Конспект відкритого уроку природознавства для учнів 2 класу у зручній табличній формі. Цей конспект є одним із серії уроків, які подавалися на обласний конкурс "Творча скарбничка" (номінація "Природознавство")
2клас |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тема уроку. Птахи восени. Перелітні та осілі птахи. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мета: ознайомити учнів з життям птахів восени, вчити наводити приклади перелітних і осілих птахів своєї місцевості, пояснювати причини відльоту птахів у вирій, розвивати спостережливість, уміння порівнювати, формувати навички охорони природи на прикладі птахів |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Обладнання: підручник «Природознавство», відеопрезентація до уроку, смайлики, макети дерев (літнього і зимового), малюнки птахів, картки з тестовими завданнями. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тип уроку: комбінований |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Хід уроку: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
I. Організація класу Створення емоційного настрою Холодно зараз в лісах і лугах, Холодно зайчикам, лискам, птахам. Затишно, тепло в класі у нас. Друзі мої, я вітаю вас! Девіз уроку Нехай людина добро приносить – Бо світ навколо любові просить. Мені дуже приємно бачити ваші усміхнені личка. Чи у всіх вас добрий настрій? Рефлексія
Гарний настрій, готовий слухати і працювати. Поганий настрій, не зовсім впевнений у своїх силах і готовності до уроку
|
Вправа «Сонечко настрою» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
II. Актуалізація опорних знань Вправа «Погода»
Надаємо слово нашому черговому синоптику. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Запитання для повторення Давайте пригадаємо…
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
III. Оголошення теми уроку
Сьогодні ми з вами поведемо мову про птахів, про те, як вони живуть, чим живляться, як ми можемо їм допомогти, згадаємо, які птахи зимуючі, а які перелітні. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
IV. Мотивація навчальної діяльності Легенда про вирій Колись давно, коли птахи ще вміли говорити, трапилася ця історія. Одного разу. коли в ліс прийшов Холод і став лякати мешканців, що заморозить їх, зібрались птахи на раду. Сіли вони на кремезному дубі, що ріс над берегом, і заговорили. В озері плавали Лебеді. А вода була така холодна, що вони аж похворіли. Стали птахи скаржитись на Холод, що весь час дошкуляє їм, і на Голод, який сказав, що поморить їх незабаром.
Сумно стало птахам, страшно. Лебідь аж заплакав:
Подивились на Сороку здивовані пташки.
Та ось підлетіла до них Зозуля і сміливо заявила:
Страшно пташкам залишати рідні місця, та робити нічого. Стали вони збиратись зграйками і готуватись до подорожі. Але не всі птахи повірили Зозулі. Вони придбали собі теплі шубки і полетіли за Сорокою. Відтоді кожної осені птахи відлітають у Вирій. А найсміливіші залишаються зимувати в наших краях. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Обговорення легенди.
«Я вважаю, що для птахів страшніший …!» |
Метод «Продовж речення» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
V. Фізкультхвилинка Кожен ранок на галяві Пташки роблять різні вправи: Ось стрибають на морозі Горобчики по дорозі. Ми їх будем рахувать: 1,2,3,4,5. І синички прилітають, Головою повертають. Вліво-вправо, цвіль-цвірінь, Ти журбу свою покинь. Завітали снігурі Посідали у дворі, Стали лапки зігрівати, Їх по черзі підіймати. А ворона-сорока летіла, летіла, На дерево сіла. По сторонах головою покрутила І далі полетіла. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VІ. Вивчення нового матеріалу
З настанням холодів як у житті рослин, так і у житті птахів відбуваються зміни. Птахам нічого їсти, і частина птахів відлітає у теплі краї. Знайдіть в тексті речення: «Спочатку…..», «Пізніше…» Першими відлітають комахоїдні птахи. Пізніше відлітають птахи, які живляться рослинною їжею. Як тільки замерзають водойми, відлітають водоплавні птахи. Пташки, які на зиму покидають свій рідний край, називаються перелітними. До перелітних птахів належать ластівки, лелеки, зозулі, шпаки, солов’ї. Більшість птахів відлітає у теплі краї зграями. А зозуля, одуд та хижі птахи подорожують поодинці.
Є такі пташки, які залишаються зимувати у нас, бо можуть знайти собі поживу. Птахи, які не відлітають – це осілі пташки. Коли настають холоди, осілі птахи – сороки, синиці, ворони, галки залишають ліси, поля і наближаються до людських осель, фермерських господарств, де можна знайти собі поживу. До них належать горобці, сороки, сизі голуби, ворони, синиці, дятли. А ще на зиму до нас прилітають північні гості: снігурі та омелюхи. Чи знаєте ви, які це птахи? Знайдіть в тексті речення, в якому розповідається про те, які птахи з’являються в наших краях у листопаді. «У листопаді…» Осілі пташки полюбляють насіння лободи, подорожника, живляться рештками рослин, ягодами калини та горобини.
До нас на урок завітала незнайома гостя. А хто вона, ви дізнаєтесь, відгадавши загадку. Чорно-білу сукню має, Всі новини в лісі знає. Щось блискуче ненароком Украде. Хто це? (СОРОКА) Сорока завітали до нас із своїми загадками. Пташка невеличка, В неї білі щічки, Сірі лапки, чорна шапка, Фартушок жовтенький, Голосок тоненький. Та ж ця пташка невеличка Називається … (Синичка)
Хлопчик невеличкий Сіру свитку має. Шукає він зернятка, Цвінь – цвірінь співає. (Горобчик)
В мене є великий хвіст, Я співаю, як артист. Спів мій радісний усюди Дуже люблять слухать люди. (Соловейко)
Птах цей взимку прилітає. Грудку він червону має. (Снігур)
Хто гнізда свого не має, Яйця іншим підкидає? Та у лісі в холодку Все кує «Ку-ку! Ку-ку!» (Зозуля)
Над просторами полів Високо літаю. Своїм ніжним співом Людей звеселяю. (Жайворонок)
Які ноги заввишки, Такий дзьоб завдовжки. Хату на хаті тримає, Всім жабам рахунок має. (Лелека)
Службу в лісі я несу, Лікарем я там служу. Дзьоб міцний і гострий маю, Шкідників ним здобуваю. (Дятел)
Чорні гострі крила має, Дуже швидко скрізь літає. Над вікном гніздо будує, В теплому краю зимує. (Ластівка)
Першим я приніс весну, Пробудив усе від сну. Заспіваю під вікном, Звуть усі мене … (шпаком) |
Діти відгадують загадки , вказуючи зимуючі чи перелітні ці птахи |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Учитель Сьогодні, коли я йшла на роботу, підслухала розмову двох горобчиків. Вони розповідали, що у нашому класі є якась загадкова дівчинка. Хто ж вона така? (Виходить дівчинка з годівничкою, накритою тканиною) Дівчинка Я – володарка птахів. Захочу – птахи самі прилетять до мене. Захочу – прилетять синиці й горобці. Захочу – з’являться північні гості:снігурі та омелюхи. Учитель Можливо ти чарівниця? Дівчинка Ні, я не чарівниця. У мене немає чарівної палички. Зате у мене є чарівна хатка. На вигляд – проста хатка, та у неї чарівна сила. Учитель Цікаво, що ж це за хатка? Дівчинка Ну гаразд, я відкрию свій секрет. (Показує годівничку). І до вас, варто вам тільки захотіти, почнуть прилітати птахи. Для цього треба насипати хлібних крихт, насіння у годівничку і виставити на вікно або повісити на дерево. І вона стане чарівною хаткою. До неї одразу ж прилетять птахи. Учитель Спасибі тобі за таку цікаву пораду. Ми обов’язково скористаємось нею, й осілі птахи будуть нашими постійними гостями.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Діті розділяють птахів на перелітні та осілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уявіть себе пташкою і скажіть, про що б ви попросили людей. |
Комунікативна вправа «Ми — фантазери» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7. Робота з картками
Фронтальна перевірка, словесне оцінювання.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VІІ. Домашнє завдання А для того щоб дізнатися більше про птахів, як и чим можна допомогти птахам взимку, закріпити знання набуті на уроці вдома ви прочитаєте с. 51-54підручника та поспостерігаєте, які птахи оселилися біля ваших осель і підготуєте розповідь про цю пташку. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Висновки. Птахи живляться комахами, плодами і насінням рослин. Восени корму для птахів стає все менше і вони вимушені переміщатися на нові місця проживання. Перелітні птахи відлітають у вирій, а зимуючи переселяються ближче до людей. Тож найстрашніший для птахів голод. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VІІІ. Рефлексія. Підсумок уроку Наш урок добігає кінця, тому прийшла пора оцінити вашу роботу на уроці, але щоб отримати оцінку, розгадайте кросворд.
Працювали ви старанно, То ж урок пройшов не марно, Працювали від душі, Другий клас – ви молодці! |
|
Картка №1
Запиши назви зображених птахів. Обведи перелітних.
|
Картка №2
Тест
А) голод Б) холод
А) синиця Б) ластівка В) дятел
А) перелітні птахи Б) зимуючі птахи
А) ластівка Б) сорока В) ворона
А) зимуючими Б) перелітними
А) горобець Б) лелека В) зозуля |
1