0С Q1= 2×2100× (100- (-20))= 504000Дж

 r =330000Дж/кг           Q2  = 2 ×330000=660000Дж          

 

Q   -? Q=504000+660000=1164000Дж =1164кДж.

Відповідь  1164 кДж.

 

 

 

 

  1. Яка кількість теплоти виділяється внаслідок конденсації 2 кг водяної пари?

Дано:

Розв’язання

 

Відповідь:

 

3. Яку кількість срібла можна розплавити, якщо йому надати 435 кДж тепла. Початкова температура срібла 962 °С.

Дано:

Розв’язання

Відповідь:

 

4. Яку кількість теплоти потрібно затратити, щоб 3 кг міді за температури 30 °С нагріти до температури плавлення та розплавити?

Дано:

Розв’язання

– нагрівання

– плавлення

Підставимо формули (2) і (3) в рівняння (1):

 

Відповідь:

 

 

 

  1. Кросворд     Тепловий рух
  1. Прилад для вимірювання температури.(термометр)
  2. Величина, одиниця вимірювання якої така ж, як і кількості теплоти.(енергія)
  3. Старогрецький філософ.(Епікур)
  4. Спеціально обладнана яма для зберігання, охолодження продуктів.(льох)
  5. Паливо,  питома теплота згорання якого дорівнює 3,8 МДж /кг.(порох)
  6. Один із видів теплопередачі (теплообміну). (теплопровідність)
  7. Машина для перетворення внутрішньої енергії в механічну. (двигун)
  8. Речовина, для нагрівання 2 кг якої на 20С потрібно 3680Дж теплоти. (алюміній)

 

 

1

 

 

 

 

 

 

Т

 

 

 

2е

 

 

Р

 

 

 

 

 

3

П

 

 

У

 

 

 

4л

 

 

х

 

 

5

 

 

О

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

В

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

И

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

Й

 

 

 

V. Підбиття підсумків

Інтерактивна  вправа «Результат»

Учні по черзі роблять висновок про те, чого вони навчилися на уроці, якого результату досягли.

VІ. Домашнє завдання. §27. Вправа 25 №1,2.

А тепер  давайте  відгадувати загадки. (Додатково)

1.Подорожуючий зайшов у квартиру господині і через 2 хв сказав: «Шановна господине, у вас на кухні кипить чайник». Як він зробив цей висновок, якщо кухні він не бачив?

2. «Млинці добрі тоді, коли вони гарячі», — сказала господиня подорожуючому. «Щоб довше зберегти їх гарячими, я ставлю їх на плетений з дроту підніс». «Краще їх поставити на дерев'яну підставку», — сказав подорожуючий. Завдяки чому він зробив такий висновок

3. Поясніть, з точки зору фізики теплових явищ, назву і роботу речей, які зустрічались групам подорожуючих на шляху. Він повинен взяти на столі цей прилад і назвати теплові процеси, які з ним пов'язані, розказати про них. За це від одержує стільки балів, скільки процесів назвете і прокоментуєте. (На столі знаходяться такі прилади: чайник, термос, масляний єлектронагрівач, калориметр, каструля, праска, електроплитка)

4. На чашках терезів зрівноважено стакан з холодною водою і такий же стакан з гарячою водою. Що ви побачите через деякий час і чому?

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, Розробки уроків
Додано
4 жовтня 2021
Переглядів
3656
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку