УКРАЇНСЬКА МОВА 3 КЛАС
Тема: Пряме і переносне значення слів. Народна легенда «Кам’яна голова» (українська легенда). Порівняння казки і легенди.
Мета уроку |
Очікувані результати |
Уточнювати знання про пряме і переносне значення слів; вправляти у свідомому читанні народної легенди; вчити порівнювати казку і легенду; розвивати логічне і аналітичне мислення, зв’язне мовлення, увагу, навички свідомого вдумливого читання; виховувати повагу до рідних, милосердя, відповідальність. |
Визначають пряме чи переносне значення мають слова. Свідомо читають, можуть переказати і зрозуміти прочитане, придумати продовження, охарактеризувати персонажа. Можуть розрізнити казку і легенду, знають відмінності.
|
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Вже закінчилась перерва.
І хоч не дзвенить дзвінок –
всі зібралися у класі?
Починаємо урок.
2. Актуалізація опорних знань.
Тренажер для розчитування «Наша мова»
За хвилину записати прикметники до слова «мова»
Словникова робота:
При підготовці до уроку ви записали «вдя» «яч» «вдячний». Придумати словосполучення або речення, де це слово буде у прямому значенні (вдячний глядач, вдячний за турботу) та у переносному значенні («вдячність» за штовхання….)
Повідомлення теми і завдань.
Повторимо знання про пряме і переносне значення слів, працюватимемо над легендою «Кам’яна голова» , порівняємо легенду і казку.
Правила роботи таблиця «Дай п’ять»
3. Перевірка домашнього завдання.
Руханка «Обіймай»
https://www.youtube.com/watch?v=o0D2zqEBpBA
Робота із флеш-картками на розуміння прочитаного.
https://vseosvita.ua/private/test-flash/196222-5bf05d424d4b91f5b0660297c5e53e2c
Арсен, Архип, Антон
Танцями і піснями, косами і топірцями, хлібом і рушниками
На захист оселі та матері, на допомогу захисникам, подалі від біди
Сховався під ялиною, повернувся з допомогою, перетворився на камінь
За перемогу над ворогами, бо забув про матір, бо любив матір
Чого вчить легенда?
Читання ланцюжком частини 2 с. 59
Що ти відчуваєш? Чому?
Вправи для очей
- Подивись в далину за вікно – чи не видно кам’яної гори
- Поміряй поглядом висоту кімнати – можливо така була ялина
- Уявіть, як Архип шукав місце, куди втекти – побігайте очима по кімнаті
- Після розмови з ялиною Архипу хотілось зникнути – міцно заплющуйте і розплющуйте очі
-
Робота з підручником с. 60 – скласти запитання до легенди
Чи могло б таке бути насправді?
Фото скелі «Кам’яна голова» серед скель Довбуша https://tamtour.com.ua/1193
Визначення – легенда: невеликий твір-розповідь, оповитий казковістю, про виникнення рослин, тварин, походження імен, назв річок, місцевостей
Казка – художній твір, у якому обов’язково є щось чарівне, незвичайне, вигадане
Створити діаграму Венна
легенда |
Спільне |
казка |
Описує захоплюючі події чи життя людей. Поєднує реальне і вигадане. |
Переважно прозовий твір. Наявна вигадка. Бувають народні і авторські. |
Вигадка. Може мати казковий зачин, кінцівку. Є повтори, «магічні числа» |
Характеристика Архипа за схемою с. 60
Домашнє завдання: с. 60 – замінити сполучення слів у переносному значенні , близькими за значенням словами
Письмо для себе: Сьогодні я зрозумів/зрозуміла, що…..
Поставте у чаті смайлик, з яким настроєм закінчуєте урок