Міністерство освіти і науки України
Інтегрований урок у 1 класі
«Я досліджую світ»
Тема: «Рослини»
Тема тижня. Для чого потрібні рослини?
Тема дня. Рослини.
Мета. Ознайомити учнів із різноманітним світом рослин, учити порівнювати дерева, кущі, трав’янисті рослини; розвивати спостережливість, логічне мислення, мовлення, пам'ять; виховувати любов до природи.
Очікуванні результати: учні знають ознаки, властиві живій природі, умови, необхідні для росту і розвитку рослини; умітимуть класифікувати рослини на дерева, кущі, трави.
Обладнання: підручник, малюнки рослин, дидактичні матеріали, музичний супровід
Тип уроку: ознайомлення з новим матеріалом
Хід уроку
І. Ранкова зустріч
1. Привітання
Промінь падає в долоні –
Другу усміхнись.
Очі у неба бездонні –
За руки візьмись.
Шелестить над нами листя –
Весело стрибай.
Хвиля мружиться іскристо –
Тож і ти моргай!
Вже метелик не сумує –
З радістю танцюй.
Квіти хтось комусь дарує –
Тож і ти даруй.
2.Групове заняття.
- Ми з вами пограємо у гру «Збери ромашку» (Додаток 1). Перед тим як стати у кола, кожен із вас візьме пелюстку, яка лежить на парті (заздалегідь покласти). Узяли, стали у коло, а тепер подивіться: на звороті пелюстки написана буква. Вам потрібно сказати комплімент, що починається на цю букву, і прикріпити на середину квітки та передати своєму товаришу.
- Я починаю перша: у мене середина квітки і тут написана буква «Р».
- Тетянка сьогодні радісна (передаю далі)
- Ми з вами зібрали квітку, ви всі розумнички! (прикріпляємо на дошці)
3. Щоденні новини.
-Який місяць?
-До якої пори року відноситься?
-Яке сьогодні число?
-Сьогодні на вулиці тепло чи холодно?
-Яке повітря? (тепле, холодне; сильне, слабке, помірне)?
-Який стан неба?
-Чи були сьогодні вранці опади?
4. Обмін інформацією.
-Оленці сподобалася пісня про квіточки і вона пропонує нам її послухати. (прослуховування пісні «Квіточки», слова і музика Алли Бінцаровської) (Додаток 1.1)
-Про шо співається у пісні?
-Назви яких квітів ви запам’ятали?
-З ким порівнюють квіти?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Гра «Що це …?»
Треба відгадати загадки, відповіді записати у кросворд, і ми з вами дізнаємося тему уроку. (Малюнки рослин і кросворд ( кросворд заповнює вчитель). Додаток 2.) (Діти знаходять малюнки рослин у себе на парті і той, у кого дана рослина є прикріплює на дошці)
1.Виросли у лузі сестрички маленькі.
Очі в них жовті, а вії – біленькі. (Ромашка)
2.Із зеленого вівса
В літні дні та ночі,
Дивляться у небеса
Голубенькі очі. (Волошки)
3.На сонечко схожий і сонце я люблю,
За сонцем повертаю голівоньку свою. (Соняшник)
4.Сонечко в траві зійшло,
Усміхнулось, розцвіло,
Потім стало біле-біле
І за вітром полетіло. (Кульбаба)
5.Лист різний із оксамита.
Соком ягідка налита,
А для хворої дитини
Кращі ліки – чай з … (малини)
6.Навесні цвітуть мої свічі,
Заглядають сонцю у вічі,
А під осінь ті свічки
Вдягнуть з голок кожушки. (Каштан)
7.Хто ж ті ягоди не знає,
Від застуди їх приймає.
На кущах вони висять.
І, як маків цвіт, горять.
Тільки це не є малина,
Що за ягода? (Калина)
ІІІ. Оголошення теми уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Робота в групах .
- Нам треба поділитися на групи. Кожен з вас з дерева зірве горіх і сяде за той стіл, якого кольору горіх (горіхи відрізняються за кольорами (Додаток 3)).
- Нещодавно ми з вами ходили на екскурсію у парк. Що нас оточувало? (Нас оточували рослини).
- Які зміни відбулися з рослинами взимку? (На рослинах немає листя, вони стоять голі, вкриті інеєм)
- Хто скаже мені чи всі рослини схожі? (Ні)
- А чим вони різняться? (Є великі з одним стовбуром, а є трішки менші, і в них багато стебел)
- У вас на столах малюнки рослин, вам треба їх розподілити на групи за будовою. Який висновок зробимо? (Додаток 4)
Висновок. Дерево має одне міцне, дерев’янисте стебло – стовбур.
Висновок. У куща кілька міцних дерев’янистих стебел.
Висновок. Трав’янисті рослини мають м’які, соковиті стебла.
2.Робота в парах.
Метод «Прес» (Додаток 5)
Кожна пара отримує малюнок, на якому зображено рослину. Потрібно визначити, до якої групи вона належить, і прикріпити її на відповідне місце на дошці. Потім пояснити, чому саме до цієї групи ви її віднесли. Відповідь за зразком. Наприклад:
3.Робота в групах.
- Далі продовжуємо роботу в групах. Кожен із вас з дерева зірвав горіх , поверніть на інший бік і ви побачите значок.
- У нас три групи «Тепло» , «Повітря», «Паросток»
3.1.Постановка мети дослідження.
- Необхідно дослідити, які умови потрібні для росту і розвитку рослини. Зробити висновки. Для цього я взяла паростки квітки долихос (різновиди в’юнових рослин), порожню склянку, склянку з водою і склянку з ґрунтом.
Група «Паросток» одну рослину поставе у порожню склянку, другу у склянку з водою і третю посадить у склянку з ґрунтом. І протягом 10 хвилин спостерігайте і зробіть висновки, що потрібно рослині, щоб вона не зів’яла.
Група «Повітря» працюватиме з конструктором LEGO, з якого зробить нам дерево чи кущ.
- А зараз повернімося до нашої квітки.
- Що сталося з нашою квіткою при різних умовах? (Квітка, яка була у склянці без води і ґрунту, зів’яла. Квітка, яка була у склянці з водою, не зів’яла, і рослина, яку ми посадили у ґрунт, не зів’яла. З цього ми можемо зробити висновок, що рослинам для росту і розвитку потрібен ґрунт, вода, тепло, повітря, світло, поживні речовини. Тільки в цих умовах рослина буде рости і розвиватися).
4. Фізкультхвилинка.
Гра-вправа може супроводжуватися відповідними фразами, що коментують кожну дію, або створюється ефект австралійського дощу, діти виконують мовчки:
— Чи знаєте ви, який тропічний дощ?
— Піднімається вітер (потираємо руки).
— Падають перші краплини дощу (клацаємо пальцями).
— Почалася злива (плескаємо долонями по стегнам).
— Злива перетворилася на бурю (тупаємо).
— Ось буря стихає (плескаємо долонями по грудині).
— Стихає злива (плескаємо долонями по стегнам).
— Закінчується дощ, падають останні краплі (клацаємо пальцями).
— Шумить тільки вітер (потираємо долоні).
— Австралійський дощ скінчився. Сонце! (Діти підносять руки вгору).
- Діти, такий дощ буде корисний для нашої квітки? (Ні)
V. Закріплення і усвідомлення вивченого матеріалу.
1. Робота з підручником (с. 14)
Читання правила «Запам’ятай»
2. Дидактична гра «Четвертий зайвий».
Треба визначити, яка рослина зайва. (Додаток 4)
3. Розвиток зв’язного мовлення
«Квіти з літер» (Додаток 5)
3. Розвиток логічного мислення.
3.1.Математична галявина (Додаток 6)
Розфарбуйте квіти: з парними числами – жовтим, з непарними – синім.
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
Он повзе мурашка, ось хлюпоче річка.
Не ламай ромашку, не топчи травичку,
В зелені діброва, в китицях калина,
Глянь, яка чудова наша Україна!
Додаток 1
|
|
|
|
|
Р
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
О
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
С
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Л
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
И
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Н
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
И
|
|
|
|||||
Додаток 2
Додаток 3
Додаток 4
Додаток 5
Т Ф
В У Н
Ш
М П
Р Е С
Б
Р М
С А К
Б
Б
А А Р
Ж У
К
І Е С
М О
О
Л І В
Г А
Додаток 6
15 5 7 9 1
2 6 10 8 4
Список використаної літератури