Клас : 6-А
Тема уроку. Узагальнення та систематизація матеріалу з теми «Прикметник»
Мета уроку:
повторити, систематизувати та поглибити знання учнів про прикметник як частину мови;
формувати вміння розпізнавати та, визначати морфологічні ознаки прикметників, з'ясовувати їх синтаксичну роль та роль у мовленні;
розвивати комунікативні уміння, навички вживати прикметники в усному та писемному мовленні, сприяти збагаченню образного мислення шестикласників.
удосконалювати навички роботи в групі
виховувати шанобливе ставлення до рідної мови,
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань
Форма проведення: інтелектуальна гра з елементами квесту
Обладнання: роздатковий матеріал, ТЗН, демонстраційний матеріал, роздатковий матеріал, сигнальні картки ,тести, ментальна карта,
Методи, прийоми, форми роботи: «Незакінчене речення», робота в парах, групах, проблемно-пошуковий метод, метод спостереження, дослідження, лінгвістичного експерименту.
Елементи особистісно-орієнтованого навчання(ОЗОН): цілевизначення «Мої очікування», групова робота, рефлексія, само-, взаємооцінювання, інтерактивна вправа (інтелектуальна розминка, бліц-опитування, лінгвістичний експеримент).
Хід уроку
Слово вчителя.
То ж вітаю усіх, хто сьогодні прийшов на урок
Вітаю тих, хто вважає себе патріотом!
Тих, хто любить футбол чи можливо танцювати , співати.
Вітаю тих, хто сьогодні похапцем схопив портфель і прибіг на уроки до рідної 69 школи , щоб із собою забрати краплинку зерна істини.
Я прошу Вас, аби ви привітали один одного щирими посмішками.
ІІ.Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми та мети уроку.
Слово вчителя.
У-УВАЖНИМИ
Р-РОЗУМНИМИ
О-ОРГАНІЗОВАНИМИ
К-КМІТЛИВИМИ
Скажіть, будь-ласка, якою частиною мови є ключові слова девізу. (ПРИКМЕТНИК)
Працюємо мобільно, щоб більше встигнути на уроці.
Давайте з вами розгадаємо таємницю, з якою метою ми сьогодні проведемо цей урок, які завдання ми поставимо перед собою на уроці, дивлячись на тему.
( Можливі відповіді дітей: повторити все про прикметник, згадати морфологічні ознаки та синтаксичну роль прикметника, правильно вживати прикметники в мовленні, закріпити правопис прикметників, виконувати практично завдання)
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Слово вчителя
(Слайд 3) Пропоную вам розгадати ребус.
Так, це Святий Миколай, до речі, його ім’я в перекладі з грецької означає «перемога нороду» знають його в усьому світі, лише називають по різному: Міколай, Міклаш, Сейнт Ніколаус, Сантаклос, Пер-Ноель, Фадер Крісмас.
-Сьогодні до нас завітають деякі з них із завданнями, які вони для вас підготували.
Першим у нас в гостях побуває дідусь з України - Святий Миколай ,
( виставляю фото) хочу нагадати, що в порівнянні з Дідом Морозом, Святий Миколай не вигаданий казковий персонаж, а легенда української історії.
У ніч з 18 на 19 діти засинали з надією, щоб, прокинувшись, знайти подарунок під подушкою.
У нас подарунки у вигляді запитань Отже, обираємо подушечку із завданням, читаємо запитання і даємо повну відповідь.
Вправа «Чиста дошка»
1.Яка самостійна частина мови виражає ознаку предмета?
2. Назвіть морфологічні ознаки прикметника.
3. Яку синтаксичну роль виконує прикметник?
4.Які є групи прикметників за відмінюванням?
5. Продовжити речення :……. прикметник у реченні пов’язується з…..(іменником)
6.На які групи за значенням поділяються прикметники?
7 Від яких прикметників можемо утворити вищий та найвищий ступінь порівняння ?
8 Оберіть слово від якого можна утворити ступінь порівняння: веселий,предобрий
Аргументуйте відповідь правилом.
9.Назвіть форми прикметника.
9.Коли не з прикметниками пишемо разом?
10.Яка особливість написання складних прикметників разом?
11.Поясніть написання складного прикметника білий-білий.
12. Назвіть орфограму у слові туманний
13.Коли пишемо е у суфіксах -ев ?
14.Які особливості написання суфіксів –еньк-.,–есеньк- , -ісіньк-
Молодці, ви дали всі відповіді на запитання.
ІV. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь з теми.
Слово вчителя
Наступний гість до нас завітав із Нідерландів на ймення Сінтерклаас, традиційно зустрічають 6 грудня, приїздить у Нідерланди на пароплаві з далекої Іспанії,
Представник із Нідерландів приготував вам завдання і розмістив їх ось у цій шкарпетці . Пропонує вам побувати у ролі словесного художника.
Гра «Асоціація»
Завдання: Вам необхідно до назв предметів, яка зображені на малюнку підібрати прикметники та узгодити в роді числі та відмінку, розподіливши так, як пропонує автор підручника українська мова О.Заболотний на ст.69
Якісні Відносні Присвійні
Маленький олівець ч.р |
свічка воскова ж.р |
Мишачий хвіст ч.р |
Великий шимпанзе ч.р |
Ранець-шкільний ч.р |
Андріїв телефон ч.р |
Холодне морозиво с.р |
Ваза кришталева ж.р |
Батьків автомобіль ч.р |
Смачне меню с.р |
Металевий паркан ч.р |
Орлиний клюв ч.р |
Визначте рід .
Проблемне питання: В українській мові закінчення прикметника залежить від іменника. А є мови , в яких прикметник не залежить від іменника і не мають закінчень. Як ви думаєте, яка це мова?( АНГЛІЙСЬКА)
Наступний гість завітав із Польші на ймення Міколай ходить в одязі єпископа із золотим посохом. Польські діти до 6 грудня вішають повсюди білі шкарпетки або черевички з надією отримати подарунок.
Польський Міколай пропонує виконати наступне завдання:
Вправа «Морфологічний теніс», вправу виконуємо усно ( У вас на столах знаходяться червоні та зелені кружечки-ракетки , ви повинні відбити зеленою ракеткою слово, яке утворює ступені порівняння, червоною відбиваєте прикметник, від якого не можна утворити ступені порівняння.
|
|
тихесенький західноукраїнський |
веселий смачний |
мишачий босий |
добрий милий |
жовтогарячий старезний |
рідний великий |
Кисло-солодкий український |
високий поганий |
батьків, лисяча, |
темний дорогий |
Утворіть усно ступені порівняння до слова дорогий – дорожчий, більш дорогий – найдорожчий, найбільш дорогий
Слово вчителя.
Утворити може кожен! А от знайти помилку….сумніваюся.
2.Вибачте, хотів написати краткіший лист, а вийшов довжкіший.
3.Заздрість – якнайбільш огидніше з усіх відчуттів.
Відповідь , найкоротший, найдовший, найбільш огидне
Слово вчителя
Зі свята Миколая в містах починали працювати передноворічні ярмарки.
Я пропоную вам відвідати незвичайний ярмарок - ярмарок людських чеснот.
Наступне завдання, яке пропонує представник Франції на встановлення відповідності ( З’єднати правило та приклад написання не з прикметниками)
Завдання – «Займи позицію»
1(Не)щадний, (не)впинний |
|
А Пишемо разом якщо прикметник у сполучені з не означає одне поняття(можна дібрати синонім) |
2(не)високий, (не)малий, не(глибокий), (не)багатий |
|
Б Пишемо окремо якщо до прикметника є протиставлення |
3(не)злий , а добрий
|
|
В Пишемо разом якщо без не не вживається |
4Учні виконували аж ніяк (не)складні завдання |
|
Г Пишемо разом якщо у складі є префікс недо-, який означає дію у неповній мірі: |
5(не)дозрілий |
|
Д Пишемо окремо , якщо перед прикметником стоять слова далеко, зовсім, аж ніяк, ні до чого |
6 Це озеро (не) глибоке |
|
Е Пишемо окремо якщо прикметник виступає присудком, а словом не заперечується ознака , виражена цим прикметником |
На виконання 2хв .Обміняйтесь зошитами і перевірте виконання завдання за ключем який з’явиться на екрані
5Слайд 1В, 2А, 3Б, 4Д. 5Г, 6Е
А для вас він приготував Інтерактивне завдання «Утвори й обґрунтуй»
6Слайд …….
Утворіть від сполучень складні прикметники, обґрунтуйте правила їх написання.
Кароока ( утворені від залежних одне від одного слів, можна поставити питання)
Зелено-жовтий (утворені від рівноправних слів)
Легкоатлетичний (утворені від залежних одне від одного слів, можна поставити питання)
Дев’ятиповерховий (утворені від залежних одне від одного слів, можна поставити питання)
Південно – східний утворені від рівноправних слів складні назви проміжних сторін світу)
Гарно впорались молодці.
Слово вчителя.
Творча робота в парах. Лінгвістичний експеримент «Стань автором» дібравши влучні прикметники, записати правильні відмінкові закінчення)
То було дуже-дуже давно. Жив в однім краю, служив Господу Богу і людям єпископ Миколай. Усі знали, який він …….та…….. Ще змалечку він ніколи не проходив повз ……….горе. Був …..і …….. Шанував своїх батьків. Молився, щоб у світі люди були……..,…… ,……… .)
(Слова для довідки: щедрий, добрий, тихий, незлостивий, справедливий добрий, милосердний, людський ).
Тихим – прикметник, п.ф. тихий ; якісний, повна ф., Ов., ч.р., одн., якісний, означення .
За свідченням учених, за кількістю в мові прикметники посідають третє місце після іменника та дієслова. А тепер вилучіть прикметники і прочитайте текст без них.
Що втрачається?
Поясніть, яка ж роль прикметника у мовленні?
- Прикметники допомагають давати ознаки предметам, змальовувати картини природи. Роблять мовлення змістовним, виразним.
ПРИКМЕТНИКИ надають мовленню точності та виразності.
Слово вчителя.
- Монгольський представник Увлінн Увгун уособлює образ головного пастуха Його зображують у довгій волохатій шубі і великій шапці з рогами. Саме від нього залежить, чи буде вдосталь молока і м’яса на святковому столі. Дуже любить, щоб наступний рік був багатим.
-А ми зараз перевіримо на скільки ж ви багаті своїми знаннями, тому виконаємо тестову перевірку знань на листочках. Обводимо правильні відповіді ( виконання тестів )
1.Укажіть рядок, у якому всі прикметники лише м’якої групи
А ранній, могутній, синій, ближній
Б Охрімів, сніжний, кислий, ранній
В столітній, зелен, однорідний, достатній
Г кислий, знайомий, основний, могутній
Укажіть рядок, у якому прикметники складеної форми найвищого ступеня
А найбільш скромний, найменш повороткий, якнайвродливіший
Б найбільш компетентний, найменш ситий, більш відвертий
В найменш щирий, найбільш рідний , найбільш доброзичливий
Г якнайчіткіший, найменш сильний, найменш ситий
3.Укажіть рядок, у якому всі прикметники якісні короткої форми
А темная нічка, сизокрил голуб, медовії ріки
Б повен сад, ясен день, молод козак
В прекрасний юнак, благословен навіки, красен козак
Г зелен парк, святая вода, пишний сад
4.Укажіть рядок, у якому всі прикметники пишуться із суфіксом –ев(-єв)
А марш..вий, фланел..вий, мармур..вий
Б сторож..вий, калин..вий, тюл..вий
В алич..вий, дощ..вий, гел..вий,
Г груш..вий, плюш..вий, настро..вий
5.Укажіть рядок , всі прикметники пишуться з буквосполученням –нн-
А туман..ий, осін..ій, телефон..ий, лимон..ий
Б зорян..ий, дерев’ян..ий, журавлин..ий
В кін..ий, півден..ий, цеглян..ий, змін..ий
6.Укажіть рядок, у якому від усіх іменників прикметники утворюються за допомогою суфікса –цьк
А Одеса, Вінниця, Хортиця
Б Сосниця, Овруч, Яблуниця
В Словаччина, Волинь, Запоріжжя
Г Острог, Івано- Франківськ, Дніпро
Обміняйтеся листочками з товаришем та перевірте правильність виконання. Відповіді на екрані (..слайд 7)
За кожну правильну відповідь 2 бали. Поставили внизу оціночну.
Добре. Отже, хто впорався на 10 -12, хто на 7-9
Молодці , швидко та результативно впоралися із завданням .
Погляньте на ментальну карту та додайте останні відомості, про які ми ще не згадали на уроці.
Слово вчителя.
Останній дідусь, який до нас сьогодні завітав ,з Фінляндії Йоулупукі, він завжди хоче дізнатися, Що? Де? Коли? Як? відбувається. А я хочу дізнатися, чи досягли ми мети уроку?
(СЛАЙД 8) Продовж одну із фраз.
Учні по ланцюжку висловлюють про значущі для них цінності уроку:
Сьогодні переконався …
Було цікаво…
Було складно…
Я зрозумів, що…
Тепер я зможу…
Я навчився…
У мене вийшло …
Я зміг…
Мені сподобалося ...
Мене надихнуло ...
Я відчув що…
Підсумок уроку Вербальне оцінювання:
Працьовиті
Розумні
Ич, які гарні,
Кмітливі
Мудрі
Енергійні
Творчі
Наполегливі
Ич, який дружний
Колектив
Роботи на картках не забудьте підписати та здати . Працювали на уроці на високому рівні….. на достатньому……, треба повторити…….
Отже записуємо домашнє завдання:для тих, хто хоче отримати 10-12 балів користуючись ментальною картою знань «Прикметник», скласти усне повідомлення на лінгвістичну тему.
Для тих , хто хоче отримати до 9балів виконати вправу 277 друге завдання. Вам потрібно виписати три словосполучення «іменник + прикметник» визначити групу прикметників за значенням рід, число та відмінок.
На уроці ви виконали чимало різноманітних завдань, а найголовніше - додали ще більше знань у свою скарбничку мудрості, а розмаїття прикметників збагатило ваше мовлення, зробило його милозвучнішим.
Урок закінчено. Дякую.
( Наша мова .( калинова) , і …..(ласкава) , і …..(медова), і….( багата),і …(не бідна), - ось що мова наша рідна».
. « Загадкова»