Обладнання : Портрет Гете, таблиця "Ознаки доби Просвітництва“, виставка книг, рефератів, учнівська презентація, ілюстрації Делакруа, Рембрандта, Врубеля, відеофільм. Міжпредметні зв'язки: історія, географія, образотворче мистецтво, музика, українська література. Тип уроку : урок- роздум з елементами проектних технологій
Хто з вас не бував на ярмарку? Вражаюча картина, правда? А уявіть собі ярмарок у невеликому німецькому місті двісті років тому. Гомін, сміх, безліч різноманітних товарів, яскраве вбрання, розваги, радість. У десятирічного хлопчика, який вперше потрапив сюди разом з батьком, очі розбігаються від побаченого: ось пиріжки з зайчатиною, а там – смажений баран, он музики грають, а поряд витанцьовують юні красуні, а ось книжкова лавка. Скільки тут цікавого, незвичного. А це ж що? Та це ж ляльковий театр!
Слово вчителя Отже, як бачимо є твори, без яких неможливо уявити розвиток літератури і життя суспільства. Вони визначають прогрес людства, який виявляється перед усім у духовному розвитку. Саме до таких творів належить і трагедія Гете “Фауст”, яка стала підсумком багаторічних шукань письменника. “Фауст” – складний філософський твір, у якому порушуються важливі проблеми буття людини, її місця і призначення у світі. У центрі нашої уваги на уроці постане головний герой твору, бо саме в образі Фауста втілилися вищі духовні поривання людини. Саме аналіз цього образу допомагає знайти відповідь на проблемне питання “Що є людина на землі?”
Бліцопитування - Представником якої доби є Й.В.Гете? - Назвіть хронологічні рамки доби Просвітництва? -Чому діячів цієї доби називають саме так : просвітники, просвітителі? - Що просвітники вважали найвищим законом життя? - Яке найголовніше гасло доби Просвітництва? - Які основні ідеї просвітництва? ?
Дослідження істориків Доба Просвітництва- це середина 17-18 ст. Загалом, ідеї Просвітництва проростають спочатку в Англії, потім у Франції, пізніше у Німеччині, Італії, та в інших країнах. Найвидатніші німецькі філософи, митці - Кант, Лессінг, Шиллер, Гете – творять нову національну науку і літературу. Просвітники виступили проти гноблення народних мас, проти духовного поневолення людини церквою. Суть епохи характеризує гасло, висунуте просвітниками: "Май мужність користуватися власним розумом!".
За відомим висловом Шиллера, "Гете- це німецький грек", тобто людина, сформована водночас природою, культурою і геніальністю, людина - котра завжди обирала найвищі вимоги та вершини в житті, ставила перед собою найскладніші завдання. Її досвід містить вселюдські ідеї та проблеми, питання і варіанти відповідей на них. Візьміть їх, зробіть своїм досвідом, поміркуйте над тим, хто ми є і для чого в цьому світі живемо… Отже, Гете – просвітник, він належить до тих небагатьох митців, що за життя здобули надзвичайну шану, популярність і славу… .
Метод “Мікрофон” Мікрофон ” надає можливість кожному сказати щось швидко, по черзі, відповідаючи на запитання… Правила проведення такі: говорити має тільки той, у кого ” символічний ”мікрофон; подані відповіді не коментуються і не оцінюються; коли хтось висловлюється, інші не мають права перебивати, щось говорити, викрикувати з місця.
Літературознавчі терміни Трагедія – це жанр драми, в якому відтворені гострі, життєві суперечності, конфлікти, що містять у собі катастрофічні наслідки й завершуються смертю героїв Драматична поема- літературний жанр, який поєднує елементи драми та ліро- епосу, твір, уякому синтезовані драматичні та ліро- епічні засоби відображення дійсності. Для драматичної поеми характерні гостра боротьба ідей, символічність картин та образів, філософська спрямованість, метафоричність, алегоризм, ситуацій, тяжіння, до фантастики, універсалізму, умовності форм.
Інтерактивний прийом „Коло думок” Між Господом і Мефістофелем відбулося парі. Мефістофель збирається довести, що Фауст – “тварина із тварин”, і з упевненістю твердить: “Він буде мій”, бо вважає, що людина не мріє пізнати Істину, а задовольняється малим, “тваринним”. Господь вірить у можливості людини і не боїться програти. - Та чи є вони супротивниками? - Поміркуйте, чому Гете наголошує на дружньому ставленні Господа і Диявола?
Інтерактивний прийом “Гронування” Отже перед нами парі космічного масштабу, а головний тягар ліг на смертного Фауста. За допомогою прийому “гронування” давайте складемо інформаційне гроно “Фауст”, яке б показало нам героя на початку твору. Знайдіть в тексті цитати для підтвердження своїх думок.
Бесіда за питаннями Якою була угода між ними? Якими спокусами випробовує Диявол Фауста ? “Авербахів склеп у Лейпцигу” Мефістофелю довести свою правоту? “Відьмина кухня “ Яким виходить із цього випробування Фауст? Сцена з Маргаритою Чи переміг у цій сцені Мефістофель? “Вальпуржина ніч” Чи вдалося Фаусту залишитися самим собою і не спинитися у своїх шуканнях?
Бесіда за питаннями У 2 частині твору Фауст продовжує рухатися до кінцевого висновку “мудрості земної”. Чим ще намагався спокусити Фауста Мефістофель? Скільки життів мав Фауст? Якою була його мета в кожному житті? Які основні етапи другого життя Фауста? Що недооцінив Мефістофель у Фаусті?
Вічний образ літератури Фауст входить до когорти “вічних образів” як втілення нестримного прагнення людського духу вперед, бажання пізнати своїм розумом усі тайни світу. До речі, вічним образом у літературі є і Мефістофель. Але цей образ стане предметом нашого обговорення на наступному уроці. Але ж трагедія подарувала нам не тільки вічні образи, але й фрази, які стали крилатими висловами, перлинами життєвої мудрості. Послухайте їх німецькою мовою - мовою оригіналу трагедії - та в російському перекладі…
Заключне слово Сподіваюся, що вас зацікавила трагедія Гете "Фауст", ви захочете зрозуміти цей твір глибше. Попереду у вас довге життя, яке не буде рівним і безгрішним. Зазнаєте помилок, злетів і падінь, втрат і відродження. Вічні образи літератури допоможуть вам знайти вихід із складних лабіринтів долі. Не так легко зрозуміти ближнього, якщо не пізнав самого себе. Фауст витратив на це все своє життя. Гете сказав : “Я з тими, хто долає шлях, хто зупинився – той помер”, маючи на увазі духовну смерть. Тільки в русі життя, тільки в русі Істина. Пам’ятайте про це, не зупиняйтеся ніколи у своєму духовному розвитку. Щиро надіюся, що ви відчули через власне я душу доктора Фауста і також шукатимете, як і він, істину життя. Хай вам у цьому щастить.