Консект до уроку географії 8 клас за темою :"риродна зона степу України". Мета уроку : ознайомити учнів з особливостями природних умов і ресурсів, географічним положенням, розмірами степової зони України; формувати в учнів вміння сприймати та оцінювати інформацію; передавати свої враження через добір матеріалу до теми; удосконалювати уміння працювати з тематичними картами атласу і контурними картами; формувати інтерес учнів до рідної землі, виховувати любов і повагу до неї.
8 КЛАС
ТЕМА УРОКУ
ПИРОДНА ЗОНА СТЕПУ УКРАЇНИ
МЕТА УРОКУ: ознайомити учнів з особливостями природних умов і ресурсів, географічним положенням, розмірами степової зони України; формувати в учнів вміння сприймати та оцінювати інформацію; передавати свої враження через добір матеріалу до теми; удосконалювати уміння працювати з тематичними картами атласу і контурними картами; формувати інтерес учнів до рідної землі, виховувати любов і повагу до неї.
ТИП УРОКУ: урок-подорож
ОБЛАДНАННЯ: атласи, фізична карта України, гербарії, таблиця «Степова зона України»
СТРУКТУРА УРОКУ:
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.
ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
V . Закріплення нових знань і умінь учнів.
V І. Підсумок уроку.
VІІ. Домашнє завдання.
ХІД УРОКУ.
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ.
Що таке природна зона?
У межах яких природних зон розташована Україна?
Які природні зони ми з вами вивчили? ( показати на карті)
За якими складовими ми характеризуємо природну зону?
ЗАПОВНИТИ МОДЕЛЬ КВІТКИ.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ І ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.
Сьогодні наш урок відбудеться за однією із тем розділу « Природні комплекси України » . Спробуйте визначити про яку природну зону йдеться мова « На цій місцевості немає ні швидкоплинних річок, ні високих гір, ні непрохідних лісів. Зате є рівнина і простір до самого горизонту. Особливо гарно тут навесні. Ось уявіть собі: яскраві, духмяні квіти, величезне блакитне шатро неба, безмежний простір і лагідний , теплий вітер, що вільно гуляє від горизонту до горизонту. Але не тільки весна , а й пекуче літне сонце, і снігові заметілі взимку , і навіть осіння негода, все подобається людям , які живуть тут»
Про яку природну зону йшла мова?
Звичайна про степ. Отже тема сьогоднішнього уроку СТЕПОВА ЗОНА УКРАЇНИ. (запишемо : дату і тему уроку)
За допомогою нашої моделі-квітки спробуйте визначити мету нашого уроку. ( діти визначають мету уроку).
Так , сьогодні на уроці ми з вами познайомимося з Степовою зоною України , а саме ( вчитель зачитує питання на квітці), а також удосконалимо вміння працювати з тематичними картами атласу та контурними картами, будемо вчитися слухати товаришів і робити висновки з почутого.
Отже ми продовжуємо вивчати природні зони України. І сьогодні вирушаємо в подорож до зони степу. У нашій подорожі нас супроводжуватимуть фахівці з питань :
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Для того , щоб подорожувати, нам необхідно знати про географічне положення і розміри зони. Отже, степова зона розташована на південь від Лісостепу і простягається до Азово-Чорноморського узбережжя і Кримських гір. Від пониззя Дунаю до відрогів Середньо руської височини її довжина більш ніж 1000 км за ширини 100 км на заході та 300-450 км на сході . Ця природна зона є найбільшою за площею в Україні – займаючи 40% території. В її межах знаходяться Херсонська, Запорізька, Дніпропетровська, Донецька і Луганська області, південні частини Одеської, Миколаївської, Полтавської, Кіровоградської, Харківської областей, а також північна рівнина території Криму.
Відкриємо атласи на сторінці ______
Знайдемо степову зону на карті і нанесемо її в контурній карті.
Перша наша мандрівка присвячена геологічній будові поверхні і корисним копалинам зони степу. До розповіді запрошуємо геолога .
ГЕОЛОГ: Частина Степової зони розміщена в межах Українського щит, ширина якого тут найбільша – 250 км. У східному напрямку щит звужується. Між Дніпропетровськом і Запоріжжям Дніпро прорізує кристалічні породи щита, що виходять тут на поверхню, і утворюють пороги. На півдні кристалічні породи заглиблюються і утворюють Причорноморську западину, ще далі на південь знаходиться Скіфська плита. На сході степова зона приурочена до Дніпровсько-Донецької западини і Донецької складчастої області. З особливостями геологічної будови пов’язані поклади корисних копалин, які є досить значними. Особливе місце у Степовій зоні належить Донецькому кам’яновугільному басейну, який розробляється з 1795 року і досі є головним районом видобутку вугілля на Україні. В Українському щиті природою утворені значні поклади залізної руди – Криворізький, Кременчуцький, Бєлозерський басейни, одні з найбільших у світі промислові родовища марганцевої руди. До Дніпровсько-Донецької і Причорноморської западини належать родовища нафти і газу. На території рівнинного Криму розробляють понад 120 родовищ газу та Керченське родовище залізної руди.
В надрах Степової зони можна знайти солі, глини, вапняки, золото, будівельні матеріали . Перспективною на нафту та газ є шельфова зона Чорного моря.
- Розглянемо тектонічну карту. Ще раз назвемо тектонічні структури в межах яких лежить Степова зона: Український щит, Дніпровсько-Донецька западина, Донецька складчаста область і Скіфська плита.
- На поклади яких корисних копалин багата Степова зона?
Камяне вугілля, нафту, газ, Залізні руди, марганцеві руди Є солі, золото, глина, вапняк.
Залежно від геологічних особливостей земної кори формувалися різноманітні форми рельєфу . Наш наступний маршрут іде по поверхні зони Степу.
І до виступу я запрошую геоморфолога , який познайомить нас з рельєфом зони.
ГЕОМОРФОЛОГ: Територія Степової зони переважно рівнина, низовинна. Тут розміщені Причорноморська і Приазовська низовини. До природної зони степу заходять південні і південно-східні відроги Центрально молдовської, Подільської, Придніпровської височини. Крім них є такі підвищенні території , як Донецький кряж, Приазовська височина, і Тарханкунська височина Криму. Вся поверхня степової зони розрізана ярами, балками , річковими долинами.
На північних узбережжях Азовського і Чорного морів поширені так звані коси – вузькі смуги суходолу у прибережній частині моря, що гострим кутом врізуються у водний басейн. Вони здебільшого складаються з піщаних відкладів, змішаних з галькою і гравієм
У крайній східній частині Криму знаходиться унікальний витвір природи – грязьові вулкани. Їх функціонування зумовлене геологічною будовою і пов’язане з газоносністю території. Крізь щілини порід під високим тиском з надр землі виходять горючий газ. Він виносить на поверхню глину та уламки інших порід. У місцях виносу порід на поверхню формуються конуси грязьових вулканів. На Керченському півострові трапляються постійно діючі, періодично діючі і згаслі грязьові вулкани. Усього в цьому районі відомо близько 50 грязьових вулканів. Більш , як половина з них згаслі.
Отже, як ви зрозуміли на території степу переважає низовинний рельєф, але в північній частині зустрічаються і височини, а на сході Криму зустрічається унікальний витвір природи – грязьові вулкани.
Для нашої подорожі необхідними є знання примхи погоди , які нас оточують. Послухаємо кліматолога.
КЛІМАТОЛОГ: Степова зона лежить у помірно континентальній кліматичній області й характеризується зростанням континентальності клімату в південному і східному напрямах. Середня температура липня - + 20 на півночі , + 24 на півдні і південному сході, а в січні – від -2 до -9 Ця природна зона отримує найбільшу кількість сонячного тепла в Україні . Опадів на рік у Степу випадає досить мало ,у середньому 300-400 мм і їх кількість зменшується з півночі на південь . Часто бувають посухи,. Значної шкоди сільському господарству завдають суховії, пилові бурі, особливо навесні та в ранньолітній період.
Таким чином , клімат степової зони можна назвати спекотним з відємним балансом вологи, з частими посухами, суховіями, пиловими бурями, зливовим характером опадів, сильними вітрами.
Отже запам’ятаємо Степова зона , як і вся Україна має помірно континентальний клімат, але з своїми особливостями : зона отримує велику кількість тепла, і малу кількість опадів. Для степу характерні суховії, посухи, пилові бурі.
Незважаючи на посушливі умови , степ не можна назвати пустим, нежиттєздатним. Послухаємо біолога.
БІОЛОГ: Серед рослинного покриву переважає травяна – на півночі це різнотравно-ковилово-типчакові степи з чагарниками і деревами – вишнею, тереном. На півдні степи більш сухі – типчаково-ковилові. Первісна рослинність збереглась тільки на схилах балок, піщаних косах, островах та заповідниках. Переважають злаки – ковила, конюшина, шавлія, будяк, молочай, горицвіт, полин та ін. Наші пращури з давніх часів як лікувальні трави використовували різні трави. ( показує гербарії)
Найбільш типовими серед тварин для степової зони є ховрах сірий , тушканчик, полівка сіра та степова, куниця камяна , тхір, бабак, лисиця-косарка, їжак вухатий. Різноманітним є світ птахів – жайворонки, перепілка, куріпка, журавель степовий, степовий орел – це типові представники степу. На узбережжі морів , лиманів та піщаних косах багато водоплавних тварин та птахів. У дельтах річок гніздяться гуска сіра, лебідь-шипун.
Запишемо для зони степу характерна травяниста рослинність і різноманітний тваринний світ , зокрема – тушканчики, куниця, лисиця, бабак, їжак вухатий, з птахів степовий орел, журавель , куріпка та багато інших.
Наступна зупинка нашого маршруту присвячена грунтам степу. Послухаємо знавця з ґрунтознавства.
ГРУНТОЗНАВЕЦЬ: Цінним природним ресурсом не тільки Степової зони , а й усієї України є – чорнозем, якого саме в цій зоні найбільше за площею. Чорноземи формуються на лесах і є високопродуктивними грунтами. Поділяються на типові, звичайні, південні та ін. Крім них у степовій зоні зустрічаються грунти каштанові, дернові, а в східній і західній частинах Криму – камянисті.
Без води життя не можливе. Чи є її в достатній кількості в степовій зоні – розповість гідролог.
ГІДРОЛОГ: Степова зона мало забезпечена водою. Рівень забезпеченості населення водою в 3-4 рази нижчій ніж на Поліссі чи в Західному Лісостепу. Через неї транзитом протікає багато річок . Серед них найбільшими є Дунай, Дніпро , Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець. Між цими річками є багато малих річок, які влітку повністю, або частково пересихають. Річковий стік у Степовій зоні найнижчій в Україні. У степовій зоні багато прісних і солоних озер. На півночі Криму розташовані солоні озера з дуже високою солоністю – до320 % , причому влітку вона вища , ніж узимку. Тут розміщені Красне, Пияцьке, Старе, Агульське та інші озера. Саме з цих озер чумаки розвозили сіль по всій Україні.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Сьогодні на уроці ми з вами подорожували Степовою зоною України. На дошці у нас є чудова модель-квітка . Зараз я вам пропоную пограти в гру
« Квітка-семицвітка» . Пам’ятаєте, як в казці « Цветик-семицветик» , дівчинка відривали листочок і загадувала бажання. А ви будите відривати листочок і розповідати , що ви запам’ятали з уроку по тому питанню, яке написане на листочку. ( діти по черзі виходять до дошки і відповідають)
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Виставлення оцінок
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
- Опрацювати параграф 44-45
- Підготувати усні твори-мініатюри (за вибором)
1) «Моя мандрівка степом»
2) «Мої враження від подорожі на уроці»