Тема: Втілення краси весняної природи у вірші Г.Гейне «Задзвени із глибини»
Мета: формувати літературні компетентності: вчити учнів працювати з фактами біографії поета; розуміти відмінності поетичного тексту від прозового; розвивати навички виразного читання та аналізу поетичного твору, вміння знаходити у вірші образи-символи і поетичні тропи, пояснювати їхню роль у розкритті авторського задуму, логічно висловлювати свою думку; розвивати критичне мислення, творчу уяву, вчити малювати словом; підвести учнів до розуміння краси весняної природи, гармонійної єдності природи і людини у вірші “Задзвени із глибини …”, виховувати естетичні смаки та любов до природи.
Тип уроку: засвоєння знань та формування умінь і навичок; урок-практикум.
Епіграф:
Люби природу не як символ
Душі своєї,
Люби природу не для себе,
Люби для неї.
Вона — не тільки тема вірша
Або картини,—
В ній є висоти незміримі
Й святі глибини.
У неї є душа могуча,
Порив є в неї,
Що більший над усі пориви
Душі твоєї.
Вона — це мати. Будь же сином,
А не естетом,
І станеш ти не папіряним,—
Живим поетом!
М.Рильський
Перебіг уроку
1. Організаційний момент
2. Вступне слово вчителя. Мотивація навчальної діяльності
Ми з вами продовжуємо вивчати тему «Природа і людина» і знайомитись із ліричними творами видатних поетів Європи.
Так, діти, працюючи над змістом віршів Д.Кітса «Про коника і цвіркуна», Й.В.Гете «Нічна пісня мандрівника», ми з вами побачили, як хвилює й надихає поетів природа, чарує і викликає бажання творити. Так було і з Генріхом Гейне СЛАЙД. Творчість цього німецького поета давно вже подолала кордони і відома у всьому світі. І сьогодні ми відкриємо чарівну сторінку його поезії, на крилах його лірики перенесемося в романтичний світ переживань, прагнень, кохання і гармонії. Ми познайомимось із віршем «Задзвени із глибини», спробуємо зрозуміти, в чому бачив красу і неповторність поет, які художні засоби використав для того, аби досягти гармонії у передачі побаченого, відчуємо мелодійність поезій Гейне. Дуже хочеться, аби створені поетами-класиками картини природи допомагали сучасним дітям розуміти її, любити і берегти. Про це епіграф нашого уроку СЛАЙД.
Отож, спробуємо проаналізувати ще одну поезію – вірш Г.Гейне «Задзвени із глибини», розкрити його символіку, визначити засоби художньої виразності і їх роль, попрацюємо творчо і сумлінно.
3. Літературний практикум
Але щоб успішно працювати сьогодні з віршем Гейне, нам слід налаштувати свої душі на поетичний лад, адже поезію людина сприймає дещо інакше, ніж прозові тексти. Проведемо невеличкий практикум: я прочитаю вам два тексти, які змальовують одне й те саме: Різдвяну святкову ніч, а потім визначимо, у який спосіб два автори підійшли до її зображення.
«Останній день перед Різдвом минув. Зимова, ясна ніч настала. Глянули зірки. Місяць велично виплив на небо посвітити добрим людям та всьому світові, щоб усім було весело колядувати й славити Христа. Морозило дужче, як зранку: але зате так було тихо, що рипіння морозу під чоботом чути було за півверсти. Ще ні одна юрба парубків не з'являлась під вікнами хат; тільки місяць зазирав до них крадькома, ніби викликаючи дівчат, що прибиралися та чепурилися, хутчій вибігати на рипучий сніг. ».
«Дріма земля
В снігах повита снами,
Міцний мороз
Ножем наскрізь пройма,
Рипить сніжок
Крохмально під ногами –
Різдвяна ніч і чарівна зима.
Дріма земля
В дзвінкій, грайливій млості,
Закутавшись в сніжинковий мороз,
Але не сплять
Господарі і гості –
Різдвяна ніч, Родивсь Ісус Христос».
Бесіда:
- Що спільного? (однакова тема, опис – пейзаж)
- У чому різниця?
- Чим віршована мова відрізняється від прозової?
Отже, різниця між віршами і прозою полягає в наступному:
СЛАЙД У віршах обов’язково є виражений ритм, а в прозі він не явний, прихований. Рима – відмітна ознака вірша. Вірші дають більш стислу завуальовану головну думку за допомогою образів і метафор, а проза більш описова. Сама форма запису віршів тяжіє до рівних коротків відрізків. Проза записується послідовно, широко і не зосереджена в коротких висловах.
Крім цього, в поетичному тексті, у більшій мірі, ніж у прозовому, застосовуються художні засоби. Повторимо їх, проведемо теоретичну хвилинку, увага на СЛАЙД:
- Як ви зрозуміли з попередніх уроків, яка роль художніх засобів у поетичному тексті? (Вони роблять твір більш виразним, неповторним. Поети використовують їх для змалювання внутрішнього світу ліричного героя, його думок, емоцій, почуттів, переживань, зображення мальовничих картин природи. Засоби художньої виразності дають можливість поезії заграти “живими” барвами. Лише справжньому майстру поетичного слова вдається уміло використовувати художні засоби).
4. Гра: «Впіймай художній засіб» СЛАЙД:
(Учитель пропонує трьом учням вийти до дошки, їх завдання: почувши у запропонованих уривках віршів художній засіб, підняти відповідну картку «Метафора»,«Епітет»,«Порівняння»)
«Вже дозріла червона калина»
«Уляглась на спочинок дорога,
І заснуло вже сонце стомлене»
«Хмарки на небі, як медалі,
Затих, відпочиває ліс»
«У кімнату заходить вечір.
Без запрошення та без стуку».
«Босоніж стежками росянистими
Брів би й брів поміж пахучих трав»
«Зарум’янився день, біг на кожен поріг»
«Перелітний птах у небі синім –
Мов сльозинка тепла на щоці»
«Дихає прозора прохолода,
Верболіз закутався в туман.
З лісу, з поля, з сивого болота
Тихо підкрадається зима»
«Придивися, прислухайся, дух затамуй –
Це не можна в словах передати.
Неповторну красу бережи, не руйнуй!
І не дай їй з планети зникати!»
5. Робота з біографічними даними Г.Гейне
- Ось тепер ми як слід «озброєні» і можемо наблизитись до творчості Гейне. Поет уважав, що кожна людина - це світ, який з нею народжується і з нею помирає. Разом із Гейне народився світ його поезії. Коли поет помирає, то тільки його тіло залишає цей світ, а поезія живе. Що за людиною був Г.Гейне? Як жив? Як створював свої вірші?
Метод «Гронування» СЛАЙД (учні по черзі озвучують певні факти біографії і творчості поета, записані ними на кольорових стікерах, які вони підготували вдома, опрацьовуючи статтю підручника про Г.Гейне, і прикріплюють магнітами на дошці навколо портрета поета; таким чином, слухаючи одне одного, намагаються зробити це в хронологічному порядку).
6. Робота над змістом поезії Г.Гейне «Задзвени із глибини» у перекладі Л.Первомайського
(Виразне читання учнями, обговорення настрою і емоцій вірша)
Задзвени із глибини
Тихої печалі,
Мила пісенько весни, -
Линь все далі й далі!
Линь, дзвени, знайди той дім,
В квітах сад зелений,
І троянду перед ним
Привітай від мене.
Leise zieht durch mein Gemüt
Liebliches Geläute.
Klinge, kleines Frühlingslied.
Kling hinaus ins Weite.
Kling hinaus, bis an das Haus,
Wo die Blumen sprießen.
Wenn du eine Rose schaust,
Sag, ich laß sie grüßen
(Читання вчителем в оригіналі, обговорення того, якою мовою легше сприймається, чому)
- Отже, Природа виступає як жива істота: вона сумує і радіє. Який це художній засіб? Отже, через образ «пісеньки весни» автор передає свої почуття.
Отже, у творі зображено яскраву картину природи, але йдеться, насамперед, про пробудження людської душі. Настрій вірша – бадьорий, радісний і передається він за допомогою спеціальних символів і художніх засобів. Ключова фраза «дзвени, линь, все далі, й далі» спрямовує нас, читачів, до прекрасного світу, де розпускаються троянди, де живе кохання. Герой вірша прагне до того життя, у якому живуть щастя, гармонія, надія.
Пропоную вам зараз самим попрацювати з образами-символами вірша Гейне і дібрати до них свої художні засоби – робота на картках (Додаток)
|
Підбери і запиши ТУТ: 2. Кілька власних епітетів до цього образу-символу (3 бали). 3. Одну-дві власних метафори до нього (3 бали) |
|
|