Урок "Приголосні тверді й м’які"

Про матеріал

Конспект уроку в 5 класі з української мови з теми "Фонетика". Урок з використання сервісів Веб 2.

Мета: навчальна: поглибити знання учнів про звуки мовлення; забезпечити засвоєння поняття про тверді, м'які й пом'якшені приголосні; формувати вміння розрізняти м'які й пом'якшені приголосні; характеризувати вивчені групи звуків


Перегляд файлу

Урок № 3

Тема.         Приголосні тверді і м’які. Вимова звуків, що позначаються літерами г і ґ

Епіграф уроку

 

Мета:

  • навчальна: поглибити знання учнів про звуки мовлення; забезпечити засвоєння поняття про тверді, м’які й пом’якшені приголосні; формувати вміння розрізняти м’які й пом’якшені приголосні; характеризувати вивчені групи звуків;
  • розвивальна: розвивати усне  мовлення, пам’ять; пунктуаційні навички, творчу уяву учнів; розвивати зорову та слухову пам’ять, уміння застосовувати набуті знання
  •   виховна: виховувати любов до рідної мови, прагнення знати всі її закони.

Внутрішньопредметні зв'язки: орфографія, пунктуація, орфоепія.

Міжпредметні зв'язки: мова, література.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Опорні слова: звукопис, , м`які, тверді, пом`якшені приголосні звуки, завжди м`який звук.

Обладнання: підручник, проектор, комп’ютер, мультимедійні засоби, опорні схеми, експрес-зошит.

Очікувані результати: розрізняти звуки за твердістю – м`якістю, дзвінкістю - глухістю; правильно  їх вимовляти; чим відрізняються тверді й м`які приголосні звуки, м`які й пом`якшені;

Сервіси Веб 2.0.

ХІД УРОКУ

СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА СХЕМА УРОКУ

 

І. Організація класу на роботу

  • привітання

Встаньте, дітки, всі рівненько,

Посміхніться всі гарненько.

Посміхніться всі до мене,

Посміхніться і до себе.

Привітайтесь: Добрий день!

Хай гарно розпочнеться новий день!

  • введення у мовне середовище.

“Добери знаменник”

   [б], [в],  [г], [д], [ґ],  [ж],  [з]    

  [п], [ф], [х], [т], [к], [ш], [с]

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  • Вибірковий диктант. І варіант записує слова, що починаються на дзвінкий приголосний, а ІІ варіант – на глухий приголосний.

Мама, життя, країна, гордість, підсніжник, боротьба, дружба, товариш, зустріч, спілкування, широкий, щастя, джміль, честь, совість, розуміння, ніжність, відповідальність, хоробрість.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку, мотивація навчальної діяльності 

  • оголошення теми уроку
  • ознайомлення з планом роботи на уроці;

Країна «Фонетика»

 

 

 

 

 

 

 

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

  • пояснення вчителя

М’якість приголосних звуків у фонетичній транскрипції позначається спеціальним знаком. [`] – м`якість

[ ’] – пом`якшений.

[ь]

                      М`які                                            Пом`якшені

[д` ], [т`],                                                        Губні  - [б’ ], [п’ ], [в’ ], [м’ ], [ф’ ]

                                                                       Шиплячі - [ж’ ], [ч’ ], [ш’ ]

[з` ],   [с`],   [дз`],    [ц` ],   [н` ],                                      

                                                                       Тверді перед  [ і] - [ґ’], [г’], [к’], [х’]

[л` ],  [р` ],                                                                                                                                 

                                        Завжди м`який - [й ]

  • Звуковий запис слів.

Сіль, піч, річ, тінь, бік, вік, віл, міф, вечір, ніч, жінка, чіткий,  джміль, ціна, лікоть, зірка, річка.

  • робота з підручником: читання правил

Мнемонічна формула для запам’ятовування м’яких приголосних, губних

  • виконання вправи на перевірку розуміння нового матеріалу

Вправа­­­­­­­­­­­__________ в робочому зошиті

  • виконання вправ підручника
  • виконання вправи на перевірку розуміння нового матеріалу;

«Пінг-понг». (Робота в групах)

Учні складають список слів, які б починалися на літеру г і ґ. Починаючи з капітанів, по черзі кидають м`ячик один одному, показують написане на папері слово без першої літери, учень з іншої команди  повинен прочитати слово, вставивши першу літеру.

  • Інтерактивна вправа «Познач м’який приголосний»

 

Фізкультхвилинка. Вправа «Світлофорчик». Якщо в названому слові є м’які приголосні присідаємо, якщо немає – підстрибуємо.

V. Закріплення вивченого матеріалу

  • Інтерактивна вправа. Розподільний диктант.
  • Робота біля інтерактивної дошки. Прочитайте текст. У виділених словах однією рискою підкресліть м’які приголосні,  двома – тверді приголосні.

 Білими метеликами тихо спускались лапаті сніжинки і, як пухка вата, лягали на засніжену землю. Ніч згасала, ховалась по закутках, і денне світло всюди перемагало пітьму. Мороз звечора душив крижаними пазурами, а коли почав іти сніг, трохи пересівся; повітря було свіже, здорове.

(Д. Красицький)

VІ. Підведення підсумків

  • підведення підсумків

Доміно. Скласти правильно речення, підібравши частини.

Дзвінкі звуки утворюються за допомогою…

Приголосні звуки утворюються за допомогою…

Завжди м`який…

Пом`якшені…

М`які…

Пари за дзвінкістю – глухістю…

Звукове забарвлення людського голосу…

Висота тону…

 

Голосу і шуму.

Частота коливань голосових зв`язок.

Тембр. 

[дз] - [ц], [дж] - [ч], [ д] - [т ], [б] - [п],  [з] - [с], [ж] - [ш], [ґ] - [к],[г] - [х], [-] - [ф] 

[д` ], [т`],  [з` ],   [с`],   [дз`],    [ц` ],   [н` ],  [л` ],  [р` ].                                                                                                                                 

[й ]

[б’ ], [п’ ], [в’ ], [м’ ], [ф’ ], [ж’ ], [ч’ ], [ш’ ], [ґ’], [г’], [к’], [х’]

Шуму.

  • інструктаж по виконанню домашнього завдання
  • оцінювання

VІІ. Рефлексія учнів

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Алєйнік Ірина Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
23 липня 2018
Переглядів
13951
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку