Тема.Прикметник. Узагальнення знань
Мета.Систематизувати знання учнів про прикметник. Формувати уміння вживати прикметники в усному і писемному мовленні. Розвивати уміння узагальнювати, систематизувати мовні явища. Виховувати любов до рідного краю.
Обладнання: мультимедійний проектор,екран,таблиця «Прикметник».
Хід уроку
І.Організаційний момент.
Створення емоційного фону уроку.
1. Привітання вчителя
Сидимо – рівно.
Пишемо – краиво.
Слухаємо – уважсно.
Відповідаємо – правильно
Давайте підготуємо руку до письмової роботи. Відкрийте зошити, сядьте рівненько.
Каліграфічна хвилинка.
Щоб букви правильно писати,
Хвилинку каліграфії
Нам треба розпочати.
Писатиму букви рівнесенько,
Щоб були красиві, гарнесенькі.
У у ул уу уа Україна
Україно! Земле рідна,
Земле сонячна і хлібна.
Наші предки випускали голубів та інших птахів на волю, щоб закликати весну. Один з голубів завітав до нас із загадковим листом. Деякі слова він розгубив і просить вас їх знайти.
Діти, щоб здобути знань основи,
Вивчіть цю частину мови!
Назва наче дуже звична,
Але красива й поетична – Прикметник.
Ці слова … називають – жодної не обминають,
Їх знайти сьогодні постарайтесь,
… для цього скористайтесь.
Завжди з … у реченні пов`язані,
Бувають … і … за значенням,
Із ними мова як на свято
Стає … , … , … .
Оце так загадка. Зможемо ми її розгадати?
Виконання вправ.
Завдання I.
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Впізнайте предмет за ознаками. По черзі читають:
високі, голі сніг
білий, яскравий дерева
тепла, рання свято
радісне, зимове вода
холодна, прозора весна
— Що виражають ці слова?
— На які питання відповідають слова, що виражають ознаку предмета?
— Підберіть відповідні слова, що означають назву предмета.
ВИСНОВОК – отже
Що виражають ці слова?
Вставляємо у вірш слово «ознаку»
Робота в парах.
Треба підібрати до кожного слова його ознаку.
Сонце, сніг, зайчик, калина.
— Що виражають ці слова? (ознаку)
— На які питання відповідають?
Я теж підібрала слово, що виражає ознаку легкі
На яке питання відповідає це слово? Які?
Підставляю до кожного малюнка.
Діти: сонце яке? легкі
калина яка? легкі
голуб який? легкі
— Чи можна це слово застосувати?
— На яке питання воно відповідає? (які?)
Виражає ознаку багатьох предметів.
ВИСНОВОК. Слова, що виражають ознаку предмета, відповідають на питання який? яка? яке? які?
Вставляємо у вірш слово «питанням».
Наші предки булі спостережливі і складали свої прогнози.
Завдання
Коли на Водохреща йде лапатий сніг – буде багатий урожай. Якщо місяць повний – буде велика вода. Сонце яскраве в цей день – будуть чисті хліба.
— Що це за речення? (Вони зв’язані за змістом. Це текст)
— Про що говориться в тексті?
— Який заголовок дамо?
— З якою частиною мови пов`язується слово, що виражає ознаку предмета (з іменником)
Самостійна робота.
Випишіть з тексту сполучення іменника з прикметником.
Перевірка самостійної роботи.
лапатий сніг багатий врожай
повний місяць велика вода
яскраве сонце чисті хліба
— У якому числі вжито іменники?
— Як визначити число прикметників? (За іменником, з яким зв’язаний прикметник)
— Позначте закінчення прикметників.
— Як визначити рід прикметника? (За іменником, з яким зв’язаний прикметник)
Учні визначають рід прикметників. Перевірка.
— У якому словосполученні не можна визначити рід прикметника? (Чисті хліба)
— Чому? (Відповіді учнів)
ВИСНОВОК. З якими словами зв`язані прикметники у реченні?
Вставляємо у вірш слова «з іменником».
— Як змінюються прикметники? (Відповіді учнів)
— А тепер звернемося ще раз до записаних сполучень. Подумайте і скажіть, чим пара слів чисті хліба відрізняються від усіх інших пар? (Він (прикметник) виражає ознаку багатьох предметів, а всі інші – одного).
Вставляємо у вірш слова «один – багато»
— У якому значенні вжито прикметник у словосполученні чисті хліба? (У переносному)
ВИСНОВОК. Прикметники можуть вживатися в прямому і переносному значенні.
Фізкультхвилинка.
Калина – символ України. Я думаю ви згодитесь, що це чудова рослина. Пригадайте, яка вона красива навесні у білому цвітінні, восени – в червоних ягодах.
— Красива вона? Пишемо – Калина красива
Завдання.
Доберіть близькі за значенням прикметники. (Самостійно пишуть).
Калина красива, гарна, чудова, прекрасна.
Перевірка.
— Які за значенням ці прикметники? (близькі).
Недаремно в народі кажуть: (Розкриваю речення на дошці)
Книга – маленьке віконце, а світ великий видно.
— Як ви розумієте це прислів`я?
Спишіть речення, знайдіть прикметник і підкресліть.
Орфограма – великий .
— Яке значення мають прикметники? (протилежне)
ВИСНОВОК. Які за значенням бувають прикметники?
Вставляємо у вірш слова «близькі і протилежні».
УчительМи відшукали з вами майже всі слова, загублені голубом. Читаємо вірш, зупиняємось перед останнім рядком.
ВИСНОВОК. Отже, яку роль виконують прикметники у мовленні?
Саме таким яскравим, виразним, образним було наше мовлення на уроці. І треба, щоб було таким завжди, з безліччю різних прикметників.
Завдання Творча робота. (Усно).
…. селище розташовано на …. березі …. річки.
…. річка спить під …. кригою. Недалеко від школи гордо стоїть храм.
Люб`язно зустрічають гостей …. люди.
— Про що розповідається в цьому тексті? (Відповіді дітей)
— Доберіть заголовок до тексту. Навіть прикметники у тексті. Яким членом речення найчастіше виступають прикметники ? (Відповіді дітей)
— V. Підсумок уроку Рефлексія діяльності.
Гра «Доповніть речення»
Прикметник називає...
Відповідає на питання...
В реченні зв’язаний...
Змінюється за... і...
У множині прикметники мають закінчення...
Домашнє завдання :опис калини