Розробка уроку зарубіжної літератури у 8 класі на тему: "Заглиблення в людську психологію, поетизація людини та краси її почуттів, оспівування кохання і дружби в сонетах Вільяма Шекспіра"
Заглиблення в людську психологію, поетизація людини та краси її почуттів, оспівування кохання і дружби в сонетах Вільяма Шекспіра (8 клас)
Мета:
Очікувані результати: учень пояснює, що шекспіра вважають геніальним англійським поетом доби Відродження, бо він не мав собі рівних за здатністю заглиблення в людську психологію, її найпотаємніші куточки; опоетизував людину та красу її почуттів; дає визначення поняттю сонет, називає види сонетів; виразно читає та аналізує сонети Шекспіра.
Обладнання: портрет письменника, видання творів, роздатковий матеріал, ілюстративний матеріал, ТЗН
Епіграф: Ти смерті й забутті минеш дорогу
І, відшукавши путь в людські серця,
Вперед ітимеш із віками в ногу,
Аж доки дійде світ свого кінця.
І в день суда ти житимеш у слові,
В піснях моїх, що сповнені любові.
Вільям Шекспір
ХІД УРОКУ
І. Вступна частина
Не просто слухати, а чути!
Не просто дивитися, а бачити!
Не просто відповідати, а міркувати!
Дружно і плідно працювати!!!
3.1. Перевірка домашнього завдання. Інтерактивна вправа «Скриня» (демонстрація зображення предметів, які пов’язані із фактами з життя В.Шекспіра)
а) рукавичка
б) олень
в) актор
г) глобус
д) сокіл
е) знак «?»
є) спис
Яскравою сторінкою в культурі Відродження стала англійська література. І зіркою, яка осяяла її на віки, є великий драматург і поет Вільям Шекспір. Саме про нього і його творчість ми будемо говорити на уроці. Запишіть тему уроку.
Сьогодні у нас на столі фіалка. Кажуть, вона була улюбленицею Шекспіра, його маленькою « дарлінг». Нехай вона стане дарунком душі поета, а вам допоможе відкрити серця для сьогоднішнього уроку.
Ім’я Шекспіра завжди супроводжується епітетами «великий», «геніальний», «неповторний». Він був видатним митцем усіх часів і народів. Даніел Берт, автор антології « Сто кращих літераторів», помістив його ім’я першим у списку світових класиків. Така висока оцінка – визнання поета неперевершеним майстром слова і майстром у відтворенні людських почуттів.
Незабаром після смерті Шекспіра поет Бен Джонсон віддав данину його величі такими рядками:
Ты памятником без могилы стал.
Ты жив еще, покуда жив твой том
И мы для чтенья снабжены умом…
Ликуй, моя Британия! Твой сын
Над сценами Европы властелин.
Не сын он века, но для всех времен!
Ці слова поета виявились пророчими, оскільки кожне покоління знаходить у його творах актуальний для себе зміст, впізнає у шекспірівських героях самих себе. І скільки б не існував світ, твори Шекспіра будуть жити, бо він побачив у людях найголовніше – їх людську сутність.
Минуло понад 400 років, а твори Вільяма Шекспіра не припали пилом історії. Він серед нас, бо і нині його п’єси йдуть з аншлагом у різних театрах світу. Такі шекспірівські персонажі як Ромео і Джульєтта викликають у нас асоціації з образами закоханих, Отелло – з образом ревнивця, король Лір – з образом батька, зрадженого дітьми, образ Гамлета, принца Датського – вважають «вічним» образом у світовій літературі.
Що ж це за людина? Чим вона жила?Які твори писала? Сьогодні на уроці ми поглибимо свої знання про Шекспіра, познайомившись з частинкою його творчості – сонетами. А що ви побачите такого особливого і нового в творіннях Шекспіра, зокрема у його сонетах? Я пропоную вам протягом уроку заповнити асоціативний ряд:
Ш
Е
К
С
П
І
Р
ІІ. Основна частина
СОНЕТ
італійсько – французький англійський (шекспірівський)
(2 катрени і 2 терцени) (3 катрени і один двовірш
з парним римуванням)
4+4+3+3 4+4+4+2
За висловом Дмитра Павличка «сонет – це найменший драматургічний твір». Його драматургічний конфлікт закладений у самій його будові: перший катрен містить у собі тезу; другий – антитезу, а в терценах міститься синтез, тобто розв’язка проблеми.
Форма сонета виявилася надзвичайно гнучкою для вираження різних почуттів. Це можна простежити на прикладі сонетів Шекспіра. Усі його сонети поділяються умовно на три групи:
І. сонети, присвячені другові (1 – 126)
ІІ. сонети, присвячені коханій «смаглявій леді» (127 – 152)
ІІІ. сонети, в яких оспівується радість і краса кохання (153 – 154)
ГРУПА № 1.
Сонет № 66 в перекладах Івана Франка, Дмитра Павличка та Дмитра Паламарчука.
ГРУПА № 2.
Сонет № 116 в перекладі Дмитра Паламарчука.
ГРУПА № 3.
Сонет № 130 в перекладах Дмитра Паламарчука та Міхаеля Чайковського, а також мовою оригіналу.
Визначте коло тем і проблем, які порушує Вільям Шеккспір у своїй поезії.
Данте (на межі епох – Середньовіччя-Відродження) |
Петрарка (Відродження) |
Шекспір (Пізнє Відродження) |
Беатріче |
Лаура |
невідомий білявий блакитноокий юнак, смаглява леді |
італійський сонет (4+4+3+3) |
шекспірівський (4+4+4+2) |
|
оспівують жіночу красу і кохання |
||
відображення краси божества; образ коханої не має індивідуальних рис |
кохання – гріховне почуття |
гімн земній красі; образ коханої не ідеалізований, але все одно прекрасний; любов – вірна опора |
Випереджувальне завдання «Я знаю, що…» Цікаві факти про Шекспіра.
ІІI. Підсумкова частина
Отже, які асоціації виникли у вас з ім’ям короля поезії?
За допомогою канцелярської кнопки визначте на мішень, що знаходиться на дошці ціль «влучення в душу» сонетів видатного англійського поета, драматурга, актора Вільяма Шекспіра.
VII. Домашнє завдання.