Українська мова, 4 клас
ТЕМА. Повторення вивченого про види речень за метою висловлювання або пригоди Питайлика й Відповідайлика в четвертому класі
Мета. Повторити й узагальнити поняття про види речень за метою
висловлювання, формувати загальнопізнавальні вміння розпізнавати види речень за метою висловлювання, правильно їх інтонувати; розвивати творчі вміння побудови речень, різних за метою висловлювання, й окличних речень відповідно до комунікативного завдання та на основі запропонованих схем-моделей.
Тип уроку: урок-гра
Методи : словесні (розповідь, пояснення, бесіда, робота з підручником); наочні (демонстрація таблиць, картин, спостереження, музичний супровід); практичні ( вправи, творча робота, ігри, практична робота).
Обладнання : малюнки ромашки, таблиці, лист, картини природи, ІКТ.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
- Добрий день, діти!
До нас на гостини завітали двоє моїх друзів – Питайлик та Відповідайлик. Але у них чомусь сумний настрій. Давайте їх розвеселимо!
Релаксаційна вправа (створення сприятливої атмосфери)
Весела пісенька
https://www.youtube.com/watch?v=l6IitESvfnY
Чи повеселішали наші знайомі?
Діти, покажіть на квіточці і свій настрій. (Малюють на ромашці посмішку)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Створення проблемної ситуації
- Дорогі школярі, вам на пошту прийшов ребус, виглядає ось як:
Здоровенькі були, четверокласники
Як настрій
Добре навчайтесь
Бажаємо всього найкращого
До зустрічі
(читання електронної пошти) Як ви вважаєте, чи все тут правильно?
2. Розвиток критичного мислення.
Діти висловлюють свої думки, щодо відсутності розділових знаків. Розтавляють відповідні знаки.
- Отже, щоб правильно написати будь-яке повідомлення, треба знати не тільки правопис слів, а і правила постановки розділових знаків у кінці речень, а також знати види речень.
ІІІ.Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми повторимо вивчений вами матеріал про види речень за метою висловлювання та інтонацією
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Каліграфічна хвилинка
На дошці ви бачите вислів – це епіграф нашого уроку, запишіть його
каліграфічно у зошити.
«Знати – це означає насамперед уміти користуватися знаннями.» В.О.Сухомлинський
2. Бесіда з Питайликом та Відповідайликом
- А дозвольте й нам з вами попрацювати?!
Питайлик:
-З чого складається наше мовлення?
Відповідайлик:
-З речень.
Питайлик:
-А що таке речення?
Відповідайлик:
-Група слів, що виражає закінчену думку.
Вчитель:
-Молодці! Дозвольте розповісти вам одну казочку, але з завданням.
Лінгвістична казка
Одного разу зібрала мати Мова своїх дітей, це були речення, і запитала:
- Скажіть, діти мої, яку користь людям ви приносите?
- Залежно від потреби, - промовили речення, що стояли праворуч.
– Ми, наприклад, потрібні, коли людина хоче щось повідомити, розповісти.
- А ми допомагаємо людині запитати про все, що її цікавить, – сказали ті, що стояли посередині.
- А без нас не обійтись – гукнули ті, що зліва. – Коли треба попросити про щось, а то й наказати .
- Тепер я спокійна, - сказала мати Мова.
– Ви вірно служите людям.
- Відгадай, Відповідайлику, як звали дітей матері Мови?.
Вчитель:
-Діти, допоможемо Відповідайлику?
Діти допомагають і з’являється таблиця.
ІV. Узагальнення і систематизація опорних знань.
2.Творча робота в групах .
- Відповідно до назв речень, я пропоную назвати ваші групи :
«Розповідайлики», « Питайлики», « Спонукайлики» .
- Чи любите ви змагання? Пропоную вашим групам позмагатись сьогодні на уроці у кмітливості, проявити свої знання, але пам’ятайте, що головне в грі, щоб не було образ, а стосунки були дружніми. Пропоную порадитись і назначити капітанів – консультантів.
Завдання 1.
Відповідно до назв груп, вибрати і записати речення Р, П, С із вправи № 51 ст.27
(На дошці кожній групі виставляються бали) Діти виписують речення, але одне з них окличне.
Вчитель.Прочитайте це речення з відповідною інтонацією. Пригадайте, а за інтонацією чи емоційним забарвленням, які бувають речення ?(Неокличні й окличні)
- Отже , залежно від інтонації всі ці речення (таблиця) можуть бути ще й окличними. Вони вимовляються з сильним почуттям радості, болю, здивування, страху. Так які знаки треба ставити в кінці речень? Візьміть знаки і поставте їх під правилами (Один учень від групи). Бали____.
(На дошці під правилами прикріпити знаки)
«Розповідні» «Питальні» «Спонукальні»
. ! ? ?! . !
- От тепер наша таблиця є повною. Закріпимо знання.
Завдання 2. «Розгадай шифр»
1.Вивчати і шанувати свою мову- це обов’язок кожного українця.
Яке воно – ?, зробіть його П!
2.Чи вивчати і шанувати свою мову - це обов’язок кожного громадянина?!
Воно – ?, зробіть його С!
3. Вивчай і шануй свою мову- це обов’язок кожного українця!
Воно – ?, робимо Р! Бали ____.
V . Виконання усних і письмових вправ творчого характеру на закріплення.
Завдання 1.
- Яка зараз пора року? (Осінь)
Пропоную вам скласти речення.
1). Осінь – (що?) пора року……..)
2). Осінь (яка?) гарна…,…….)
3). Осінь (що робить?) настає…,…..)
4). Підібрати синонім у переносному значенні, як ще називають осінь?
Золота осінь.
Бали ____.
Фізкультхвилинка
https://www.youtube.com/watch?v=Ow4el0hB44A
Завдання 2.
Творча пауза.
-А зараз зробимо невеличку паузу. Подивіться на деталі.
Які думки вони у вас викликають?
(Скласти квітку)
-Що це за квітка?
(Відповіді дітей) Бали ____.
Завдання 3.
- А зараз а допомогою QR-сканера спробуємо розгадати закодоване слово
- Прослухайте легенду про цю сонячну квітку.
Яку користь приносить ця рослина? (Відповіді)
Завдання 4
Акторський конкурс
- А тепер спробуйте продовжити речення. Ось його початок:
- Як добре……! (Зверніть увагу на емоційне забарвлення, підготуйтесь, хто готовий беріть мікрофон).
Краще речення запишемо (на вибір учнів) Бали____.
Завдання 5.
Графічний диктант.
Визначити види речень за метою висловлювання, використовуючи умовні позначки: розповідне неокличне речення – Р; розповідне окличне – Р!; питальне неокличне – П?; питальне окличне – П?!; спонукальне неокличне – С; спонукальне окличне – С!
1.Вивчаймо рідну мову
2. Які тут краса
3. Любіть Україну у сні й наяву, вишневу свою Україну…
4. Червона калино, чого в лузі гнешся
5.Наша держава має багато гарних куточків природи
6. Що бринить нам чарівніш.
Від групи оди учень записує відповідь на дошці, його назначає консультант.
Бали____.
Завдання 6.
Подані розповідні речення переробіть так, щоб вони були питальними, потім – спонукальними.
Ми вивчаємо історію рідного краю. Наш клас відвідав краєзнавчий музей. Учні з цікавістю слухали розповідь екскурсовода
(кожній групі одне речення) Бали____.
Завдання 7.
Спишіть. Укінці речення поставте потрібний розділовий знак. Визначте вид речення за метою висловлювання.
Перевіряють Питайлик та Відповідайлик.
Бали____.
Завдання 8.
Гра “Перетворення”
Із поданого розповідного речення утворіть кілька питальних. Запишіть.
Лежить на вишитій скатертині рум’яна хлібина.
Бали____.
Завдання 9.
Скласти вірш.
Подані рими:
ТИГРИ – ІГРИ, КЕНГУРУ– ДІТВОРУ, СТІЛЕЦЬ – ОЛІВЕЦЬ, ЗАЄЦЬ – ОКРАЄЦЬ, ЛИСТОК – МІСТОК,
-Записати кращий вірш. Бали_____.
Завдання 10.
Із розсипу слів скласти речення і записати.
Охарактеризуйте речення за метою висловлювання.
Перевіряють Питайлик і Відповідайлик. Бали____.
Завдання 12.
Жарт. Прослухайте вірш і запам’ятайте які види речень у ньому зустрічаються.
Весела перерва.
Учитель:
-Костику, яка мораль байки Л.Глібова про ворону та лисицю?
Костик:
-Якщо хочеш пообідати - не сідай на дерево.
Учитель:
-Цікаво. А «Лебідь,Рак та Щука»?
Костик:
-Ніяку тварину, крім коня, до воза не запрягай!
Запитання Питайлика до груп. Бали____.
VІ. Підсумки проведеної роботи на уроці.
1.Підведення підсумків роботи груп (За балами)
2. Самооцінка роботи учнями:
а) оцінку собі
б) оцінку роботи своєї групи
в) пропозиції (будемо краще працювати)
3. Вчитель окреслення перспектив подальшої навчальної діяльності , побажання учням.
Рефлексія. Створення за допомогою програми WORD-ART хмаринки настрою (діти говорять слова, вчитель створює хмаринку)
VІІ. Домашнє завдання.
Різнорівневе (за вибором)
І. Виписати з будь-якої казки по 2 приклади на кожен вид речення.
2. Скласти вірш « Види речень»
3. Підготувати повідомлення (казку) « Види речень за метою висловлювання»