Урок розроблений за підручником "Природознавство" Гільберг, Сак для 2 класу. Містить матеірали для роботи в групах, парах. На уроці спостерігаються міжпредметні зв язки. Використані різні технології розвитку критичного мислення. Цікава рефлексія уроку.
Урок природознавства у 2-Д класі,
проведений учителем вищої кваліфікаційної
категорії Сарненського навчально-виховного
комплексу «Школа-колегіум» ім.Т.Г. Шевченка
Цицюрою С.М.
Тема уроку: Птахи навесні. Повернення перелітних птахів.
Мета уроку: навчити учнів турбуватися про птахів навесні, розпізнавати перелітних птахів своєї місцевості, розуміти, які зміни відбуваються у житті птахів навесні
розвивати вміння знаходити взаємозв’язки в природі, мислення, увагу, пам'ять
виховувати дбайливе ставлення до птахів
Очікувані результати
Після уроку учні зможуть:
Змістова лінія уроку: Об'єкти природи
Міжпредметні зв'язки: літературне читання, природознавство, народознавство
Методичне забезпечення уроку:презентація, підручник, роздатковий матеріал, малюнки-пазли, стікери
Ім'я уроку. Чому веселиками звуться журавлі?
Хід уроку
І. Емоційне забезпечення уроку.
Вправа «Кольоровий настрій»
Учні обирають колір, який найбільше підходить для їхнього настрою.
Червоний – радісний, захоплений
Жовтогарячий – радісний теплий;
Жовтий - світлий, приємний;
Зелений – спокійний, врівноважений;
Синій – сумний, незадоволений;
Фіолетовий – тривожний, напружений;
Чорний – занепад;
Білий – важко відповісти.
ІІ. Повідомлення теми. Мотивація навчальної діяльності. Цілевизначення і планування. Очікування учнів.
1.Вправа «Погода» (Робота з календарем)
2. Перевірка домашнього завдання (тестові завдання)
Варіант 1
1.Які метелики з'являються ранньою весною, коли довкола ще лежить сніг?
А) Нічне павине око, червониця, жовтиця;
Б) Денне павине око, жалібниця, кропив'янка;
В) Бородянка, сонечко, нічне павине око.
2. Який метелик жовтого кольору?
А) Жовтянка;
Б) Жовтинка;
В) Лимонниця.
3. Де взимку ховалися метелики?
А) Під снігом;
Б) У вуликах, в мурашниках;
В) В дуплах дерев, на горищах, у сараях.
4. У кого на початку травня з'являються перші личинки?
А) У бджіл;
Б) У мурах;
В) У метеликів.
5.Чия сім'я вся гине восени?
А) У мурах;
Б) У бджіл;
В) У метеликів.
6.Чому метелик – це комаха? _____________________________________________
Варіант 2
1.Які метелики з'являються ранньою весною, коли довкола ще лежить сніг?
А) Нічне павине око, червониця, жовтиця;
Б) Бородянка, сонечко, нічне павине око.
В) Адмірал, лимонниця, кропив'янка.
2. Який метелик має чорні, жовті, коричневі розводи на червоному тлі і блакитну мережку?
А) Адмірал;
Б) Кропив'янка;
В) Лимонниця.
3. Де взимку ховалися мухи?
А) Під снігом;
Б) Між віконними рамами у будівлях;
В) В дуплах дерев, на горищах, у сараях.
4. Коли у мурашок з'являються перші личинки?
А) На початку березня;
Б) На початку травня;
В) У кінці літа.
5. Кого з комах називають маленькими трудівниками?
А) Метеликів;
Б) Мурах;
В) Мух.
6.Чому муха – це комаха? ________________________________________________
3.Робота над віршем.
—Відгадаємо загадку, щоб дізнатися, якою буде тема уроку.
Прилетіли гості,
Сіли на помості.
Без сокири, без лопати
Поробили собі хати. (Птахи)
4. Цілевизначення і планування.
—Діти, як ви думаєте, що ми будемо вивчати на уроці?
5.Вправа-очікування «Золота рибка».
—У казках золота рибка здійснює бажання. Запишіть на стікерах свої бажання щодо теми уроку. Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
ІІІ. Осмислення. Опрацювання нового матеріалу.
1.Технологія розвитку критичного мислення «Асоціативний кущ «Птахи».
—Що ви уявляєте, коли чуєте слово «птахи»
Птахи
2. Розповідь про свято Обретіння.
— Хто знає, яке сьогодні свято?
—Сьогодні свято зустрічі птахів - Обретіння. Це день, коли люди печуть обрядове печиво у вигляді жайворонків. Діти беруть це печиво, ходять вулицею і закликають птахів повертатися до рідної домівки, примовляючи при цьому такі слова:
Із краю кураю
Пташок викликаю:
Летіть, жайворонки,
До нашої сторонки,
Спішіть ластів'ята,
До нашої хати.
Весну зустрічати,
Зиму проводжати.
—Яких же перелітних птахів ми будемо зустрічати?
3. Робота в групах.
—Серед усіх птахів виберемо лише перелітних.
4. Проблемні запитання.
—З якими змінами у природі пов'язане повернення птахів? (З настанням весни у рідні місця повертаються птахи)
—А чи замислювалися ви, чому одні пташки прилітають до нас раніше, а інші пізніше? (Час прильоту залежить від того, коли в наших краях з’являється для них корм. Раніше за всіх повертаються птахи, які можуть знайти собі поживу навіть тоді, коли ще лежить сніг. Водоплавні птахи прилітають тоді, коли водойми очищаються від криги, комахоїдні — коли з'являються саме ті комахи, якими вони живляться. Пізніше за всіх прилітають ластівка, соловей і зозуля, їх приліт збігається з появою мух і комарів, що є основною їх поживою. Останньою прилітає іволга, бо на голих деревах цей птах не жив)
5. Вправа-енерджайзер «Шалене курча».
6.Технологія розвитку критичного мислення «Акваріум».
— Яка пташка прилітає найпершою?
І група: ластівка чи грак?
ІІ група: шпак чи соловей? ІV група: шпак чи іволга?
ІV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів.
1.Робота з підручником (Читання з маркуванням).
2. Робота у групах. (Скласти малюнок-пазл. Розказати про те, що відомо про цю пташку)
3.Робота в групах.
Встановити відповідність між описом перелітних пташок та їх зображенням.
А Я прилітаю до вас найпершим, бо не чекаю, поки зійде сніг й відступлять морози. Гнізда в'ю коло житла, облюбовуючи для цього старі верби або берези. Одразу ж починаю хазяйнувати на широких полях.
Б За найдавнішою народною прикметою я прилітаю в ліс лише тоді, коли зможу напитися роси з березового листочка. Але найбільше мій талант проявляється в пісні.
В Моє знамените „ ку-ку" добре відоме всім. Можу з'їсти за годину до 100 волохатих гусениць, яких не поїдають інші птахи. А ще люди про мене кажуть, що я їм вік вказую
Г А що це за ключ з'явився над небокраєм ? Це ми повертаємось на рідну землю, і степи та болота стають веселішими. Мабуть, тому ще нас називають веселиками.
зозуля грак соловей лелека
4. Технологія розвитку критичного мислення «Прес»
—То чому ж веселиками звуться журавлі?
Я вважаю…
Тому що…
Наприклад…
Таким чином…
5.Складання розповіді за малюнком про те, як люди турбуються про птахів навесні.
6.Робота у зошиті.
7. Робота у парах. Вправа «Плутанина».
—Пропоную відновити прислів'я та приказки про птахів, у яких переплутані слова.
Де, комашок, там, багато, пташок, нема. ( Де багато пташок, там нема комашок.) Журавлі, принесли, весну, прилетіли. (Журавлі прилетіли — весну принесли.) Зозуля, гнізда, не мостить, собі. (Зозуля собі гнізда не мостить.)
Де, не літає, на весну, ластівка, прилітає, додому, а. ( Де ластівка не літає, а на весну додому прилітає.)
Де, родиться, там, лелека, щастя, водиться. (Де лелека водиться, там щастя родиться.)
V.Рефлексивно-оцінювальний етап. Рефлексія навчальної діяльності. Оцінювання навчальної діяльності (власної, товариша)
1. Вправа «Встав пропущені слова у закличку»
Із краю кураю
Пташок викликаю:
Летіть, _________________,
До нашої сторонки,
Спішіть ________________
До нашої хати.
Весну зустрічати,
Зиму проводжати.
Прилетіть й такі пташенята
______________, _____________,
______________, _____________,
______________, _____________,
______________, _____________,
______________, _____________
До нашої хати.
2.Вправа «Рюкзак»
—Які знання ви покладете із сьогоднішнього уроку в рюкзак?
—Кому хочете особливо подякувати за урок? Чому?
1