ОРГАНИ ЧУТТЯ. ГІГІЄНА ОРГАНІВ ЧУТТЯ
Мета: розкрити першорядну роль органів людини, які дозволяють йому орієнтуватися в навколишньому світі; схарактеризувати функції очей, вух, носа, язика, шкіри; формувати вміння берегти органи чуття, прищеплювати санітарно-гігієнічні навички догляду за органами чуття; розвивати спостережливість, пам'ять і мовлення; виховувати охайність, відповідальність за своє здоров’я.
Обладнання: підручники, мультимедійний супровід, парфуми, картки
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
Лиш дзвінок на урок продзвенить –
Стане кожен серйозним в ту мить,
Бо роботи багато у нас
І активно працює весь клас.
ІІ. Підсумок фенологічних спостережень.
-
Яка зараз пора року?
-
Як змінюється природа з приходом весни?
-
Що відбувається з рослинами?
-
Які зміни відбуваються з приходом весни в житті звірів, птахів?
-
Які птахи вже повернулися з вирію?
-
Що ви можете сказати про весняний день?
-
Як змінюється висота сонця, температура повітря?
-
Підніміть руку ті, кому подобається весна. Чим вона вам подобається?
-
Які роботи весною виконують дорослі?
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
-
Фронтальне опитування.
-
Розкажіть про будову шкіри.
-
Які властивості шкіри?
-
Яке значення для організму людини має шкіра?
-
Яке значення мають піт і жир, які виділяє шкіра?
-
Чим забруднюється шкіра? Чим це загрожує?
-
Що слід робити, щоб шкіра була чистою?
-
Індивідуальне опитування.
-
Доведіть, що шкіра є надійним захисником внутрішніх органів.
-
Розкажіть про правила гігієни догляду за тілом. (Руки, волосся)
-
Як правильно загартовуватися?
ІV. Актуалізація опорних знань. (Слайд 2)
-
Що ви бачите на екрані? (Лимон)
-
Який він за кольором?
-
Який він за формою?
-
Який лимон за розміром?
-
Який лимон на смак?
-
Що вам допомогло дізнатись, що лимон жовтий, овальний, невеликий? (Очі)
-
Який ваш орган допоміг вам дізнатися, що він кислий? (Язик)
(Звучить музика)
-
Що ви чуєте? (Музика)
-
Який ваш орган допоміг вам почути цю музику? (Вуха)
-
Що я тримаю в руках? (Парфуми)
-
Навіщо їх використовують?
-
Який орган допомагає нам відчути запах? (Ніс)
-
Назвіть органи, що допомагають нам орієнтуватися в навколишньому світі.
(Очі. Ніс. Вуха. Язик)
-
Поміркуйте і скажіть, яким було б наше життя, якби ми не могли відчувати смаку їжі, чути чарівних звуків музики, вдихати аромати квітів, бачити своїх однокласників, маму, тата.
-
Яка ж роль відводиться нашим очам, вухам, носику, язику?
V. Оголошення теми та мети уроку. (Слайд 3)
− Всі перелічені вами органи називаються органами чуття. В людини є 5 органів чуття. Сьогодні ми будемо вивчати тему «Органи чуття. Гігієна органів чуття».
VІ. Вивчення нового матеріалу.
-
Розповідь учителя про значення зору у пізнанні навколишнього світу.
(Слайд 4)
-
Для нормальної життєдіяльності та праці людина повинна орієнтуватися в навколишньому світі.
-
90 % відомостей про світ людина отримує за допомогою зору, найважливішим органом якого є очі.
-
«Краще один раз побачити, ніж 100 разів почути», як ви розумієте це прислів’я ?
-
Чи може зіпсуватися зір?
-
Формулювання правил збереження зору.
-
Щоб не втратити або не зіпсувати зір, що не можна робити?
-
Щоб покращити зір, що треба робити?
-
Вправи, які сприяють покращенню зору.
а) Міцно замружте очі на 5 с , а потім на 5 с широко відкрийте. Повторіть ці дії 10 разів.
б) Протягом 1 хвилини швидко поморгайте.
в) Протягом 1 хвилини подивіться угору, вниз, праворуч, ліворуч, не повертаючи голови. Потім трохи пообертайте очима по колу.
г) Гімнастика для очей. (Слайд 5)
4. Розповідь учителя про функції органів слуху. (Слайд 6)
− За допомогою слуху люди сприймають мову, набувають знання і уміння. Наші вуха вловлюють мільйони звуків. Одночасно ви можете чути шепіт подруги, гомін вулиці, музику, спів пташок і т. ін.
-
Поміркуйте, чи змогла б людина розмовляти аби не чула звуки.
5.Самостіне складання правил гігієни органів слуху.
6. Ніс – орган нюху. (Слайд 7)
− Органом нюху людини є ніс. Носом ми не лише дихаємо, а й сприймаємо різні запахи.
7. Практична робота.
-
Уявіть, що ви не галявині, де багато троянд. Який настрій у вас буде?
-
Уявіть, що ви проходите через смітник. Чи зміниться ваш настрій?
-
Який висновок ви можете зробити?
8. Правила збереження органа нюху.
− Чи бувало у вас так, що ви не здатні відчувати запахи?
-
Чому таке буває?
-
Що треба робити, щоб не захворіти?
-
Якщо захворіли, що треба робити?
9. Орган смаку – язик. (Слайд 8)
− Органом смаку є язик, котрий дає нам відомості про якісну чи погану їжу.
10. Гра «Впізнай за смаком»
(Цукор, хліб, цукерка)
11. Шкіра. (Слайд 9)
− Шкіра – зовнішній покрив тіла людини. Вона захищає організм від пошкоджень і мікробів. Шкіра повинна бути завжди чистою. Приймати ванну необхідно раз на тиждень.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
VІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
-
Робота за підручником. (с.159-162)
а) Опрацювати статтю.
б) Розгляд і аналіз ілюстрації 124, 125 (підручник с.160, 161).
в) Відповіді на запитання.
г) Висновки
− Очі, вуха, ніс, язик, шкіра – це органи чуття. Вони допомагають нам сприймати навколишній світ. Органи чуття треба берегти.
-
Робота в парі.
-
Під кожним малюнком запишіть у стовпчик: назву органа чуття; що сприймає цей орган; яка гігієна догляду за цим органом.
VІІІ. Підсумок уроку.
-
Відповіді на запитання.
-
Які органи чуття є в людини?
-
Яких правил треба додержуватися, щоб мати добрий зір?
-
Добрий слух?
-
Нюх?
-
Які смаки розрізняє людина?
-
Що відчуває людина за допомогою шкіри?
-
Рефлексія.
-
Що нового ви дізналися на уроці?
-
Що вам найбільше запам’яталося ?
-
Про що ви розкажете своїм друзям?
ІХ. Домашнє завдання.
Опрацювати статтю в підручнику, вміти відповідати на запитання та переказувати.