Мета: формувати в учнів уявлення про корисні копалини та способи їхнього видобування; - встановити, які властивості мають корисні копалини, і як ці властивості використовують - люди в господарстві і промисловості; вчити відрізняти тверді, рідкі і газоподібні корисні - - копалини; розвивати увагу, логічне мислення, вміння аналізувати і робити висновки; - розвивати вміння виконувати досліди за інструкцією; виховувати охайність під час - проведення дослідів, здатність до самоконтролю, цікавість, бережне ставлення до - корисних копалин.
Тема: Що таке корисні копалини?
Мета: формувати в учнів уявлення про корисні копалини та способи їхнього видобування; - встановити, які властивості мають корисні копалини, і як ці властивості використовують - люди в господарстві і промисловості; вчити відрізняти тверді, рідкі і газоподібні корисні - - копалини; розвивати увагу, логічне мислення, вміння аналізувати і робити висновки; - розвивати вміння виконувати досліди за інструкцією; виховувати охайність під час - проведення дослідів, здатність до самоконтролю, цікавість, бережне ставлення до - корисних копалин.
Хід уроку:
І. Орг. момент.
1. Привітання.( слайд 2)
Продзвенів уже дзвінок.
Починається урок.
Він незвичний і цікавий,
Гостей багато завітало.
Повернемось обличчям до гостей
І лагідно промовим : - Добрий день!
Тож урок починаємо, діти.
Пора нам поспішать!
2.Зачитування девізу.( слайд 3)
Тепер мені Землю цікаво вивчати
І Виникли в мене питання свої.
Про нашу планету я все хочу знати,
Відкрийте, будь ласка, секрети її.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Бесіда про гірські породи
Вчитель: — Я хочу, щоб Ви мені нагадали
Які у земної кори складники?
Учень: Погляньте! Це породи гірські й мінерали,
Це глина в яру, та каміння й піски! (слайд 4)
Вчитель:А що таке грунт? Чи гірська це порода?
Учень:— Ні-ні! На породі ніщо не росте!
А грунт дуже цінним створила природа
І це на планеті — руно золоте! (слайд 5)
2. Інсценування казки «Суперечка» (слайд 6)
Сіль: - Я- сіль Землі! Без мене на Землі каші не звариш. - Алюміній: - А без мене звариш? Каструлі із алюмінію роблять. Г Газ: - Без каструлі, звичайно, каші не звариш. А на чому варити будете? Без топлива в цій справі н не обійтись! С Сірка: - А чим вогонь розпалите? Без мене ні один сірник не загориться. Н Нафта: - А іще потрібно крупу привезти. А без мене, нафти, не буде бензину для техніки. - Господарка гори: - І дійсно, просту кашу зварити – он скільки їх потрібно. Кого не візьми – без н - нього каші не звариш. - Руда: - Між іншим, про мене також не слід забувати. Перш ніж кашу варити, всіх вас потрібно ще и викопати! - Всі: - Отже, я головніший! - Госп. гори: - Зачекайте, не сперечайтесь. Учні 3 класу, готові вам довести, що ви є корисними - копалинами і дуже необхідні людям. - - Руда: -Добре, ми чекатимемо від вас відповіді на запитання: Хто-ж важливіший. А зараз - прощавайте. Пора на службу людям. (ВИХОДЯТЬ)
Вчитель:— Ми просимо Вас нам розказати,
К корисні копалини, що це таке?
Госп. Гори:— Це газ і вугілля, граніти і нафта, (слайд 7)
З знайти сіль і срібло — завдання важке.
Вони залягають на різних глибинах,
Хоч дещо у нас під ногами лежить.
Без них обійтися не може людина,
Без деяких просто не зможе прожить.
Вчитель:— А що з них уміє людина робити?
Без чого у світі нам не обійтись?
Госп. Гори:— Без солі кухонної нам не прожити.
Мій любий, до світу цього придивись!
Людина метали з руди виплавляє,
З металу будує мости й літаки!
Вугіллям і торфом — свій дім зігріває,
А з нафти — горюче й мастила тривкі.
Усе научилась робити людина,
Хоч доля людей на Землі непроста.
Пісок під ногами, граніт є і глина,
Тому ви будуєте красиві міста.
- Щоб ви змогли більше дізнатися про корисні копалини, я подарую вам свою скриньку з загадками. В Відгадавши їх ви дізнаєтесь більше про корисні копалини.
Вчитель: — Ми щиро вам вдячні і дуже щасливі!
Про корисні копалини зараз все будем вивчать.
ІІ ІІІ. Оголошення теми уроку.
І ІV. Вивчення матеріалу про корисні копалини.
1. Вступне слово вчителя
Життя сучасної людини не можна уявити без промисловості, транспорту, сільського господарства. А все це не існувало би, коли б не було природних копалин. . Ретельно оберігає Земля свої таємниці та неохоче розкриває перед людьми двері своїх комор. Лише щоденна наполеглива праця, помножена на глибоке знання природи, приводить людей до бажаної мети – відкриттю великих сховищ корисних копалин. -
2.Читання правила. (слайд 8)
3. Загадка про пісок. Розповідь. (слайд 9)
Сипуча порода гірського царства
Складена в основному із одного кварцу.
4. Хвилинка-цікавинка про різні пустелі. (сл. 10)
5. Загадка про глину. Розповідь. (слайд 11)
Це відомо для дитини
Глечики виготовляють з …(ГЛИНА)
6.Загадка про вугілля. Розповідь. (слайд 12)
Грію взимку я будови,
З мене паливо чудове,
Я потрібне для тепла,
З мене зроблені, до речі,
І такі корисні речі,
Як пластмаси, гума, фарба,
Ліки, спирт, бензин, смола.
Чи впізнали ви мене? Я …(КАМ’ЯНЕ ВУГІЛЛЯ)
7. Загадка про руду. Розповідь. (слайд 13)
У шахтах, кар’єрах її добувають.
З неї у печах чавун виплавляють.
З нього ллють сталь, роблять речі сталеві,
Ну, а основа речей металевих -
Буро-червона, важка і тверда -
Це залізняк, чи …(ЗАЛІЗНА РУДА)
8. Загадка про граніт. Розповідь. (слайд 14)
Камінь я, гірська порода,
А також дитя природи,
Я зернистий і твердий,
І матеріал міцний.
Я годжуся на бруківку,
Для спорудження домівки,
Я не мармур, не магніт
А такий собі…(ГРАНІТ)
9. Загадка про нафту. Розповідь. (слайд 15)
Чорним золотом її звуть
Всі люди на землі,
З неї роблять, любий друже,
Гас, бензин, машинне масло,
Фарбу, гуму і пластмаси. (НАФТА)
10. Загадка про сіль. Розповідь. (слайд 16)
Добули її з води
Білосніжною, твердою.
Знову ж кинули туди –
Вмить зробилася водою. (СІЛЬ)
11. Хвилинка-цікавинка про сіль в гербах укр.. міст. (слайд 17)
ІV. Фізкультхвилинка. (слайд 18)
V. Узагальнення вивченого матеріалу.
1.Робота за підручником – ст. 47. (слайд 19)
2. Гра «Обери корисну копалину»(слайд 20)
VІ. Вивчення матеріалу про способи видобування корисних копалин.
1. Розповідь вчителя. (слайд 21)
2. Робота за підручником – ст. 48. (слайд 22)
3. Гра «Допоможи казковому герою» (слайд 23)
4. Вправа «Юні дослідники». Створення екологічного панно.
VІІ. Підсумок уроку. Музичне прощання.