Урок "Прикметники-антоніми. Прикметники-синоніми. Використання їх у зв’язних висловлюваннях"

Про матеріал
Вчити учнів використовувати прикметники в усному та писемному мовленні; формувати вміння добирати синоніми й антоніми; збагачувати словниковий запас школярів; розвивати зв'язне мовлення, образне мислення; виховувати любов до прекрасного.
Перегляд файлу

Тема уроку. Прикметники-антоніми. Прикметники-синоніми. Використання їх у звязних висловлюваннях

Мета: вчити учнів використовувати  прикметники в усному та писемному мовленні; формувати вміння добирати синоніми й антоніми; збагачувати словниковий запас школярів; розвивати зв'язне мовлення, образне мислення; виховувати любов до прекрасного.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Вже урок розпочинаємо,

На уроці все встигаємо:

І читати, і писати,

І мовлення розвивати.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. «Відповідай швидко»
  • Що таке прикметник?
  • На що він вказує?
  • З якою частиною мови повязаний у реченнях?
  1. Каліграфічна хвилинка

Д д дд до ощ  ик   исько  дощик   дощ    дощисько

  • Що можемо сказати про слова дощ, дощик, дощисько?
  • Доберіть до слова «дощ» прикметник в прямому значені.
  • Доберіть до слова «дощ» прикметник в переносному значенні.
  • Змініть іменник «дощ» на прикметник. Складіть з ним речення.

 

  1. Гра «Продовж ланцюжок»
  • Придумайте прикметники до слова дощик (срібний, маленький, літній, теплий…)

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

— Послухайте віршик і змініть прикметники на протилежні за значенням

Я люблю сумний (веселий) ранок теплющої  (холоднючої) зими,

 як на двір, на стіни, ґанок і на шлях за ворітьми

 упаде із неба промінь, дим пов’ється з димарів,

 на току підніме гомін зграя галок і граків.

 Сніг темним (ясним) кришталем блище, добрий (лютий) холод допіка,

 сонце вгору плине вище, та не гріє здалека… Яків Щоголів

До слів веселий, холодний, ясний, лютий підберіть слова близькі за значенням.

— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися добирати слова близькі і протилежні за значенням.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником

1) Колективна робота . Вправа 304 (с. 127).

— Прочитайте народні прикмети. Поясніть їх значення До виділених прикметників доберіть антоніми. Запишіть слова парами.

(Ранній-пізній, теплу-холодну, ясні- темні, холодні- теплі)

- Зробіть звуко-буквений аналіз слова «ранній».

2) Розвиток мовлення. Вправа 305 (с. 127).

- Прочитайте текст. Про яку пору року розповідається в ньому?

- Що чекала дівчинка?

- Чим пахло в повітрі?

- Що уявляла Галинка?

- Який настрій викликав у вас цей текст?

- Давайте спробуємо змінити цей сумний текст на веселий?

  • Спишіть другий абзац тексту, змінюючи виділені прикметники на антоніми.

— Як змінився зміст тексту? Який настрій він викликає?

— Саме такий текст написав автор.

Фізкультхвилинка

3) Робота в парі. Вправа 306 (с. 128).

— Прочитайте слова. Доберіть із довідки до кожного прикметника синоніми. Запишіть.

(Правдивий- справедливий, чесний; лагідний- ніжний; культурний- увічливий, чемний, тихий;

коричневий-бурий; безмежний- безкраїй, неосяжний.)

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Гра «Скажи швидко»

Антоніми                                           Синоніми

Білий — ...                                  Лінивий-….

Працьовитий — ...                      Сміливий-…..

Високий — ...                             Веселий-….

Товстий — ...                             Смішний-…

Бідний — ...                               Малий-…

Веселий — ...                            Добрий-…

2. Робота в групах. Гра «Згрупуй прикметники у синонімічний ряд »

1 група – красивий ;  2 група – пахучий; 3 група - розумний

Кмітливий, ароматний, гарний, тямущий, запашний, прекрасний, пахучий, працьовитий.

- Яке слово зайве? (Працьовитий)

- Доберіть до нього синоніми.(Роботящий, трудолюбний)

- Доберіть до нього антонім.(Ледащий)

- Складіть 2 речення із цими  словами .

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра «Мікрофон»

— Що нового дізналися  на сьогоднішньому уроці?

— Що найбільше сподобалося?

— Які завдання було виконувати легко? А які складно?

  • Що хочете навчитись на наступному уроці?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 307, с. 128.

 

docx
Додано
24 квітня 2020
Переглядів
890
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку