Урок "Приголосні дзвінкі й глухі" 5 клас

Про матеріал

Розробка уроку з української мови "Приголосні дзвінкі й глухі" з теми "Фонетика", що вивчається в 5 класі. Урок з використанням інтернет-ресурсів

Перегляд файлу

Урок № 2

Тема.         Приголосні дзвінкі й глухі

Епіграф уроку

 Мово моя українська —
Батьківська, материнська,
Я тебе знаю не вивчену —
  Просту, домашню, звичну.
Не з-за морів прикликану,
Це з словників насмикану.

                                                 Ти у мене із кореня —
                                                 Полем мені наговорена,
                                                 Дзвоном коси прокована,
                                                 В чистій воді смакована.
                                                 З кров'ю моєю змішана
                                                 І аж до скону залишена
                                                  В серці моїм.

                                                                  В.Бичко 

Мета:

  • навчальна: учні закріплять свої знання про звуки мовлення, навички правильно вимовляти голосні й приголосні звуки, сформують вміння розрізняти приголосні дзвінкі й глухі;
  • розвивальна: учні усвідомлять отримані знання, уміння та навички, розвиватимуть мислення, вміння узагальнювати й систематизувати вивчений матеріал, відбирати головне;
  • виховна: учні з повагою та любов`ю ставитимуться до навколишнього середовища та людини, виховувати любов до природи, почуття поваги до рідного краю.

Внутрішньопредметні зв'язки: орфографія, пунктуація, орфоепія.

Міжпредметні зв'язки: мова, література.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Опорні слова: звукопис, глухі, дзвінкі, приголосні, творення звуків

Обладнання: інтерактивна дошка0 підручник, проектор, комп’ютер, мультимедійні засоби, опорні схеми, експрес-зошит.

Очікувані результати: учні розрізняють голосні та приголосні звуки, дзвінкістю - глухістю;  

Сервіси Веб 2.0. Конспект уроку розміщено на сервісі Padlet

https://padlet.com/ukrschool/5d9uw3ued6t7

 

ХІД УРОКУ

СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА СХЕМА УРОКУ

 

І. Організація класу на роботу

  • привітання

Станемо ми всі рівненько,
Усміхнемось веселенько.
Ще один важливий крок
Зробимо за цей урок.
Глибше вивчимо ми мову —
Солов'їну і чудову.
Тож гаразд, часу не гаймо
І урок розпочинаймо!

  • введення у мовне середовище.

Що вам відомо про приголосні звуки? 

  А я додам, що раніше, в старих українських граматиках голосні звуки називались голосівками, а приголосні – шелестівками. Як ви думаєте, чому?
А от від мавпочки я дізналася, що є мови дуже бідні на приголосні звуки. Так, тубільці, що живуть в Австралії знають 8 приголосних звуків, а в гавайській мові – 7 приголосних. Саамська мова найбагатша – 53 приголосні звуки, а в дагестанській – 41.
- А чим відрізняються букви від звуків?

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  • повторення відомостей про звуки мови.

Інтерактивна вправа або бліц - опитування.

  •                Що таке звук?
  •                Що таке фонетика?
  •                Як використовуються звуки мовлення?
  •                Що таке звукопис?
  •                Що означає звук?
  •                Що є обов`язковим у звукописі?
  •                За допомогою чого утворюються звуки?
  •                Як утворюються голосні звуки?
  •                як утворюються приголосні звуки?
  •                Чи відрізняється кількість звуків мови і мовлення?
  •                Скільки звуків в українській мові?
  •                Скільки голосних і приголосних звуків?

 

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку, мотивація навчальної діяльності

  • оголошення теми уроку
  • спостереження над мовним матеріалом

Картинна галерея. (Зображення різних птахів, речей, тварин, людей)

Грип – гриб, біб – піп - ціп, тік – кіт, хлів – хліб, ріг – рів, рука – мука, лак – люк. Учні записують слова в зошити і знаходять відмінності у словах, підкреслюють відповідні літери.

  • Вимовте почергово слова, тримаючи пальці на гортані. Під час вимови яких приголосних звуків голосові зв’язки дрижать? Зробіть висновки. (Під час вимови одних приголосних зв’язки дрижать, а інших – ні.)
  • Отже, звуки бувають дзвінкі та глухі.
  • Сьогодні ми поговоримо про дзвінкі і глухі приголосні. Складемо пам’ятку про ці звуки, щоб вона була в нашому зошиті.
    Пригадайте, чому звуки так назвали: дзвінкі і глухі? (Працюють голосові зв’язки і не працюють). Перевірити практично.
     Всі приголосні звуки можна розділити на дзвінкі і глухі. І виявляється, що ці звуки між собою ще й дружать й полюбляють ходити парами. За це їх назвали парними. Послухайте: з – с, ж – ш, д – т. Чим ці звуки схожі і чим відрізняються?
  • Інтерактивна вправа «Вибери лише ті слова, які починаються на дзвінкий приголосний»

 

  ІV. Вивчення нового матеріалу

  • робота з підручником: читання правил
  • пояснення вчителя (на прикладі таблиці)
  • Приголосні звуки, які утворюються за допомогою голосу і шуму, називаються дзвінкими.
  • Приголосні звуки, які утворюються тільки з шуму, називаються глухими.
  • За вимови дзвінких приголосних голосові зв`язки дрижать.
  • За вимови глухих приголосних голосові зв`язки непорушні.
  • Тембр – звукове забарвлення людського голосу.
  • Висота тону – якість людського голосу, яку визначає частота коливань голосових зв`язок: що більше коливань припадає на хвилину, то вищий звук.
  • Тон голосу залежить від віку, статі, внутрішнього стану мовця: коли людина хвилюється або гнівається, голос стає вищим;, коли вона стомлена, голос звучить нижче.
  • У звукописі паузу на місці коми позначають косою лінією (/); на місці тире і двокрапки, а також у кінці рядка на місці крапки, !, ? – двома косими лініями (//).
  • виконання вправи на перевірку розуміння нового матеріалу

1.Мнемонічна формула для запам’ятовуння глухих приголосних

2.Інтерактивна вправа «Глухий чи дзвінкий»

3.Завдання на фокус уваги.
 Якщо дзвенить дзвоник – ви називаєте дзвінкі приголосні, а якщо олівець по столу – глухі.

Робота з таблицею

Пари за дзвінкістю - глухістю

 [дз] - [ц],                                                [дж] - [ч],

 [ д] - [т ],                                                 [б] - [п],

 [з] - [с],                                                   [ж] - [ш],

 [ґ] - [к],                                                    [г] - [х],                       [-] - [ф] 

Дзвінкі (сонорні)

 

[й], [н], [р], [л], [м], [в]

  • виконання вправи на перевірку розуміння нового матеріалу

Робота в робочому зошиті вправа

 

Фізкультхвилинка. Лінгвістичний «волейбол». Учитель, називаючи звук, кидає м’яч учневі. Той має визначити, який цей звук – голосний чи приголосний, дзвінкий- чи глухий, - і кинути м’яч назад.

V. Закріплення вивченого матеріалу

  • вправа в робочому зошиті
  •  вправа біля дошки. Підкресліть у словах  дзвінкі приголосні однією рискою, а глухі — двома.

 Лебідь, дуб, вуж, голуб, куб, палуба, редиска, стружка

VІ. Підведення підсумків

  • підведення підсумків

  • інструктаж по виконанню домашнього завдання

Вивчити правила на ст.131, 133. вправа 246. Одне завдання на двох:  скласти слова, дібравши до поданих приголосних голосні звуки, зі слів скласти словосполучення, ввести словосполучення в речення. Зробити звуковий запис утворених слів.

  • оцінювання;

VІІ. Рефлексія учнів

Незакінчені речення.

Я вивчив такі звуки…

Я взнав нове про звуки…

Я хочу дізнатися більше про…

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Степанова Лариса Іванівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
3 липня 2018
Переглядів
8630
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку