Урок "Природні умови Антарктиди"

Про матеріал
Учні отримають знання про клімат та природу Антарктиди та Антарктики.Розглянуть проблеми використання природних багатств,навчаться оцінювати сучасний стан природи та природних багатств материка, висловлювати судження про вплив Антарктиди на природні особливості планети.
Перегляд файлу

Тема: Природні умови Антарктиди

Мета:  формувати  систему  знань про  клімат  та природу  Антарктиди  та  Антарктики;  сприяти   розумінню  причин   утворення  суцільного  покривного  зледеніння  та  впливу  льодовикового  покриву  на  природу  материка,  проблем  використання  природних  багатств;  розвивати  уміння  оцінювати  сучасний  стан  природи  та  природних  багатств  материка,  висловлювати  судження  про вплив  Антарктиди  на  природні  особливості  планети;

розвивати вміння учнів узагальнювати, аналізувати та застосувати отримані знання у нестандартних ситуаціях;

виховувати згуртованість при колективній роботі, почуття дружби і товариськості.

Обладнання: карта Антарктиди, атласи, підручники, комп'ютер, відеопроектор, презентація, картки, маркери.

 

Обладнання:  фізична  карта  Антарктиди,  фільм  про  представників  тваринного  світу  материка,  підручники,  атласи

  Основні  поняття:  клімат,  кліматотвірні  чинники, стокові  вітри, антарктична  пустеля, антарктичний  оазис,  природні  ресурси.

Тип  уроку:  комбінований

 

Структура уроку

І. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

ІІІ. Мотивація учня

ІV. Вивчення нового матеріалу

V. Закріплення вивченої теми

VІ. Узагальнення й підведення підсумків уроку

VІІ.Рефлексія

VІІІ. Домашнє завдання

 

 

 

 

 

ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

 

?Географічний диктант (на дошці)

І  варіант                                  ІІ варіант

1      Льодовиковий покрив     2   

3      Шельфові льодовики       4

5     Підлідний рельєф               6

7    Трансантарктичні гори      8

9      Еребус                                 10

11   Антарктична платформа 12

13   Масив   Вінсон                     14

*Діючий вулкан

*Лежить в основі материка

*Фундамент зверху вкритий чохлом осадових відкладів

*Він має вигляд купола ,трохи піднятого в центральній частині

*Там постійно клекоче  розпечена лава

*Гори ,рівнини ,западини приховані під кригою

*Льодовиковий покрив ,який сповзає в океан на шельф

*Його потужність 2000-4000м.

*Вони є своєрідним продовженням  Анд Південної Америки

*Його висота 5140метрів

*Найвища точка  Антарктиди

*Простягаються  між  західною і східною частиною материка.

Ключ І        9,11,11,1,9,5,3,1,7,13,13,7

Ключ ІІ    10,12,12,2,10,6,4,2,8,14,14,8

 

?Географічне лото (робота з картою)

Море Росса, море Амунденсена.

Море Ведделла,море Беллінсгаузена.

Гори Вернадського,Трансантарктичні ,Земля Королеви Мод .

Західна рівнина ,рівнина Берда, Східна рівнина.

Масив Вінсон ,Еребус.

Антарктичний півострів, ст.Академіка Вернадського.

 

 

ІІІ. Мотивація учнів        Тут здичавів від льоду світ.

Тут очі лізуть із орбіт.

Рогівка лопає на них,

Якщо сховать - зігріть не встиг.

Тут на зубах тріщить емаль.

Та що там зуби, навіть сталь,

І та, мов скло крихке, дзвенить,

Коли її ударить вмить.

Тут мусить вся земля мовчать,

                                       Лиш небо може закричать.

(Перегляд відео)

Вступне слово вчителя

Діти! Ми вже знаємо багато про Антарктиду, але Ви ніколи не замислювалися над тим, чому Антарктиду називають "королевою холоду"? А прекрасні та величні птахи - імператорські пінгвіни відкладають одне єдине яйце у найнестерпніший холод? Саме на ці питання ми з вами намагатимемося відповісти, оскільки сьогодні на уроці йтиметься про природу Антарктиди.

Прблемне питання?

Антарктида – територія життя чи льодова пустеля?

Завдання уроку

1.Кліматичні умови Антарктиди

2.Рослинний і тваринний світ

3.Охорона природи

4.Антарктида і Україна

 

 

 

 

 

 

 

ІV. Вивчення нового матеріалу:

1)КЛІМАТ

 В Антарктиді сформувався дуже суворий клімат, найхолодніший на Землі.  Її називають материком вічних морозів, царством завірюхи і вітрів, світовим холодильником. Це зумовлено не тільки розташуванням Антарктиди за полярним колом, а й впливом кліматотвірних чинників.  

Притік сонячної енергії, яка нагріває земну поверхню, відбувається тільки влітку, коли встановлюється полярний день. Тоді, як це не дивно, в Антарктиду надходить стільки ж сонячної енергії, скільки й у екваторіальні широти. Проте її підстильна поверхня не нагрівається. Це зумовлено тим, що майже 90 % сонячної енергії крижана білосніжна поверхня Антарктиди відбиває назад у космічний простір. Взимку ж, коли настає полярна ніч, сонячна енергія взагалі майже не надходить, середня температура повітря становить –600С. В Антарктиді на російській науковій станції «Восток» була зареєстрована рекордно низька температура повітря на Землі: –89,2 0С, а на поверхні снігу –90 0С. Таких низьких температур на поверхні нашої планети ніде більше не спостерігається, тому цей район називають Полюсом холоду.

Циркуляція повітряних мас в Антарктиді теж своєрідна. Постійно холодне важке повітря спричиняє над материком область високого атмосферного тиску з низхідними потоками повітря. З високого льодового купола у центрі материка маси холодного важкого повітря стікають до країв, утворюючи дуже сильні стокові вітри. ВАнтарктиді дмуть найсильніші вітри на планеті. Їх швидкість сягає 77 м/с (це 277 км/год). Тому в Антарктиді знаходиться ще й Полюс вітрів. Ураганні вітри бувають так часто і такі сильні, що вітровимірювальні прилади не витримуючи їхнього натиску і ламаються.

Антарктичні повітряні маси, що формуються там, відрізняються не тільки низькими температурами, а й дивовижною прозорістю та сухістю. Прозоре повітря і відсутність хмар не затримують тепло і сприяють подальшому вихолодженню поверхні. Незначні опади – в середньому 200 мм за рік (це приблизно стільки, скільки й в пустелі Сахара) – Антарктида отримує у твердому стані.

В Антарктиді виділяють два кліматичні пояси: антарктичний і субантарктичний. Особливою суворістю клімату відзначаються внутрішні райони. Взимку (з квітня по вересень) там лютують морози понад 70 0С. Навіть у розпал полярного літа (в грудні – лютому) термометр показує –30 0С. Проте погода стоїть ясна і безвітряна. На узбережжях таких сильних морозів не буває: взимку  –35 0С, влітку – близько 0 0С. Проте там панують шторми, які переходять в урагани, що супроводжуються снігопадами.

На узбережжях і у внутрішніх районах Антарктиди є ділянки, вільні від льоду і снігу. Це – антарктичні оазиси. Температура повітря там влітку над землею буває плюсовою (+ 3 0С), але різко знижується на висоті вже кількох метрів.

http://ukrmap.su/program2010/g7/materiki_files/image317.jpg

*Робота з картою –сторінка149(1-5)

*Користуючись текстом підручника на С. 150 та «Кліматичною картою Антарктиди»   атлас, схарактеризуйте особливості антарктичного кліматичного поясу і заповніть таблицю «Кліматичні пояси Антарктиди» з такими графами 

                                                І в

Кліматичні пояси Антарктиди

Назва кліматичного поясу

Характеристика кліматичного поясу

 

 

 

 

ІІ в

Користуючись текстом підручника на С. 150 та «Кліматичною картою Антарктиди» атлас, охарактеризуйте особливості субантарктичного кліматичного поясу, заповніть таблицю «Кліматичні пояси Антарктиди» з такими графами

 

 

Кліматичні пояси Антарктиди

Назва кліматичного поясу

Характеристика кліматичного поясу

 

 

 

 

 

ВНУТРІШНІ ВОДИАнтарктиди – єдиний на Землі материк, на якому немає постійних річок. Проте влітку, коли тануть сніг і лід, до океану прямують тимчасові потоки талої води. Деякі водотоки раптово щезають з поверхні, потрапляючи в тріщини або підльодові пустоти, прокладаючи далі шлях під кригою. „Життя” антарктичних річок недовге – 1–2 місяці. З настанням осінніх морозів танення і стік припиняються, і глибокі із стрімкими берегами русла заносяться снігом.

Невеликі озера є в оазисах і на узбережжях. Серед них є як прісні, так і дуже солоні. Влітку озера звільняється від криги і сонце прогріває воду деяких з них до +12 0С.

Антарктида – це найбільше на планеті нагромадження льодовиків. У антарктичному „холодильнику” „законсервовано” 80 % усіх прісних вод земної кулі. Якби вся та крига розтала, то рівень Світового океану піднявся б майже на 60 м.

2) ОРГАНІЧНИЙ СВІТ У порівнянні з іншими материками органічний світ Антарктиди бідний. Більша частина материка взагалі позбавлена і рослинності, і тваринного світу. В районі полюса в снігу живуть тільки бактерії. Отже, там знаходиться антарктична пустеля.

Рослини і тварини є лише на узбережжях материка і островах. Вільні від криги ділянки вкриті лишайниками. Наземні водорості червоного, зеленого і жовтого кольору утворюють плівки на камінні, скелях і навіть на снігу. Поширені також мохи.

Тваринний світ значно багатший за рослинність. Тварини зосереджені на вузькій смузі узбережжя і їх життя пов’язане з океаном. Дуже своєрідні птахи. Всі вони живуть біля води, харчуючись рибою. Символом Антарктиди є пінгвіни. Найменші з них – пінгвіни Аделі, найбільші – імператорські пінгвіни заввишки 120 см. Це нелітаючі птахи з короткими крилами, схожими на ласти, які дозволяють їм добре плавати і пірнати. У воді їх підстерігають морські леопарди – тюлені-хижаки. Проте на суходолі у пінгвінів немає ворогів, там вони живуть великими колоніями. Пінгвіни, особливо Аделі, мають дружелюбну вдачу і не бояться людей. З літаючих птахів поширені чайки-поморники і буревісники, які на прибережних скелях утворюють пташині базари. А великі альбатроси з розмахом крил понад 3 м, використовуючи панівні вітри, можуть облітати всю Землю. У прибережних водах багато планктону, яким живляться риби і кити. Китів в антарктичних водах більше, ніж будь-де на Землі. Серед них такі види, як синій кит, кашалот, касатка та ін. Синій кит – це найбільша тварина Землі:завдовжки 33 м масою до 160 т.  Живе до 80 років, щоденно з’їдаючи до 4 т криля (дрібних рачків). Майже повністю винищений, знаходиться під охороною.

ТИМЧАСОВЕ НАСЕЛЕННЯ Засніженими просторами Антарктиди ніколи не кочували дикі племена, там не велися війни й до цього часу там немає промислових підприємств. Антарктида не належить жодній державі. На материку немає постійного населення.

Проте вже півстоліття там працюють науковці з різних країн світу. В результаті цього в Антарктиді біля станцій виникли постійні населенні пункти – наукові містечка. Через суворі природні умови дослідники працюють зазвичай не більше року, змінюючи один одного. Найбільш густонаселеним місцем в Антарктиді єАнтарктичний півострів, де розташовано найбільше полярних станцій. В Антарктиді з'явилися справжні морські й авіаційні порти, куди щорічно прибувають сотні морських суден і літаків. Нині Антарктиду відвідують і туристи. Так люди поступово освоюють і шостий суворий континент.

Цікава географія

Про що розповідає карта Антарктиди

Географічні назви на карті Антарктиди відображають міжнародний характер її вивчення. Іменами дослідників з Австралії, Аргентини, Бельгії, Великої Британії, Німеччини, Нової Зеландії, Норвегії, колишнього Радянського Союзу, США, Франції, Швеції, Чилі, Південної Африки, Японії, Польщі, Індії, Китаю та з інших країн названі моря, затоки, бухти, острови, миси, береги, землі, гірські підняття.

 

3)ОХОРОНА ПРИРОДИ Не зважаючи на відсутність на материку постійного населення, природа Антарктиди потребує охорони. Порушення рівноваги між компонентами природи, що сформувалися в надзвичайно суворих умовах,  призводить до дуже швидкого руйнування природних комплексів. Особливо це відчутно в антарктичних оазисах. Внаслідок аварій суден, що трапляються біля берегів Антарктиди, в антарктичні води потрапляють тисячі тонн палива. На поверхні води утворюються величезні нафтові плями. В умовах суворого клімату вони не зникають роками. Від забруднення страждає в першу чергу планктон – тонни мертвих рачків вода виносить на узбережжя. Були випадки загибелі тюленів і китів.

Між країнами, що проводять дослідження в Антарктиді, існує угода про природоохоронні заходи. Зокрема, охороняються багато видів тварин. Вилов  риби і інших тварин в антарктичних водах обмежений. У питаннях збереження природи Антарктида має залишається первозданною, неторканою землею.

 Причина утворення озонової діри – клімат(доповідь учня)

Як говорять учені - кліматологи з Міжнародного агентства по зміні клімату (IPCC), причини, з яких озонові діри утворюються в Антарктиці, пов'язані з особливостями місцевого клімату. По-перше, озон синтезується з кисню під впливом ультрафіолетового випромінювання. А через те, що під час полярної ночі темно, сонячне випромінювання відсутнє, то озон просто не утворюється.

По-друге, взимку над Антарктикою утвориться стійкий вихор. Він рухається по замкнутих траєкторіях навколо Південного полюса і заважає притоку багатого озоном повітря із середніх широт.

По-третє, на процес руйнування озону впливають полярні стратосферні хмари. Вони формуються на висотах від 15 до 25 км в холодних областях стратосфери при температурі нижче -78°С.

Є також версія, що існує і «по-четверте». Це горезвісні аерозолі з фреонами, які чомусь зменшують озоновий шар тільки над Антарктидою, хоча якраз там їх і не розпилюють.

 

4)Антарктида і Україна (доповідь учня)

V. Закріплення вивченої теми

1)Клімат  Антарктиди  називають суворим .Що означає це поняття ?

2)Які вітри утворюються в Антарктиді?

3)Особливості поширення рослин і тварин в Антарктиді.

4)Назвіть головні чинники ,які перетворили Антарктиду на «світовий холодильник?

5)Чому цей материк називають континентом миру і наук?

 

  .Підведення підсумків уроку

 

(повертаємося до завдання уроку та проблемного нашого питання Антарктида – територія життя чи льодова пустеля?)

 Холодний клімат обумовлений малою кількістю тепла і сам у свою чергу обумовлює небагатий видовий склад живої природи.

Охорона живої природи Антарктиди є завданням усього людства.

Учитель: Підсумкова бесіда за питаннями

  1. Що найбільш запам'ятали?
  2. Що було цікавим?

Оцінювання учнів учителем

 

 

VІІ.Рефлексія (сніжинка асоціацій)

 

VІІІ. Домашнє завдання

 

  1. Вивчити параграф 34.
  2. Намалювати представника рослинного або тваринного світу материка.
  3. Скласти  12 питань відкритого типу за темою «Антарктида» .

 

docx
Додано
7 лютого 2022
Переглядів
3047
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку